Προς το περιεχόμενο

Κυκλοφόρησε το OS X Lion 10.7


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αυτό το σχόλιο ετοιμαζόμουν να κάνω!

Άσε που το 90% αυτών που διαμαρτύρονται σε λίγο καιρό θα λένε "μα πως ζούσαμε χωρίς mission control τόσο καιρό;"

 

 

κοιτα λιγο στο feedback της apple να δεις τι γινεται και μετα εξεφρασε την αποψη σου.

 

κοιτα και λιγο εδω, σε κανενα σοβαρο site, γιατι διαβαζετε πολυ engadget.com μου φαινεται. http://www.anandtech.com/show/4485/back-to-the-mac-os-x-107-lion-review/9

 

κοιτα τι λενε οι ανθρωποι για το mission control, για το launchpad (τι βλακεια θεε μου)

 

το mission control ΔΕΝ εχει πολλες καθημερινες λειτουργιες που ηταν εξαιρετικα χρησιμες, productivity-wise σε πολλους χρηστες (οχι ντε και καλα power users)

 

τωρα το resume καλο ειναι αλλα δε προκειται να το χρησιμοποιησω πανω απο 5 φορες το μηνα(και αν). το (σωστο) expose και το (σωστο) spaces το χρησιμοποιει πολυς λαος 5 φορες μεσα σε 5 λεπτα.....

 

 

τελος παντων, το πρωτο προσωπο το χρησιμοποιησα για την ευκολια του λογου, προφανως δεν εχω κατι μαζι σου, αλιμονο. και με κανεναν. τις γνωμες μας λεμε ο καθενας. μη γεμισουμε flame το topic.

 

εγω για να κλεισω, θελω μονο να πω οτι αυτη την εννοποιηση που θελουν να κανουν μεταξυ των 2 λειτουργικων στην apple την βρισκω κακιστη επιλογη.....

 

ΔΥΣΤΥΧΩΣ Η ΚΟΥΛΤΟΥΡΑ ΤΟΥ TRENDY & COOL ΤΟΥ IPHONE ΕΧΕΙ ΑΡΧΙΣΕΙ ΝΑ ΤΡΩΕΙ ΤΗ ΣΑΡΚΑ ΤΟΥ MAC OS X. προσωπικα με λειπει και με απογοητευει.... θα το αντεξω ομως. δε θα ειναι δα και η πρωτη φορα που θα κανω τσατσιες με το terminal.

 

καλο καλοκαιρι.....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 155
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

κοιτα λιγο στο feedback της apple να δεις τι γινεται και μετα εξεφρασε την αποψη σου.

 

κοιτα και λιγο εδω, σε κανενα σοβαρο site, γιατι διαβαζετε πολυ engadget.com μου φαινεται. http://www.anandtech.com/show/4485/back-to-the-mac-os-x-107-lion-review/9

 

κοιτα τι λενε οι ανθρωποι για το mission control, για το launchpad (τι βλακεια θεε μου)

 

Πρέπει να διαβάσω τις απόψεις των άλλων για να εκφράσω τη δική μου;;

Και στο κάτω-κάτω, αυτό που λέω έχει συμβεί πολλάκις στο παρελθόν τοσο με την Apple όσο και με άλλες εταιρείες (βλέπε Microsoft και το περιβόητο ribbon, το οποίο στην αρχή όλοι έβριζαν και τώρα θεωρούν το καλύτερο στοιχείο του MS Office). Οπότε δε βλέπω κάτι παράξενο σε αυτό που λέω.

Α και φυσικά αρνούμαι να προσυπογράψω το διαχωρισμό ανάμεσα σε "καλές" και "κακές" (βλέπε endgadget) πηγές. Πολύ γκαιμπελίστικο μου φαίνεται. Ούτε κάποιος είναι fanboy επειδή του άρεσε (ή τουλάχιστον δεν τον εξόργισε!) κάτι που έκανε μια εταιρεία, έτσι;

Φυσικά, όπως λες κι εσύ, καμία διάθεση για flame και ιστορίες. Παραέχει ζέστη έτσι κι αλλιώς....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κοιτα λιγο στο feedback της apple να δεις τι γινεται και μετα εξεφρασε την αποψη σου.

