Προς το περιεχόμενο

κάρτα καυσαερίων


_chris_

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πάντως...μπορείς να βγάλεις την κάρτα (είτε κανονικά είτε χαριστική) κι αμα σου κάνουν έλεγχο, το πολύ πολύ σε παραπέμπουν για νέο έλεγχο (και καλά αφού θα έχεις διορθώσει το πρόβλημα).

 

Επίσης να ξέρετε ότι πια, όταν παιρνατε ΚΤΕΟ, ισχύει για ένα χρόνο και σαν κάρτα καυσαερίων. Οπότε μπορείς να το κανείς έτσι αν είναι να περάσεις ΚΤΕΟ τώρα κοντά.

 

Sent from my HTC Desire using Tapatalk

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 38
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Οταν ειχα οδηγησει για 20 λεπτα μια ferrari (http://ferraridrive.gr)ο ιδιοκτητης μου ειχε πει οτι καθε 1000 χλμ εκειγε ενα λιτρο λαδι !!

Αν και εκτος θεματος:

 

Μπορεις να μου δωσεις καμια εξτρα πληροφορια για το παραπανω(εστω και σε πμ);Γενικα σαν εμπειρια αξιζει;Σε αφηνει να το πατησεις καθολου(σε λογικα πλαισια παντα) ή ειναι συνεχως καντο ετσι,μη,οχι προσεχε κτλ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν και εκτος θεματος:

 

Μπορεις να μου δωσεις καμια εξτρα πληροφορια για το παραπανω(εστω και σε πμ);Γενικα σαν εμπειρια αξιζει;Σε αφηνει να το πατησεις καθολου(σε λογικα πλαισια παντα) ή ειναι συνεχως καντο ετσι,μη,οχι προσεχε κτλ;

 

Φιλε μου εχω ειδικο αφιερωμα εδω

 

http://www.insomnia.gr/topic/393405-20-%ce%bb%ce%b5%cf%80%cf%84%ce%b1-%ce%bc%ce%b5-%ce%bc%ce%b9%ce%b1-%ce%ba%ce%bf%ce%ba%ce%ba%ce%b9%ce%bd%ce%b7-%ce%ba%cf%85%cf%81%ce%b9%ce%b1/page__hl__ferrari

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 11 μήνες μετά...

Υπάρχει κάποιο συγκεκριμένο χρονικό διάστημα για ένα καινούριο αυτοκίνητο μέσα στο οποίο πρέπει να βγάλει κάρτα καυσαερίων? Ας πούμε μαζί με το πρώτο ΚΤΕΟ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχει κάποιο συγκεκριμένο χρονικό διάστημα για ένα καινούριο αυτοκίνητο μέσα στο οποίο πρέπει να βγάλει κάρτα καυσαερίων? Ας πούμε μαζί με το πρώτο ΚΤΕΟ?

 

Ναι, 1 χρόνο μετά την ημερομηνία της πρώτης κυκλοφορίας του.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι, 1 χρόνο μετά την ημερομηνία της πρώτης κυκλοφορίας του.

 

Ακριβως...Μονο ενα χρονο τον πρωτο απαλασσεται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εάν δεν υπάρχει κάρτα καυσαερίων, το πρόστιμο είναι 30€. Εάν δεν υπάρχει και το αυτοκίνητο εκπέμπει ρύπους πάνω από τους προβλεπόμενους, τότε το πρόστιμο αγγίζει τα 150€.

 

Where's the catch?

 

Κλιμάκια της τροχαίας για έλεγχο καυσαερίων, υπάρχουν μόνο στην Αττική (και λίγα κιόλας). Πρακτικά λοιπόν, για εσένα που είσαι επαρχία, δε θα μπορέσουν να επιβεβαιωθούν οι υπερβολικοί ρύποι τη στιγμή που σε πιάνουν, άρα "θα σε γράψουν" απλά επειδή δε θα έχεις κάρτα. Το "μεγάλο" πρόστιμο το γλυτώνεις. Και αυτό στην απίθανη περίπτωση που θα σε σταματήσουν για έλεγχο καυσαερίων.

 

Προσωπικά δεν ασχολούμαι για το 5% που υπάρχει να με σταματήσουν για καυσαέρια. :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εάν δεν υπάρχει κάρτα καυσαερίων, το πρόστιμο είναι 30€. Εάν δεν υπάρχει και το αυτοκίνητο εκπέμπει ρύπους πάνω από τους προβλεπόμενους, τότε το πρόστιμο αγγίζει τα 150€.

 

Where's the catch?

 

Κλιμάκια της τροχαίας για έλεγχο καυσαερίων, υπάρχουν μόνο στην Αττική (και λίγα κιόλας). Πρακτικά λοιπόν, για εσένα που είσαι επαρχία, δε θα μπορέσουν να επιβεβαιωθούν οι υπερβολικοί ρύποι τη στιγμή που σε πιάνουν, άρα "θα σε γράψουν" απλά επειδή δε θα έχεις κάρτα. Το "μεγάλο" πρόστιμο το γλυτώνεις. Και αυτό στην απίθανη περίπτωση που θα σε σταματήσουν για έλεγχο καυσαερίων.

