Προς το περιεχόμενο

κάρτα καυσαερίων


_chris_

Προτεινόμενες αναρτήσεις

σήμερα λήγει η κάρτα καυσαερίων σε ένα παλιό αυτοκίνητο.

ξέρεις κανείς τι γίνεται αν δεν έχω κάρτα;

αν με πιάσουν προφανώς ένα πρόστιμο. ξέρετε πόσο; πάει ανάλογα τις εκπομπές ρύπων;

 

επίσης αν δε βγάλω θα έχω άλλο πρόβλημα αργότερα; πχ υπάρχει περίπτωση όταν πάω να το ασφαλίσω-πουλήσω-πληρώσω τέλη κυκλοφορίας, να μου ζητήσουν κάρτα καυσαερίων;

αν πάω να βγάλω αργότερα υπάρχει περίπτωση να φάω πρόστιμο επειδή άργησα; νομίζω με το κτεο γίνεται κάτι τέτοιο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 38
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Αν σε πιαοσυν χωρις καρτα εχει προστιμο αλλα δεν ξερω ποσο.

Αν την βγαλεις πιο μετα δεν εχει προστιμο ουτε στην ζητανε σε μεταβιβασεις κλπ.Μονο χαρτι ΚΤΕΟ ζητανε.

 

Φτηνη εινια.Βγαλε μια να μην εχεις το αγχος...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μωρέ ξέρω ότι είναι φθηνή. με 12€ είχα βγάλει.

απλά το αυτοκίνητο είναι 20ετίας και καίει λάδια.που σημαίνει σημαίνει δύσκολα θα περάσει. μόνο χαριστικά.

εξάλλου κυκλοφορεί λίγο και σε επαρχία σε μικρές αποστάσεις. πιθανότητα ελέγχου είναι μικρή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μωρέ ξέρω ότι είναι φθηνή. με 12€ είχα βγάλει.

απλά το αυτοκίνητο είναι 20ετίας και καίει λάδια.που σημαίνει σημαίνει δύσκολα θα περάσει. μόνο χαριστικά.

εξάλλου κυκλοφορεί λίγο και σε επαρχία σε μικρές αποστάσεις. πιθανότητα ελέγχου είναι μικρή

 

Με επιφυλαξη αλλα το να καιει λαδια δεν νομιζω να υποκειται σε ελγχο για την καρτα ουτε καν για ΚΤΕΟ .Τα καυσαερια τους νοιαζουν για την καρτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με επιφυλαξη αλλα το να καιει λαδια δεν νομιζω να υποκειται σε ελγχο για την καρτα ουτε καν για ΚΤΕΟ .Τα καυσαερια τους νοιαζουν για την καρτα.

 

ναι, δεν ελέγχουν αν καίει λάδια. απλά εννούσα ότι λόγω του ότι καίει λάδια τα καυσαέρια είναι λίγο αυξημένα.

ίσως και να είμαι λάθος σε αυτό και να μην έχουν σχέση μεταξύ τους (λάδια- καυσαέρια) αλλά το αποτέλεσμα είναι ότι τα καυσαέρια είναι αυξημένα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ναι, δεν ελέγχουν αν καίει λάδια. απλά εννούσα ότι λόγω του ότι καίει λάδια τα καυσαέρια είναι λίγο αυξημένα.

ίσως και να είμαι λάθος σε αυτό και να μην έχουν σχέση μεταξύ τους (λάδια- καυσαέρια) αλλά το αποτέλεσμα είναι ότι τα καυσαέρια είναι αυξημένα

 

Χωρις να ειμαι "ειδικος" νομιζω δεν εχουν σχεση .Μαλλον το καρμπυρατερ κλπ εχουν σχεση ....Καποιος πιο expert να μας πει να μαθουμε.

Υπαρχουν αμαξια ειδικα Ευρωπαϊκα που απο την αρχη καινε λαδια και οι κατασκευαστες το θεωρουν"φυσιολογικο" γιατι δεν μπορουν να το αντιμετωπισουν.

Οταν ειχα οδηγησει για 20 λεπτα μια ferrari (http://ferraridrive.gr)ο ιδιοκτητης μου ειχε πει οτι καθε 1000 χλμ εκειγε ενα λιτρο λαδι !!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κάπου εκεί και ίσως περισσότερο καίει και το δικό μου.

ρε μήπως μου βάλανε καμιά μηχανή από ferrari; :-D

 

Τρεξε κοιταξε το μηπως εκανες την τυχη σου !!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οχι ρε σεις,πως δεν εχει σχεση αμα καιει λαδια.απο την στιγμη που καιει λαδια θα εχει και πολυ αυξημενα τα καυσαερια.το θεμα ειναι ομως οτι τα λαδια θα σου τα καει οταν ας πουμε θα αλλαζεις ταχυτητα η τα εχει ζορι το αυτοκινητο.

