Προς το περιεχόμενο

Metal και Rock...μιας άλλης γενιάς (video only)


nikosgia

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ε,  ξέφυγες λίγο  :-D  Τι θα πει σου άρεσαν και με τον Paul Di'Anno. Ο Paul Di'Anno ήταν οι Iron Maiden

 

 

 

Προσωπικά, αν και τους γουστάρω τρελά, με τους Iron Maiden δεν είμαι τόσο απόλυτος στο θέμα των φωνητικών, όσο με τους Judas Priest, για δύο λόγους:

 

1) Έβγαλαν αριστουργήματα  - πάρα πολλά - και στην περίοδο με το Dickinson, ο οποίος...

 

2) ...κατά την άποψή μου, όσο αφορά σε δυνατότητες φωνής καθαρά, είναι κατά πολύ ανώτερος τού αναμφιβόλως αξιόλογου Di'Anno και γενικά, ένας από τους καλύτερους metal vocalists που έχω ακούσει.

 

Στις αρχές τους - «Iron Maiden» & «Killers» - ξεχώρισαν σαν ένα καταπληκτικό γκρουπ. Με τα επόμενα albums, στην ήδη μεγάλη αξία τους προσετέθη και η «τρομερή» φωνή που ακούει στο όνομα Dickinson.

 

Οι Judas Priest από την άλλη, από τα ... γεννοφάσκια τους κιόλας, παρουσίασαν π.χ. ...αυτό:

 

http://www.youtube.com/watch?v=WSEwW2GKGiA

 

ή σε live έκδοση:

 

http://www.youtube.com/watch?v=GUQcPnjlvLY

 

Αν και όταν ο οποιοσδήποτε ...Owens το τολμήσει, χωρίς να τού βγει η ψυχή απ' τον κώλο, ίσως να ασχοληθώ μαζί του...  

 

 

 

Ακόμα έχω φίλους που δεν άκουσαν τίποτα πέρα από τους 2 πρώτους δίσκους τους επειδή άλλαξαν τραγουδιστή.

 

...κατά τη γνώμη μου, έχασαν πάρα πολλά!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 731
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

 

Και μιας και μιλάμε για τραγουδισταράδες 

 

 

 

http://www.youtube.com/watch?v=0nXMHR0UScw

 

http://www.youtube.com/watch?v=swPt9HBRXuE

 

ου μπειμπ, ου μπειμπ οοοοοοχ 

 

Ειδικά για τον πρώτο, τουμπεκί ψιλοκομμένο σε όποιον τολμήσει να εκστομίσει έστω και το ελάχιστο αρνητικό! Μία από τις μεγαλύτερες φωνές που έχουν περάσει από το συνολικό μουσικό στερέωμα και τέρμα η κουβέντα εδώ!

 

Όχι ότι ο Κοβερδελιάδης δεν είναι φωνάρα, απλά έχω ...visual πρόβλημα με την πάρτη του. Ιδιαίτερα τώρα στα γεράματα, κάθε φορά που τον βλέπω, μου φέρνει στο μυαλό την εικόνα ...συνταξιούχου ζιγκολό! Δεν ξέρω γιατί...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 μου φέρνει στο μυαλό την εικόνα ...συνταξιούχου ζιγκολό! Δεν ξέρω γιατί...

Γιατί τον γνωρίσαμε για πρώτη φορά όταν έκανε για πραγματικός ζιγκολό μάλλον.

http://www.youtube.com/watch?v=57aRkYNVYM8

Τι τραγουδάρα, τελευταία την ανακάλυψα γιατί είχα παρατήσει τους Deep Purple όταν έφυγε ο Blackmore.

Και να φανταστείς, ο Bolin δεν μπορεί να παίξει κιθάρα εδώ επειδή κοιμόταν πάνω στο χέρι του σε όλη τη διαδρομή μέχρι τον τόπο της συναυλίας και ξεράθηκε το χέρι του.  Ο Glenn Hughes επίσης ήταν βαθιά στα ναρκωτικά εκείνη την εποχή. Ο Lord έκανε υπερωρίες για να καλύψει την κατάσταση  :-D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Deep Purple, μα τι απιστευτες φωνες εχουν περασει απο αυτο το συγκροτημα !!!

