Προς το περιεχόμενο

Κυκλοφόρησε το OS X Lion 10.7


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ελπίζω μετά απο το τόσο κράξιμο που πέφτει στο mission control ή να το "διορθώσουν" ή να δώσουν την επιλογή για το παλιό expose... Πραγματικά με τα επικαλυπτόμενα παράθυρα είναι απαράδεκτη η κατάσταση!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 155
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

ρε σεις εγω δεν αντεξα το εβαλα σημερα. ουτως η αλλως σε ενα 2 μηνες θα το εβαζα. γυρω στο 15 αυγουστο να περιμενουμε και το 1ο μεγαλο update.

 

τωρα σχετικα με εντυπωσεις απο το lion. χαλια χαλια χαλια χαλια. κατι μου λεει οτι εχουν στερεψει απο ιδεες στην apple και ολο μαρκετιστικες χαζομαρουλες βαζουν πλεον (μη βαρατε το συγκρινω παντα με τη μεταβαση στο leopard, και το snow leopard

 

1. ολο το feel του λειτουργικου απο αποψη γραφικων μου ξενιζει λιγο, παραειναι απλο, χωρις πολλες γραμμες κλπ κλπ. νταξει ειπαμε μινιμαλ αλλα οχι και τοοοοσο πολυ. τεσπα νομιζω σε λιγες μερες θα συνηθισει το ματι μου αυτο.

 

2.mission control: ποιος π@π@ρ@ς το σκεφτηκε οοολο αυτο το εκτρωμα? παλια ειχαμε τα λειτουργικοτατα expose (ηθελες να πας απο το ενα παραθυρο ή τη μια εφαρμογη στο desktop που δουλευες σε μια αλλη? 3 δαχτυλα κατω, τα εβλεπες ολα στο πιατο, εκανες κλικ οπου ηθελες και τελος) και spaces (ηξερες που ηταν το καθε τι. εγω ειχα 4. ενα δουλεια, ενα ιντερνετ, ενα κατι αλλο αν υπηρχε, πχ 2ο δουλεια, ενα κενο για κατι που θα ηθελα να ανοιξω και να κλεισω γρηγορα. οι μικρογραφιες ηταν μεγαλες με αποτελεσμα να βλεπεις τι πατουσες, και το κυριοτερο πιο παραθυρο ηταν σε πιο space) και "show desktop (για να πεταξεις αρχεια στην επιφανεια εργασιας κλπ κλπ". τωρα με το mission control τρομαρα του, σου κανει ενα μικροτερο expose του desktop που εισαι εκεινη την ωρα, δεν γινεται expose στα αλλα spaces ταυτοχρονα (αρα δεν ξερεις τι υπαρχει πισω απο το πρωτο παραθυρο) και το κυριοτερο οι μικρογραφιες στο πανω μερος της οθονης ειναι τοσο μικρες που ουτε το παραθυρο της πρωτης εφαρμογης δεν βλεπεις τι ειναι. ασε που επειδη ειναι εν σειρα και μπορεις να αφαιρεις και να προσθετεις desktop/spaces η οπως αλλιως το λεει ο καθενας, δεν εχεις μια αυτοματοποιειμενη τοπογραφικη κινηση να κανεις. (πχ παμια με το spaces ηξερα οτι το πανω αριστερα ηταν ο χωρος της δουλειας. τωρα με αυτο δεν ξερω αν το space της δουλειας πχ ειναι το 2ο το 3ο το 7ο στη σειρα. ασε που στην ιδια σειρα εχεις και desktops και full screen apps διπλα διπλα χωρις να ξεχωριζεις τι ειναι τι. για να μην πω τιποτα για το ακυρο το dashboard τερμα αριστερα. για να μην πω οτι ολη αυτη η σειρα στο πανω μερος της οθονης δεν εχει καρουζελ (αντε αντιγραψτε και εκει το android να τελειωνουμε, δε θα σας πεσει και η μυτη!)

 

3. full screen apps δε λεω καλες ειναι, αλλα και πριν μια χαρα καναμε full screen το app που θελαμε σε ενα δικο του space και τελειωνε η υποθεση. δηλαδη το μονο καινουριο ειναι οτι κανω 3 δαχτυλα αριστερα δεξια και παω στο επομενο full screen app.κολοκυθια.....