 

κοιτα και λιγο εδω, σε κανενα σοβαρο site, γιατι διαβαζετε πολυ engadget.com μου φαινεται. http://www.anandtech.com/show/4485/back-to-the-mac-os-x-107-lion-review/9

 

κοιτα τι λενε οι ανθρωποι για το mission control, για το launchpad (τι βλακεια θεε μου)

 

το mission control ΔΕΝ εχει πολλες καθημερινες λειτουργιες που ηταν εξαιρετικα χρησιμες, productivity-wise σε πολλους χρηστες (οχι ντε και καλα power users)

 

τωρα το resume καλο ειναι αλλα δε προκειται να το χρησιμοποιησω πανω απο 5 φορες το μηνα(και αν). το (σωστο) expose και το (σωστο) spaces το χρησιμοποιει πολυς λαος 5 φορες μεσα σε 5 λεπτα.....

 

 

τελος παντων, το πρωτο προσωπο το χρησιμοποιησα για την ευκολια του λογου, προφανως δεν εχω κατι μαζι σου, αλιμονο. και με κανεναν. τις γνωμες μας λεμε ο καθενας. μη γεμισουμε flame το topic.

 

εγω για να κλεισω, θελω μονο να πω οτι αυτη την εννοποιηση που θελουν να κανουν μεταξυ των 2 λειτουργικων στην apple την βρισκω κακιστη επιλογη.....

 

ΔΥΣΤΥΧΩΣ Η ΚΟΥΛΤΟΥΡΑ ΤΟΥ TRENDY & COOL ΤΟΥ IPHONE ΕΧΕΙ ΑΡΧΙΣΕΙ ΝΑ ΤΡΩΕΙ ΤΗ ΣΑΡΚΑ ΤΟΥ MAC OS X. προσωπικα με λειπει και με απογοητευει.... θα το αντεξω ομως. δε θα ειναι δα και η πρωτη φορα που θα κανω τσατσιες με το terminal.

 

καλο καλοκαιρι.....

 

 

Κ εγω δεν την εχω καταβρει με το mission control... Ωραιο κ χρησιμο το scrolling σε fs apps, αλλα το οτι δεν μπορω να δω ολα μου τα ανοιχτα παραθυρα, καθως κ το οτι ΔΕΝ ΜΟΥ ΔΙΝΟΥΝ την επιλογη να κρατησω το ιδιο shortcut (four fingers down swipe), μαζι με το νεο shortcut για show desktop (αυτο με τον αντιχειρα που τις μισες φορες δεν μου βγαινει) με εχει ξεβολεψει παρα πολυ...

Το launchpad ψιλο-αχρηστο μου φαινεται, μια η αλλη με spotlight δουλευω (κ εδω επισης, το swipe shortcut με τον αντιχειρα παλι δεν μου πολυβγαινει)...

Θα ηθελα τουλαχιστον μια ευρυτερη επιλογη με swipe shortcuts σε καθε feature, καθως κ μια επιλογη για να γυρισω στο παλιο expose... Υπαρχει κανενα tweak για να τα αλλαξω αυτα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

H Αdobe ανασκευάζει προηγούμενη ανακοίνωσή της περί έλλειψης hardware accelaration για Flash στο OS X 10.7 Lion.

http://blogs.adobe.com/flashplayer/2011/07/correction-regarding-hardware-acceleration-of-flash-player-on-mac-os-x-lion.html

 

Πηγή: http://www.macrumors.com/2011/07/22/adobe-retracts-claim-suggesting-lion-may-lack-support-for-flash-hardware-acceleration/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

H Αdobe ανασκευάζει προηγούμενη ανακοίνωσή της περί έλλειψης hardware accelaration για Flash στο OS X 10.7 Lion.

http://blogs.adobe.com/flashplayer/2011/07/correction-regarding-hardware-acceleration-of-flash-player-on-mac-os-x-lion.html

 

Πηγή: http://www.macrumors.com/2011/07/22/adobe-retracts-claim-suggesting-lion-may-lack-support-for-flash-hardware-acceleration/

 

Συμπέρασμα: καλές οι "έγκυρες" πηγές του διαδικτυου, αλλα ας μην τα υιοθετούμε όλα ...αβάδιστα!

 

:P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμπέρασμα: καλές οι "έγκυρες" πηγές του διαδικτυου, αλλα ας μην τα υιοθετούμε όλα ...αβάδιστα!