 

Μόνο φωνές; Προσπάθησε να εντοπίσεις έστω κι έναν «μέτριο στο είδος του», σ' αυτή π.χ. τη σύνθεση μελών...

 

...μη μου πεις ότι τα κατάφερες!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συγνώμη για τον χαρακτηρισμό που απέδωσα σ'αυτό το ιερό τέρας της μέταλ σκηνής. Η αλήθεια είναι ότι είναι επιεικής. Τρισάθλιος ήθελα να γράψω. Ενας τραγουδιστής που το μόνο ξέρει να κάνει είναι να εξαργυρώνει την 'καριέρα' στο ισως μεγαλύτερο συγκρότημα του μεταλ. Μια καριέρα δύο άλμπουμ , στα οποία προσπαθουσε απεγνωσμενα να αντιγραψει τον Halford . Και απο τους Iced Earth σαν αποτυχημενος εφυγε.  Στην εικοσαετη καριερα του κατα την οποια έχει περάσει από καμιά δεκαριά σχήματα, δεν έχει να επιδείξει ούτε ένα τραγούδι που να έχει μείνει στη ιστορία !!! 

Τώρα τα περί fanboy, μην τα χαρακτηρίσω καλύτερα ...

 

Επιμενεις τωρα εσυ...

 

Καλη φαση να μπαινεις και να ποσταρεις τ' αγαπημενα σου συγκροτηματα, αλλα αν ειναι να κανεις και κριτικη σε μουσικους καλυτερα να μασας...

Χρειαζεται λιγη παραπανω ασχολια με το αθλημα, απ το να ακους απλα, για να μπορεσεις να κρινεις εναν τραγουδιστη παρακαμπτοντας το προσωπικο σου γουστο και το οποιο "κολλημα".

 

Μη το συνεχισεις με τον Owens, εκτιθεσαι...Δεν τιθεται θεμα συγκρισης ουτε με τον παππου, ουτε με τον Barlow. Σαν τραγουδιστης (skills) ειναι παρα πολυ καλος...κατι που γνωριζαν και οι Priest και οι Iced Earth, γι αυτο και τον προσελαβαν.

 

Let me rephrase too...sorry δεν ηθελα να πω fanboy...κολλημενο/αραχιασμενο μυαλο ηθελα να πω...

 

ps. Το κριτηριο σου για να "ονομασεις" εναν τραγουδιστη καλο, ειναι να εχει να επιδειξει καποιο τραγουδι που εχει μεινει στην ιστορια?? Για καποιους δηλαδη οι Metallica ειναι η υπερμπαντα....(και με καταπληκτικο drummer)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επιμενεις τωρα εσυ...

 

 

 

Δεν τίθεται ζήτημα «επιμονής» ρε 'συ! Προσπάθησε να το καταλάβεις. Το θέμα μας δεν είναι το αν ο Owens έχει φωνητικές ικανότητες. Έχει όντως κάποιες. Το θέμα είναι ότι μπήκε σε μια μπάντα θρύλο, η οποία είχε ήδη γράψει με χρυσά γράμματα ιστορία, έχοντας μέχρι τότε στις τάξεις της έναν από τους ικανότερους, χαρισματικότερους και πιο προικισμένους φωνητικά τραγουδιστές που έχουν περάσει από το χώρο τής Metal σκηνής. Η σύγκριση είναι αναπόφευκτη και η απογοήτευση ...φυσικό επακόλουθο, ακόμα κι αν δεν την επιδιώκει κάποιος. Δεν αντικατέστησε το ...Ricky Martin ο άνθρωπος! Ολόκληρο Halford αντικατέστησε και, προσωπικά, πιστεύω ότι δεν κατάφερε να σταθεί όρθιος. Το μόνο που του αναγνωρίζω είναι η ...τόλμη! 