 

πραγματικα την εχουν κανει εξαιρετικα πολυπλοκη to navigation μεσα στο λειτουργικο. χανεσαι......(ενταξει ειναι και μια περιοδος προσαρμογης και θα το συνηθισω αλλα αμα βρω κανενα utility η βαλουν καμια επιλογη spaces, expose κλπ να γυρισουν στην παλια λογικη θα το εκανα σιγουρα. και αυτο με φερνει στο νουμερο 4......

 

4. την μεγαλυτερη βλακεια να βαλουν inverse scrolling στο desktop. ρε παιδια στο iphone λειτουργει γιατι ειναι σα να πιανεις ενα κομματι της οθονης με το δακτυλο και το σερνεις πανω η κατω για να φανουν στην οθονη η αντιθετες περιοχες. το trackpad με την οθονη ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΚΑΝ ΣΤΟ ΙΔΙΟ ΕΠΙΠΕΔΟ. why??????????????? εννοειτε πως απενεργοποιηθηκε αμεσα η συγκεκριμενη επιλογη....

 

5. αναγκαστηκα να κανω και install το jana runtime. α ρε apple, windows θα καταντησουμε ρε γμτ και σε λιγο θα θελουμε να κανουμε εγκατασταση και drivers.......δεν παμε καλα

 

6. launchpad. αλλο φαουλ. ρε σεις το dock νταξει ειναι εκει 100 χρονια τωρα αλλα λειτουργει μια χαρα. εχει πανω καδο ανακυκλωσης, ενα καρο stacks, τι θελω να βλεπω οοοολες τις εφαρμογες που εχω εγκαταστησει???? ωσπου να κανω το gesture να βγει το launchpad, να παω αριστερα δεξια αλλαζοντας οθονες, να βρω και να πατησω το εικονιδιο της εφαρμογης, εχω ηδη πατησει cmd+space, εχω βγει στο μικρο και διακριτικοτατο, αλλα πανισχυρο, spotlight, εχω πληκτρολογησει τα πρωτα 2-3 γραμματα του app ψαχνω, εχω πατησει enter και εχει ανοιξει η εφαρμογη. ( και το κυριοτερο δεν εχω χασει καμια εξελιξη στο desktop που ειμαι, γιατι με το θολουρα αυτη που εχει το launchpad απο πισω, χανεσαι...χαζομαρα και αυτο.

 

παντως για να μη λεω μονο τα κακα, το scrolling δειχνει λιγο πιο ομαλο και smooth, αν και καπου εκει στο διπλο tap για δεξι κλικ φαινεται να μπερδευεται λιγο ο driver....

 

και εγω με 4GB RAM, φαινομαι να παω λιγακι πιο γρηγορα, τουλαχιστον τωρα στην αρχη. τωρα airdrop κλπ κλπ καλα ειναι αλλα ποσες φορες θα τα κανω χρηση? μεχρι τωρα αν κατι ηταν μεχρι 4-5MB το εστελνες στο αλλο mac με μαιλ και τελειωνες. τωρα θα το στελνεις με airdrop, αλλα αμα πατε να κανετε κατι τετοιο σε αρχειο >50ΜΒ, θα σας παρει χροοονια, οποτε η χρησιμοτητα του ειναι περιορισμενη και για λιγα ατομα...

 

 

τεσπα για να μην μακρυγορω, overall δε κλαιω τα 30$ που εδωσα, ουτως η αλλως καποια στιγμη θα πηγαινα στην επομενη εκδοση του λειτουργικου, για διαφορους λογους, αλλα δε νιωθω οτι τα χρηματα αυτα μου προσεφεραν κατι καινουριο και λειτουργικο και ποιοτικο. (μονο καποια μικρα graphical changes, και πραγματα under the hood, καλα και κακα, για τα οποια αρκει μια αναβαθμιση 10.6.x και οχι λιονταρια και αηδιες.

 

ασε που μου αλλαξε το φοντο, ασε που το μπρος-πισω δε δουλευει στο chrome (καμια ιδεα, καμια λυση μεχρι να φτιαχτει η μλκ αυτη???)

Συγνωμη ρε παιδια αλλα δεν μπορω να καταλαβω γιατι τοσο γκρινια για το scrolling εφοσον σου δινει την επιλογη να το αλλαξεις.Τοσο δυσκολο ειναι?Οσο για το φοντο τωρα,τι εννοεις οτι σου αλλαξε wallpaper?Επισης αν διαβαζες 2-3 post πανω απο το δικο σου γραφω τι πρεπει να κανεις για να εχεις back-forward

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ερωτηση, εκανα την αναβάθμιση. τωρά οταν ανοιγω το imac αργεί λιγο να φορτωσει αλλά μετα μου ανοιγει πολλά προγραμμάτα μαζί. ( firefox , mail , word etc etc ) γενικά οτι είχα ανοιχτό πριν το κλείσιμο. Ειναι λογικό αυτό ή υπάρχει καποια ρύθμιση που δεν έχω κάνει σωστά?

