Προς το περιεχόμενο

Κυκλοφόρησε το OS X Lion 10.7


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Βαραίνουν με έξτρα γραφικά και περιβάλλον tablet.Βλέπε fedora και ubuntu....

To όπως το περιέγραψε εν μέρει ο gnsx και πολλοι άλλοι που βαριεμαι να τους απαντήσω.......

 

Ποια ακριβως ειναι αυτα τα "έξτρα γραφικά" ?

 

Και τι ακριβως βλεπουμε στα "fedora kαι ubuntu" ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 155
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Ποια ακριβως ειναι αυτα τα "έξτρα γραφικά" ?

 

Και τι ακριβως βλεπουμε στα "fedora kαι ubuntu" ?

Έχεις δίκιο,εννοούσα το γραφικό περιβάλλον gnome.... το οποίο επιλέγεις, αλλα στο lion όχι.....προς το παρόν....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχεις δίκιο,εννοούσα το γραφικό περιβάλλον gnome.... το οποίο επιλέγεις, αλλα στο lion όχι.....προς το παρόν....

 

A , ετσι πες.

 

:D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειλικρινά (για να γράψω και λίγο ontopic,χωρίς ειρωνείες...)θα προτιμούσα να αντέγραφε τα Linux στο θέμα αυτο και να έδινε την επιλογη να έχουμε το παλιο interface του SL στο lion... αν και, όλο και κάποιο tweak θα βγεί στην πορεία....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξέρει κανείς αν μπορώ με κάποιο τρόπο να τεστάρω πριν εγκαταστήσω ο lion αν θα τρέξει τ "normal" στο mac mini μου?

Μια χαρά θα τρέξει. τουλάχιστον έτσι έχουν πει όσοι έχουν mac mini. Βάλε την Gm είναι ακριβός ίδια με την τελική.εξάλλου αν έχεις πάει 10.6.8 δηλαδή το τελευταίο update είσαι με το ένα πόδι μέσα στο lion.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Καλησπέρα... Έχω έναν απλό υπολογιστή (όχι Macbook)με intel core 2Duo, 2GB RAM, NVidia GeForce GT 240 μπορώ να το εγκαταστήσω χωρίς κανένα πρόβλημα???

Αυτο ειναι το thread για το εγχειρημα σουwink.gif

Mac OS X on x86 / Εγκατάσταση Mac OS X σε PC

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να πω κι εγώ τη γνώμη μου, κι ας έχει το ελάχιστο βάρος εδώ μέσα.

 

Εμένα μου αρέσει πάρα πολύ το Lion και αιτιολογώ.

 

1. Έγινε ασφαλές

Sandboxes παντού και μάλιστα καλοσχεδιασμένα απ' ότι είδα στην παρουσίαση στο developers conference, memory randomization και όλα τα καλούδια που θα έπρεπε να είχε εδώ και χρόνια το OSX.

2. Πολύ καλύτερη σχεδίαση όσον αφορά τη λειτουργία του. Για παράδειγμα το Resume που θα δούμε να το εκμεταλλεύονται σε λίγο οι εφαρμογές είναι μαγεία. Τα autolayout, xps, το νέο arc θα δώσει όπλα στους developers να δούμε ακόμα πιο καλογραμμένες εφαρμογές και γρηγορότερες.

3. Για το versioning ότι και να πω είναι λίγο.

4. Το offline time machine.

5. Φυσικά το fullscreen.

6. Ο νέος animator με την καλύτερη διαχείριση της Applescript+ObjectiveC

7. Το νέο filevault που μου έκανε encrypt το filesystem μου live και με πολύ λίγο ελεύθερο χώρο στον δίσκο

8. Το airdrop

και τόσα άλλα.

 

Αρνητικά θα βρεις σίγουρα. Ο νέος finder για παράδειγμα που τον περίμενα πως και πως, είναι κατώτερος των προσδοκιών μου και το αρχαίο HFS+, αλλά δε μπορούμε να τα έχουμε όλα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ακούω καλά λόγια για τα Lion!Πολλά κενά ασφαλείας υπάρχουν..

ΜΗΝ βιαστείτε όσοι έχετε (Mac)

Περισσότερα κενά ασφαλείας από το snow leopard δεν νομίζω να έχουν.Πέντε μέρες που το έχω βάλει το lion σε iMac (9.1), το μηχάνημα πετάει......

Κάποια μικρά bug που δεν επηρεάζουν την απόδοση,τουλάχιστον στο δικό μου μηχάνημα, πιστεύω ότι θα διορθωθούνε με update.Δεν περίμενα να είναι τόσο γρήγορα,με τόσα που έχω ακούσει....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ακούω καλά λόγια για τα Lion!Πολλά κενά ασφαλείας υπάρχουν..

ΜΗΝ βιαστείτε όσοι έχετε (Mac)

Ένα από τα βασικά χαρακτηριστικά στο lion είναι ότι επειδή άρχισαν τα όργανα και στα Mac να το κάνουν πιο ασφαλές από το Snow.

Αυτό ξεκίνησε από το υπόστρωμα των Lion το Snow 10.6.8..

Η αλήθεια είναι και εδώ τα παιδιά με Linux θα ξέρουν οτι μπαίνεις ότι ώρα θέλεις κ στα δυο.. Αλλά αυτό είναι άλλο κεφάλαιο.

Το Lion είναι η φυσική εξέλιξη του Snow και των καιρών,αν κάποιος θα έκανε Update το λειτουργικό του τότε οφείλει να βάλει και το lion.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έτσι όπως το γράφεις φαίνεται σαν στο Lion να μην υπάρχει ασφάλεια και να υπάρχει στο Linux. Δεν είναι έτσι απλά τα πράγματα, κενά ασφαλείας υπάρχουν παντού σε όλα τα distibutions, σε όλα τα λειτουργικά (OpenBSD included).

Φυσικά δεν είναι αυτό το θέμα μας και ζητώ συγνώμη για το offtopic, απλά είχε αφεθεί στον αέρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...