Προς το περιεχόμενο

Κυκλοφόρησε το OS X Lion 10.7


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δεν έχω θέμα γιατί προσωπικά έχω plugin που κόβει το flash εδώ και 2 χρόνια!

Τα "κόλληματα" στο συγκεκριμένο θέμα είναι της adobe αλλά ας μην το ξεκινήσουμε αυτό (και) σε αυτό το topic! (πάντως και στο android, δεν έχω βάλει flash).

 

:)

 

Οπως εσυ επισημαινεις , υπαρχουν 2 λυσεις λογω των κολληματων της apple (που μεχρι προσφατα δεν εδινε τα apis* για να υπαρχει hardware acceleration):

α) εχεις flash και εχεις ενα λαπτοπ που παιρνει φωτια οταν βλεπεις ενα videaκι στο facebook/youtube ή να δεις streaming εναν αγωνα ή οταν μπαινεις σε μια σελιδα με πολυπλοκο multimedia περιεχομενο που μονο το flash μπορει να δωσει κλπ

β) κοβεις το flash και ετσι δεν μπορεις να δεις τα videακια των φιλων σου στο facebook/youtube κλπ ουτε να δεις ιστοσελιδες με πολυπλοκο multimedia περιεχομενο ή να δεις streaming εναν αγωνα, παρολο που εχεις ενα λαπτοπ των 1500+€.

 

 

*

http://www.anandtech.com/show/2876/6

In Flash Player 10.1, H.264 hardware acceleration is not supported under Linux and Mac OS. Linux currently lacks a developed standard API that supports H.264 hardware video decoding, and Mac OS X does not expose access to the required APIs. We will continue to evaluate adding the feature to Linux and Mac OS in future releases.

 

 

 

With actual GPU-accelerated H.264 decoding I’m guessing those CPU utilization numbers could drop to a remotely reasonable value. But it’s up to Apple to expose the appropriate hooks to allow Adobe to (eventually) enable that functionality.

 

 

 

 

Oπως και να εχει, ειναι κριμα που το Lion δεν εχει hardware acceleration στο flash. Φανταζομαι θα λυθει συντομα, γιατι ειναι κριμα οι κατοχοι ακριβων λαπτοπ να τα βλεπουν να φθανουν τρελες θερμοκρασιες απλα για να δουν ενα video.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 155
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Εκπληκτικό so far. Λες και έχω καινούριο υπολογιστή. Μου κόλλαγε αρκετά πριν με το Snow η αλήθεια είναι και τώρα με τα Lion πρέπει να σβήστηκαν τίποτα αρχεά που κόλλαγαν τον υπολογιστή. Ειδικά Excel, Powerpoint, σφαίρα πάει. Τώρα πέρα από κάποια καλοπροαίρετα αρνητικά posts αφήστε τους τους υπόλοιπους... Haters gonna hate

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδή στο SL υπήρχε gpu acceleration για το flash και στο lion δεν υπάρχει;;; Διότι αυτός είναι ένας ακόμα λόγος για μένα ώστε να μην αναβαθμίσω. Ο άλλος λόγος είναι το απαράδεκτο mission control.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ερώτηση: Με τα Snow Leopard, όταν ήσουν στον browser για να πας πίσω έκανες τρία δάκτυλα swipe αριστερά. Αν ήθελες να πας μπροστά τρία δάκτυλα swipe δεξιά. Στο Lion δεν υπάρχει αυτή η επιλογή. Ξέρει κανείς πως μπορείς να την επαναφέρεις;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ερώτηση: Με τα Snow Leopard, όταν ήσουν στον browser για να πας πίσω έκανες τρία δάκτυλα swipe αριστερά. Αν ήθελες να πας μπροστά τρία δάκτυλα swipe δεξιά. Στο Lion δεν υπάρχει αυτή η επιλογή. Ξέρει κανείς πως μπορείς να την επαναφέρεις;

 

Κάνεις το ίδιο με δύο δάχτυλα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ερώτηση: Με τα Snow Leopard, όταν ήσουν στον browser για να πας πίσω έκανες τρία δάκτυλα swipe αριστερά. Αν ήθελες να πας μπροστά τρία δάκτυλα swipe δεξιά. Στο Lion δεν υπάρχει αυτή η επιλογή. Ξέρει κανείς πως μπορείς να την επαναφέρεις;

 

Λοιπον system pref>trackpad>more gestures και κατω απο το swipe between pages βαλε swipe with two or three fingers η swipe left or right with three fingers οποιο απο τα δυο προτιμας.Τωρα κατω ακριβως εχει την επιλογη swipe between full screen apps και διαλεξε swipe left or right with four fingers.

 

Κάνεις το ίδιο με δύο δάχτυλα.

 

Οχι σε ολες τις εφαρμογες.Πχ στον chrome δεν δουλευει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπον system pref>trackpad>more gestures και κατω απο το swipe between pages βαλε swipe with two or three fingers η swipe left or right with three fingers οποιο απο τα δυο προτιμας.Τωρα κατω ακριβως εχει την επιλογη swipe between full screen apps και διαλεξε swipe left or right with four fingers.

