Προς το περιεχόμενο

Oz - TV Series


thomasG4

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Βασικα τωρα που μου το θυμησατε, το Rome ηταν επικη σειρα και αξιζει ενα rewatch καθως το εχω ξεχασει. Δυστυχως ηταν μονο 2 σεζον.

Το Leftovers πραγματικα δεν ειναι για ολους, ειναι πολυ περιεργο, εγω μπορω να πω δεν ξετρελαθηκα με τοσους συμβολισμους.

Αν και με το Oz πραγματικα δεθηκα με τους χαρακτηρες, προσωπικα δεν το βαζω στη μαγικη τριαδα (Wire, Six Feet Under, Sopranos). Θα προσεθετα να δειτε και το The Shield, παρομοιας αισθητικης και βαρυτητας, παροτι δεν ανηκει στο HBO.

Kαι εννοειται υποχρεωτικα το Mad Men, απιστευτη σειρα καθρεφτης μιας ολοκληρης δεκαετιας, σιγουρα στο τοπ10 ολων των σειρων που εχω δει (και ειναι αμετρητες).

Το HBO εκεινης της εποχης (late 90's) πραγματικα ειναι αξεπεραστο και κανενα Network δεν το εχει φτασει, ουτε προκειται κατ εμε. Χρυση εποχη της τηλεορασης, σημερα δεν υπαρχει ουτε μια σειρα που να αγγιζει εκεινη την εποχη.

Επεξ/σία από thermo-sifounas
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 116
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

1 ώρα πριν, thermo-sifounas είπε

Βασικα τωρα που μου το θυμησατε, το Rome ηταν επικη σειρα και αξιζει ενα rewatch καθως το εχω ξεχασει. Δυστυχως ηταν μονο 2 σεζον.

Το Leftovers πραγματικα δεν ειναι για ολους, ειναι πολυ περιεργο, εγω μπορω να πω δεν ξετρελαθηκα με τοσους συμβολισμους.

Αν και με το Oz πραγματικα δεθηκα με τους χαρακτηρες, προσωπικα δεν το βαζω στη μαγικη τριαδα (Wire, Six Feet Under, Sopranos). Θα προσεθετα να δειτε και το The Shield, παρομοιας αισθητικης και βαρυτητας, παροτι δεν ανηκει στο HBO.

Kαι εννοειται υποχρεωτικα το Mad Men, απιστευτη σειρα καθρεφτης μιας ολοκληρης δεκαετιας, σιγουρα στο τοπ10 ολων των σειρων που εχω δει (και ειναι αμετρητες).

Το HBO εκεινης της εποχης (late 90's) πραγματικα ειναι αξεπεραστο και κανενα Network δεν το εχει φτασει, ουτε προκειται κατ εμε. Χρυση εποχη της τηλεορασης, σημερα δεν υπαρχει ουτε μια σειρα που να αγγιζει εκεινη την εποχη.

Πω τι με εκανες τωρα. Με θυμισες το shield που ελεγα απο το 2010 να το δω και δεν υπηρχαν υποτιτλοι ουτε σε καλη ποιοτητα. Το 2019 βγηκε σε bluray και δεν υπηρχαν υποτιτλοι. Τωρα που μου το θυμισες ειδα οτι συγχρονιστικαν τελος 2020 για τις BR εκδοσεις ολες οι σεζον. Οποτε την ξεκιναω υπαρχουν και web-dl εκδοσεις θα συγκρινω μηπως εχουν ακομα καλυτερη εικονα. 320GB λοιπον και 89 επεισοδια την ξεκιναω αμεσα. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, yanis13 είπε

Μεγαλη σειρα το the shield, καλη απολαυση!

Να σε καλα πρεπει να ειναι εξαιρετικη δεν εχω ιδεα πως παει ξερω μονο οτι ειναι με αστυνομια οποτε περιμενω κατι πολυ δυνατο. Και ειναι και απο FX που εμπιστευομαι εχει βγαλει fargo the americans sons of anarchy[δεν το εχω δει αυτο αλλα εχω διαβασει τα καλυτερα] και ειναι και προ 2010 era οποτε η ποιοτητα ειναι εγγυημενη. Θα λιωσουμε παλι τελειααααα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλο ειναι το shield, ισως να το τραβηξαν λιγο περισσοτερο απο οσο επρεπε, αλλα οι πρωτες του σεζον ειναι εξαιρετικες. Με ενα φανταστικο πρωταγωνιστη, που ειναι παρα πολυ μακρυα απο το κλασσικο πρωτυπο του καλου μπατσου.

απο fx 2 σειρες που εχω επισης πολυ ψηλα, ειναι το justified και το damages.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, xavier είπε

καλο ειναι το shield, ισως να το τραβηξαν λιγο περισσοτερο απο οσο επρεπε, αλλα οι πρωτες του σεζον ειναι εξαιρετικες. Με ενα φανταστικο πρωταγωνιστη, που ειναι παρα πολυ μακρυα απο το κλασσικο πρωτυπο του καλου μπατσου.

