Προς το περιεχόμενο

Το Blu-ray κλείνει 5 χρόνια στην αγορά


dimitris2006

Προτεινόμενες αναρτήσεις

τα οπτικα μεσα αργοπεθενουν και δεν τοχουν παρει χαμπαρει ακομα

Σύμφωνο απόλυτος. Το είχε πει εδώ και καιρο και ο Steve jobs και όπως δείχνει είχε δίκιο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

τα οπτικα μεσα αργοπεθενουν και δεν τοχουν παρει χαμπαρει ακομα

 

qft, πχ το μόνο dvd που έχω γράψει τα τελευταία χρόνια είναι το bootable του Norton Ghost...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδιά γιατί τα λέτε αυτά και στεναχωρείτε να ps fanboys;

Για οσους δεν το ξερουν υπάρχει το MKV2VOB (που κανει τα mkv αρχεία m2ts/AVCHD), και μετα τα γραφεις ανετα σε DVD DL, και έτσι εχεις HD player στην καθισία σου. Aλλα ειπαμε, πρέπει να βρουμε ενα τροπο να βγαλουμε τους αλλους προβατα. Κανεις δεν πήρε PS3 για να παιζει bluray δισκάκια. Για να παιξει kratos και gran turismo το πήρε, και για να βλεπει m2ts/BD9/AVCHD με αρχεία που έχει κατεβασει.

 

Το μόνο θετικό από την είδηση είναι η προθυμία τους να συμπεριλαμβάνουν και ψηφιακή έκδοση της ταινίας (ήδη γίνεται από κάποιες εταιρείες)

Εδω ειναι το κλειδι της ειδησης; Ειδατε τι κανει η πειρατεια; Σπάει το μονοπώλιο που εχουν οι εταιριες πανω στα εργα και δρα ως αντιβαρο στα οποια τερτίπια τύπου "παρε μια πανακριβη εκδοση bluray της ταινιας ή μια χαλια DVD εκδοση της ταινιας γιατι καλες DVD εκδοσεις δεν βγαζουμε πλεον".

 

αν και φαντάζομαι θα είναι τίγκα στο DRM.

Αν ειναι ο κοσμος θα συνεχισει να κατεβαζει και να μην αγοράζει. Τοσο απλά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι οπτικοί δίσκοι είναι πολύ πιο ανθεκτικοί από τους σκληρούς. Είχα πολλές πικρές εμπειρίες στο παρελθόν με τους σκληρούς. Τα αντιγράψιμα blu-ray έχουν πέσει στα 2,5 ευρώ. Είναι ακόμη ακριβά συγκριτικά μετά DVD σε σχέση με τον όγκο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αληθεια τα seven υπάρχουν ακόμα;

Αν και άργησα να απαντήσω... Ναι αμέ. Ο αριθμός καταστημάτων, αν θυμάμαι καλά, είναι μεγάλος. Αν δε κάνω λάθος, 100 σε όλη την Ελλάδα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 χρόνια και δεν έχω αγγίξει ούτε ένα στα χέρια μου :P

 

εγώ πάλι έχω νοικιάσει αρκετές ταινίες..

 

Αλλά δεν έχω ούτε ένα αγορασμένο ! :-D Ας είναι καλά το dvd fab (για όσες δεν έχω προλάβει να δω, για να μην χρυσοπληρώνω την καθυστέρηση)..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι οπτικοί δίσκοι είναι πολύ πιο ανθεκτικοί από τους σκληρούς. Είχα πολλές πικρές εμπειρίες στο παρελθόν με τους σκληρούς. Τα αντιγράψιμα blu-ray έχουν πέσει στα 2,5 ευρώ. Είναι ακόμη ακριβά συγκριτικά μετά DVD σε σχέση με τον όγκο.

Οτιδήποτε είναι σε πλαστική μορφή πολυμερίζεται...Κοινώς χάνει τις ιδιότητές του και αλλοιώνεται (βλέπε CD/DVD/Blu-ray) με το χρόνο.Δεν είναι λίγες οι φορές που δισκάκια CD/DVD δεν είναι καν αναγνωρίσιμα τα δεδομένα τους ακόμα και από ειδικά προγράμματα που εξειδικεύονται στο recovery των CD/DVD.

Αντίθετα οι σκληροί δίσκοι, αν εξαιρέσεις τυχόν αστοχία υλικού ή κακή χρήση (βλέπε πτώση) είναι μακράν το ανθεκτικότερο μέσο.

Το οτι είναι πολύ πιο περίπλοκοι σαν συσκευές με κινούμενα μέρη δεν τους κάνει απαραίτητα και πιο επιρρεπείς στις κάθε είδους φθορές σε σχέση με ένα πολυκαρβονικό πλαστικό...

Από το 1993 που ασχολούμαι με τα pc δεν μου έχει χαλάσει ούτε μισός σκληρός δίσκος ακόμα και από δίσκους που ήταν σε αχρηστεία για πολλά χρόνια και όταν χρειάστηκε λειτούργησαν και μάλιστα υποδειγματικά.