Η καρτα ομως βγαινει οταν πατανε το γκαζι νομιζω σταθερα στις 2000 στροφες και στο ρελαντι.και το αυτοκινητο δεν κινείται.οποτε θα δωσεις 2-3 καλες γκαζιες να καθαρισει λιγο πριν σου βγαλει το μαρκουτσι απο πισω στην εξατμιση για να μετρησει και μαλλον θα εισαι οκ.

Βεβαια εξαρταται και τι ζημια εχει και σου καιει λαδια.γιατι μπορει να ειναι σοβαρη ζημια και να σου τα καιει ολη την ωρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οποτε θα δωσεις 2-3 καλες γκαζιες να καθαρισει λιγο πριν σου βγαλει το μαρκουτσι απο πισω στην εξατμιση για να μετρηση και μαλλον θα εισαι οκ.

 

δυστυχώς δε θα πιάσει. το αυτοκίνητο έχει 520 000χμ. έχω κάνει διάφορες επισκευές στη μηχανή και όχι μόνο, διορθώθηκε κάπως το πρόβλημα και κατάφερε να περάσει πέρυσι κτεο (με το ζόρι) αλλά έχει φτάσει στα όρια του πλέον. που σημαίνει θέλει αλλαγή μηχανής. βέβαια σε αυτοκίνητο που αξίζει με το ζόρι 1000€ (και πολυ λέω) δεν αλλάζεις μηχανή. το πετάς όλο.

ένα χρόνο θέλω να μου κρατήσει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρα δεν πας να βγαλεις καρτα και να εύχεσαι να μην σε πιάσουν.

Αλλιως δινεις 5 euros μην σου πω και 3 και πας και βγαζεις.δεν εχει 12 η καρτα.12 νομιζω εχει οταν την βγαζεις στο κτεο.

για τι αυτοκινητο μιλαμε?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δυστυχώς δε θα πιάσει. το αυτοκίνητο έχει 520 000χμ. έχω κάνει διάφορες επισκευές στη μηχανή και όχι μόνο, διορθώθηκε κάπως το πρόβλημα και κατάφερε να περάσει πέρυσι κτεο (με το ζόρι) αλλά έχει φτάσει στα όρια του πλέον. που σημαίνει θέλει αλλαγή μηχανής. βέβαια σε αυτοκίνητο που αξίζει με το ζόρι 1000€ (και πολυ λέω) δεν αλλάζεις μηχανή. το πετάς όλο.

ένα χρόνο θέλω να μου κρατήσει.

 

Αυτοκινητο με 520.000 χλμ δεν εχει εμπορικη αξια ...

 

1000 ευρω και με 1000 ζορια εδωσα pasat του 1992 του πεθερου μου με 85000 χλμ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

με 12€ είχα βγάλει κάρτα σε service αντιπροσωπείας (για άλλο αυτοκίνητο, καινούργιο).

και από άλλους που άκουσα τόσα δίνανε περίπου 10-15€

 

το αυτοκίνητο που λέω είναι ένα corolla '89

 

Αυτοκινητο με 520.000 χλμ δεν εχει εμπορικη αξια ...

 

καλά εχεις δίκιο σε αυτό.το πολύ πολύ να το δώσω για απόσυρση.

αλλα το θέλω για κανένα χρόνο ακόμα.

 

100€ όχι 1000 :-D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χμμμ corolla του 89 ε?

μην το πεταξεις,κρατα το σε καμια αποθηκη και σε καμια δεκαετια αρχισε να το πουλας κομματι κομματι για ανταλλακτικα στο ebay και να δεις τι φραγκα θα βγαλεις....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

με 12€ είχα βγάλει κάρτα σε service αντιπροσωπείας (για άλλο αυτοκίνητο, καινούργιο).

και από άλλους που άκουσα τόσα δίνανε περίπου 10-15€

 

το αυτοκίνητο που λέω είναι ένα corolla '89

 

 

καλά εχεις δίκιο σε αυτό.το πολύ πολύ να το δώσω για απόσυρση.

αλλα το θέλω για κανένα χρόνο ακόμα.

 

100€ όχι 1000 :-D

 

Πολυ καλο αυτοκινητο για την εποχη του και οχι μονο.Απορω που Ιαπωνικο καιει λαδια εστω με τοσα χλμ στην πλατη.Μου θυμησες το Sunny του 1988 που ειχα εγω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...