 

Όποιο live των Judas Priest κι αν έχω δει επί θητείας του, η τελική εντύπωση που μου άφησε, ήταν η απεγνωσμένη προσπάθεια του τραγουδιστή να «πιάσει» τα - άπιαστα... - φωνητικά του Halford, μπας και σωθεί το κομμάτι και, βλέποντας ότι δε μπορούσε, απλά ...αγρίευε την έκφρασή του για να το παίξει ...χεβυμεταλάς, λες και ήταν κανένα γυμνασιόπαιδο.

 

Αν είχες τη δυνατότητα να ρωτήσεις όλους τους λάτρεις των Judas Priest, πόσοι φαντάζεσαι ότι θα σου ανέφεραν ως «αγαπημένο» τους κομμάτι του γκρουπ, κάποιο που δεν πρωτοτραγούδησε ο Halford; Προσωπικά, δεν τους βλέπω ούτε διψήφιο αριθμό ν' αγγίζουν...

 

 

 

αν ειναι να κανεις και κριτικη σε μουσικους καλυτερα να μασας...

 

...Χρειαζεται λιγη παραπανω ασχολια με το αθλημα, απ το να ακους απλα, για να μπορεσεις να κρινεις εναν τραγουδιστη παρακαμπτοντας το προσωπικο σου γουστο και το οποιο "κολλημα".

 

 

Αν είσαι ...μουσικοκριτικός, ναι. Τα συγκροτήματα αυτής τής αξίας όμως, δεν τα ανέβασαν στο βάθρο τους ούτε οι μουσικοκριτικοί, ούτε οι δημοσιογράφοι, ούτε τα κανάλια, αλλά το κοινό τους, με το «προσωπικό του γούστο» και με τα «κολλήματά του». Ένα κοινό, το οποίο δεν έκανε τίποτα περισσότερο από το «να ακούει απλά». Αν μιλούσαμε για ...Summer Hits 2012, η κουβέντα θα γινόταν με άλλα κριτήρια και σε άλλη βάση... 

 

 

Δεν τιθεται θεμα συγκρισης ουτε με τον παππου, ουτε με τον Barlow. Σαν τραγουδιστης (skills) ειναι παρα πολυ καλος...κατι που γνωριζαν και οι Priest και οι Iced Earth, γι αυτο και τον προσελαβαν.

 

 

 

Μα ...αυτό ακριβώς είναι το θέμα: Ότι η σύγκριση γίνεται ακόμα και ακούσια, στο μυαλό οποιουδήποτε έχει ακούσει τον «παππού» πριν. Κάποιος που - λόγω νεότερης γενιάς π.χ. - γνώρισε τους Judas Priest, πρώτα με τον Owens και άκουσε αργότερα τα παλιότερα κομμάτια τους, το πιθανότερο είναι ότι δε θα την κάνει.

 

Ειδικά δε οι Judas Priest, ασχέτως του αν τον θεωρούσαν καλό ή όχι, αυτό που κατάφεραν με την επιλογή του κατά τη γνώμη μου, ήταν απλά να συνεχίσουν να ...υπάρχουν ως label. Τίποτα περισσότερο...

 

 

 

Για καποιους δηλαδη οι Metallica ειναι η υπερμπαντα....(και με καταπληκτικο drummer)

 

 

Η «υπερμπάντα», για 'μένα δεν είναι. Ότι γ@μούν και δέρνουν όμως, γ@μούν και δέρνουν. Δεν ξέρω δε αν έχουν «καταπληκτικό» drummer* - αν και τον κατατάσσω μεταξύ των καλών - αλλά όσο για lead κιθαρίστα, έχουν έναν εκ των κορυφαίων.

 

 

*Μιλώντας για drummers στη metal σκηνή, μετά από αυτόν είναι το χάος:

http://www.youtube.com/watch?v=cMlRhP6Pm6Q

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

 

 

Ειλικρινα δεν ειχα τιποτα καυλες να μπαινω βραδιατικα στο insomnia και να "καυγαδιζω"...ειδικα με αδερφια (μεταλλαδες). Αν ηταν θα πηγαινα στο μπλα-μπλα ή σε κανα τοπικ με hip-hop...Ειδικα με τον leeplap εχουμε σχεδον ιδια ηλικια (ειναι λιγο μεγαλυτερος)...εσυ, νταξει, εισαι μια γενια παλιοτερος, αλλα κι εγω με τον Halford εμαθα τους Priest, μ' αυτον τρελαθηκα, ξενερωσα οταν εφυγε, μου ξυνισε ο Owens και, δεν το κρυβω, σταματησα ν' ακουω κιολας απ την απογοητευση...

