Προς το περιεχόμενο

Η HTC ανακοινώνει εργαλείο για custom bootroms με άρση της εγγύησης συσκευής


dimitris2006

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ρε παιδιά καλά όλα αυτά που λέτε (μαγκιά της κλπ) αλλά αν εγώ θέλω να ξεκλειδώσω το κινητό όχι για να το ξεσκίσω αλλά πχ για να έχω περισσότερο χώρο στο κινητό λέγε με Desire με a2sd,

γιατί να μην έχω εγγύηση? Αν δηλαδή χαλάσει ένα κουμπί ή χαλάσουν τα χρώματα της οθόνης ή ακόμα χειρότερα βγάλει καμένα pixel η οθόνη όπως έβγαλε το wildfire ενός φίλου που ήταν και

απείραχο γιατί να μην το φτιάξουν? Ευθύνεται το root για όλα αυτά και δεν το κατάλαβα?

 

My 2 cents....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όλα αυτά είναι κατά έναν τρόπο εκβιαστικά και καταχρηστικά αν θέλετε τη γνώμη μου, δηλαδή σε έναν υπολογιστή που αγοράζετε αν τολμήσετε να βάλετε άλλο λειτουργικό τότε χάνετε εγγύηση. Την ίδια λογική έχει και αυτό με τα τηλέφωνα.

 

Αν έχεις κουλαμάρα και το κολλήσεις/μπρικάρεις θα μπορούσαν άνετα στο σέρβις να ξαναπεράσουν το μαμά firmware και να σε χρεώσουν την εργασία, αυτή θα ήταν η σωστή αντιμετώπιση. Όλα τα άλλα είναι δικαιολογίες για να γλυτώνουν λεφτά από αστοχίες υλικού και να αποθαρρύνουν τη χρήση custom software που δεν ελέγχουν και τους καίει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και αυτοί θα τα κάνουν επάνω τους αν τους πεις για ΙΝΚΑ.

Τέλος πάντων υπάρχουν και χρήστες όπως και εγώ π.χ. που δεν με νοιάζει τόσο η εγγύηση.

Οπότε καλοδεχούμενο αν υποστηρηξει το κινητό μου.

 

 

Θα τα κανουν πανω τους οχι μονο για τον ΙΝΚΑ αλλα γιατι θα εχουν και εμενα μπροστα τους... :mrgreen:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@nomedor με την διαφορά ότι τα λειτουργικά που υπάρχουν δεν είναι επικίνδυνα για το hardware.Είτε βάλεις linux,είτε mac os,είτε windows δεν πρόκειται να σου κάψουν την κάρτα γραφικών.

 

Παιδιά,γιατί ακριβώς σκαλώνετε;Είναι ότι πιο σωστό θα μπορούσε να κάνει η htc.Δικαίωμα του χρήστη να ξεκλειδώσει 100% την συσκευή και να την κάνει ΟΤΙ θέλει.Για αυτό δεν κράζουν(με),την apple για το πόσο λίγο παραμετροποιήσιμο είναι το ios?Δεν θέλω να ξεκίνησω flame.

 

Και επίσης,πρόσφατα το έκανε η sony ericsson με τα νέα xperia,όπου αν ξεκλείδωνες τον bootloader,έχανες εγγύηση.Μόνο που τα καλά παιδιά στο XDA, βρήκαν ένα hack το οποίο μπορεί να κρύψει αν ξεκλείδωσες τον bootloader ;)

 

άρα έτσι θα γίνεται και εδώ,στην htc.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φυσικά, κουβέντα κάνουμε αλλά δεν νομίζω να μπορείς να κάψεις εύκολα κινητό με πειραγμένο software, αν το κολλήσεις μπορούν να το βάλουν σε service mode και να του φορτώσουν το δικό τους λογισμικό από όσο ξέρω αλλά δεν το κάνουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φυσικά, κουβέντα κάνουμε αλλά δεν νομίζω να μπορείς να κάψεις εύκολα κινητό με πειραγμένο software, αν το κολλήσεις μπορούν να το βάλουν σε service mode και να του φορτώσουν το δικό τους λογισμικό από όσο ξέρω αλλά δεν το κάνουν.

