Προς το περιεχόμενο

Metal και Rock...μιας άλλης γενιάς (video only)


nikosgia

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Α! Δεν ξέρω αν έχει μπει ξανά, αλλά ακόμα κι αν ναι, αξίζει άπειρες επαναλήψεις. Ο περισσότερος ...συμπυκνωμένος σπαραγμός, τόσο σε lyrics, όσο και σε φωνητικά, «παντρεμένος» με μια εκπληκτική μουσική σύνθεση...

 

τι γράφω ρε, ο ποιητής, νυχτιάτικα!

 

...ή, με πιο πεζά λόγια: Για 'μένα, η τελειότερη metal - και όχι μόνο - μπαλάντα, ever!

 

 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 731
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Ανήκουν αναμφίβολα στο προσωπικό μου «Top 10». Θεωρώ δεδομένο δε ότι, όταν λέμε «Accept», εννοούμε «με τον Udo στα φωνητικά» και όχι με τον ...«πως τόνε λένε, να δεις»...

 

 

...όπως και, όταν λέμε «Judas Priest», απαγορεύεται δια ...λιθοβολισμού να αναφερόμαστε σε ...σκοτεινές εποχές(!), στις οποίες πίσω από το μικρόφωνο δε βρισκόταν ο Halford, αλλά ο «στην άκρη τής γλώσσας μου τον είχα, αλλά τον έφτυσα»...

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eννοείται οτι o Udo είναι θεός. Αλλά και ο καινούριος είναι καλόοοοος ! 

Οσο για τους Priest, εκεί δεν υπάρχει αμφιβολία ότι μόνο με Halford. Εκείνος ο άθλιος Tim Reaper Owens που έχει καταστρέψει όποια μπάντα έχει πάει, ήταν μεγάλη αποτυχία .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eννοείται οτι o Udo είναι θεός. Αλλά και ο καινούριος είναι καλόοοοος !

 

Μόνο και μόνο επειδή το λες εσύ, θα τον παρατηρήσω πιο προσεκτικά. Δεν είναι ότι τον θεώρησα κακό σε όσα κομμάτια τον άκουσα, απλά οι Accept συγκαταλέγονται μεταξύ των συγκροτημάτων με τα οποία είμαι κολλημένος σε βαθμό ...προκατάληψης - η οποία είναι ομολογουμένως κακός σύμβουλος... - και επειδή έχουν συνυφανθεί με τη φωνή τού Udo στο μυαλό μου, ίσως τον αδικώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

προκατάληψη - η οποία είναι ομολογουμένως κακός σύμβουλος... 

Δεν είναι ακριβώς προκατάληψη...  Όταν μου έσκασαν για πρώτη φορά οι Accept και τρελάθηκα μαζί τους ήταν για τον Udo.  

Οι άλλοι ήταν εντάξει και το στυλ μουσικής καλό, αλλά τέτοια υπάρχουν εκατοντάδες.

Σπάνια θα γίνει μια ριζική αλλαγή και θα είναι επιτυχημένη.

Χα... Οι Black Sabbath με τον Dio είναι μία από αυτές. Κανα δυο ακόμα σκέφτομαι, αλλά όχι παραπάνω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σπάνια θα γίνει μια ριζική αλλαγή και θα είναι επιτυχημένη.

Χα... Οι Black Sabbath με τον Dio είναι μία από αυτές. Κανα δυο ακόμα σκέφτομαι, αλλά όχι παραπάνω.

 

Συμφωνώ. Ειδικά δε για τους Black Sabbath, θα τολμήσω να φανώ θρασύς για τους περισσότερους: Τα περισσότερα κομμάτια τους που συγκαταλέγονται μεταξύ των πολύ αγαπημένων μου κομματιών (ανεξαρτήτως συγκροτήματος), είναι από την περίοδο με το Dio στα φωνητικά. Ίσως διότι φωνητικά, θεωρώ ότι βρισκόταν πολύ πιο πάνω από τον Ozzy...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eννοείται οτι o Udo είναι θεός. Αλλά και ο καινούριος είναι καλόοοοος ! 

Οσο για τους Priest, εκεί δεν υπάρχει αμφιβολία ότι μόνο με Halford. Εκείνος ο άθλιος Tim Reaper Owens που έχει καταστρέψει όποια μπάντα έχει πάει, ήταν μεγάλη αποτυχία .

 

Ελα τωρα, αθλιος ο Owens...Ουτε εγω τρελαινομαι και σε καμια περιπτωση δεν τον συγκρινω με τον γεροντα, αλλα αθλιος και εχει καταστρεψει οποια μπαντα εχει παει (με τη φωνη του φανταζομαι εννοεις, ε; )...too much.

