Προς το περιεχόμενο

Κυκλοφόρησε το OS X Lion 10.7


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 155
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Μια ερώτηση . Κανοντας την αναβάθμιση δεν επηρεάζετε οτι έιχαμε από πριν εγκατεστημένο ( αρχεια , προγραμματα κτλ κτλ ) Σωστά??

 

Σωστα, κραταει τις ρυθμισεις που εχεις και απλα αντικαθιστα τα αρχεια του Snow Leopard.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια ερώτηση . Κανοντας την αναβάθμιση δεν επηρεάζετε οτι έιχαμε από πριν εγκατεστημένο ( αρχεια , προγραμματα κτλ κτλ ) Σωστά??

Δεν είναι Windows το Mac OS X που έχει Registry και άλλα πράγματα που μπορεί να σου δημιουργήσουν πρόβλημα. Αυτό σημαίνει πως με την εγκατάσταση του Lion, θα αντικατασταθούν όλα τα αρχεία του Snow Leopard με τα νεότερα. Απλά δεν πρόκειται να πειραχτούν τα αρχεία των εφαρμογών σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για όποιον θέλει καθαρή εγκατάσταση τι λύσεις υπάρχουν εκτός του πανάκριβου USB stick;

 

Clean Install SL => Install Mac App Store => Install Lion;

 

Αν ψάξεις στο Ίντερνετ, (για την GM τουλάχιστον) εχει οδηγίες πως να κανείς bootable copy.

Και νομίζω ότι με εκείνο κανείς και καινούργια εγκατάσταση.

Στη συνέχεια, μπορείς να το αγοράσεις και απο το AppStore και να το έχεις νόμιμα.

Εγώ είχα τη GM στον ένα απο τους 2 υπολογιστές μου για να τη δοκιμάσω, και στον άλλον κατέβασαν κανονικά απο το AppStore σημερα μετα την επίσημη κυκλοφορία.

Άμα ανοίξω το AppStore σε αυτόν που το είχα απο πριν, μου βγάζει απλά installed.

 

Πάντως, πολυ πιθανό τις επόμενες μέρες να βγάλουν και οδηγούς για το πως να κανείς clean install και χρησιμοποιώντας αυτο που κατεβαζεις απο το AppStore.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολλή ενδιαφέρον! Αν κάποιος δεν έχει MAC, δεν μπορεί να προμηθευτεί το ΟS? κάποτε είχα διαβάσει ότι μπορείς να βρεις μόνο το λειτουργικό για εγκατάσταση σε PC... Και θα με ενδιέφερε....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Πολλή ενδιαφέρον! Αν κάποιος δεν έχει MAC, δεν μπορεί να προμηθευτεί το ΟS? κάποτε είχα διαβάσει ότι μπορείς να βρεις μόνο το λειτουργικό για εγκατάσταση σε PC... Και θα με ενδιέφερε....

Μπορείς να αγοράσεις το OS X Lion σε USB stick από την Apple τον Αύγουστο.

Όσο για την εγκατάσταση MacOS X σε PC, ρίξε μια ματιά σε αυτό το thread: http://www.insomnia.gr/topic/239712-mac-os-x-on-x86-εγκατάσταση-mac-os-x-σε-pc/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορείς να αγοράσεις το OS X Lion σε USB stick από την Apple τον Αύγουστο.

Όσο για την εγκατάσταση MacOS X σε PC, ρίξε μια ματιά σε αυτό το thread: http://www.insomnia....mac-os-x-σε-pc/

 

ΑΑΑΑΑ... είχα καταλάβει και καλά πως υπήρχε "γνήσεω" για υπολογιστή. Δηλαδή, για PC εγκατάσταση κανονική όπως τα Παραθυρα, και τα πινγκουίνια...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

ΑΑΑΑΑ... είχα καταλάβει και καλά πως υπήρχε "γνήσεω" για υπολογιστή. Δηλαδή, για PC εγκατάσταση κανονική όπως τα Παραθυρα, και τα πινγκουίνια...

Όχι, η Apple δεν υποστηρίζει επίσημα την εγκατάσταση του λειτουργικού σε άλλο υπολογιστή πλην των δικών της.

 

:)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι, η Apple δεν υποστηρίζει επίσημα την εγκατάσταση του λειτουργικού σε άλλο υπολογιστή πλην των δικών της.

