Προς το περιεχόμενο

Ζούμε το τέλος του ευρω;


μαφαλντα

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Τι να σου πω, εγω τα βλεπω πολυ δυσκολα τα πραγματα. Δανεικα τελος, αρα εχουμε πρακτικα 2,800,000 ατομα να συντηρουν ολη την Ελλαδα.. Για ποσο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

 

Btw ολη αυτη η ιστορια με τα μνημονια, αμοιβαιοποιηση του χρεος δεν ειναι;

λιγα τα ψωμια της ,μαυρα τα αυγα της

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και παμε στο αγαπημενο μας θεμα για τη σουμα της ημερας

 

 

ΕΚΤ: Μη αποδεκτά ως collateral τα κυπριακά ομόλογα

 

 

Πηγή:www.capital.gr

 

Ως αποτέλεσμα, προσθέτει η ΕΚΤ, τα κυβερνητικά χρεόγραφα δεν μπορούν να χρησιμοποιηθούν ως collateral στις πράξεις του Ευρωσυστήματος και οι αντισυμβαλλόμενοι θα πρέπει να αντικαταστήσουν τα εν λόγω χρεόγραφα με αποδεκτές εξασφαλίσεις ή εναλλακτικά να προσφύγουν στη ρευστότητα που τους παρέχεται από τις εθνικές κεντρικές τράπεζες σύμφωνα με τις σχετικές διατάξεις του Ευρωσυστήματος (emergency liquidity assistance – ELA).

 

 

Πηγή:www.capital.gr

 

 

ECB%20balance%20sheet%206.26.jpg

 

 

 

 

Chinese Growth Since 2000 Due to Artificial Interest Rates: Pettis

 

http://www.valuewalk.com/2012/06/chinese-growth-since-2000-due-to-artificial-interest-rates-pettis/?utm_source=twitterfeed&utm_medium=twitter&utm_campaign=Feed%3A+valuewalk%2FtNbc+%28Value+Walk%29

 

 

 

Egan Jones Downgrades Germany From AA- To A+

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι ναι ναι. Δες τι ψηφιζεις εδω και μετα κανε και αντιπολιτευση σε αλλη χωρα

 

δεν ψήφισα πάντως κανέναν από τους 3 συμμετέχοντες στη κυβέρνηση και εδώ αντιπολίτευση είμαι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν ψήφισα πάντως κανέναν από τους 3 συμμετέχοντες στη κυβέρνηση...

Ο ένας είναι δεξιός

Ο άλλος λίγο κέντρο

Κι ο τρίτος ο καλύτερος

κουτουλησε σε δέντρο!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και επειδή τα περι Κύπρου είναι επίκαιρα:

 

Δ.Χριστόφιας: Μπορεί και ν’ αποσύρω την αίτηση στον Μηχανισμό

 

Σκηνικό διπλής «πόρτας» που έχει αφήσει πολλά ερωτηματικά σε Ευρώπη και Κύπρο, φαίνεται ότι υπάρχει γύρω από τις αποφάσεις της κυβέρνησης.

 

 

 

Στήριξη από το κράτος ζήτησε και η Τράπεζα Κύπρου

 

Κρατική στήριξη για ποσό 500 εκατομμυρίων ευρώ φαίνεται ότι ζήτησε την Τρίτη η Τράπεζα Κύπρου υποβάλλοντας σχετικό αίτημα στο Υπουργείο Οικονομικών

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στήριξη από το κράτος ζήτησε και η Τράπεζα Κύπρου

 

Κρατική στήριξη για ποσό 500 εκατομμυρίων ευρώ φαίνεται ότι ζήτησε την Τρίτη η Τράπεζα Κύπρου υποβάλλοντας σχετικό αίτημα στο Υπουργείο Οικονομικών

Ειδε φως (δανεια απο EFSF/διακρατικα) και μπηκε και η Κυπρου...Τουλαχιστον το ποσο που ζητα ειναι "μικρο" σε σχεση με τα μεγεθη των ζημιων που ειχε απο το PSI.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κύπρος: Κλειστά χαρτιά και ανοιχτό το ενδεχόμενο απόσυρσης της αίτησης για το μηχανισμό!

 

"Στο περιθώριο της μαραθώνιας συνάντησης της Τρίτης για την Οικονομία πέραν από την ενημέρωση για τα μέτρα που θα ληφθούν και την ενημέρωση των διαπραγματεύσεων διαφάνηκε ότι παραμένει ανοιχτό το ενδεχόμενο ακόμη και απόσυρσης της αίτησης για ένταξη στο Μηχανισμό!

 

Συγκεκριμένα στο σημείο της συζήτησης που έγινε αναφορά στο ύψος της βοήθειας που θα ζητήσει η Κύπρος και μετά τις πληροφορίες που είδαν το φως της δημοσιότητας για βοήθεια ύψους 10 δισεκατομμυρίων ευρώ ο Πρόεδρος της Δημοκρατίας είπε ότι παραμένει ανοιχτό το ενδεχόμενο σύναψης διμερούς δανείου. Όταν ο Βάσος Σιαρλή αναφέρθηκε στις πιέσεις που δέχεται η Κύπρος ώστε να ενταχθεί σε πλήρη μηχανισμό, κάτι που προκύπτει και από πληροφορίες από την Ουάσιγκτον, επειδή το ύψος της βοήθειας ξεπερνάει το ΑΕΠ μας, ο Πρόεδρος της Δημοκρατίας τον διέκοψε λέγοντάς του ότι κινδυνολογεί.