 

Προσωπικά δεν ασχολούμαι για το 5% που υπάρχει να με σταματήσουν για καυσαέρια. :)

 

ετσι...ελληναρας, συγχαρητηρια για τη νοοτροπια σου! αυτη ακριβως μας εχει φτασει εδω που ειμαστε! καθενας για κατι δεν ασχολειται (ο φοροφυγας, ο μιζαδορος, ο..., ο...., ο ...., ΕΣΥ) με τα πασιγνωστα πια αποτελεσματα.

 

Ναι αλλα καθε δυο χρονια στο ΚΤΕΟ σου βγαζουν υποχρεωτικα και κανει 10 ευρω.

 

που ισχυει για ενα χρονο ομως. αρα απλα γλυτωνει 10 ευρω του επομενου χρονου. μπραβο του! φοβερο κατορθωμα :X

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η καρτα καυσαεριων ειναι απαραιτητη αν και πολοι εξω την δινουν με 10 ευρω χωρις να μετρησουν τιποτα.

Περασα ΚΤΕΟ τον Αυγουστο και ενω ειχα καρτα σε ισχυ μεχρι 1/2013 με υποχρεωσαν και εβγαλα καινουργια.

Αυτο ειναι απαραδεκτο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

H καρτα καυσαεριων ακομα και σε αντιπροσωπεια κοστιζει κανα 10αρι-15αρι το μεγιστο.

 

Στο ΚΤΕΟ οπως ειπωθηκε και απο αλλους συμφορουμιτες πλεον σου βγαζουν αναγκαστικα καρτα καυσαεριων .Νομιζω ειναι +10ευρω περιπου με το ζορι.

 

Υπαρχουν ελαχιστα κλιμακια της τροχαιας που σε σταματανε και σε ελεγχουν με το ματσουκι για καυσαερια.Στα τοσα χρονια στην Αθηνα μονο σε μια πλατεια εδω στην περιοχη μου ειδα και ελαχιστες κιολας φορες.

 

Αν σε σταματησουν γενικοτερα για ελεγχο , ζητανε τα κλασικα + καρτα καυσαεριων , αλλα δεν της δινουν πολυ σημασια.Δηλαδη τι εννοω.

Με σταματησαν για να με γραψουν (εκτος αττικης , για ταχυτητα - του κωλου τα εννιαμερα ουτε καν ετρεχα αλλα τεσπα) και μου ζητησαν τα παντα + καρτα καυσαεριων ...οπως εψαχνα να δωσω τα εγγραφα...την καρτα (την ειχα κανονικα) δεν την εβρισκα .

Ε δεν μου την ξανα αναφερανε και εγω δεν ασχοληθηκα να την βρω.

 

Τελος 10 ευρω ειναι , την βγαζουμε να ειμαστε καλυμενοι.Τωρα σε αμαξι που δεν καλυπτει τα ορια των ρυπων ..τι να πω...δυσκολα επισημο συνεργειο θα σου βγαλει..ή θα αναγραφει αυξημενους ρυπους που παλι δωρο αδωρο ειναι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

που ισχυει για ενα χρονο ομως. αρα απλα γλυτωνει 10 ευρω του επομενου χρονου. μπραβο του! φοβερο κατορθωμα :X

 

Όχι, γλυτώνω την ταλαιπωρία για κάτι άχρηστο. Ποσώς με νοιάζουν τα 10€ ετησίως, τρομερό ποσό.

 

Η λογική είναι πολύ απλή: η "ζημιά" προς το περιβάλλον και τους γύρω μου δεν αλλάζει ανεξάρτητα του αν έχω ΚΕΚ ή αν δεν έχω. Προφανώς, εάν έχω αυξημένα καυσαέρια, η "ζημιά" στον κινητήρα θα είναι αρκετά χοντρή. Και εν εντιθέσει με τα 10€ το χρόνο, τα 1000€ γι αυτή την επισκευή [ίσως και παραπάνω] θα με ενοχλήσουν. Κυρίως αυτή την εποχή, όπως τα 'χουν καταφέρει. Οπότε δε θα τη φτιάξω. Εκτός και αν είναι ζημιά που μπορεί να μου χαλάσει το αυτοκίνητο σε εύλογο διάστημα (και όχι μετά από 150K χιλιόμετρα).

 

Το συμπέρασμα λοιπόν είναι ένα: επί της ουσίας, το αμάξι μου παραμένει το ίδιο, είτε τρέξω να βγάλω αυτό το μαγικό χαρτάκι ή όχι. Δεν έχει να κάνει με θέματα ασφαλείας (όπως π.χ. το ΚΤΕΟ). Απλά, είναι κάτι ά-χ-ρ-η-σ-τ-ο. Είναι μόνο για να πάρουν τα 10€, τίποτα παραπάνω.

 

Ε οπότε σιγά μην ασχοληθώ για τέτοιες εξυπνάδες. Ας μου βγάζουν στο ΚΤΕΟ ανά διετία, δε με απασχολεί. Ξεχωριστή ΚΕΚ δε πρόκειται να δει ποτέ το ντουλαπάκι του αυτοκινήτου μου.