 

Αλλο ομως να πω δε μ' αρεσει ο Owens στους Priest (ή στους Iced Earth) κι αλλο το "ειναι αθλιος και τρισαθλιος και εχει καταστρεψει μπαντες". Δε χρειαζεται να εισαι καθηγητης φωνητικης για να εκφερεις γνωμη/αποψη για εναν τραγουδιστη, αλλα για να κρινεις τις φωνητικες του ικανοτητες ή την τεχνικη του δε νομιζεις οτι πρεπει να ξερεις και 5 πραγματα παραπανω πριν προβεις σε "βαρυγδουπες" δηλωσεις και υπερβολες ;...

 

Εγω αυτο θεωρω οτι εκανε ο leeplap στηριζοντας το δε στο οτι δεν εχει πει τραγουδι που θα μεινει στην ιστορια...Νταξει μπορει σε σας να μη λεει και πολλα, αλλα ο τυπος εχει βγαλει κι ενα Berklee, ε...δεν ειναι κανας τυχαιος.

 

Και για να κανω και λιγη πλακα, οριστε ο "θεος" σε εξαιρετικο live performance (μη χεσω)....γιατι καλες οι studio δουλειες, αλλα στο live δειχνεις ποσο μαγκας εισαι...

 

http://www.youtube.com/watch?v=GveGqk5N8Vc

 

Για τους Metallica καλυτερα να μην ανοιξουμε κουβεντα...το μονο που θα σου πω για τον Ulrich ειναι οτι, ακομα και στην ηλικια που εισαι, 6 μηνες ενασχολησης με τυμπανα ειναι αρκετοι για να καταλαβεις οτι μιλαμε για εναν απ τους χειροτερους (μην πω ο χειροτερος) drummer της metal σκηνης...μην πω της μουσικης βιομηχανιας..! Κι ομως υπαρχουν fans που τον θεοποιουν και τον κατατασσουν στους καλυτερους, μονο και μονο επειδη παιζει στους Metallica....αν εχεις αστρο...

 

 

 

κι εδω το καλο (οποιος διαβασει το spoiler θα καταλαβει)

 

http://www.youtube.com/watch?v=XdPiQ6Mioa4

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επιμενεις τωρα εσυ...

 

Καλη φαση να μπαινεις και να ποσταρεις τ' αγαπημενα σου συγκροτηματα, αλλα αν ειναι να κανεις και κριτικη σε μουσικους καλυτερα να μασας...

Χρειαζεται λιγη παραπανω ασχολια με το αθλημα, απ το να ακους απλα, για να μπορεσεις να κρινεις εναν τραγουδιστη παρακαμπτοντας το προσωπικο σου γουστο και το οποιο "κολλημα".

 

Μη το συνεχισεις με τον Owens, εκτιθεσαι...Δεν τιθεται θεμα συγκρισης ουτε με τον παππου, ουτε με τον Barlow. Σαν τραγουδιστης (skills) ειναι παρα πολυ καλος...κατι που γνωριζαν και οι Priest και οι Iced Earth, γι αυτο και τον προσελαβαν.

 

Let me rephrase too...sorry δεν ηθελα να πω fanboy...κολλημενο/αραχιασμενο μυαλο ηθελα να πω...

 

ps. Το κριτηριο σου για να "ονομασεις" εναν τραγουδιστη καλο, ειναι να εχει να επιδειξει καποιο τραγουδι που εχει μεινει στην ιστορια?? Για καποιους δηλαδη οι Metallica ειναι η υπερμπαντα....(και με καταπληκτικο drummer)

 

Οι ικανοτητες καθενος κρινονται πρωτιστως απο το αποτελεσμα . Τα γεγονοτα ειναι αδιαμφισβητητα... Πήγε στους Priest μετα απο ενα καταπληκτικο Painkiller και εξαφανίστηκαν από το χάρτη της μουσικης. Πήγε στους Iced Earth μετά από ένα σερι καταπληκτικών άλμπουμ , και εξαφανίστηκαν και αυτοί.Πήγε στο Malmsteen , πάει και αυτός. Δυστυχώς αυτή είναι η σκληρή αλήθεια. 