 

:P

 

ελπίζω να το λες πρώτα για το εαυτό σου αυτό, ε; γιατί εσύ σκίστηκες να βγάλεις την υποτιθέμενη κίνηση σωστή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ποιό κράξιμο; Δεν έχω δει πάνω από 4-5 άτομα που να διαμαρτύρονται για το Mission Control.

 

μάλλον δεν εχεις δει σε ξενα φορουμς τι χαμος και απογοητευση κυριαρχει για το κουτσουρεμενοο mission control

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

ελπίζω να το λες πρώτα για το εαυτό σου αυτό, ε; γιατί εσύ σκίστηκες να βγάλεις την υποτιθέμενη κίνηση σωστή.

 

 

Περιέγραψα από την αρχή πως ΔΕΝ έχω flash στο macbook μου εδώ και καιρό. Μην τα ξαναπώ!

Άλλοι σκίστηκαν να το αναφέρουν ως επιχείρημα πως το Lion και η Apple κανουν μλκίες! :P

 

Προσωπικά εξακολουθλω να το θεωρω προβληματικό software και δεν έχει θέση στο mac μου. Όπως επίσης και θα θεωρούσα μια τέτοια κίνηση σωστή.

 

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Περιέγραψα από την αρχή πως ΔΕΝ έχω flash στο macbook μου εδώ και καιρό. Μην τα ξαναπώ!

Άλλοι σκίστηκαν να το αναφέρουν ως επιχείρημα πως το Lion και η Apple κανουν μλκίες! :P

 

Προσωπικά εξακολουθλω να το θεωρω προβληματικό software και δεν έχει θέση στο mac μου. Όπως επίσης και θα θεωρούσα μια τέτοια κίνηση σωστή.

 

Οχι φιλτατε μετα απο 10 χρονια σχεδον στο ιντερνετ το flash δεν εχει κανενα προβλημα λειτουργιας ειναι σταθερο και ισχυρο.Τωρα οπως προειπα η apple δεν γουσταρει το flash γιατι ειναι εμποδιο στα σχεδια της και προσπαθει να μας πεισει ολους οτι ειμαστε ηλιθιοι για να την βοηθησουμε να ολοκληρωσει τα σχεδια της.Δεν μπορει να περιφανευεται οτι βγαζει ισχυρα μηχανιματα που οντως κανουν δουλεια το βλεπω και απο μενα το ΑΕ για πλακα το εχει και να τρωει κολληματα απο το Flash μονο η apple το εχει το προβλημα και αυτο το αφηνει επιτιδες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα memory leaks φαίνεται πως παραμένουν. :-(

Ούτε το search history του Safari έχουν φτιάξει. Πατάς ένα γράμμα (ίσως προλάβεις και 2) και κολλάει το σύμπαν. Τουλάχιστον ας του βάλουν ένα lag να προλαβαίνεις να γράψεις μια λέξη.

Το μαιλ είναι ωραίο.

Θα ήθελα με 4 δάκτυλα κάτω να σου βγαίνει το mission control (ανάποδα δλδ) και με 4 δάκτυλα πάνω να σου δείχνει το desktop.

Tα widgets μια χαρά ήταν με το desktop υπόβαθρο τί τα άλλαξαν και έβαλαν αυτό το χαζό backround?

Γενικά είμαι σχετικά απογοητευμένος!

To μόνο που περιμένω από πλευράς software από την Apple είναι το icloud! Νόμιζα πως θα είναι πακέτο στο Lion αλλά δεν έχει βγει ακόμα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Οχι φιλτατε μετα απο 10 χρονια σχεδον στο ιντερνετ το flash δεν εχει κανενα προβλημα λειτουργιας ειναι σταθερο και ισχυρο.Τωρα οπως προειπα η apple δεν γουσταρει το flash γιατι ειναι εμποδιο στα σχεδια της και προσπαθει να μας πεισει ολους οτι ειμαστε ηλιθιοι για να την βοηθησουμε να ολοκληρωσει τα σχεδια της.Δεν μπορει να περιφανευεται οτι βγαζει ισχυρα μηχανιματα που οντως κανουν δουλεια το βλεπω και απο μενα το ΑΕ για πλακα το εχει και να τρωει κολληματα απο το Flash μονο η apple το εχει το προβλημα και αυτο το αφηνει επιτιδες

 

Έχω άπειρα επιχειρήματα και απο το χώρο της δουλειάς μου αλλα και απο προσωπική χρήση για το αντίθετο αλλα ας μην το κάνουμε σε αυτο το topic!