 

Ή δεν μπορεις να καταλαβεις αν ενας τραγουδιστης ειναι καλος ή ισχυει αυτο

 

είμαι κολλημένος σε βαθμό ...προκατάληψης - η οποία είναι ομολογουμένως κακός σύμβουλος... - και τον αδικώ.

 

Επισης αδικεις και τους Priest...δε νομιζω να ηταν βλακες και να διαλεξαν τραγουδιστη που θα τους κατεστρεφε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισης αδικεις και τους Priest...δε νομιζω να ηταν βλακες και να διαλεξαν τραγουδιστη που θα τους κατεστρεφε...

 

Δε θεωρώ ότι είναι θέμα ...βλακείας ή εξυπνάδας. Χίλια δυο μπορεί να έπαιξαν ρόλο στην επιλογή, μετά από την διακοπή τής συνεργασίας με τον Halford, τα οποία εμείς δεν τα ξέρουμε (ρήτρες συμβολαίων σχετικά με δίσκους και συναυλίες π.χ.) και τα οποία να καθιστούσαν την κάλυψη τής θέσης του τραγουδιστή πολύ βιαστική.

 

Ούτως ή άλλως όμως, για 'μένα, Judas Priest δίχως Halford, απλά ...δεν είναι Judas Priest. Είναι κάτι άλλο, πιθανότατα επίσης καλό, αλλά όχι Judas Priest. Τόσο απόλυτα!

 

(btw, λέγοντας «ίσως τον αδικώ», αναφερόμουν στο νεότερο τραγουδιστή των Accept και όχι των Judas Priest.)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε θεωρώ ότι είναι θέμα ...βλακείας ή εξυπνάδας. Χίλια δυο μπορεί να έπαιξαν ρόλο στην επιλογή, μετά από την διακοπή τής συνεργασίας με τον Halford, τα οποία εμείς δεν τα ξέρουμε (ρήτρες συμβολαίων σχετικά με δίσκους και συναυλίες π.χ.) και τα οποία να καθιστούσαν την κάλυψη τής θέσης του τραγουδιστή πολύ βιαστική.

 

Ούτως ή άλλως όμως, για 'μένα, Judas Priest δίχως Halford, απλά ...δεν είναι Judas Priest. Είναι κάτι άλλο, πιθανότατα επίσης καλό, αλλά όχι Judas Priest. Τόσο απόλυτα!

 

(btw, λέγοντας «ίσως τον αδικώ», αναφερόμουν στο νεότερο τραγουδιστή των Accept και όχι των Judas Priest.)

συμφωνώ απόλυτα μαζί σου! για μένα δεν υπάρχουν JP χωρίς τον Halford!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε θεωρώ ότι είναι θέμα ...βλακείας ή εξυπνάδας. Χίλια δυο μπορεί να έπαιξαν ρόλο στην επιλογή, μετά από την διακοπή τής συνεργασίας με τον Halford, τα οποία εμείς δεν τα ξέρουμε (ρήτρες συμβολαίων σχετικά με δίσκους και συναυλίες π.χ.) και τα οποία να καθιστούσαν την κάλυψη τής θέσης του τραγουδιστή πολύ βιαστική.

 

Ούτως ή άλλως όμως, για 'μένα, Judas Priest δίχως Halford, απλά ...δεν είναι Judas Priest. Είναι κάτι άλλο, πιθανότατα επίσης καλό, αλλά όχι Judas Priest. Τόσο απόλυτα!

 

(btw, λέγοντας «ίσως τον αδικώ», αναφερόμουν στο νεότερο τραγουδιστή των Accept και όχι των Judas Priest.)

 

Για την περιπτωση αναγκης που αναφερεις, εχω δει μπαντες να επιστρατευουν session μουσικους για να βγαλουν υποχρεωσεις συμβολαιων και μετα να ψαχνουν για αντικαταστατη. Δε μπορω να ξερω τι συνεβη με τους Priest, αλλα μου φαινεται καπως, μπαντα τετοιας εμβελειας, να εκανε βιαστικη επιλογη (frontman κιολας) λογω υποχρεωσεων.

 

Επισης για να μην παρεξηγηθω, ουτε εγω γουσταρα Priest χωρις Halford, Maiden χωρις τον "πουτσομεσαγιο" κτλ...αλλα να βγαζω τον Owens αθλιο επειδη ξερωγω ειμαι fanboy....ειναι υπερβολικο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Hocus Pocus - Focus

 

 

 

 

I'd Love To Change The World - Ten Years After

 

 

 

 

 

ΟΚ, το επόμενο δεν είναι...μιας άλλης γενιάς. Αλλά κάποιοι μπορεί να το θυμηθούν με νοσταλγία!

