Προς το περιεχόμενο

Διαθέσιμο το Gingerbread για το Sony Ericsson Xperia X10


dimitris2006

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αψογο το firmware. Απλα θα ηθελα να εχει και multitouch. :( Το Pinch-to-Zoom δεν βοηθαει και πολυ στα παιχνιδια.

Ναι όντως συμφωνώ. Το βλέπω και εγώ αυτό. Μπορεί να υποστηρίξει multitouch ή δεν έχει την δυνατότητα η συσκευή? Και τα χρώματα της οθόνης αν δεν κάνω λάθος έμειναν τα ίδια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 59
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Ναι όντως συμφωνώ. Το βλέπω και εγώ αυτό. Μπορεί να υποστηρίξει multitouch ή δεν έχει την δυνατότητα η συσκευή? Και τα χρώματα της οθόνης αν δεν κάνω λάθος έμειναν τα ίδια.

 

Εχει δυνατοτητα για multi touch η οθονη. Ειμαι σιγουρος. Και ναι. Τα χρωματα μεινανε ιδια... Δεν προκειτε να ξαναπαρω SE κινητο. HTC απο 'δω και περα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για όσους δε θέλουν να περιμένουν και συνέχεια βλέπουν το μήνυμα οτι έχουν την τελευταία έκδοση τότε ακουλουθείστε τα βήματα και ΜΕΓΕΙΑ το Gingerbread.

Αντε να δούμε και το rooting του πότε θα γίνει.

 

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?p=16110039#post16110039

Φίλε είσαι 1ος, σ'ευχαριστώ πολύ.Όπως λέει και κάποιος στη διεύθυνση που μου έδωσες I'am not gay but I love you!!! :mrgreen: :mrgreen:

 

Τελικά με την αντικατάσταση του firmware βρήκε το update. Νόμιζα ότι δεν ήταν branded διότι άνοιγε κανονικά, η πρώτη σελίδα που άνοιγε ο browser ήταν της SE και δεν είχε την εφαρμογή UEFA κλπ. κλπ. αλλά μάλλον κάτι με το firmware παιζόταν.

 

Όσο γι το update δεν με ενοχλεί τόσο το multitouch όσο τα χρώματα, σε ποια εποχή ζούμε ρε παιδιά τόσο δύσκολο τα 16m;;; :mad: :mad: :mad:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

camera με vga δουλευει.

 

Το ραδιο μια χαρα δουλευει.

 

εχω πει πιο πανω ποια rom χρησιμοποιω.

 

 

Παίδες συγγνώμη τι εννοείτε όταν λέτε ραδιόφωνο? :shifty: :shifty: :shifty:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Με την αναβάθμιση σου το Xperia x10 απέκτησε FM ραδιόφωνο ΧΩΡΙΣ internet?

Συγγνώμη αλλά αυτό κατάλαβα,αν όντως κατάλαβα σωστά μου φαίνεται περίεργο γιατί στο δικό μου δεν έχει και δεν έχω βρεί και κάποιον άλλο..

 

Σε παρακαλώ πολύ γιατί με ενδιαφέρει απάντησε να το διυεκρινήσουμε λίγο αυτό

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με την αναβάθμιση σου το Xperia x10 απέκτησε FM ραδιόφωνο ΧΩΡΙΣ internet?

Συγγνώμη αλλά αυτό κατάλαβα,αν όντως κατάλαβα σωστά μου φαίνεται περίεργο γιατί στο δικό μου δεν έχει και δεν έχω βρεί και κάποιον άλλο..

 

Σε παρακαλώ πολύ γιατί με ενδιαφέρει απάντησε να το διυεκρινήσουμε λίγο αυτό

 

Εχω πει πιο πανω για το x8 με Gingerbread.

 

Σορρυ που δεν το διευκρινησα ξανα.

 

Για το x10 δεν ξερω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τώρα για τα χ8/χ10 μινι που κάνου 120 ευρώ, ο άλλος θα τα αγόρασει έτσι και αλλιώς. σιγά μην κοιτάξει σε αυτή την τιμή σαν κριτήριο το αν θα είναι σε 2.1 ή 2.3... ;)

 

Μέγα λάθος. Η Sony έχει βγάλει τόσα κινητά ΙΔΙΑ με το Χ10 που δεν χρειαζόταν να βγει update, απλά να καταργήσουν το κινητό όπως θα κάνουν με τα X10 Mini και Mini Pro και τους αντικαταστάτες τους.

 

Και τουλάχιστον ένα update για multitouch στο Χ8 είναι απαραίτητο. Δεν γίνεται να υποστηρίζει multitouch η οθόνη και να μην το έχει ενεργοποιήσει η Sony...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα. Χθες το βράδυ έκανα την αναβάθμιση σε 2.3 με οδηγίες από το λινκ που έδωσε ο gepall ( http://forum.xda-developers.com/showthread.php?p=16110039#post16110039 ). Όλα μια χαρά με την αναβάθμιση αλλά αντιμετωπίζω το εξής πρόβλημα. Πήρα Backup με την ενσωματωμένη εφαρμογή Backup - Restore όπως είχα κάνει και παλιότερα από την 1.6 στην 2.1 και μου αποθήκευσε τα πάντα σε ένα αρχείο .sbf . Το πρόβλημα μου είναι ότι στην 2.3 η SE δεν προσφέρει πλέον την εφαρμογή , αλλά ούτε και μπορεί να εγκατασταθεί στο τηλέφωνο σαν .apk και με ενεργοποιημένες τις άγνωστες πηγές (προχωράει κανονικά η εγκατάσταση αλλά στο τέλος βγάζει μήνυμα η εφαρμογή δεν εγκαταστάθηκε) με αποτέλεσμα να μην μπορώ να κάνω restore τις επαφές μου , τα sms κτλ.

