Προς το περιεχόμενο

Toshiba Portege Z830 - H δύναμη των Ultrabook


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αν η οθόνη έκανε περιστροφή 360 μοιρών οπότε και το πληκτρολόγιο πήγαινε από κάτω και ήταν και αφής θα ήταν το απόλυτο ultrabook/tablet στα 1000 ευρώ.

 

Μένει να δούμε τι θερμοκρασίες θα ανεβάζει αν και την Toshiba δεν την φοβάμαι στο συγκεκριμένο θέμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 38
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Είναι πρώτη φορά μετά από χρόνια που σχολιάζω θετικά ένα laptop. Επιτέλους κάτι σοβαρό...

 

Όχι άλλα πλυντήρια (laptop) με performance κάρτες γραφικών, μηδενική αυτονομία, σοβαρή υπερθέρμανση και μειωμένη αξιοπιστία λόγω της μη διαχείρισης της παραγόμενης θερμότητας.

 

Το θέμα δεν είναι να ψύχεις κάτι πολύ θερμό, αλλά να παράγεις όσο το δυνατόν λιγότερη θερμότητα. Και φυσικά, κάτι στενά συνδεδεμένο με αυτό, να μην καταναλώνεις πολύ ρεύμα για να έχεις αυτονομία.

 

Όσα laptop έχουν περάσει από τα χέρια μου είχαν ανίκανες intel κάρτες γραφικών, ηθελημένα γιατί δεν ήθελα να παίζω παιχνίδια, δε χάλασε κανένα και δεν ήταν πηγές υπερβολικής θερμότητας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1,2 κιλά;;;; Τι λες τώρα... Το δικό μου το toshiba ζυγίζει σχεδόν όσο το G3 που κουβαλούσα στο στρατό... :P

 

Βέβαια δεν το πήρα για να το μετακινώ και πολύ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εξαιρετικό, κρίμα που αγόρασα McBook air. Το μαγνήσιο είναι ανώτερο σε βάρος και αντοχή από το αλουμίνιο. Το εργαλείο είναι εξαιρετικά λεπτό. Πολύ πιο λεπτό και από McBook air sτο πίσω μέρος του. Τελικά όλοι προσκυνούν και ακολουθούν τις ιδέες του Τζομπς. Κρίμα που παραιτήθηκε. Μεγάλη απώλεια για τον χώρο των υπολογιστών. Η τιμή του μου φαίνεται πολύ λογική αρκεί να μην έχει τα εντελώς στοιχειώδη του φθηνότερου McBook air. Το USB 3.0 είναι μεγάλη δουλειά και πλέον βρίσκεις παντού περιφερειακά USB 3.0 σε παρόμοιες τιμές με το USB 2.0 . Το thunderbolt της apple μεγάλο παραμύθι, κανείς δεν το έχει αγκαλιάσει μέχρι τώρα. Όσο και αν ψάξω δεν βρίσκω περιφερειακά thunderbolt στη Ελλάδα μόνο τον εξωτερικό δίσκο της LAcie και αυτός σε τρελή τιμή. Υπάρχουν φήμες πως θα αποκτήσει και η apple το USB 3.0 απλά η intel δεν το υποστηρίζει στα chipset της και πρωοθεί το δικό της interface.

 

Η Toshiba έχει μεγάλη παράδοση στα μικρά notebook. Θυμάμαι το 1998 το εξαιρετικά μικρό για το δεδομένα της εποχής Toshiba Libreto το οποίο κόστιζε 600 χιλιάρικα και δεν ήταν πολύ ακριβότερο από του συμβατικούς φορητούς της εποχής. Δεν έπιασε στην αγορά γιατί απλά δεν το στήριζε ένας Steve Jobs.

 

το αδικείς το Thunderbolt, δες και το link του atheatos [EDIT] + αυτό ;)

 

μιλώντας για Video Video: Toshiba Libreto W100...

 

 

ευτυχώς που πρωτοπορούν και άλλες εταιρείες στην υλοποίηση, ελπίζω να μη στερηθεί υποστήριξης όμως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δυστυχώς το συγκεκριμένο μοντέλο δεν είναι ακόμα έτοιμο προς παραγωγή

Ναι οκ παιδιά, είδατε ενα κέλυφος μέσα σε μια βιτρίνα, που το έβαλε η toshiba προφανως για να τραβήξει τα βλεματα.