 

Εάν με πιάσουν κάποια στιγμή, μαγκιά τους. Είναι 30€ το πρόστιμο, εάν το πληρώσεις άμεσα 15€. Ε όπως δε με απασχολούν τα 10€ έτσι δε με απασχολούν και τα 15€. Δε το βλέπω καθόλου λογικό να κλείνω ραντεβού σε συνεργεία και να χάνω 2 ώρες απ'το πρωινό μου, ώστε να γλυτώσω 5€ εάν τελικά με σταματήσουν για έλεγχο. Για έλεγχο πάνω σε κάτι άχρηστο.

 

 

Ναι, γι αυτό καταντήσαμε έτσι. Επειδή ο Haldol από το Insomnia δε βγάζει ΚΕΚ. Κι επειδή ο Alxnks από το Insomnia (λέμε τώρα) δε πληρώνει εισιτήριο στο λεωφορείο. Nigga please. :P

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι, γλυτώνω την ταλαιπωρία για κάτι άχρηστο. Ποσώς με νοιάζουν τα 10€ ετησίως, τρομερό ποσό.

 

Η λογική είναι πολύ απλή: η "ζημιά" προς το περιβάλλον και τους γύρω μου δεν αλλάζει ανεξάρτητα του αν έχω ΚΕΚ ή αν δεν έχω. Προφανώς, εάν έχω αυξημένα καυσαέρια, η "ζημιά" στον κινητήρα θα είναι αρκετά χοντρή. Και εν εντιθέσει με τα 10€ το χρόνο, τα 1000€ γι αυτή την επισκευή [ίσως και παραπάνω] θα με ενοχλήσουν. Κυρίως αυτή την εποχή, όπως τα 'χουν καταφέρει. Οπότε δε θα τη φτιάξω. Εκτός και αν είναι ζημιά που μπορεί να μου χαλάσει το αυτοκίνητο σε εύλογο διάστημα (και όχι μετά από 150K χιλιόμετρα).

 

Το συμπέρασμα λοιπόν είναι ένα: επί της ουσίας, το αμάξι μου παραμένει το ίδιο, είτε τρέξω να βγάλω αυτό το μαγικό χαρτάκι ή όχι. Δεν έχει να κάνει με θέματα ασφαλείας (όπως π.χ. το ΚΤΕΟ). Απλά, είναι κάτι ά-χ-ρ-η-σ-τ-ο. Είναι μόνο για να πάρουν τα 10€, τίποτα παραπάνω.

 

Ε οπότε σιγά μην ασχοληθώ για τέτοιες εξυπνάδες. Ας μου βγάζουν στο ΚΤΕΟ ανά διετία, δε με απασχολεί. Ξεχωριστή ΚΕΚ δε πρόκειται να δει ποτέ το ντουλαπάκι του αυτοκινήτου μου.

 

Εάν με πιάσουν κάποια στιγμή, μαγκιά τους. Είναι 30€ το πρόστιμο, εάν το πληρώσεις άμεσα 15€. Ε όπως δε με απασχολούν τα 10€ έτσι δε με απασχολούν και τα 15€. Δε το βλέπω καθόλου λογικό να κλείνω ραντεβού σε συνεργεία και να χάνω 2 ώρες απ'το πρωινό μου, ώστε να γλυτώσω 5€ εάν τελικά με σταματήσουν για έλεγχο. Για έλεγχο πάνω σε κάτι άχρηστο.

 

 

Ναι, γι αυτό καταντήσαμε έτσι. Επειδή ο Haldol από το Insomnia δε βγάζει ΚΕΚ. Κι επειδή ο Alxnks από το Insomnia (λέμε τώρα) δε πληρώνει εισιτήριο στο λεωφορείο. Nigga please. :P

 

 

κι ομως...με αυτα που λες παλι τη λαθος νοοτροπια σου υπογραμμιζεις.

γιατι, περα απο το εισπρακτικο λογο που υπαρχει η καρτα καυσαεριων, εχει κι αλλο λογο...γιατι μη μου πεις οτι απο μονος σου θα πηγαινες το αυτοκινητο σου να το ελεγξεις για τα καυσαερια του καθε χρονο η δυο ε; θα το πηγαινες; εδω δεν το πας τωρα που ειναι υποχρεωτικο. υπαρχει λοιπον και λογος περιβαλλοντικος καθως και της υγειας των τριγυρω σου και του εαυτου σου επισης. επισης..αν η καρτα καυσαεριων σου βγαλει αποτελεσματα που δειχνουν προβλημα στην καυση και τα καυσαερια σου, για τον ακριβως προηγουμενο λογο που ανεφερα θα πρεπει να το διορθωσεις το προβλημα. αυτο το προβλημα απο μονος σου πως θα το διαπιστωνες; μυριζοντας τα νυχια σου; και καθε ποτε;

 

bytheway...γι αυτο που λες στο σποιλερ...απο νοοτροπιες σαν τη δικη σου, ναι, φτασαμε ως εδω και ακομα μυαλο δεν βαζουμε. εγω παντως εισητηριο ακυρωνω οταν παιρνω ΜΜΜ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...