 

Spaceman - Babylon Zoo

 

http://www.youtube.com/watch?v=SfHg3fH6LMg

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για την περιπτωση αναγκης που αναφερεις, εχω δει μπαντες να επιστρατευουν session μουσικους για να βγαλουν υποχρεωσεις συμβολαιων και μετα να ψαχνουν για αντικαταστατη. Δε μπορω να ξερω τι συνεβη με τους Priest, αλλα μου φαινεται καπως, μπαντα τετοιας εμβελειας, να εκανε βιαστικη επιλογη (frontman κιολας) λογω υποχρεωσεων.

 

...και σ' εμένα φαίνεται «κάπως», αλλά δεν το ανέφερα ως τίποτα περισσότερο από μια πιθανότητα μεταξύ των πολλών.

 

Επισης για να μην παρεξηγηθω, ουτε εγω γουσταρα Priest χωρις Halford, Maiden χωρις τον "πουτσομεσαγιο" κτλ...αλλα να βγαζω τον Owens αθλιο επειδη ξερωγω ειμαι fanboy....ειναι υπερβολικο.

 

Φυσικά και δεν τίθεται θέμα ...παρεξήγησης. Όσο για τον Owens...

 

...προσωπικά δε μένω στο αν είναι ή όχι «άθλιος». Δε με αφορά. Απλά, είναι αναπόφευκτη η σύγκριση με το «Θεό», κατά την οποία για 'μένα αποδεικνύεται απελπιστικά «λίγος». Πόσο μάλλον όταν (επίσης υποκειμενικά μιλώντας), όσο αξιόλογοι μουσικοί κι αν πέρασαν από τους Judas Priest, το συγκρότημα θα μπορούσε άνετα να λέγεται ...«Halford Band», τουλάχιστον όσο αφορά στην ουσία τού πράγματος.

 

Α, εμένα οι Iron Maiden, μου άρεσαν πάρα πολύ και με τον Paul Di'Anno...π.χ:

 

http://www.youtube.com/watch?v=S6Ol-_nEEAQ

http://www.youtube.com/watch?v=Izy-459N768

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Α, εμένα οι Iron Maiden, μου άρεσαν πάρα πολύ και με τον Paul Di'Anno...π.χ:

Ε,  ξέφυγες λίγο  :-D  Τι θα πει σου άρεσαν και με τον Paul Di'Anno. Ο Paul Di'Anno ήταν οι Iron Maiden όταν τους πρωτογνώρισα στις αρχές της δεκαετίας του 80. 

Ακόμα έχω φίλους που δεν άκουσαν τίποτα πέρα από τους 2 πρώτους δίσκους τους επειδή άλλαξαν τραγουδιστή.

Ένα από τα πρώτα τους που δεν υπήρξε στους δίσκους τους και το ανακάλυψα πολύ αργότερα

http://www.youtube.com/watch?v=Z4g_XzOk_ug

Ακόμα πιο αργότερα ανακάλυψα ότι ήταν διασκευή και ότι ο Steve Harris μάλλον ντρεπόταν που το κάνανε  :-)

http://www.youtube.com/watch?v=Sb4AdU6rbFc

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισης για να μην παρεξηγηθω, ουτε εγω γουσταρα Priest χωρις Halford, Maiden χωρις τον "πουτσομεσαγιο" κτλ...αλλα να βγαζω τον Owens αθλιο επειδη ξερωγω ειμαι fanboy....ειναι υπερβολικο.

 

Συγνώμη για τον χαρακτηρισμό που απέδωσα σ'αυτό το ιερό τέρας της μέταλ σκηνής. Η αλήθεια είναι ότι είναι επιεικής. Τρισάθλιος ήθελα να γράψω. Ενας τραγουδιστής που το μόνο ξέρει να κάνει είναι να εξαργυρώνει την 'καριέρα' στο ισως μεγαλύτερο συγκρότημα του μεταλ. Μια καριέρα δύο άλμπουμ , στα οποία προσπαθουσε απεγνωσμενα να αντιγραψει τον Halford . Και απο τους Iced Earth σαν αποτυχημενος εφυγε.  Στην εικοσαετη καριερα του κατα την οποια έχει περάσει από καμιά δεκαριά σχήματα, δεν έχει να επιδείξει ούτε ένα τραγούδι που να έχει μείνει στη ιστορία !!! 

Τώρα τα περί fanboy, μην τα χαρακτηρίσω καλύτερα ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...