 

Για το θέμα των διμερών δανείων, ο Πρόεδρος ενημέρωσε τους αρχηγούς των κομμάτων πως οι διαπραγματεύσεις με τη Μόσχα έχουν παγώσει επειδή το επιτόκιο που έχουν προτείνει οι Ρώσοι είναι ιδιαίτερα υψηλό. Αναφερόμενος στις διαπραγματεύσεις με την Κίνα, είπε ότι ο λόγος για τον οποίο δεν λάβαμε το συγκεκριμένο δάνειο είναι ότι στα ανταλλάγματα οι Κινέζοι ζητούν μερίδιο στο τερματικό για το φυσικό αέριο."

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άρα και οι Κινέζοι δεν δανείζουν για την ψυχή της μάνας τους! :confused:

Και το΄ χα απορία, γιατί υπάρχουν αρκετοί συμπολίτες μας που λένε ότι οι Κινέζοι έχουν άλλη νοοτροπία και άλλο τρόπο προσέγγισης.

Μούσι διχαλωτό! :-D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο ένας είναι δεξιός

Ο άλλος λίγο κέντρο

Κι ο τρίτος ο καλύτερος

κουτουλησε σε δέντρο!

 

Τα αγαπώ και τα προτιμώ τα δέντρα ως δασοπόνος και ως πυροσβέστης ,άσε που από τη κουτουλιά μπορεί να έρθουν τα μυαλά στη θέση τους γιατί τα προηγούμενα χρόνια που ψήφιζα διαφορετικά ορίστε που φτάσαμε σήμερα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι να σου πω, εγω τα βλεπω πολυ δυσκολα τα πραγματα. Δανεικα τελος, αρα εχουμε πρακτικα 2,800,000 ατομα να συντηρουν ολη την Ελλαδα.. Για ποσο;

Σκόρπιες δικες μου σκέψεις.

 

Και για να μείνουμε στο euro θα πρέπει είτε να κάνει απολύσεις δημοσιων υπαλληλων η κυβέρνηση είτε να βρει νέους τρόπους ώστε να γαμήσει ξανά χωρίς σάλιο εννοείται πάλι όσους δουλεύουν.Τώρα μαθαίνω ότι οι τρεις δεσμεύτηκαν ότι δεν θα γίνουν απολύσεις στο δημόσιο τομέα.Xm.

 

Πάντως η ΕΕ σίγουρα θα πάει να σώσει Ιταλία,Κύπρο και Ισπανία.Όσο για εμάς?Πια όλοι οι Ευρωπαίοι έχουν κουραστεί με εμάς τους απατεώνες.Δεν ξέρω.Πραγματικά έχω απαγοητευτει πια από τους πολιτικούς μας.Δεν φταίνε κυρίως αυτοί.Αφού οι περισσότεροι δεν έχουν δουλέψει ποτε τους στη ζωή και δεν έχω πολλές απαιτήσεις.

 

Μάλλον θα μείνουμε στο euro αλλα όλοι μας θα πρέπει επιτέλους να δουλέψουμε σωστά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σκόρπιες δικες μου σκέψεις.

 

Και για να μείνουμε στο euro θα πρέπει είτε να κάνει απολύσεις δημοσιων υπαλληλων η κυβέρνηση είτε να βρει νέους τρόπους ώστε να γαμήσει ξανά χωρίς σάλιο εννοείται πάλι όσους δουλεύουν.Τώρα μαθαίνω ότι οι τρεις δεσμεύτηκαν ότι δεν θα γίνουν απολύσεις στο δημόσιο τομέα.Xm.

 

Πάντως η ΕΕ σίγουρα θα πάει να σώσει Ιταλία,Κύπρο και Ισπανία.Όσο για εμάς?Πια όλοι οι Ευρωπαίοι έχουν κουραστεί με εμάς τους απατεώνες.Δεν ξέρω.Πραγματικά έχω απαγοητευτει πια από τους πολιτικούς μας.Δεν φταίνε κυρίως αυτοί.Αφού οι περισσότεροι δεν έχουν δουλέψει ποτε τους στη ζωή και δεν έχω πολλές απαιτήσεις.

 

Μάλλον θα μείνουμε στο euro αλλα όλοι μας θα πρέπει επιτέλους να δουλέψουμε σωστά.

 

Όσον αφορά τη δουλειά μου στις πολιτισμένες χώρες στην επαρχία (στις μικρές πόλεις) δεν πληρώνουν πυροσβέστες αλλά έχουν ΕΘΕΛΟΝΤΕΣ πυροσβέστες οι οποίοι βέβαια έχουν διευκολύνσεις από τους εργοδότες τους και παροχές από τη πολιτεία για τη προσφορά τους.

Εδώ γιατί όχι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...