Προς το περιεχόμενο

Κυκλοφόρησε το OS X Lion 10.7


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Super Moderators

Παρακαλώ όλους τους συμμετέχοντες να μείνουμε εντός θέματος. Το θέμα αφορά την κυκλοφορία του MacOS X 10.7 Lion.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 155
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

  • Super Moderators

Ορισμένα μέλη θα πρέπει να αντιληφθούν ότι το θέμα αφορά το Mac OS X. Ούτε τα Windows Vista, ούτε τα ακριβά ή φτηνά Mac, ούτε το Linux.

Πέραν αυτού, ουδέν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σε παλια macbook βγαζει χειροτερες επιδοσεις απο το snow leopard. (βλεπε anandtech)

 

Λογικό δεν είναι; Νεότερο λειτουργικό με περισσότερα features, αναμενόμενο να «τραβάει» περισσότερα από το μηχάνημα. Η ουσία είναι οι επιδόσεις που κόβει να μην είναι σε τέτοιο βαθμό που να κάνουν το μηχάνημα δύσχρηστο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Lion disables Flash Player hardware acceleration (and other Adobe goodies)

 

και επίσης να σχολιάσω κάτι που και στα ξένα site/blog διάβασα πολύ, ότι δηλαδή έχει φύγει το "mac" από τον τίτλο os x lion... από την πρώτη παρουσίαση του το είχαν σχολιάσει αυτό, με σαφέστατα υπονοούμενα για το μέλλον του os.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Lion disables Flash Player hardware acceleration (and other Adobe goodies)

 

και επίσης να σχολιάσω κάτι που και στα ξένα site/blog διάβασα πολύ, ότι δηλαδή έχει φύγει το "mac" από τον τίτλο os x lion... από την πρώτη παρουσίαση του το είχαν σχολιάσει αυτό, με σαφέστατα υπονοούμενα για το μέλλον του os.

 

Γνωρίζεις όμως πως όταν το Mac έτρεχε σελίδα με flash οι θερμοκρασίες του τρελαινοταν! Ή στην καλύτερη σου κατέστρεφε την ομαλή λειτουργία του browser. Και αυτό δεν το έκανε με κανένα άλλο software εκτός απο το flash! Τωρα για το αν φταίει το flash που είναι κακογραμμενο ή η apple που δεν το γουστάρει, δεν μπορώ να είμαι 100% σίγουρος!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γνωρίζεις όμως πως όταν το Mac έτρεχε σελίδα με flash οι θερμοκρασίες του τρελαινοταν! Ή στην καλύτερη σου κατέστρεφε την ομαλή λειτουργία του browser. Και αυτό δεν το έκανε με κανένα άλλο software εκτός απο το flash! Τωρα για το αν φταίει το flash που είναι κακογραμμενο ή η apple που δεν το γουστάρει, δεν μπορώ να είμαι 100% σίγουρος!

 

Δεν σχολίασα την είδηση... την παρέθεσα απλά (για να σφαχτείτε αργότερα μόνοι σας :P )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γνωρίζεις όμως πως όταν το Mac έτρεχε σελίδα με flash οι θερμοκρασίες του τρελαινοταν! Ή στην καλύτερη σου κατέστρεφε την ομαλή λειτουργία του browser. Και αυτό δεν το έκανε με κανένα άλλο software εκτός απο το flash! Τωρα για το αν φταίει το flash που είναι κακογραμμενο ή η apple που δεν το γουστάρει, δεν μπορώ να είμαι 100% σίγουρος!

 

 

Αμα δεν ειναι ικανα ενα Flash να τρεξουν αστα να πανε.Βεβαια εγω απο το mac μου δεν ειδα ποτε κανενα κολλημα απο το flash και ολα αυτα ειναι αμπελοφιλοσοφιες του jobs για να κανει ενα υπερκλειστο os για να πουλαει τα παντα απο το appstore.Τον ενοχλει το γεγονος οτι τα παιχνιδια που βρισκεις σε χιλιαδες σιτε στο ιντερνετ αυτος τα πουλαει και χανει απο κει λεφτα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδιά, σε μένα, τώρα το παρατήρησα όταν ανοίγω το macbook pro, λίγο πριν ανοίξει το desktop (δευτερόλεπτα) το άσπρο φόντο με το μιλαράκι, κιτρινίζει λίγο. αυτό το κάνει τώρα που έβαλα τα lion. Σε εσάς το κάνει αυτό?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

Γνωρίζεις όμως πως όταν το Mac έτρεχε σελίδα με flash οι θερμοκρασίες του τρελαινοταν! Ή στην καλύτερη σου κατέστρεφε την ομαλή λειτουργία του browser.

Ε, τωρα πια λογω οτι το flash θα τρεχει χωρις hardware acceleration απο την καρτα γραφικων, θα ειναι πιο συχνο το φαινομενο που περιγραφει ο billdanos:

ακομα υψηλοτερες θερμοκρασιες και λιγοτερη ομαλη λειτουργια του browser, γιατι ολη την δουλεια θα την αναλαμβανει η cpu.

 

Και φυσικα μικροτερη αυτονομια σε browsing σε flash σελιδες.

 

 

Σου καθεται καπως να εχεις ενα μηχανημα των 1500+€ και για να δεις 2 videακια στο facebook/youtube κλπ να παιρνει "φωτια" το λαπτοπ(οπως επισημαινει ο billdanos) λογω των κολληματων της apple.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Ε, τωρα πια λογω οτι το flash θα τρεχει χωρις hardware acceleration απο την καρτα γραφικων, θα ειναι πιο συχνο το φαινομενο που περιγραφει ο billdanos:

ακομα υψηλοτερες θερμοκρασιες και λιγοτερη ομαλη λειτουργια του browser, γιατι ολη την δουλεια θα την αναλαμβανει η cpu.

 

Και φυσικα μικροτερη αυτονομια σε browsing σε flash σελιδες.

 

 

Σου καθεται καπως να εχεις ενα μηχανημα των 1500+€ και για να δεις 2 videακια στο facebook/youtube κλπ να παιρνει "φωτια" το λαπτοπ(οπως επισημαινει ο billdanos) λογω των κολληματων της apple.

 

Δεν έχω θέμα γιατί προσωπικά έχω plugin που κόβει το flash εδώ και 2 χρόνια!

Τα "κόλληματα" στο συγκεκριμένο θέμα είναι της adobe αλλά ας μην το ξεκινήσουμε αυτό (και) σε αυτό το topic! (πάντως και στο android, δεν έχω βάλει flash).

 

:)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...