Όταν βγάζει το παράθυρο που σου ζητάει να επιβεβαιώσεις αν θέλεις να κάνεις restart ή shutdown, έχει κι ένα checkbox που σε ρωτάει αν θέλεις την επόμενη φορά που θα ξεκινήσει να ανοίξουν ξανά όλες οι εφαρμογές που είχες ανοιχτές.

 

Ελπίζω μετά απο το τόσο κράξιμο που πέφτει στο mission control ή να το "διορθώσουν" ή να δώσουν την επιλογή για το παλιό expose... Πραγματικά με τα επικαλυπτόμενα παράθυρα είναι απαράδεκτη η κατάσταση!

Ποιό κράξιμο; Δεν έχω δει πάνω από 4-5 άτομα που να διαμαρτύρονται για το Mission Control.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ποιό κράξιμο; Δεν έχω δει πάνω από 4-5 άτομα που να διαμαρτύρονται για το Mission Control.

 

Αυτό το σχόλιο ετοιμαζόμουν να κάνω!

Άσε που το 90% αυτών που διαμαρτύρονται σε λίγο καιρό θα λένε "μα πως ζούσαμε χωρίς mission control τόσο καιρό;"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όταν βγάζει το παράθυρο που σου ζητάει να επιβεβαιώσεις αν θέλεις να κάνεις restart ή shutdown, έχει κι ένα checkbox που σε ρωτάει αν θέλεις την επόμενη φορά που θα ξεκινήσει να ανοίξουν ξανά όλες οι εφαρμογές που είχες ανοιχτές.

 

 

Ευχαριστώ πολύ , από τη βιασύνη μου χτες να φύγω από το γραφείο δεν το πρόσεξα !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συγνωμη ρε παιδια αλλα δεν μπορω να καταλαβω γιατι τοσο γκρινια για το scrolling εφοσον σου δινει την επιλογη να το αλλαξεις.Τοσο δυσκολο ειναι?Οσο για το φοντο τωρα,τι εννοεις οτι σου αλλαξε wallpaper?Επισης αν διαβαζες 2-3 post πανω απο το δικο σου γραφω τι πρεπει να κανεις για να εχεις back-forward

 

 

το chrome κρασαρει η δεν λετουργει οταν πας να το κανεις αυτο. λογικα θα διορθωθει συντομα.

 

καντε μου μια χαρη. βαλτε αυτες τις ρυθμισεις που φαινονται στην εικονα. και ανοιξτε 1-2 desktop και καντε το safari full screen app. πατε σε ενα site και πατηστε μερικα λινκ ωστε να μπειτε σε πιο βαθυ directory μεσα στο site.

 

οταν η πρωτη επιλογη της εικονας "swipe between pages" ειναι στα 2 δαχτυλα, οταν παω στο safari και κανω αριστερα δεξια με 2 δακτυλα μου παει back-forwards τη σελιδα κανονικα εμφανιζοντας ενα transition σαν η νεα σελιδα να ερχεται παντα απο τα δεξια και να καθεται πανω στην προηγουμενη.

 

αν την παραπανω επιλογη την βαλω στο "swipe between pages" με 3 δακτυλα, ολα τα λλα τα ιδια, αμα κανω στο safari την ιδια κινηση back-forward με 3 δακτυλα, αντι να βλεπω αυτο το transition που πειριεγραψα πιο πανω, η σελιδα φαινεται σα να ξαναφορτωνει αμεσως (δηλαδη ειναι εμφανες οτι ξαναεμφανιζει locally cached page, γιατι γινεται πολυ γρηγορα η εναλλαγη, αλλα απουσιαζει επι της ουσιας το transition.

 

edit. τωρα το εχω ρυθμισμενο στα 2 δακτυλα. παω στο safari. ειτε με 2 δακτυλα το κανω ειτε με 3 μου κανει back forward με εμφανιζοντας το transition. τι γινεται?

κανω κατι λαθος???????

post-81302-0-09897500-1311335485_thumb.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το chrome κρασαρει η δεν λετουργει οταν πας να το κανεις αυτο. λογικα θα διορθωθει συντομα.

