Προς το περιεχόμενο

Πεφτη το ιντερνετ μου οταν ανοιγω μερικα προγραμματα


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 83
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

jason_rethymno 2 πιθανές περιπτώσεις υπάρχουν από ότι καταλαβαίνω με τα logs σου.

Η πρώτη είναι ότι έχεις κολλήσει κάποιον ιο και σου floodarei την γραμμή _(εξού και τα IDS fragment parser : fragment out-of-order)

και

Η δεύτερη ότι απλά είσαι γκαντέμης και σε έχουν βάλει στο μάτι τα port scanners ή το mtorrent σου είναι μούφα(ή όποιο άλλο client έχεις)

 

Τα IDS fragment parser : fragment out-of-order σε κάνουν και έχεις τις αποσυνδέσεις.Δοκίμασε να ψάξεις για ιούς και μετά δοκίμασε να αλλάξεις torrent client.

Τι settings έχεις στο router σου?(upnp, firewall, etc)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

για πολυ λιγο πρωτα επεσε το "ping -t www.forthnet.gr" εχω κανει reset 1000 φορες παλι το ιδιο προβλημα μου κανει !

 

Χμμ, τελικά κάτι άφησα να εννοείται. Φτού. :(

Το εννοείται που ξέχασα είναι ότι, αν πέσει πρώτο το "ping -t 192.168.1.254" (LAN) ENNOEITAI ότι θα πέσει και το "ping -t www.forthnet.gr" καθώς αυτό εξαρτάται από το αν δουλεύει το LAN.

 

Από ότι γράφεις, τα δύο ping πέφτουν σχεδόν ταυτόχρονα.

Οπότε, ΔΕΝ πέφτει η το κομμάτι "σύνδεση adsl (WAN)" μόνη της αλλά παρέα με κάτι ακόμα.

 

α) Άν τυχόν (χλωμό) είναι πρόβλημα στο ασύρματό σου, δοκίμασε αυτά που εγραψα.

β) Εγώ πιστεύω ότι ΜΑΛΛΟΝ κάνει reboot/επανεκκίνηση to adsl-modem-router σου και ΜΑΛΛΟΝ το κάνει γιατί τα έχει φάει τα ψωμιά του.

 

Kernel warm restarts τρωει ο φιλος. το 585 εχει με το γνωστο προβλημα. Πρεπει να δοκιμασει αλλα firms.

Αυτο και μονο αυτο ειναι το προβλημα σου φιλε.

 

Και αυτό που γράφει ο rfc μπορεί να λύσει το πρόβλημα εύκολα και γρήγορα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χμμ, τελικά κάτι άφησα να εννοείται. Φτού. :(

Το εννοείται που ξέχασα είναι ότι, αν πέσει πρώτο το "ping -t 192.168.1.254" (LAN) ENNOEITAI ότι θα πέσει και το "ping -t www.forthnet.gr" καθώς αυτό εξαρτάται από το αν δουλεύει το LAN.

 

Από ότι γράφεις, τα δύο ping πέφτουν σχεδόν ταυτόχρονα.

Οπότε, ΔΕΝ πέφτει η το κομμάτι "σύνδεση adsl (WAN)" μόνη της αλλά παρέα με κάτι ακόμα.

 

α) Άν τυχόν (χλωμό) είναι πρόβλημα στο ασύρματό σου, δοκίμασε αυτά που εγραψα.

β) Εγώ πιστεύω ότι ΜΑΛΛΟΝ κάνει reboot/επανεκκίνηση to adsl-modem-router σου και ΜΑΛΛΟΝ το κάνει γιατί τα έχει φάει τα ψωμιά του.

 

 

 

Και αυτό που γράφει ο rfc μπορεί να λύσει το πρόβλημα εύκολα και γρήγορα.

Μπορεις να μου πεις την λυση ; Του προβληματος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

jason_rethymno 2 πιθανές περιπτώσεις υπάρχουν από ότι καταλαβαίνω με τα logs σου.

Η πρώτη είναι ότι έχεις κολλήσει κάποιον ιο και σου floodarei την γραμμή _(εξού και τα IDS fragment parser : fragment out-of-order)

και

Η δεύτερη ότι απλά είσαι γκαντέμης και σε έχουν βάλει στο μάτι τα port scanners ή το mtorrent σου είναι μούφα(ή όποιο άλλο client έχεις)

 

Τα IDS fragment parser : fragment out-of-order σε κάνουν και έχεις τις αποσυνδέσεις.Δοκίμασε να ψάξεις για ιούς και μετά δοκίμασε να αλλάξεις torrent client.

Τι settings έχεις στο router σου?(upnp, firewall, etc)

οχι ιο έχω κάνει σκαν με το norton και δε μου χει βρει,πρέπει να κάνω και με κανένα άλλο πρόγραμμα σκαν?

μtorrent έχω το 3.0 ,ποιο να χρησιμοποιήσω?

upnp είναι disable και απ τα δυο.firewall έχω μόνο του norton .των windows 7 kai tou router μου τα έχω κλειστά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Παιδες, τις τελευταιες 2 μερες εχω και εγω το ιδιο προβλημα με το skype και το oovoo... οποτε κανω sign in με πεταει εξω απο το ιντερνετ. Εχω φορθνετ με Τομσον ρουτερ. Επειδη ειναι πολλες οι σελιδες, μηπως μπορειτε να με βοηθησετε και εμενα? απο οτι ειδα στην τελευταια σελιδα ο φιλος που ειχε το προβλημα το ελυσε με firmware update........ τι ειναι αυτο και πως το κανω?? σας ευχαριστω!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ξεκινα να λες ρουτερ

στατιστικα της γραμμης κτλπα!

 

Thomson wireless εχω της Forthnet. Δεν νομιζω παντως να εχει καποια σχεση το ρουτερ μου γιατι τα φωτακια μια χαρα αναβουν (ειναι ολα πρασινα) και εξαλλου εχω δοκιμασει να μπω και με του απο κατω την συνδεση (απο περιεργεια) και ουτε απο εκει μπορω, λογικα πρεπει να ειναι κατι με το λαπτοπ μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...