 

 

 

Οχι σε ολες τις εφαρμογες.Πχ στον chrome δεν δουλευει

 

Άψογος. Thanks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδή στο SL υπήρχε gpu acceleration για το flash και στο lion δεν υπάρχει;;; Διότι αυτός είναι ένας ακόμα λόγος για μένα ώστε να μην αναβαθμίσω. Ο άλλος λόγος είναι το απαράδεκτο mission control.

 

Γιατί απαράδεκτο το mission control; Θεωρητικά (πρακτικά δε το έχω δοκιμάσει είμαι ακομα στα snow) όπως το βλέπω μου φαίνεται πρακτικό (εκτός από το ότι όλα τα spaces είναι στην ίδια σειρά)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

β) κοβεις το flash και ετσι δεν μπορεις να δεις τα videακια των φιλων σου στο facebook/youtube κλπ ουτε να δεις ιστοσελιδες με πολυπλοκο multimedia περιεχομενο ή να δεις streaming εναν αγωνα, παρολο που εχεις ενα λαπτοπ των 1500+€.

 

Φαντάζομαι γνωρίζεις πως βλέπω μια χαρά αυτά τα videos τόσο στο macbook μου χωρίς flash όσο και στο iphone/ipad μου!

Σε περίπτωση που δεν με κατάλαβες ΔΕΝ αφαίρεσα το flash από το macbook λόγω θερμοκρασίας!

 

:)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατί απαράδεκτο το mission control; Θεωρητικά (πρακτικά δε το έχω δοκιμάσει είμαι ακομα στα snow) όπως το βλέπω μου φαίνεται πρακτικό (εκτός από το ότι όλα τα spaces είναι στην ίδια σειρά)

 

 

ρε σεις εγω δεν αντεξα το εβαλα σημερα. ουτως η αλλως σε ενα 2 μηνες θα το εβαζα. γυρω στο 15 αυγουστο να περιμενουμε και το 1ο μεγαλο update.

 

τωρα σχετικα με εντυπωσεις απο το lion. χαλια χαλια χαλια χαλια. κατι μου λεει οτι εχουν στερεψει απο ιδεες στην apple και ολο μαρκετιστικες χαζομαρουλες βαζουν πλεον (μη βαρατε το συγκρινω παντα με τη μεταβαση στο leopard, και το snow leopard

 

1. ολο το feel του λειτουργικου απο αποψη γραφικων μου ξενιζει λιγο, παραειναι απλο, χωρις πολλες γραμμες κλπ κλπ. νταξει ειπαμε μινιμαλ αλλα οχι και τοοοοσο πολυ. τεσπα νομιζω σε λιγες μερες θα συνηθισει το ματι μου αυτο.

 

2.mission control: ποιος π@π@ρ@ς το σκεφτηκε οοολο αυτο το εκτρωμα? παλια ειχαμε τα λειτουργικοτατα expose (ηθελες να πας απο το ενα παραθυρο ή τη μια εφαρμογη στο desktop που δουλευες σε μια αλλη? 3 δαχτυλα κατω, τα εβλεπες ολα στο πιατο, εκανες κλικ οπου ηθελες και τελος) και spaces (ηξερες που ηταν το καθε τι. εγω ειχα 4. ενα δουλεια, ενα ιντερνετ, ενα κατι αλλο αν υπηρχε, πχ 2ο δουλεια, ενα κενο για κατι που θα ηθελα να ανοιξω και να κλεισω γρηγορα. οι μικρογραφιες ηταν μεγαλες με αποτελεσμα να βλεπεις τι πατουσες, και το κυριοτερο πιο παραθυρο ηταν σε πιο space) και "show desktop (για να πεταξεις αρχεια στην επιφανεια εργασιας κλπ κλπ". τωρα με το mission control τρομαρα του, σου κανει ενα μικροτερο expose του desktop που εισαι εκεινη την ωρα, δεν γινεται expose στα αλλα spaces ταυτοχρονα (αρα δεν ξερεις τι υπαρχει πισω απο το πρωτο παραθυρο) και το κυριοτερο οι μικρογραφιες στο πανω μερος της οθονης ειναι τοσο μικρες που ουτε το παραθυρο της πρωτης εφαρμογης δεν βλεπεις τι ειναι. ασε που επειδη ειναι εν σειρα και μπορεις να αφαιρεις και να προσθετεις desktop/spaces η οπως αλλιως το λεει ο καθενας, δεν εχεις μια αυτοματοποιειμενη τοπογραφικη κινηση να κανεις. (πχ παμια με το spaces ηξερα οτι το πανω αριστερα ηταν ο χωρος της δουλειας. τωρα με αυτο δεν ξερω αν το space της δουλειας πχ ειναι το 2ο το 3ο το 7ο στη σειρα. ασε που στην ιδια σειρα εχεις και desktops και full screen apps διπλα διπλα χωρις να ξεχωριζεις τι ειναι τι. για να μην πω τιποτα για το ακυρο το dashboard τερμα αριστερα. για να μην πω οτι ολη αυτη η σειρα στο πανω μερος της οθονης δεν εχει καρουζελ (αντε αντιγραψτε και εκει το android να τελειωνουμε, δε θα σας πεσει και η μυτη!)

