Προς το περιεχόμενο

Σύνθεση υπολογιστή... λίγο... λίγο


coffeman

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Η παραγγελία για το κουτί Corsair 400r έγινε από το OK, σε λίγες μέρες όταν παραλάβουν θα μου το στείλουν.

Τώρα θέλω να πάρω τροφοδοτικό...

Ποιο από τα 3 λέτε? (όχι το μακρύτερο :mrgreen: )

ΤΧ750

ΤΧ650

ΤΧ650Μ

 

Και τι διαφορά έχει το 650 από το 650Μ εκτός από τα λεφτά?

 

To M είναι modular

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 98
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δηλαδή?

 

Δηλαδή έχει αποσπώμενα καλώδια, βάζεις μόνο αυτά που χρειάζεσαι . Τώρα όποιο corsair και να πάρεις 650-750 θα είσαι καλυμμένος για cf .Και εγώ το HX750 που είναι modular έχω με 7 χρόνια εγγύηση και ξέγνοιασα .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στην περίπτωση που πάρω την Shapphire HD6950 με το HX650 θα είμαι καλυμμένος?

Στο site της αντιπροσωπείας λέει ότι χρειάζεται 500w.

Το HX750 με το HX650 έχουν 50€ διαφορά, λεφτά που μπορώ να τα διαθέσω για κάτι άλλο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

coffeman δεν χρειάζεται να δώσεις τόσα λεφτά για τροφοδοτικό,αυτό μια χαρά είναι και θα έχεις και πολύ αέρα http://www.computerbeast.gr/catalogue?page=shop.product_details&flypage=flypage.tpl&product_id=57428&category_id=920

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν έχει γίνει η παραγγελία για κουτί από okcomputer και τροφοδοτικό, σκληρό δίσκο από computerbeast σε μια εβδομάδα θα τα έχω στα χέρια μου.

 

http://www.okcomputer.gr/index.php?page=shop.product_details&flypage=flypage_css.tpl&product_id=1405&category_id=6&manufacturer_id=0&option=com_virtuemart&Itemid=56

http://www.computerbeast.gr/catalogue?page=shop.product_details&flypage=flypage.tpl&product_id=27437&category_id=282

http://www.computerbeast.gr/catalogue?page=shop.product_details&flypage=flypage.tpl&product_id=57428&category_id=920

 

Άλλο...

Επόμενη αγορά να πάω για ssd λέτε? ποιόν? 60 ή 120g?

Windows 7 θέλω να έχω και παιχνίδια στον ssd. Τα 60g θα είναι λίγα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πήρα την απόφαση μόνος μου και παράγγειλα τον OCZ AGILITY 3 120GB από specialprice.gr

http://www.specialprice.gr/shop/item.asp?itemid=21237&catid=701

Πιστεύω να έκανα καλή αγορά...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πήρα την απόφαση μόνος μου και παράγγειλα τον OCZ AGILITY 3 120GB από specialprice.gr

http://www.specialprice.gr/shop/item.asp?itemid=21237&catid=701

Πιστεύω να έκανα καλή αγορά...

μια χαρα φιλε μου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σήμερα παρέλαβα τον ssd, τα υπόλοιπα τα περιμένω σε 2-3 μέρες.

Επόμενη αγορά? Να πάω για MB και RAM ή κάρτα γραφικών?

Για ram έλεγα Kingston Hyper 8GB

Και motherboard Gigabyte

Για κάρτα γραφικών δεν έχω ιδέα...

6850 1G??

GTX560 ti?

ή 6950 1G?

 

Με ενδιαφέρει να παίζει BF3, COD κυρίως τέτοιου είδους παιχνίδια σε καλή ανάλυση χωρίς κολλήματα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επόμενη αγορά? Να πάω για MB και RAM ή κάρτα γραφικών?

Για ram έλεγα Kingston Hyper 8GB

Και motherboard Gigabyte

Για κάρτα γραφικών δεν έχω ιδέα...

6850 1G??

GTX560 ti?

ή 6950 1G?

 

Με ενδιαφέρει να παίζει BF3, COD κυρίως τέτοιου είδους παιχνίδια σε καλή ανάλυση χωρίς κολλήματα

 

Καλές οι επιλογές σου για mobo και Ram.

 

Αλλά και αυτές οι Vengeance δένουν μία χαρά με το mobo wink.gif

 

Όσον αφορά την κάρτα γραφικών, η 6850 είναι σε κατώτερη κλάση από τις άλλες δύο .

 

Αν θες να σου κρατήσει για καιρό θα πρέπει να επιλέξεις κάποια από τις άλλες που πάνω κάτω είναι ισοδύναμες σε επιδόσεις.

 

Προσωπικά θα σου πρότεινα την Sapphire Radeon HD6950 2GB .

 

(δεν είμαι και σίγουρος αλλά νομίζω πως η συγκεκριμένη κάρτα , με ένα flash στο bios ξεκλειδώνει σε HD 6970, κάποια από τα παιδιά του forum ίσως να το γνωρίζουν καλύτερα )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όταν λες δένουν με την MB? τι εννοείς?

 

Κάρτα γραφικών τότε την 6950 2G αλλά από βδομάδα...

Αυτή την εβδομάδα θα πάρω την ΜΒ με τις Ram.

Άντε να μου έρθουν και τα υπόλοιπα που έχω παραγγείλει να ξεκινάω να συνδέω και τπτ :-D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οπτικά εννοώ, γιατί κατά τα άλλα είναι ίδιες σε επιδόσεις με τις Kingston, αν και διαφοροποιούνται στην τάση λειτουργίας.

 

Οι Kingston λειτουργούν στα 1,65 Volt ενώ οι Vengeance στα 1,5 που είναι και η προτεινόμενη τάση λειτουργίας από τον κατασκευαστή του mobo σου.

 

Η Gigabyte βλέπω ότι έχει βγάλει πολύ πρόσφατα revision 1.2 για το συγκεκριμένο μοντέλο, ενώ του Πλαισίου μάλλον θα είναι σε προηγούμενο revision .

 

Αν τελικά καταλήξεις στο συγκεκριμένο mobo και σκέφτεσαι να πας σε FX- Zambezi (Bulldozer) για επεξεργαστή, θα χρειαστεί να κάνεις και Bios Update για να πάρει το νέο CPU AGESA code που δίνει καλύτερη υποστήριξη στους FX.

 

 

Πάντως για συνδυασμό Mobo-Ram-CPU θα σου έλεγα να περιμένεις ως την άλλη εβδομάδα,στις 12 Οκτωβρίου που κυκλοφορεί η νέα σειρά FX-Zambezi της AMD.

 

Να δεις τι νέο φέρνουν σε επιδόσεις και να αποφασίσεις ανάλογα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οπτικά μου αρέσουν και εμένα αυτές οι ram...

Αυτές θα πάρω τότε B)

 

Η MB και την προηγούμενη revision να έχει το πλαίσιο είναι η μοναδική που βρίσκω στον skroutz... και πάλι καλή δεν είναι?

Και να περιμένω να έρθουν οι FX-Zambezi θα αλλάξει τπτ για τις MB και τις RAM?

Σήμερα ήρθε ο σκληρός Samsung F3 1TB και το τροφοδοτικό Thermaltake TOUGHPOWER XT 675W

Το τροφοδοτικό είναι γομάρι :P και έχει ένα σάκο μέσα στο κουτί με ένα σορό καλώδια. :-D

Αύριο κατά 90% θα έχω και το Case.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...