Τώρα εσύ που δηλώνεις ότι ασχολείσαι περισσότερο με το άθλημα από εμένα, πως δεν έχεις καταλάβει τη διαφορά ανάμεσα στο να έχει κάποιος καλή φωνή, από το να είναι καλός τραγουδιστής ?

Όσο για τους Metallica, ναι για ΄κάποιους΄ είναι υπερμπάντα. Για μερικά εκατομμύρια οπαδούς σε ολόκληρο τον κόσμο. Αλλά τι λέω τώρα, αυτοί δεν μετράνε γιατί προφανώς δεν ασχολούνται με τη μουσική τόσο όσο ασχολείσαι εσύ .

 

Αλήθεια, εγώ δεν μπορώ να κρίνω τον Owens... Εσύ μπορείς να κρίνεις τον Ulrich ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πήγε στο Malmsteen , πάει και αυτός. 

Πάει ο Malmsteen; Ευτυχώς  :-D  Τον σιχαίνομαι. Η μόνη φορά που τον υπέφερα λιγάκι ήταν μαζί με τον Satriani και τον Vai.

Αλλά κι εκεί έκανε μπαμ. Ο συνεσταλμένος και ταπεινός Joe Satriani, ο σοβαρός Steve Vai και βασιλιάς Yngwie Malmsteen... Μόνο στέμμα δεν φορούσε. Νόμιζε ότι όλα περιστρεφόντουσαν γύρω από την προσωπικότητά του.

Ένας Blackmore με λιγότερο μυαλό και γρηγορότερα δάχτυλα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Οι ικανοτητες καθενος κρινονται πρωτιστως απο το αποτελεσμα . Τα γεγονοτα ειναι αδιαμφισβητητα... Πήγε στους Priest μετα απο ενα καταπληκτικο Painkiller και εξαφανίστηκαν από το χάρτη της μουσικης. Πήγε στους Iced Earth μετά από ένα σερι καταπληκτικών άλμπουμ , και εξαφανίστηκαν και αυτοί.Πήγε στο Malmsteen , πάει και αυτός. Δυστυχώς αυτή είναι η σκληρή αλήθεια. 

Τώρα εσύ που δηλώνεις ότι ασχολείσαι περισσότερο με το άθλημα από εμένα, πως δεν έχεις καταλάβει τη διαφορά ανάμεσα στο να έχει κάποιος καλή φωνή, από το να είναι καλός τραγουδιστής ?

Όσο για τους Metallica, ναι για ΄κάποιους΄ είναι υπερμπάντα. Για μερικά εκατομμύρια οπαδούς σε ολόκληρο τον κόσμο. Αλλά τι λέω τώρα, αυτοί δεν μετράνε γιατί προφανώς δεν ασχολούνται με τη μουσική τόσο όσο ασχολείσαι εσύ .

 

Αλήθεια, εγώ δεν μπορώ να κρίνω τον Owens... Εσύ μπορείς να κρίνεις τον Ulrich ?

 

 

 

 

Δεν εχει νοημα να "τρωγομαστε" για κανεναν Owens. Ζητω συγγνωμη για τους χαρακτηρισμους και περιμενω τις επομενες κομματαρες που θα ποσταρεις.

 

Για τον Ulrich...σου εστειλα pm

 

 

 

 

Επεξ/σία από Dharmakaya
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

 

Δεν εχει νοημα να "τρωγομαστε" για κανεναν Owens. Ζητω συγγνωμη για τους χαρακτηρισμους και περιμενω τις επομενες κομματαρες που θα ποσταρεις.

 

Για τον Ulrich...σου εστειλα pm

 

 

 

 

 

Εχεις δίκιο , σου στέλνω και εγώ pm  :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...