Τουλάχιστον η acer το εχει βγαλει το ultrabook της και το συγκρίνουμε.

 

Ασε να βγει και το toshiba, να βάλουν και την μπαταρία μέσα γιατί κατι μου λέει οτι λείπει :lol:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φαντάζομαι η τιμολογήση να γίνεται ως εξής

 

Τιμή(Toshiba)= Τιμή(Mac Book Air) - 20%

 

Διαφορετικά δεν έχει τύχη.

 

μάλλον ήθελες να πεις:

Τιμή(Toshiba)= Τιμή(Mac Book Air) - 20%*Τιμή(Mac Book Air)

γιατί αλλιώς είναι 20cents η διαφορά.. :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φαντάζομαι η τιμολογήση να γίνεται ως εξής

 

Τιμή(Toshiba)= Τιμή(Mac Book Air) - 20%

 

Διαφορετικά δεν έχει τύχη.

Γιατί,τι υπερτερεί η apple από τη toshiba,σε ποιότητα ή σε σέρβις?

Εξάλλου το mac air θεωρώ, ότι έχει πολύ καλή τιμή,για Apple!

 

Παντως αυτο το toshiba και να του βαλεις hackintosh. osx στην μιση τιμη.

Σιγα μη στο βαλει 600ευρο!

 

Εξαιρετικό, κρίμα που αγόρασα McBook air. Το μαγνήσιο είναι ανώτερο σε βάρος και αντοχή από το αλουμίνιο. Το εργαλείο είναι εξαιρετικά λεπτό. Πολύ πιο λεπτό και από McBook air sτο πίσω μέρος του. Τελικά όλοι προσκυνούν και ακολουθούν τις ιδέες του Τζομπς. Κρίμα που παραιτήθηκε. Μεγάλη απώλεια για τον χώρο των υπολογιστών. Η τιμή του μου φαίνεται πολύ λογική αρκεί να μην έχει τα εντελώς στοιχειώδη του φθηνότερου McBook air. Το USB 3.0 είναι μεγάλη δουλειά και πλέον βρίσκεις παντού περιφερειακά USB 3.0 σε παρόμοιες τιμές με το USB 2.0 . Το thunderbolt της apple μεγάλο παραμύθι, κανείς δεν το έχει αγκαλιάσει μέχρι τώρα. Όσο και αν ψάξω δεν βρίσκω περιφερειακά thunderbolt στη Ελλάδα μόνο τον εξωτερικό δίσκο της LAcie και αυτός σε τρελή τιμή. Υπάρχουν φήμες πως θα αποκτήσει και η apple το USB 3.0 απλά η intel δεν το υποστηρίζει στα chipset της και πρωοθεί το δικό της interface.

 

Η Toshiba έχει μεγάλη παράδοση στα μικρά notebook. Θυμάμαι το 1998 το εξαιρετικά μικρό για το δεδομένα της εποχής Toshiba Libreto το οποίο κόστιζε 600 χιλιάρικα και δεν ήταν πολύ ακριβότερο από του συμβατικούς φορητούς της εποχής. Δεν έπιασε στην αγορά γιατί απλά δεν το στήριζε ένας Steve Jobs.

Φίλε μου την intel πρέπει να προσκυνούν,που τους έβγαλε τέτοιους θηρία επεξεργαστές που να δουλεύουν σε τέτοια λεπτά λαπτοπ, χωρίς προβλήματα υπερθέρμανσης!

Ο Jobs να πάει σπίτι του,δε το χρειαζόμαστε, ποτέ δε το χρειαστήκαμε!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

 

Φίλε μου την intel πρέπει να προσκυνούν,που τους έβγαλε τέτοιους θηρία επεξεργαστές που να δουλεύουν σε τέτοια λεπτά λαπτοπ, χωρίς προβλήματα υπερθέρμανσης!

Ο Jobs να πάει σπίτι του,δε το χρειαζόμαστε, ποτέ δε το χρειαστήκαμε!