 

3. full screen apps δε λεω καλες ειναι, αλλα και πριν μια χαρα καναμε full screen το app που θελαμε σε ενα δικο του space και τελειωνε η υποθεση. δηλαδη το μονο καινουριο ειναι οτι κανω 3 δαχτυλα αριστερα δεξια και παω στο επομενο full screen app.κολοκυθια.....

 

πραγματικα την εχουν κανει εξαιρετικα πολυπλοκη to navigation μεσα στο λειτουργικο. χανεσαι......(ενταξει ειναι και μια περιοδος προσαρμογης και θα το συνηθισω αλλα αμα βρω κανενα utility η βαλουν καμια επιλογη spaces, expose κλπ να γυρισουν στην παλια λογικη θα το εκανα σιγουρα. και αυτο με φερνει στο νουμερο 4......

 

4. την μεγαλυτερη βλακεια να βαλουν inverse scrolling στο desktop. ρε παιδια στο iphone λειτουργει γιατι ειναι σα να πιανεις ενα κομματι της οθονης με το δακτυλο και το σερνεις πανω η κατω για να φανουν στην οθονη η αντιθετες περιοχες. το trackpad με την οθονη ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΚΑΝ ΣΤΟ ΙΔΙΟ ΕΠΙΠΕΔΟ. why??????????????? εννοειτε πως απενεργοποιηθηκε αμεσα η συγκεκριμενη επιλογη....

 

5. αναγκαστηκα να κανω και install το jana runtime. α ρε apple, windows θα καταντησουμε ρε γμτ και σε λιγο θα θελουμε να κανουμε εγκατασταση και drivers.......δεν παμε καλα

 

6. launchpad. αλλο φαουλ. ρε σεις το dock νταξει ειναι εκει 100 χρονια τωρα αλλα λειτουργει μια χαρα. εχει πανω καδο ανακυκλωσης, ενα καρο stacks, τι θελω να βλεπω οοοολες τις εφαρμογες που εχω εγκαταστησει???? ωσπου να κανω το gesture να βγει το launchpad, να παω αριστερα δεξια αλλαζοντας οθονες, να βρω και να πατησω το εικονιδιο της εφαρμογης, εχω ηδη πατησει cmd+space, εχω βγει στο μικρο και διακριτικοτατο, αλλα πανισχυρο, spotlight, εχω πληκτρολογησει τα πρωτα 2-3 γραμματα του app ψαχνω, εχω πατησει enter και εχει ανοιξει η εφαρμογη. ( και το κυριοτερο δεν εχω χασει καμια εξελιξη στο desktop που ειμαι, γιατι με το θολουρα αυτη που εχει το launchpad απο πισω, χανεσαι...χαζομαρα και αυτο.

 

παντως για να μη λεω μονο τα κακα, το scrolling δειχνει λιγο πιο ομαλο και smooth, αν και καπου εκει στο διπλο tap για δεξι κλικ φαινεται να μπερδευεται λιγο ο driver....

 

και εγω με 4GB RAM, φαινομαι να παω λιγακι πιο γρηγορα, τουλαχιστον τωρα στην αρχη. τωρα airdrop κλπ κλπ καλα ειναι αλλα ποσες φορες θα τα κανω χρηση? μεχρι τωρα αν κατι ηταν μεχρι 4-5MB το εστελνες στο αλλο mac με μαιλ και τελειωνες. τωρα θα το στελνεις με airdrop, αλλα αμα πατε να κανετε κατι τετοιο σε αρχειο >50ΜΒ, θα σας παρει χροοονια, οποτε η χρησιμοτητα του ειναι περιορισμενη και για λιγα ατομα...

 

 

τεσπα για να μην μακρυγορω, overall δε κλαιω τα 30$ που εδωσα, ουτως η αλλως καποια στιγμη θα πηγαινα στην επομενη εκδοση του λειτουργικου, για διαφορους λογους, αλλα δε νιωθω οτι τα χρηματα αυτα μου προσεφεραν κατι καινουριο και λειτουργικο και ποιοτικο. (μονο καποια μικρα graphical changes, και πραγματα under the hood, καλα και κακα, για τα οποια αρκει μια αναβαθμιση 10.6.x και οχι λιονταρια και αηδιες.

 

ασε που μου αλλαξε το φοντο, ασε που το μπρος-πισω δε δουλευει στο chrome (καμια ιδεα, καμια λυση μεχρι να φτιαχτει η μλκ αυτη???)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ερωτηση, εκανα την αναβάθμιση. τωρά οταν ανοιγω το imac αργεί λιγο να φορτωσει αλλά μετα μου ανοιγει πολλά προγραμμάτα μαζί. ( firefox , mail , word etc etc ) γενικά οτι είχα ανοιχτό πριν το κλείσιμο. Ειναι λογικό αυτό ή υπάρχει καποια ρύθμιση που δεν έχω κάνει σωστά?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...