 

καντε μου μια χαρη. βαλτε αυτες τις ρυθμισεις που φαινονται στην εικονα. και ανοιξτε 1-2 desktop και καντε το safari full screen app. πατε σε ενα site και πατηστε μερικα λινκ ωστε να μπειτε σε πιο βαθυ directory μεσα στο site.

 

οταν η πρωτη επιλογη της εικονας "swipe between pages" ειναι στα 2 δαχτυλα, οταν παω στο safari και κανω αριστερα δεξια με 2 δακτυλα μου παει back-forwards τη σελιδα κανονικα εμφανιζοντας ενα transition σαν η νεα σελιδα να ερχεται παντα απο τα δεξια και να καθεται πανω στην προηγουμενη.

 

αν την παραπανω επιλογη την βαλω στο "swipe between pages" με 3 δακτυλα, ολα τα λλα τα ιδια, αμα κανω στο safari την ιδια κινηση back-forward με 3 δακτυλα, αντι να βλεπω αυτο το transition που πειριεγραψα πιο πανω, η σελιδα φαινεται σα να ξαναφορτωνει αμεσως (δηλαδη ειναι εμφανες οτι ξαναεμφανιζει locally cached page, γιατι γινεται πολυ γρηγορα η εναλλαγη, αλλα απουσιαζει επι της ουσιας το transition.

 

edit. τωρα το εχω ρυθμισμενο στα 2 δακτυλα. παω στο safari. ειτε με 2 δακτυλα το κανω ειτε με 3 μου κανει back forward με εμφανιζοντας το transition. τι γινεται?

κανω κατι λαθος???????

To chrome εμενα μου δουλευει μια χαρα.Κανω swipe με τρια δακτυλα και λειτουργει κανονικα το back forward.Tωρα στο safari οταν κανω swipe με τα δυο δακτυλα κανει το transition effect οταν το κανω με 3 δαχτυλα δεν το κανει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To chrome εμενα μου δουλευει μια χαρα.Κανω swipe με τρια δακτυλα και λειτουργει κανονικα το back forward.Tωρα στο safari οταν κανω swipe με τα δυο δακτυλα κανει το transition effect οταν το κανω με 3 δαχτυλα δεν το κανει.

 

 

ρε γμτ εγω κρασαρω. δηλαδη κανω μια φορα αριστερα η δεξια δεν κανει τιποτα. αν το ξανακανω κλεινει ο chrome και βγαζει το παραθυρο εκεινο το report/ignore/reopen κλπ. εχεις βαλει ακριβως τις ιδιες ρυθμισεις που δειχνω στο screenshot? εχεις εγκατεστημενο το magic prefs???

 

εγω εχω macbook pro late 2008, και παιζω με το trackpad του laptop.

 

επισης αλλο παραπονο. γραφω τωρα απο safari σε full screen. δε λεω καλο το full screen αλλα δε βλεπουμε πουθενα πια γλωσσα γραφης ειναι επιλεγμενη.....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατί απαράδεκτο το mission control; Θεωρητικά (πρακτικά δε το έχω δοκιμάσει είμαι ακομα στα snow) όπως το βλέπω μου φαίνεται πρακτικό (εκτός από το ότι όλα τα spaces είναι στην ίδια σειρά)

 

Tο mission control θα ήταν ένα καλό συμπλήρωμα του spaces and expose, διότι μπορείς να μεταφέρεις ομάδες παραθύρων του ίδιου app με μια κίνηση.

 

Όμως σε όλα τα άλλα υστερεί... δεν υπάρχει grid, δεν μπορείς να αλλάξεις θέση στα spaces, δεν μπορείς να μεταφέρεις παράθυρα από το ένα space σε άλλο, δεν έχεις all windows expose σε ένα space στο οποίο φαίνονται ακόμα και τα minimized windows σε ξεχωριστή θέση , αλλά και δεν μπορείς να κάνεις all windows expose σε όλα τα spaces ταυτόχρονα κάτω από το grid view στο οποίο φαινόντιυσαν ακόμα και τα ταμπελάκια των παραθύρων. Το SL σου έδινε πλήρη ελευθερία κινήσεων και τα πάντα γίνονταν με ένα κλικ κάτι που δεν γίνεται με το Lion. Απλώς δεν είναι δυνατόν να μη σε αφήνει να αλλάζεις θέση στα παράθυρά σου απ' ευθείας από ένα space σε άλλο. To mission control έχει τη λογική ότι μπορείς να δουλεύεις μόνο με ένα space!!!