απο fx 2 σειρες που εχω επισης πολυ ψηλα, ειναι το justified και το damages.

Επιτελους καποιος που εχει δει Justified. Απιστευτη σειρα, δεν εχω καταφερει ακομα να πεισω σχεδον κανεναν να τη δει. Απο τις αγαπημενες μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Justified ειχα δει πρωτο επεισοδιο δεν με κρατησε και την αφησα. Οπως και το person of interest που εχει μεγαλα ratings πρωτα 15 επεισοδια και αυτο ηταν. Το ιδιο και με xfiles. Ισως καποιες σειρες δεν ειναι για καποιους ισως θελουν παραπανω χρονο για να ξεκινησει η βασικη ιδεα τους. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το person of interest ειναι procedural, σε μεγαλο βαθμο και το xfiles. Και εγω δε βλεπω τετοιες σειρες.

Καπως ετσι ξεκιναει και το justified αλλα το γυρναει καπου στη μεση της 1ης σεζον οταν εχει εισαγει ολους τους χαρακτηρες στην υποθεση. Εως ενα σημειο παραμενει καπως hybrid μεταξυ procedural/serialized αλλα για μενα αξιζει να το προσπαθησεις.

εχω ακουσει τα ιδια για το poi, οτι δλδ καποια στιγμη αλλαζει, αλλα δεν εχω προσωπικη αποψη.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

33 λεπτά πριν, xavier είπε

το person of interest ειναι procedural, σε μεγαλο βαθμο και το xfiles. Και εγω δε βλεπω τετοιες σειρες.

Καπως ετσι ξεκιναει και το justified αλλα το γυρναει καπου στη μεση της 1ης σεζον οταν εχει εισαγει ολους τους χαρακτηρες στην υποθεση. Εως ενα σημειο παραμενει καπως hybrid μεταξυ procedural/serialized αλλα για μενα αξιζει να το προσπαθησεις.

εχω ακουσει τα ιδια για το poi, οτι δλδ καποια στιγμη αλλαζει, αλλα δεν εχω προσωπικη αποψη.

Έτσι ακριβώς ειδικά για το poi έκανα υπομονή αλλά ήταν τόσο generic σαν να βλέπω το monster of the week στα xfiles απλά με ανθρώπους εχθρούς και πολλά πολλά επεισόδια είχα βαρεθεί. Το justified με το 1 επεισόδιο δεν το είχα δώσει την ευκαιρία του θα το κάνω όμως. Αντίστοιχη σειρά με αυτές είναι το fringe. Και εδώ έχουμε παρόμοιο theme αλλά αργότερα πιάνει το κεντρικό story line συνεχίζονται όμως τα monster of the weeks κάθε τόσο. 5 σεζόν και αυτή την παράτησα στα τελευταία 10 επεισόδια. Τέτοιες σειρές νομίζω έχουν εκλείψει πέρα από κάτι flash κτλ σειρές που αν έχεις δει 1 2 σεζόν έχεις δει ότι έχει να προσφέρει η κάθε σειρά. Λίγα επεισόδια και καλά και πιο linear story line είναι η επιτυχία για μια καλή σειρά. Τα τελευταία χρόνια μας το χαλάνε με το political correctness του sjw ειδικά Netflix τουλάχιστον έκοψαν τα επεισόδια δίχως νόημα όπως παλιότερα στις σειρές που αναφέραμε. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 9 μήνες μετά...
Στις 20/3/2022 στις 10:57 ΜΜ, yanis13 είπε

Επιτελους καποιος που εχει δει Justified. Απιστευτη σειρα, δεν εχω καταφερει ακομα να πεισω σχεδον κανεναν να τη δει. Απο τις αγαπημενες μου.

Τότε, να σου πω ότι σύντομα θα απολαύσεις τη νέα σεζόν στο Disney+. 🙂

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, vilfer είπε

Τότε, να σου πω ότι σύντομα θα απολαύσεις τη νέα σεζόν στο Disney+. 🙂

ναι καταπλητκικος ο ολιφαντ στη σειρα, αλλα γενικοτερα εξαιρετικο ολο το καστ.

πολυ περιεργο που πηραν την αποφαση να το συνεχισουν τοσα χρονια μετα.

ελπιζω να εχουν κατι καλο στο μυαλο τους.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοίτα, δεν έχω δει την πρώτη σεζόν και δεν έχω γνώμη. Η καινούργια σεζόν καλή φαίνεται ως τώρα, αλλά θα δείξει.

Να σου και την αλήθεια, δεν είναι ακριβώς το στυλ που προτιμώ στις σειρές, ο γ@μ@τος μπάτσος και όλο αυτό το πακετάκι, χωρίς αυτό να σημαίνει ότι δεν είναι προσεγμένη ως τηλεοπτική σειρά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...