Προς το περιεχόμενο

Νexus S:δεν συνδεεται με τον υπολογιστη:(


koslibpro

Προτεινόμενες αναρτήσεις

καλησπερα και χρονια πολλα στους εορταζοντες και μη,

 

που λετε εχω ενα Google Samsung Nexus S,δεν εχω κανενα προβλημα με το κινιτο γενικα,ομως εδω και 2-3 μερες,οταν συνδεω το USB με το Ubuntu PC μου,μου βγαζει η οθονη του κινιτου το κουμπακι για να κανω ενεργοποιηση του αποθηκευτικου χωρου USB.Το παταω και ή δεν συνδεεται καν ή μου λεει οτι ολα οκ και πριν προλαβω να μεταφερω καποιο αρχειο η να κανω κατι τελος παντων,απενεργοποιειται μονο της η συνδεση με USB και μου λεει και παλι "Eνεργοποιηση του αποθηκευτικου χωρου USB",οπως πριν..

 

δεν μπορω να καταλαβω τι συμβαινει...φταιει το κινιτο,ο υπολογιστης..??τι γινεται..?

 

ευχαριστω εκ των προτερων

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 32
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

καπου ειχα ακουσει οτι αν δεν γινεται η συνδεση πρεπει να κατεβασεις το android sdk και στα extra να επιλεξεις το usb drivers αλλα για ubuntu δεν ξερω αν υπαρχει... δλδ λογικα υπαρχει αλλα δεν το εχω ψαξει!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τωρα μολις το συνεδεσα επιτυχως στο λαπτοπ μου,χωρις κανενα προβλημα,και αυτο με Ubuntu...

 

αρα νομιζω πως δεν φταιει κατι απο το κινιτο..συνεπως,τι μπορει να πηγαινει στραβα απο τον υπολογιστη..?

 

δεν νομιζω πως στεκει και τοσο αυτο που ειπες φιλε dbzakias γιατι αν ισχυε,τοτε θα ειχε προβλημα σε καθε υπολογιστη,,,η κανω λαθος..?

 

αλλος καμια αποψη για το τι μπορει να συμβαινει..?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για το Nexus δεν μπορώ να πω ακριβώς αλλά στο Galaxy Πρέπει να βάλεις drivers...

Υποθέτω κάτι ανάλογο είναι και για το Nexus... Αφού το είδε άλλο λειτουργικό είναι θέμα software...

 

edit: Μάλλον εδώ είσαι

 

http://samsung-phones-apps.com/samsung-nexus-s-usb-driver-for-windows.html

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οχι δεν ειμαι εκει επειδη αυτο το αρθρο αναφερεται σε Windows,ομως εγω ειμαι μονιμος Ubuntu user,δεν χρησιμοποιω πια windows..

 

Αφού το είδε άλλο λειτουργικό είναι θέμα software...

δεν νομιζω που λες,μιας και ειναι και τα δυο Ubuntu με την διαφορα οτι στην αρχη ολα δουλευαν μια χαρα και με τα δυο συστηματα και τωρα δουλευει μονο στο ενα!!

 

σε αυτο που δεν λειτουργει τωρα,παλιοτερα ηταν ολα κομπλε..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

λοιπον για λινουξ κατεβαζεις το android sdk απο εδω. αφου το εγκαταστήσεις ανοιξε το SDK Manager και πατα Available Packages και υστερα κανε κλικ στο βελακι διπλα απο εκει που λεει Third party Add-ons και βρες το USB Drivers οπως δειχνει στην απο κατω εικονα

 

install-nexus-s-usb-driver.jpg

 

μετα πατας το install selected και εγινε!

 

αυτο που ελεγα πριν ηταν το ιδιο με της καρμεν απλα επρεπε να κατεβασεις το sdk για τα λινουξ και οχι για τα windows

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

για να κανω setup το android sdk χρειαζεται να εχω το eclipse αναγκαστικα..??γιατι σε κατι how-to οσον αφορα αυτο το θεμα,ελεγαν ολα πως πρεπει να εχω το eclipse..αλλος τροπος δεν υπαρχει..?

ευχαριστω!

 

καπου ειχα ακουσει οτι αν δεν γινεται η συνδεση πρεπει να κατεβασεις το android sdk και στα extra να επιλεξεις το usb drivers αλλα για ubuntu δεν ξερω αν υπαρχει... δλδ λογικα υπαρχει αλλα δεν το εχω ψαξει!

