Προς το περιεχόμενο

Bowling for Colombine


apoc

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δεν εχει περασει καιρος απο την απονομη των Οσκαρ και πριν απο λιγο ετυχε να δω μετα απο προτροπη του GrMikeD (thanks Mike) το documentary του κυριου moore το οποιο απεσπασε Οσκαρ.

Εκανα ενα γρηγορο search και ειδα οτι δεν υπηρχε καποιο ποστ για το συγκεκριμενο documentary. Αληθεια εχει πεχτει στην ελλαδα? ειλικρινα δεν εχω ιδεα!

 

Αυτο που εχω να πω ειναι οτι εντυπωσιαζομαι που μια τετοια προσπαθεια απεσπασε βραβειο οταν το θεμα που πραγματευεται ειναι η κατοχη οπλών και βια στον λαο των Ηνωμενων Πολιτειων.

 

Καποιοι user ευστοχα στο topic περι του Matrix ανεφεραν

'περιμενετε να δειτε την νεα ταινια του Θειου ΣΑΜ με 10000 πυροβολισμους και Hi-tech σκηνες βιας'΄.Oμολογω οτι μαλλον ειμαι και εγω ενας απο αυτους..παρολα αυτα βλεπωντας την δουλεια του κυριου Moore στο documentary, νιωθω καπως περιεργα..γιατι αρχιζεις και βλεπεις ολη την εικονα!

 

Θα μου πειτε δεν ειναι το πρωτο ουτε το τελευταιο documentary Που διχνει κατι ασχημο για τις Ηνωμενες Πολιτειες..παρολα αυτα νομιζω οτι κανει την διαφορα. Σε μια εποχη που η λεξη τρομοκρατης , Οsama , Μουσλουμανος, μαυρος και αλλοι λοιπα ειναι υποπτες ο κυριος αυτος δειχνει στους συμπατριωτες του ποιος ειναι ο πραγματικος ενοχος!

 

οσοι δεν το εχουν δει..αξιζει να το δουν.

οσοι το εχουν δει , μπορουν να μας δωσουν τα δικη τους γνωμη!

 

Να στε καλα!

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Egw pistevw oti oxi mono einai pera gia pera alithino, alla bgazei pros ta eksw kai me tropo tha elega epistimoniko ta alithina aitia tou problimatos.

 

Meletaei prwta apo ola tis "fimes" pou uparxoun gia ta aitia tou problimatos, kai meta kanei ereuna kai tis katariptei mia mia. Malista apo tin ereuna auti kanei kai sugrisi me allous laous pou exoun akrivws tis idies sunthikes kai telika deixnei oti kati allo pio bathu prepei ftaiei.

 

Episis auto pou mou aresei einai pou me tis sunedeukseis tou, fairnei stin epifaneia tin amatheia kai tin eleipsi paideias kai sunoxis twn Amerikanwn.

 

Oso gia auto pou les Toufa, se diabebaiwnw oti den anadeiknuetai se kamia skini tou ergou.

 

Pistevw oti prepei na to dei kapoios, giati einai dokimanter pou problimatizei ton theati tou.

 

To film mou efere stin mnimi mou, duo apospasmata apo to profitiko keimeno "i Amerika" tou megalou filosofou tis sugxronis epoxis Liantini:

 

"...Ο πολιτισμός της Αμέρικας σήμερα διαπλάθει μαζικούς αριθμούς ανθρώπων απανταχού του πλανήτη με δείκτη ύπαρξης τόσο βλαμμένο και τόσο βλαπτικό για το παρόν και το μέλλον των ανθρώπων, που αναγκάζεσαι να παραδεχθείς ότι τέτοιοι άνθρωποι σαν κοινωνικές μονάδες υπολείπουνται συντριπτικά σε σύγκριση με τα αθώα μικρά ζώα..."

 

"...Η Αμέρικα σήμερα στην ιστορία του ανθρώπου καταγράφει μία επιδημία λέπρας απάνου στο δέρμα της γης. Η αρρώστια της είναι η ψυχολογική αθλιότητα των μαζών..."

 

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...