Προς το περιεχόμενο

Toshiba Portege Z830 - H δύναμη των Ultrabook


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Marketing φίλε μου,δεν είμαι ηλίθιος για να καταλάβω τι γίνεται!

Η μόνη εταιρία που μπορεί να πιέσει πραγματικά την intel είναι μόνο η microsoft, καμία άλλη! Αυτή ελέγχει το gaming και το 80%+ του λογισμικού στο πλανήτη, είτε σας αρέσει, είτε όχι!

 

 

Έχω δει πόσο καλά στάθηκε η amd στους λαπτοπ επεξεργαστές και περίμενει μάλιστα στην γωνιά!

 

Τέλος πάντων... αρκετά με τα offtopic ...η toshiba είναι από της εταιρείες που θαυμάζω....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 38
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Τέλος πάντων... αρκετά με τα offtopic ...η toshiba είναι από της εταιρείες που θαυμάζω....

To αλλαξα!

Οι apu δε μπορούν να συγκριθούν σε "ιπποδύναμη" μπροστά τους i- 1ης,2ης και 3ης γενιάς!

Τέλος κ από μένα το offtopic! :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χαμηλής τάσης επεξεργαστές υπήρχαν και πριν τους icore και όπου i σημαίνει Intel, Intel core 3,5,7. :-)

 

http://en.wikipedia.org/wiki/List_of_Intel_Core_2_microprocessors

 

http://en.wikipedia.org/wiki/Thermal_design_power

 

Οι μόνες εταιρίες που πραγματικά θα μπορούσαν να πιέσουν την Intel (όπως σωστά ειπώθηκε) είναι η Μ$ και προσθέτω και την Nvidia η οποία κινείται εξαιρετικά ύπουλα και επιθετικά και που είναι στο χέρι της Μ$ και των windows 8 να σαρώσουν οι risc επεξεργαστές γενικότερα.

 

Από την άλλη ανέκαθεν η apple χρησιμοποιούσε και χρησιμοποιεί επεξεργαστές risc, δεν είδα την intel να προβληματίζεται και ιδιαίτερα για αυτό.

 

Τέλος πάντων, τα fanboys είναι δικαιολογημένα, οι υπόλοιποι όμως που έχουν ως μέτρο σύγκρισης την apple δεν είναι, όχι αν είναι στον χώρο πάνω από μία δεκαετία και γνωρίζουν ότι το συντριπτικό ποσοστό των "καινοτομιών" της apple προϋπήρχε απλά δεν είχε σωστά λανσαριστεί στην αγορά και εκεί είναι που πέτυχε η apple στο να καταφέρει να τραβήξει το βλέμμα όλων των άσχετων μέχρι τότε με την τεχνολογία και αυτό δεν είναι κακό αφού από κάπου πρέπει να ξεκινήσει κάποιος, το κακό είναι ότι και πάλι με τεχνικές marketing διατηρούν τις παρωπίδες στους πελάτες τους οι οποίοι αν και δεν έχουν γνώσεις επιμένουν στο πόσο φοβερές και γαμάτες είναι οι συσκευές τους απλά και μόνο επειδή έχουν ένα logo επάνω τους... ή κάποτε ήταν οι πιο ελαφριές και λεπτές... εκεί λοιπόν είναι το epic fail που προσπαθούν οι υπόλοιπες εταιρίες να λανσάρουν τα προϊόντα τους στηριζόμενες στην εξωτερική μορφή των προϊόντων τους, όταν το παιχνίδι παίζεται κυρίως σε ψυχολογικό επίπεδο.

 

http://www.youtube.com/watch?v=h0dUuHo58UE

 

Τα fanboys λοιπόν δικαιολογούνται να παίζουν τον ρόλο τους, οι υπόλοιποι όμως όχι, όχι τουλάχιστον αυτοί που έχουν 20+ συναπτά έτη στον χώρο.