 

Ψάχνοντας στο ίντερνετ κατάλαβα ότι η μόνη λύση είναι να πάω πίσω με κάποιο τρόπο στην έκδοση 2.1 να κάνω restore , να πάρω backup με κάποια άλλη εφαρμογή που να παίζει σε 2.3 και ξανά αναβάθμιση.

 

Εκτός αν γνωρίζει κανείς κάποια εφαρμογή που να μπορεί να διαβάσει και να κάνει restore από αρχεία .sbf

 

Υ.Γ: Επίσης η συσκευή μου δεν αναγνωρίζεται πλέον στο Android Market, παρόλο που μπορώ να κατεβάσω κανονικά εφαρμογές από εκεί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μέγα λάθος. Η Sony έχει βγάλει τόσα κινητά ΙΔΙΑ με το Χ10 που δεν χρειαζόταν να βγει update, απλά να καταργήσουν το κινητό όπως θα κάνουν με τα X10 Mini και Mini Pro και τους αντικαταστάτες τους.

 

Και τουλάχιστον ένα update για multitouch στο Χ8 είναι απαραίτητο. Δεν γίνεται να υποστηρίζει multitouch η οθόνη και να μην το έχει ενεργοποιήσει η Sony...

εδώ κάνεις λάθος εσύ. όταν το κινητό ακόμα πουλάει, πες μου έναν λόγο για να το καταργήσουν. δεν θα πρέπει να ξεστοκάρουν;

 

για τα μικρότερα μοντέλα xperia (χ10μινι/προ, χ8)έχει ήδη σταματήσει η παραγωγή και ότι βρείτε θα είναι από στοκ που είχαν πάρει τα μαγαζιά.. το μεγάλο όμως που είναι κ αρκετά ακριβότερο, για να φύγουν κ τα τελευταία κομμάτια που έχουν μείνει/θα μείνουν, δεν πρέπει να δώσεις ένα κινητρο στον αγοραστή να το αγοράσει πέρα απ την χαμηλή του τιμή; τι καλύτερο από αναβάθμιση σε 2.3.3.. έτσι θα αποκτήσει και ευχαριστημένους πελάτες, και θα φτιάξει και την "φημη" της σαν εταιρεία που είχε πατώσει στον τομέα υποστήριξη.

 

όσο για το multitouch, μαζί σου. αλλά δυστυχώς η σονυ ζύγισε τις καταστάσεις κ είδε ότι δεν την συμφέρει να καταναλώσει εργατοώρες για να ασχοληθούν με την δημιουργια multitouch drivers για τα μικρότερα μοντέλα. δεν είναι απλά μια επιλογή μεσα στο λειτουργικό που αλλάζεις κάτι σε ΟΝ και ξαφνικά αρχίζει να δουλεύει... για μένα κακώς που η σονυ δεν είχε multitouch στις συσκευές της εξ΄αρχής. αλλά έκανε πολλές ταρζανιές (βλέπε καποια revisions του x10 mini να έχoyn single touch panel ενώ το pro να υποστηρίζει multitouch) που ευτυχώς δεν φαίνεται να επανέλαβε στα νέα μοντέλα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν είναι μόνο οι εργατοώρες που λες.Είναι και τα licenses στην Apple.Το multitouch είναι πατενταρισμένο απο την Apple.Για αυτό το έχουν απενεργοποιημένο σε όλα τα παλιά κινητά.Προφανώς δεν θέλαν να δίνουν ένα ποσοστό στην Apple.

Ακόμα και το x10 που είναι σχετικά παλιό,έχει digitizer που μπορεί να δει πάνω απο 2 δάχτυλα,η se έχει drivers για multitouch στην σελίδα τους,αλλά με κλειδωμένο bootloader,δεν γίνεται να χρησιμοποιηθούν...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Δεν είναι μόνο οι εργατοώρες που λες.Είναι και τα licenses στην Apple.Το multitouch είναι πατενταρισμένο απο την Apple.Για αυτό το έχουν απενεργοποιημένο σε όλα τα παλιά κινητά.Προφανώς δεν θέλαν να δίνουν ένα ποσοστό στην Apple.

Ακόμα και το x10 που είναι σχετικά παλιό,έχει digitizer που μπορεί να δει πάνω απο 2 δάχτυλα,η se έχει drivers για multitouch στην σελίδα τους,αλλά με κλειδωμένο bootloader,δεν γίνεται να χρησιμοποιηθούν...

εδω είσαι λιγάκι λάθος.. το multitouch σαν τεχνολογία είναι πατενταρισμένο μόνο για τον τρόπο που το υλοποιεί η apple. η κάθε άλλη εταιρεία έχει αναπτύξει δικό της τρόπο υλοποίησης του multitouch ώστε να μην χρειάζεται να πληρώνει licenses στην apple. πως τα καινούργια μοντέλα της σονυ έχουν multitouch και όχι τα παλιά; είναι ακριβώς για αυτό το λόγο. για τα παλιά μοντέλα δεν είχαν προνοήσει να προστέσουν multitouch. και τους βγήκε σε κακό. πολύ αρνητική δημοσιότητα. στα καινούργια μοντέλα εξαρχής είχαν φροντίσει να φτιάξουν το θέμα του multitouch. έβαλαν όμως κάτω το θέμα κ είδαν ότι ήταν προτιμότερο οι υπάλληλοι της σονυ να ασχοληθούν με την αναπτυξη του λογισμικού για τα νέα μοντέλα παρά να ασχοληθούν με τα x10mini/pro k x8 που πλέον θα τα είχαν(για όσο υπήρχαν σαν στοκ) απλά σαν low budget λύσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...