Αντιθέτως, σε CD/DVD όλα αυτά τα χρόνια είχα ουκ ολίγες απώλειες...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για οσους δεν το ξερουν υπάρχει το MKV2VOB (που κανει τα mkv αρχεία m2ts/AVCHD), και μετα τα γραφεις ανετα σε DVD DL, και έτσι εχεις HD player στην καθισία σου. Aλλα ειπαμε, πρέπει να βρουμε ενα τροπο να βγαλουμε τους αλλους προβατα. Κανεις δεν πήρε PS3 για να παιζει bluray δισκάκια. Για να παιξει kratos και gran turismo το πήρε, και για να βλεπει m2ts/BD9/AVCHD με αρχεία που έχει κατεβασει.

 

 

Εδω ειναι το κλειδι της ειδησης; Ειδατε τι κανει η πειρατεια; Σπάει το μονοπώλιο που εχουν οι εταιριες πανω στα εργα και δρα ως αντιβαρο στα οποια τερτίπια τύπου "παρε μια πανακριβη εκδοση bluray της ταινιας ή μια χαλια DVD εκδοση της ταινιας γιατι καλες DVD εκδοσεις δεν βγαζουμε πλεον".

 

 

Αν ειναι ο κοσμος θα συνεχισει να κατεβαζει και να μην αγοράζει. Τοσο απλά.

 

Μου φαίνεται έχεις επιλεκτική μνήμη. Από τα μεγαλύτερα ατού του PS3 ήταν το Blu-Ray και στα φόρουμ ωρύονταν γι' αυτό, όταν όσοι δεν φορούσαν sony γυαλάκια (ή και microsoft αν θες) ήξεραν ότι το μέλλον είναι το streaming. Τέσπα, λίγη σημασία έχει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σύμφωνο απόλυτος. Το είχε πει εδώ και καιρο και ο Steve jobs και όπως δείχνει είχε δίκιο.

 

Πηρα την απαντηση που εψαχνα τοσο καιρο. Γιατι δεν εχω ουτε ενα BR δισκακι, ουτε BR Player και δεν εχω καμια διαθεση να αποκτησω. Μα φυσικα επειδη το ειπε ο θεος ο Steve Jobs. Μπορω να του χαλασω χατιρι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομίζω πώς ο βασικός λόγος που το blu-ray δεν έχει προχωρήσει στην Ελλάδα είναι οι υψηλές τιμές των BD-ROM (κυρίως) και ΒD-writer. Με 70 ευρώ τα πρώτα και 100 τα δεύτερα δεν το σκέφτεσαι κάν. Δίνεις ένα 20αρικο και παίρνεις DVD writer. Αν όμως τα BD-ROM είχαν 30-35 ευρώ νομίζω όλοι θα τα προτιμούσαν και θα "έμπαιναν" στο τρυπάκι να πάρουν και καμιά ταινία.

 

ΥΓ: Το 2000 είχα πάρει το πρώτο μου CD-writer (Plextor ήταν) 115.000 δρχ (δηλ. 337 ευρώ). Τώρα το σκέφτομαι να δώσω ακόμα και 50 ευρώ για BD-ROM player :fear: .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μην είστε ισοπεδωτικοι.

Μια χαρα πουλάει το bluray και δεν έχει όλος ο κόσμος ΔΝΤ και απατεώνες μαγαΖατορες & εταιρίες.

Οι τιμές των bluray στην Αμερική και την Αγγλία είναι πιο φθηνές (πολλές φορές μισή) απο τις τιμές των CD στην Ελλάδα.

Υπάρχει παρα πολλης κόσμος

Ανα την υφηλιο που βλέπει σε μεγάλες οθόνες 50+ και προτζεκτορες,( και όχι σε Dell u2311) όπου η απώλεια της ποιότητας ενός mkv βγάζει μάτι.

Δεν είναι δυνατόν ένα αρχείο 50gb να έχει ίδιο ήχο και εικόνα με ένα 4gb.

Αυτα που λέει ο Steve jobs και ο κάθε Steve jobs εξυπηρετούν το μαγαζάκι του και έχουν σχέση και με το κοινό που στοχεύει.

Χε--νη την έχουν την Ελλάδα όλοι αυτοί. Η αμερική είναι τελείως διαφορετική κατάσταση.

Oποιος έχει σκοπό να πληρώσει, θα πληρώσει.

Εκει πουλάει και το iTunes & το amazon. Ελλάδα ποιος αγοράζει mp3 ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εδώ στο Λονδίνο, στα καταστήματα βλέπω αναλογία Blu-Ray-DVD, 60-40 αντίστοιχα. Όταν κατεβαίνω Ελλάδα, τα BR είναι άφαντα...

 

Και κατά τον ίδιο τρόπο, στα metropolis βλέπω ακόμα παιχνίδια PS2, ενώ εδώ είχα πετύχει τελευταία φορά το 2008.

 

Επίσης πιο επιτυχημένο απ'όλα τα μέσα είναι το iTunes Store, ενώ στην Ελλάδα οι χρήστες του είναι μετρημένοι στα δάχτυλα.

 

Δεν μπορούμε λοιπόν να κρίνουμε την επιτυχία ενός μέσου από την <<εικόνα>> στην Ελλάδα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...