Προς το περιεχόμενο

Metal και Rock...μιας άλλης γενιάς (video only)


nikosgia

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Τους είχα ξεγράψει μετά το Technical Ecstasy και το Never Say Die. Ο Dio τους ανέστησε.

Και να φανταστείς, ο πρώτος δίσκος τους που πήρα ήταν το Never Say Die, όχι από επιλογή αλλά επειδή δεν κυκλοφορούσε τίποτα άλλο από Black Sabbath τότε.

Για την ακρίβεια, κυκλοφορούσε και το We Sold Our Soul for Rock 'n' Roll αλλά αφενός ήταν συλλογή και αφετέρου ήταν κομμένο από διπλό δίσκο σε μονό.

Λίγο αργότερα βρήκα και τους πρώτους 4 σε Ισπανική έκδοση και λογική τιμή :-)

Για 1978-1979 μιλάμε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 731
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Για 1978-1979 μιλάμε...

 

Εγώ το '78-79 έβλεπα Μπόλεκ και Λόλεκ!

Πόσα πολλά τραγούδια και πόσος λίγος χρόνος. Πόσα τραγούδια που δεν έχουμε ακούσει ποτέ θα γίνονταν από τα αγαπημένα μας, αν τα είχαμε ακούσει...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πόσα πολλά τραγούδια και πόσος λίγος χρόνος. Πόσα τραγούδια που δεν έχουμε ακούσει ποτέ θα γίνονταν από τα αγαπημένα μας, αν τα είχαμε ακούσει...

Ναι. Δεν θα σταματήσει ποτέ αυτό. Ευτυχώς... 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξέρω ποιο Breadfan να διαλέξω. 

Το αυθεντικό ή την πιο πλούσια σε ήχο εκτέλεση των Metallica.

Εντάξει διάλεξα  :-D

Τα φωνητικά των Metallica το ισοπεδώνουν λίγο.

Οπότε... BUDGIE - BREADFAN

http://www.youtube.com/watch?v=54H3EUAzpVg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Ωραία μπάντα ;)

Σταμάτα... 

Θα αρχίσουν οι άλλοι ότι αυτοί είναι πανκ - μεταπάνκ και ότι το πανκ δεν είναι μουσική κλπ. Όλοι ξέρουμε ότι για να κάνεις πραγματικό ροκ πρέπει να φοράς γούνινα σωβρακάκια ή να έχεις κόκκινα μαγουλάκια  :P

Τον έχω τον δίσκο σε βινύλιο πάντως. Τον είχα πάρει μόλις κυκλοφόρησε εξαιτίας αυτού του τραγουδιού. Και τον επόμενο, το From the Lions Mouth. Μετά έχασα το ενδιαφέρον μου για αυτούς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα αρχίσουν οι άλλοι ότι αυτοί είναι πανκ - μεταπάνκ και ότι το πανκ δεν είναι μουσική κλπ. Όλοι ξέρουμε ότι για να κάνεις πραγματικό ροκ πρέπει να φοράς γούνινα σωβρακάκια ή να έχεις κόκκινα μαγουλάκια

 

Προσωπικά, αν και δε συγκαταλέγεται μεταξύ των μουσικών μου προτιμήσεων, δεν υποστηρίζω ότι η πανκ δεν είναι μουσική (ούτε fan τής jazz είμαι π.χ., αλλά επίσης δεν υποστηρίζω ότι δεν είναι μουσική), ούτε - φυσικά... - ότι το πραγματικό rock προϋποθέτει ...manowar underwear και ...ρουζ.

 

Όσο για το συγκεκριμένο κομμάτι, δεν ξέρω αν είναι πανκ, ή κάτι άλλο, αλλά για ένα πράγμα είμαι βέβαιος και αυτό είναι το τι ακούν τ' αυτιά μου. Σύμφωνα μ' αυτό το - υποκειμενικό, έστω - κριτήριο, το κομμάτι αυτό, αν και ενδιαφέρον, δεν είναι με καμία δύναμη ούτε rock, πόσο δε μάλλον ...metal (για όνομα!!!...)

 

Δε λέω ότι δεν είναι αξιόλογο. Απλώς πιστεύω ότι δεν κολλάει πουθενά, βάσει τού τίτλου τού thread.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Δε λέω ότι δεν είναι αξιόλογο. Απλώς πιστεύω ότι δεν κολλάει πουθενά, βάσει τού τίτλου τού thread.

Ο τίτλος είναι Metal και Rock. Αυτό δεν είναι Metal, αλλά ταιριάζει και εδώ, είναι Rock σίγουρα.

Έβλεπα το καινούριο DVD των Deep Purple, Perfect Strangers Live (χα καινούριο 1984) και ο Gillan λέει κάτι σχετικό.

Το Rock λέει δεν είναι όπως παλιά. Πήγαινες σε μια metal συναυλία τη δεκαετία του 70 και μετά αν σου άρεσαν πήγαινες και στον Marc Bolan kai T. Rex. Σήμερα (1984) άμα πας στους Iron Maiden  πρέπει να κρυφτείς άμα θέλεις να δεις και τον Adam Ant (που είναι η ίδια περίπτωση).

Κι έχουν χειροτερέψει τα πράγματα σήμερα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο τίτλος είναι Metal και Rock. Αυτό δεν είναι Metal, αλλά ταιριάζει και εδώ, είναι Rock σίγουρα.

 

No hard feelings, κουβέντα κάνουμε, αλλά συνεχίζω να αρνούμαι ...μουλαροειδώς, το να αποκαλέσω «rock» το συγκεκριμένο κομμάτι. Σαφώς και ο όρος έχει ευρύ φάσμα ερμηνειών, αλλά σε καμία από όσες προσωπικά μπορώ να δώσω, δεν είναι rock αυτός ο ήχος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

No hard feelings, κουβέντα κάνουμε

Hard feelingss? Όχι βέβαια... Απλώς λες βλακείες :P

Αν δεν είναι οι The Sound ροκ δεν ξέρω τι μπορεί να μπει πλέον σε αυτήν την κατηγορία. Μόνο το metal; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...