 

:)

 

Κακή, κακή Απλ... για άλλη μια φορά :P

 

(*Offtopic: Σταυρόλεξο: Εταιρεία μικρουπολογιστών με 3 γράματα: Εγώ ο έξυπνος λέω "IBM". Τελείωνουμε το σταυρόλεξο, και κάτι δεν τεριάζει... βλέπουμε την λύση, και έχουμε πεθάνει στα γέλια... με 3 γράματα: AΠΛ)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το να βάζετε OS X σε πισιά είναι σαν να βάζετε μηχανή Ferrari σε Fiat Pundo. Πλέον που έχει καταρριφθεί πλήρως ο μύθος για τα ακριβά Mac, κάντε το switch. Είναι πολύ πιο εύκολο απ' ό,τι φαντάζεστε και σίγουρα πολύ ενδιαφέρον!

 

Όσον αφορά το Lion, πραγματικά έχω εντυπωσιαστεί. Βάζεις το καινούριο λειτουργικό, το οποίο αγόρασες ΜΟΝΟ 23.99€ με το που βγήκε παγκοσμίως, χωρίς να περιμένεις πότε θα έρθει στην Ελλάδα, χωρίς να κάνεις format, χωρίς να έχεις πρόβλημα με τις εφαρμογές που έτρεχες παλιά, χωρίς να σου αλλάξει τίποτα από τις ρυθμίσεις σου!

 

Είχα τόσο εμπιστοσύνη στο ότι όλο αυτό θα δούλευε τέλεια, που δεν είχα ανανεώσει το back up μου. Ήξερα ότι It just works.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το να βάζετε OS X σε πισιά είναι σαν να βάζετε μηχανή Ferrari σε Fiat Pundo. Πλέον που έχει καταρριφθεί πλήρως ο μύθος για τα ακριβά Mac, κάντε το switch. Είναι πολύ πιο εύκολο απ' ό,τι φαντάζεστε και σίγουρα πολύ ενδιαφέρον!

 

Όσον αφορά το Lion, πραγματικά έχω εντυπωσιαστεί. Βάζεις το καινούριο λειτουργικό, το οποίο αγόρασες ΜΟΝΟ 23.99€ με το που βγήκε παγκοσμίως, χωρίς να περιμένεις πότε θα έρθει στην Ελλάδα, χωρίς να κάνεις format, χωρίς να έχεις πρόβλημα με τις εφαρμογές που έτρεχες παλιά, χωρίς να σου αλλάξει τίποτα από τις ρυθμίσεις σου!

 

Είχα τόσο εμπιστοσύνη στο ότι όλο αυτό θα δούλευε τέλεια, που δεν είχα ανανεώσει το back up μου. Ήξερα ότι It just works.

 

δεν είσαι λίγο υπερβολικός; και εμένα μου αρέσουν τα mac, αλλα το σκέφτομαι πολλή να αγοράσω ένα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το να βάζετε OS X σε πισιά είναι σαν να βάζετε μηχανή Ferrari σε Fiat Pundo. Πλέον που έχει καταρριφθεί πλήρως ο μύθος για τα ακριβά Mac, κάντε το switch. Είναι πολύ πιο εύκολο απ' ό,τι φαντάζεστε και σίγουρα πολύ ενδιαφέρον!

 

Όσον αφορά το Lion, πραγματικά έχω εντυπωσιαστεί. Βάζεις το καινούριο λειτουργικό, το οποίο αγόρασες ΜΟΝΟ 23.99€ με το που βγήκε παγκοσμίως, χωρίς να περιμένεις πότε θα έρθει στην Ελλάδα, χωρίς να κάνεις format, χωρίς να έχεις πρόβλημα με τις εφαρμογές που έτρεχες παλιά, χωρίς να σου αλλάξει τίποτα από τις ρυθμίσεις σου!

 

Είχα τόσο εμπιστοσύνη στο ότι όλο αυτό θα δούλευε τέλεια, που δεν είχα ανανεώσει το back up μου. Ήξερα ότι It just works.

 

 

ετσι ειναι οπως τα λες..

 

μου τα ελεγαν και δεν ακουγα και τωρα βλεπω τι εχανα τοσα χρονια..

 

η αιτια ηταν ενα iphone και τελικα εχω ενα σπιτι χωρις παραθυρα.. μονο στο μαγαζι ενα laptop HP της κακιας ωρας ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ετσι ειναι οπως τα λες..

 

μου τα ελεγαν και δεν ακουγα και τωρα βλεπω τι εχανα τοσα χρονια..

 

η αιτια ηταν ενα iphone και τελικα εχω ενα σπιτι χωρις παραθυρα.. μονο στο μαγαζι ενα laptop HP της κακιας ωρας ...

 

Μη μου λέτε τέτοια... ψάχνω δικαιολογίες να μη πάρω MAC :(

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...