 

Πάντα με φιλικούς χαιρετισμούς, Δημήτρης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το συντριπτικό ποσοστό των "καινοτομιών" της apple προϋπήρχε απλά δεν είχε σωστά λανσαριστεί στην αγορά και εκεί είναι που πέτυχε η apple στο να καταφέρει να τραβήξει το βλέμμα όλων των άσχετων μέχρι τότε με την τεχνολογία και αυτό δεν είναι κακό αφού από κάπου πρέπει να ξεκινήσει κάποιος, το κακό είναι ότι και πάλι με τεχνικές marketing διατηρούν τις παρωπίδες στους πελάτες τους οι οποίοι αν και δεν έχουν γνώσεις επιμένουν στο πόσο φοβερές και γαμάτες είναι οι συσκευές τους απλά και μόνο επειδή έχουν ένα logo επάνω τους... ή κάποτε ήταν οι πιο ελαφριές και λεπτές... εκεί λοιπόν είναι το epic fail που προσπαθούν οι υπόλοιπες εταιρίες να λανσάρουν τα προϊόντα τους στηριζόμενες στην εξωτερική μορφή των προϊόντων τους, όταν το παιχνίδι παίζεται κυρίως σε ψυχολογικό επίπεδο.

 

Ενώ αυτή η εκπληκτική καινοτομία που-ω θεέ μου, έφτασαν τα windows 8 για να παρουσιαστει??? http://www.insomnia.gr/topic/419317-windows-8-μειωμένοι-χρόνοι-εκκίνησης-συστήματος-κατά-30-70/

Είναι δυνατον εν ετει 2011 ακόμα η microsoft να προσπαθει να διορθώσει το χρόνο bootαρίσματος και επαναφοράς του υπολογιστή απο sleep mode??? Αν είχες ποτέ apple φίλε μου, θα εβλεπες ότ ιαυτά προυπήρχαν εδω και κάτι αιώνες. Όσο για χρόνους bootαρίσματος και κλεισίματος δεν το σχολιάζω καν. Όσο για το "funboys",σταματήστε να πιπιλάτε αυτην την καραμέλα. Αντίστοιχα και εσείς ειστε Microsoft funboys.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενώ αυτή η εκπληκτική καινοτομία που-ω θεέ μου, έφτασαν τα windows 8 για να παρουσιαστει??? http://www.insomnia.gr/topic/419317-windows-8-μειωμένοι-χρόνοι-εκκίνησης-συστήματος-κατά-30-70/

Είναι δυνατον εν ετει 2011 ακόμα η microsoft να προσπαθει να διορθώσει το χρόνο bootαρίσματος και επαναφοράς του υπολογιστή απο sleep mode??? Αν είχες ποτέ apple φίλε μου, θα εβλεπες ότ ιαυτά προυπήρχαν εδω και κάτι αιώνες. Όσο για χρόνους bootαρίσματος και κλεισίματος δεν το σχολιάζω καν. Όσο για το "funboys",σταματήστε να πιπιλάτε αυτην την καραμέλα. Αντίστοιχα και εσείς ειστε Microsoft funboys.

 

Another epic fail... :lol:

 

Μια και είμαι κυρίως χρήστης linux εδώ και 15 χρόνια από την εποχή που προγραμμάτιζα σε cobol σε unix mainframe πιστεύω ότι έχω μία καλή εικόνα για το τι είναι η apple, που πατάει και τι αξιοποιεί. :-)

 

Αν θέλεις μια φιλική συμβουλή, μην επαναλαμβάνεις αυτό το funboys και διόρθωσέ το με το fanboys γιατί οι smod εδώ είναι kinda jumpy. :mrgreen:

 

Προσωπικά οι χρόνοι εκκίνησης δεν με απασχολούν για αυτό και το σχόλιο ότι μετά από μερικούς μήνες τα μηχανήματα θέλουν ώρα για να ανοίξουν, από εκεί και πέρα αν το έχουν πάρει απόφαση να συμμαζέψουν τα windows, καλό κάνουν, κακό δεν κάνουν. Αυτά ως προς τους fanboyσμούς. :-)

 

Πάντα με φιλικούς χαιρετισμούς, Δημήτρης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

ρε παιδιά, χωρίς να θέλω να προσβάλλω κανέναν, αλλά 3 στα 5 threads που αναρτώνται καταλήγουν σε διαξιφισμούς μεταξύ "fanboys". Δε λέω, αυτή είναι η ουσία του κάθε φόρουμ, να ακούγονται και να συζητιόνται οι διάφορες απόψεις, αλλά καταντάει πλέον κουραστικό οι 3 από τις 4 σελίδες σχολίων να είναι σχετικά άκυρες με το θέμα... Φιλικά πάντα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

εχουμε κανενα νεο πότε έρχεται και στην ελλαδα,ποια η ουσιαστικη διαφορα αναμεσα στο μοντελο portege και satellite?

 

Έλα ντε. Και γω αυτό ψάχνω να βρω. Από ένα σύντομο search στην Αγγλία θα κυκλοφορήσει στο τέλος του μήνα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...