 

Μετά από όλα αυτά τα επιχειρήματα, λυπάμαι που κάποιοι εδώ πιστεύουν ότι δήθεν σε λίγο θα λέμε πόσο υπέροχο είναι το mission control και ότι δεν μπορούμε χωρίς αυτό!!! Πέρα από το 1ο πράγμα που αναφέρω ως πλεονέκτημα (υπογραμμισμένο) που και αυτό λίγοι το έχουν καταλάβει πόσο χρήσιμο είναι, κατά τα άλλα πρέπει να παραδεχτούμε όλοι ότι η Apple δεν έπρεπε να ακυρώσει έτσι τον τρόπο διαχείρησης παραθύρων του Snow Leopard, και δεν είναι μόνο το spaces and expose, αλλά και η φοβερή συνεργασία τους με τα εικονίδια του dock. Ας πούμε σε all windows expose με ένα κρατημένο κλικ στο εικονίδιο της εφαρμογής στο dock, αυτόματα γυρίζαμε σε application windows expose, κάτι το οποίο χάθηκε στο Lion... Και έχουμε και άλλα μειονεκτήματα ειδικά όσον αφορά αυτούς που χρησιμοποιούν περισσότερα από 1 monitors... Δυστυχώς η apple έκανε τρελή αρπαχτή...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα παίδες...

 

Δύο απορίες (μπορεί και τρεις) για το Lion και εάν ξέρει κανείς από αυτούς που το έβαλαν να απαντήσει.

 

 

Α) Με το VMWare τι γίνεται; Υπάρχει πρόβλημα με την έκδοση του VMWare για SL;

 

Β) Γενικά με τα λογισμικά που ήταν για SL τι γίνεται. Τρέχουν κανονικά και στο Lion παρόλο που η "έκδοση" που έχει κανείς είναι για SL ή πρέπει να έχεις την "έκδοσή" τους για Lion (π.χ. TexShop, MATLAB κτλ κτλ);

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα παίδες...

 

Δύο απορίες (μπορεί και τρεις) για το Lion και εάν ξέρει κανείς από αυτούς που το έβαλαν να απαντήσει.

 

 

Α) Με το VMWare τι γίνεται; Υπάρχει πρόβλημα με την έκδοση του VMWare για SL;

 

Β) Γενικά με τα λογισμικά που ήταν για SL τι γίνεται. Τρέχουν κανονικά και στο Lion παρόλο που η "έκδοση" που έχει κανείς είναι για SL ή πρέπει να έχεις την "έκδοσή" τους για Lion (π.χ. TexShop, MATLAB κτλ κτλ);

 

Έχω διαβάσει ότι υπάρχει πρόβλημα με τα προγράμματα της Adobe, δεν υπάρχει rosetta, δεν τρέχει το office 2011 for mac και επίσης δεν τρέχει το quicken 2007. Πολλοί φοιτητές στα ξένα forums κάνουν παράπονα, ειδικά διότι χρειάζονται το word, το οποίο μετά την εγκατάσταση του Lion "εξαφανίστηκε". Επίσης αν θες java πρέπει να την εγκαταστήσεις μόνος σου, αφού δε συμπεριλαμβάνεται πια με το λειτουργικό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω διαβάσει ότι υπάρχει πρόβλημα με τα προγράμματα της Adobe, δεν υπάρχει rosetta, δεν τρέχει το office 2011 for mac και επίσης δεν τρέχει το quicken 2007. Πολλοί φοιτητές στα ξένα forums κάνουν παράπονα, ειδικά διότι χρειάζονται το word, το οποίο μετά την εγκατάσταση του Lion "εξαφανίστηκε".

Μερικά προγράμματα της Adobe έχουν πρόβλημα, όχι όλα.

 

Ακόμα, το Office 2011 for Mac δουλεύει μια χαρά. Μόλις δοκίμασα να ανοίξω το Word και άνοιξε χωρίς πρόβλημα.

 

Μήπως αναφέρεσαι στο Office 2004 for Mac, το οποίο όντως δεν παίζει σε Lion?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Οσον αφορα το fusion,δεν εχω βρει κανενα προβλημα, λειτουργει αψεγαδιαστα. Και οι πρωτες δοκιμες σε office (μαζι με το greek spelling) δεν εμφανισαν κανενα προβλημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...