 

εεε ψαχνωντας στο φορυμ ειδα οτι εσυ φιλε δουλευες στην Google και εισαι επισης κατοχος του συγκεκριμενου κινιτου..

 

βοηθησε με λιγο πιο πολυ λοιπον,σιγουρα θα ξερεις πολυ καλυτερα απο οποιονδηποτε αλλον τα της Google...,ευχαριστω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κατ αρχιν κουνα λιγο το καλωδιο να δεις μηπως φταίει αυτο αφου πριν επαιζες καλα. Μετα δες αν κανει conflict με κανα αλλο usb η δισκο.

Δοκιμασε καθ την εφαρμογη multi mount sd card απο το μαρκετ. Πες μου πως πηγε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κατ αρχιν κουνα λιγο το καλωδιο να δεις μηπως φταίει αυτο αφου πριν επαιζες καλα. Μετα δες αν κανει conflict με κανα αλλο usb η δισκο.

Δοκιμασε καθ την εφαρμογη multi mount sd card απο το μαρκετ. Πες μου πως πηγε.

 

Αστα ρε φίλε,τώρα πάλι είναι οκ.,χωρίς να πάνω τίποτα!τι άποψη έχεις,λες να φταίει το καλώδιο?μα είναι καινούριο...

Που λες οσο για το προγραμματακι που μου είπες,δεν γνωρίζω πως να πάνω root το κινητό μου και να σου πω την αλήθεια φοβάμαι κιόλας λίγο..συμβούλεψε με!

android.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν περασε ποτε απο τα χερακια μου το nexus αλλα Googlare "superoneclick"

Εχεις ubuntu δεν είπες? Φαντάσου το android σαν μια linux διανομη. Δεν εχεις τίποτε να φοβηθείς. Α δεν ξερω κατα ποσο εχει superoneclick σε ubuntu.

Μπορει να ειναι το καλωδιο ή η θηρα usb που το βάζεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν περασε ποτε απο τα χερακια μου το nexus αλλα Googlare "superoneclick"

Εχεις ubuntu δεν είπες? Φαντάσου το android σαν μια linux διανομη. Δεν εχεις τίποτε να φοβηθείς. Α δεν ξερω κατα ποσο εχει superoneclick σε ubuntu.

Μπορει να ειναι το καλωδιο ή η θηρα usb που το βάζεις

 

το ξερω πως ειναι σαν μια linux διανομη,απο την στιγμη που το kernel αν δεν κανω λαθος ειναι ιδιο και γενικα η φιλοσοφια του ειναι πολυ ομοια(ενας root folder και απο εκει και κατω ολα τα υπολοιπα).

Αυτο που φοβαμαι ειναι οτι κατεβασα το ROM Manager χθες απο το market και μολις το ανοιξα(ΑΠΛΑ ΑΠΟ ΠΕΡΙΕΡΓΕΙΑ,δεν ειχα σκοπο να κανω ειδικα χθες το βραδυ root)εγραφε στην εισαγωγικη οθονη οτι για οτι και αν συμβει με το root εχω εγω την ευθυνη και οτι αν κανω root μετα μια για παντα χανεται η εγγυηση μου..γιαυτο και φοβαμαι..ειμαι καινουριο το κινιτο,μην χασω και την εγγυηση καλα καλα δεν το πηρα,καταλαβες..?

 

εαν κανω οποιοδηποτε λαθος πες μου,μην νομιζεις οτι και εγω ειμαι απολυτα σιγουρος για αυτα που σου λεω,νεος ειμαι στα Android..

ευχαριστω!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με το που κάνεις root ναι χάνεις την εγγύηση αλλά είναι κάτι το οποίο έχει και γυρισμό αν χρειαστείς την εγγύηση...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μμμ δηλαδη εαν κανω root και μετα γυρισω πισω,δεν φαινεται με κανεναν τροπο οτι εχω κανει κατι το οποιο ουσιαστικα ακυρωνει την εγγυηση μου..??

 

και κατι ακομα,τι ΜΕΙΟΝΕΚΤΗΜΑΤΑ εχει το root,δηλαδη ποια ειναι τα αρνητικα του σημεια..?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...