 

Φίλε μου αν δεν ηταν η Apple, η Intel δεν θα ειχε βγάλει αυτους τους επεξεργαστές. Έχω και άρθρο να σου στειλω, που περιγράφει επακριβως, πως απείλησε η Apple την Intel οτι αν δεν βγαλει ισχυρους και με μικρη καταναλωση επεξεργαστες, θα σταματησει τη συνεργασια μαζι της. Όσο το σχόλιο σου για τον Τζομπς, μόνο ας άστοχο μπορώ να το χαρακτηρίσω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε μου αν δεν ηταν η Apple, η Intel δεν θα ειχε βγάλει αυτους τους επεξεργαστές. Έχω και άρθρο να σου στειλω, που περιγράφει επακριβως, πως απείλησε η Apple την Intel οτι αν δεν βγαλει ισχυρους και με μικρη καταναλωση επεξεργαστες, θα σταματησει τη συνεργασια μαζι της. Όσο το σχόλιο σου για τον Τζομπς, μόνο ας άστοχο μπορώ να το χαρακτηρίσω.

Στο κατηχητικό της apple σας τα μαθαίνουν αυτά!?

Με πονάει η κοιλιά μου απ'το γέλιο! :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και επειδή μου αρέσει να απαντάω με απτες αποδείξεις και όχι αερολογίες:

1)Γιατι μοιάζουν όλα τα ultrabooks με το macbook air : http://www.macrumors.com/2011/09/06/ultrabook-manufacturers-limiting-initial-shipments-in-face-of-macbook-air-popularity/

2) Απάντηση για αυτο που είπα για την intel. ο ίδιος ο διευθυντης Greg Welch. http://www.macuser.gr/apple-threatened-to-abandon-intel-over-power-consumption-6253/

Kράτα και τώρα την κοιλια σου απο τα γέλια, όπως την κρατάω και έγω οταν βλέπω όλους αυτούς που αντιγράφουν την Apple, χωρίς κανενα ενδοιασμό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και επειδή μου αρέσει να απαντάω με απτες αποδείξεις και όχι αερολογίες:

1)Γιατι μοιάζουν όλα τα ultrabooks με το macbook air : http://www.macrumors.com/2011/09/06/ultrabook-manufacturers-limiting-initial-shipments-in-face-of-macbook-air-popularity/

2) Απάντηση για αυτο που είπα για την intel. ο ίδιος ο διευθυντης Greg Welch. http://www.macuser.gr/apple-threatened-to-abandon-intel-over-power-consumption-6253/

Kράτα και τώρα την κοιλια σου απο τα γέλια, όπως την κρατάω και έγω οταν βλέπω όλους αυτούς που αντιγράφουν την Apple, χωρίς κανενα ενδοιασμό.

Όταν ακούω ανέκδοτα ότι η apple μπορεί να απειλήσει την intel, απλά δεν αντέχω να κρατηθώ!

Και σιγά το αξιόπιστο site! Θέλω πραγματικά να κάνει πως φεύγει από τη intel,για να δω που θα καταλήξει!

Θα τη δω το 2012,τι θα κάνει!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όταν ακούω ανέκδοτα ότι η apple μπορεί να απειλήσει την intel, απλά δεν αντέχω να κρατηθώ!

Θα τη δω το 2012,τι θα κάνει!

http://www.youtube.com/watch?v=yIwv8biGbtQ&feature=player_embedded#!

Πρώτα σχεδιαστηκε το air και μετά φτιάχτηκε το chip.... η amd περιμένει στην γωνία....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Marketing φίλε μου,δεν είμαι ηλίθιος για να καταλάβω τι γίνεται!

Η μόνη εταιρία που μπορεί να πιέσει πραγματικά την intel είναι μόνο η microsoft, καμία άλλη! Αυτή ελέγχει το pc gaming και το 80%+ του λογισμικού στο πλανήτη, είτε σας αρέσει, είτε όχι!

 

Πρώτα σχεδιαστηκε το air και μετά φτιάχτηκε το chip.... η amd περιμένει στην γωνία....

Έχω δει πόσο καλά στάθηκε η amd στους λαπτοπ επεξεργαστές και περιμένει μάλιστα στην γωνιά!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...