Προς το περιεχόμενο

oc σε 2500Κ how to


sta2

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 99
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Sta2 νομιζω εχουμε πανω κατω τις ιδιες ερωτησεις..ανιξα χωρις λογο καινουργιο thread...εμενα προσωπικα το προβλημα μου ειναι οτι δεν ξερω τι ενεργοποιω απενεργοποιω και τι βαζω auto στο bios..εχω κατεβασει το νεοτερο bios μου και τα προγραμματα που χρειαζομε για stress κλπ.... λοιπον, επεξεργαστης 2500κ μητρικη gigabyte z68a-d3-b3...τι κανω??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ok το καταφερα στα 4.0 τπτ το μονο που αλλαξα ηταν το multiplier αλλα εχω την stock ψυκτρα και ανεβαζει θερμοκρασιες οποτε 8α περιμενω να μου ερθει η αγοραστη.πρεπει να πειραξω και κατι αλλο εκτοσ απο το multιplier?

 

ok το καταφερα στα 4.0 τπτ το μονο που αλλαξα ηταν το multiplier αλλα εχω την stock ψυκτρα και ανεβαζει θερμοκρασιες οποτε 8α περιμενω να μου ερθει η αγοραστη.πρεπει να πειραξω και κατι αλλο εκτοσ απο το multιplier?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απροσάρμοστε στους Sandy Bridge δε μπορείς να αλλάξεις το BCLK, αλλά το CPU Clock Ratio.

Μπορείς δηλαδή ν' αλλάξεις το BCLK (μέχρι 103MHz ας πούμε), αλλά περισσότερο αστάθεια θα προκαλέσει, παρά θα σε βοηθήσει ν' ανέβεις.

 

sta2, πού φτάνουν οι θερμοκρασίες; Πόσο είναι το Vcore στο cpu-z;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απροσάρμοστε στους Sandy Bridge δε μπορείς να αλλάξεις το BCLK, αλλά το CPU Clock Ratio.

Μπορείς δηλαδή ν' αλλάξεις το BCLK (μέχρι 103MHz ας πούμε), αλλά περισσότερο αστάθεια θα προκαλέσει, παρά θα σε βοηθήσει ν' ανέβεις.

 

sta2, πού φτάνουν οι θερμοκρασίες; Πόσο είναι το Vcore στο cpu-z;

αυτο δηλαδη τι σημαινει ?

εμενα το προβλημα μου ειναι το εξης..για παραδειγμα..δεν πρεπει να κανω disable to turbo boost? οπως αυτο αντιστοιχα δεν πρεπει να αλλαξω κατι αλλο ? δηλαδη μονο multiplyer x45 και stress??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οποτε απλα πειραζω το multiplier ετσι?τπτ αλλο δεν αλλαζω

 

Δε χρειάζεται να αλλάξεις κάτι άλλο προς το παρόν. Αν έρθει η ψύκτρα και θες να ανέβεις πολύ ψηλά, βλέπουμε.

 

 

αυτο δηλαδη τι σημαινει ?

εμενα το προβλημα μου ειναι το εξης..για παραδειγμα..δεν πρεπει να κανω disable to turbo boost? οπως αυτο αντιστοιχα δεν πρεπει να αλλαξω κατι αλλο ? δηλαδη μονο multiplyer x45 και stress??

 

Ποια ψύκτρα έχεις;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε χρειάζεται να αλλάξεις κάτι άλλο προς το παρόν. Αν έρθει η ψύκτρα και θες να ανέβεις πολύ ψηλά, βλέπουμε.

 

 

 

 

Ποια ψύκτρα έχεις;

επεξεργαστης 2500κ μητρικη gigabyte z68a-d3-b3 ψυκτρα corsair A70 κουτι coolermaster Silencio και τροφοδοτικο (αν εχει σημασια) corsair GS600

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

να ρωτησω μαγγες ενα τεστ στο prime95 blend ας πουμε, ποση ωρα κραταει??

 

Όση ώρα θες. Δε σταματάει εκτός κι αν πετάξει error ή κολλήσει το σύστημα.

 

επεξεργαστης 2500κ μητρικη gigabyte z68a-d3-b3 ψυκτρα corsair A70 κουτι coolermaster Silencio και τροφοδοτικο (αν εχει σημασια) corsair GS600

 

Μάλιστα. Άρα μπορείς να κυνηγήσεις τα 4.5GHz. Κάτσε μία να τσεκάρω το manual της μητρικής σου.

 

Λοιπόν βάλε τα εξής:

 

Internal CPU PLL Overvoltage -> Enabled

Intel® Turbo Boost Tech. -> Disabled

CPU Enhanced Halt (C1E) -> Disabled

C3/C6 State Support -> Disabled

CPU Thermal Monitor -> Disabled

CPU EIST Function -> Disabled

Load-Line Calibration -> Τι επιλογές σου δίνει;

Dynamic Vcore(DVID) -> Πόσο είναι το Normal;

QPI/Vtt Voltage -> έως 1.100V

System Agent Voltage -> όπως είναι

CPU PLL -> έως 1.890V

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...