 

:)

 

Στο θέμα μας, το versions στο Lion απλά τα σπάει! Προφανώς είχα αντίστοιχη εμπειρία καιρό πριν λόγω time machine κλπ, αλλα πλέον το έχουν όλοι!

 

:)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο Mac App Store πάντως, το σύνολο σχεδόν των reviews είναι θετικότατο. Υπάρχουν 5-6 άτομα που διαμαρτύρονται για το Mission Control συν όσα άλλα ειπώθηκαν εδώ μέσα, αλλά σε γενική βάση τα σχόλια είναι πολύ θετικά.

 

;)

 

Περί Flash:

 

 

Ας μην κοροϊδεύουμε τους εαυτούς μας. Πρόκειται όντως για κακογραμμένο software, ανεξαρτήτως πλατφόρμας. Είναι και ο #1 λόγος για κολλήματα σε Linux συστήματα. Είναι και ο λόγος για τον οποίο εδώ και χρόνια, δεν έχουμε 64-bit browsers (ναι, ακόμα και σε Windows!). Μπορεί όντως η Apple να μην το συμπαθεί και να θέλει το να σουτάρει (και μπορώ να καταλάβω γιατί) και να λέει και μια μαλ#κ%α παραπάνω, αλλά αυτό δε σημαίνει ότι δεν είναι όντως προβληματικό. Ίσως λιγότερο από όσο λέει η Apple. Αλλά είναι.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

δεν υπάρχει grid, δεν μπορείς να αλλάξεις θέση στα spaces, δεν μπορείς να μεταφέρεις παράθυρα από το ένα space σε άλλο, δεν έχεις all windows expose σε ένα space στο οποίο φαίνονται ακόμα και τα minimized windows σε ξεχωριστή θέση , αλλά και δεν μπορείς να κάνεις all windows expose σε όλα τα spaces ταυτόχρονα κάτω από το grid view στο οποίο φαινόντιυσαν ακόμα και τα ταμπελάκια των παραθύρων.

 

Δε θα έλεγα ότι μου άρεσε ιδιαίτερα το mission control, αλλά παράθυρα μπορείς να μεταθέσεις απο το ένα space σε άλλο, και αν θυμάμαι καλα, και η σειρά των spaces αλλάζει με drag στη θέση που θέλεις.

 

Μέχρι στιγμής, υπήρχε ένα ζήτημα όταν ένα πρόγραμμα απο άλλο space πετούσε κάποιο popup (όπως πχ στο JDownloader για το capcha ) που μόλις πατάω πάνω στο παράθυρο με πηγαίνει στο αρχικό στο αντίστοιχο space, και δεν έχω ποτέ την ευκαιρία να συμπληρώσω τα γράμματα.

Το μεγαλύτερο βέβαια ζήτημα που έχω είναι ότι πλέον, οι Φάκελοι που κάνω share στο δίκτυο μου δεν είναι προσβασιμοι απο ένα xtreamer που χρησιμοποιώ για media player. Ενώ πριν λειτουργούσαν όλα μια χαρα, τώρα συνδεομαι κανονικά όπως και πριν στο Mac μου, βλέπω τους σκληρούς που γίνονται share, αλλά όταν πηγαίνω σε κάποιον απο αυτούς μου ξαναζηταει να κάνω login, και αντι αυτη τη φορά να δέχεται το password και το username μου βγάζει logon failed.

 

Α, ναι...

Και το parallels, που αν δεν έχεις την τελευταία έκδοση και δε χρησιμοποιείς μόνο ένα space δε πρόκειται να δουλέψει με τίποτε.

Αλλά το τελευταίο μάλλον είναι πρόβλημα του parallels...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το OS X Lion «βασιλιάς» στην ασφάλεια! Όλοι ασχοληθήκαμε με το τι γίνεται «απ' έξω», μάλλον όμως υπάρχουν κι άλλες, σημαντικότερες αλλαγές. :)

 

http://packetstormsecurity.org/news/view/19534/Major-Overhaul-Makes-OS-X-Lion-King-Of-Security.html

 

“It's a significant improvement, and the best way that I've described the level of security in Lion is that it's Windows 7, plus, plus,”
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...