Προς το περιεχόμενο

Πρόβλημα με κεφαλές του σκληρού


prezakis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα,

Χθες ο σκληρός του laptop μου παρέδωσε πνεύμα. Η αλήθεια είναι ότι έχω το laptop από το 2005 και δικαιολογείται αυτή η εξέλιξη. Το θέμα είναι ότι δεν έδωσε κανένα σημάδι ότι αποβιώνει. Περίμενα να ακούσω ένα μικρό χτυπηματάκι πριν το τελειωτικό και υπέθετα ότι θα προλάβαινα να κάνω backup. Όμως, ενώ προχθές το βράδυ δούλευε άψογα,χωρίς την παραμικρή δυσλειτουργία ή παράξενο ήχο, χθες το πρωί το ξεκίνησα, έκανε boot στα XP και μετά άρχισε το τραγούδι....σαν τραχτέρ έκανε! Πιθανολογώ πως είναι οι κεφαλές του δίσκου. Προσπάθησα με κάποια προγράμματα(Hiren's BootCD) να διαβάσω τα δεδομένα και να τα μεταφέρω,αλλά δεν τα κατάφερα. Βασικά στις περισσότερες των περιπτώσεων δεν καταφέρνει καν να δει το δίσκο, αλλά και όταν το κάνει βγάζει σφάλμα όταν ξεκινάει η επιδιόρθωσει. Η πρώτη προσπάθεια ήταν να το βάλω σε θήκη USB και να το δω από win 7 σε άλλο Η/Υ. Παρόλο που το βλέπει δεν μπορεί να του κάνει initialize. βγάζει CRC error όταν κάνει αρχικοποίηση.

Η μόνη επιλογή που μπορώ να σκεφτώ είναι να παραγγείλω κανένα χρησιμοποιημένο δίσκο όμοιο με αυτόν που μου κάηκε και να αλλάξω τις πλακέτες τους.

Αυτό που θέλω να ρωτήσω είναι αν έχετε καμιά λύση εσείς. Επιπλέον, αν πάρω ένα οποιοδήποτε σκληρό 2,5' κάνει να τον αντικαταστήσω?

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για το χρόνο και τις απαντήσεις σας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εφόσον κάνει σαν τρακτέρ 99,99% δεν είναι πρόβλημα πλακέτας οπότε τσάμπα κόπος .

 

Ναι μπορείς να πάρεις άλλον 2,5'' σκληρό δίσκο και να τον βάλεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για γράψε το πλήρες μοντέλο του δίσκου σου μία

 

Ο δίσκος είναι αυτός:

http://www.ebay.com/itm/260843427740?ssPageName=STRK:MEWAX:IT&_trksid=p3984.m1423.l2649

Γιατί ρωτάς washcloud?

 

Μπορώ για παράδειγμα να βάλω κι αυτόν :

http://www.getitnow.gr/prod/anabathmisi/esoterikoi-skliroi-diskoi/hitachi-travelstar-z7k320-hts723232a7a364/prod1170828pp/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο δίσκος είναι αυτός:

http://www.ebay.com/...984.m1423.l2649

Γιατί ρωτάς washcloud?

Άλλοι φτιάχνονται με μοντέλα καλλιστείων. Ε εγώ φτιάχνομαι με μοντέλα δίσκων.

 

 

 

 

 

...να δω μπας και τον έχω και σ' εξυπηρετήσω με δοκιμή αλλαγής πλακέτας ρε ρωτάω

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άλλοι φτιάχνονται με μοντέλα καλλιστείων. Ε εγώ φτιάχνομαι με μοντέλα δίσκων.

 

 

 

 

 

...να δω μπας και τον έχω και σ' εξυπηρετήσω με δοκιμή αλλαγής πλακέτας ρε ρωτάω

 

:confused:

ΟΚ washcloud! Ευχαριστώ για το ενδιαφέρον. Θα είμαι ευγνώμων αν τελικά καταφέρεις να κάνεις αυτή την εξυπηρέτηση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είχα όλη την καλή πρόθεση, αλλά δυστυχώς το μοντέλο δεν συμβαδίζει με κάτι που έχω. It was a loing shot anyway...

 

 

 

 

Πόσταρε πάντως και στο σχετικό στίκι αν θες, μπας και το δει κανείς που εκτός από την πρόθεση έχει και τον ίδιο δίσκο.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...