 

βασικά συνήθως όποιος κάνει root η βάζει άλλη rom κάνει και overclock... αυτό χαλαρά μπορεί να στείλει την συσκευή στον αέρα (έχω δει να γίνονται διάφορα περίεργα)

και αν καταστρέψεις τέλειος το bootsector ούτε σε service mode δεν μπαίνει και με software πλέον δεν επισκευάζετε...

 

εγώ πιστεύω ότι πρέπει μην βγάλουνε τελείως την εγγύηση απλός να είναι υπό όρους πχ να είναι μόνο για οθόνη κάνα ηχείο κλπ κάτι που δεν μπορεί να επηρεαστεί από software όπως cpu κλπ κλπ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@nomedor με την διαφορά ότι τα λειτουργικά που υπάρχουν δεν είναι επικίνδυνα για το hardware.Είτε βάλεις linux,είτε mac os,είτε windows δεν πρόκειται να σου κάψουν την κάρτα γραφικών.

 

Παιδιά,γιατί ακριβώς σκαλώνετε;Είναι ότι πιο σωστό θα μπορούσε να κάνει η htc.Δικαίωμα του χρήστη να ξεκλειδώσει 100% την συσκευή και να την κάνει ΟΤΙ θέλει.Για αυτό δεν κράζουν(με),την apple για το πόσο λίγο παραμετροποιήσιμο είναι το ios?Δεν θέλω να ξεκίνησω flame.

 

Και επίσης,πρόσφατα το έκανε η sony ericsson με τα νέα xperia,όπου αν ξεκλείδωνες τον bootloader,έχανες εγγύηση.Μόνο που τα καλά παιδιά στο XDA, βρήκαν ένα hack το οποίο μπορεί να κρύψει αν ξεκλείδωσες τον bootloader ;)

 

άρα έτσι θα γίνεται και εδώ,στην htc.

 

Ολόσωστος. Συμφωνώ απόλυτα με τον προλαλήσαντα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως έχω ασχοληθεί με το άθλημα εδώ και 2 χρόνια σχεδόν και δεν καταστρέφεις καταστρέψεις τηλέφωνο εκτός και αν κάνεις τραγικά λάθη, πχ να φλασάρεις λάθος firmware και πάλι δεν είμαι τόσο σίγουρος ότι δεν μπορούν να το επαναφέρουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σου λέω ότι αν κάνεις S-OFF και σου χαλάσει πχ κινητό σε βαθμό να μην μπορείς να ανοίξεις ούτε το bootloader ώστε να επαναφέρεις το HBOOT και το πας έτσι όπως είναι για φτιάξιμο θα σου αρνηθούν να το επισκευάσουν......

 

δεν αρνούνται απλα δεν θα εισαι στην εγγυηση και θα πληρωσεις το κοστος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά δεν χρειάζεται να έρχεστε σε αντιπαράθεση για ένα τέτοιο θέμα..γούστο της και καπέλο της HTC να κάνει αυτό που έκανε. Δεν νομίζω να σταματάει κανέναν αυτή η ανακοίνωση και όπως είπε ένας φίλος ποιο πάνω ευκαιρία να hackarιστεί το tool για ποιο εύκολα ξεκλειδώματα. Επίσης έχει τρόπους να κάνει κανείς την συσκευή του εργοστασιακή αν κάτι πάει στραβά...και αν δεν ανάβει έχουμε και το jtag. Πρόσφατα την πάτησα :) Όποιος την πατήσει για τα καλά τώρα και δεν μπορεί να επαναφέρει την συσκευή(απίθανο πράγμα βέβαια με τόσες οδηγίες γύρω γύρω)...ας πρόσεχε, έπαιξε και έχασε :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι λες? Δεν μας λες που βρίσκουμε non-root custom roms να πάμε να πάρουμε και εμείς?

 

Έλεος...

 

Αν εσύ έχεις στο μυαλό σου root=custom rom, τότε πάω πάσο.Ξανα-δες τα βασικά του android ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν εσύ έχεις στο μυαλό σου root=custom rom, τότε πάω πάσο.Ξανα-δες τα βασικά του android ;)

 

Πως περνάς custom ROM χωρίς να έχεις root access? Πραγματικά αν μπορείς θα μου έλυνες τα χέρια (εγγυήσεις κτλ).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...