Προς το περιεχόμενο

Ζούμε το τέλος του ευρω;


μαφαλντα

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ε τότε προς τι όλη η συζήτηση? Υποτίθεται πως η αλλαγή απο Τ+3 σε Τ+10 δυσχέρηνε τον δανεισμό της χώρας αυξάνοντας τα spreads ή έστω κάπως αλλιώς.

 

 

οταν βγαινει ο στουρναρας και λεει οτι το ΤΤ ειναι σαπακι τοτε μια χαρα αυξανονται τα spreads :P

 

 

η κομπινα παιχτηκε μεταξυ τραπεζιτων και πολιτικων κατα τη γνωμη μου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δεν είναι τα επιτοκια των ομολόγων της πρωτογενούς αγοράς?

 

παμε παλι!

 

spread σαν λεξη σημαινει "ανοιγμα"

 

σε αυτη την περιπτωση μεταφραζεται ως η διαφορα ως προς το κοστος δανεισμου με μια χωρα οροσημο [στην περιπτωση μας η Γερμανια]

 

επισης

επιτοκια και τιμες ειναι αντιστροφως αναλογα [στα ομολογα]

 

τοση ωρα μιλαμε for free [τζαμπα]

 

οταν βγαινει ο στουρναρας και λεει οτι το ΤΤ ειναι σαπακι τοτε μια χαρα αυξανονται τα spreads :P

 

 

η κομπινα παιχτηκε μεταξυ τραπεζιτων και πολιτικων κατα τη γνωμη μου

 

πρεπει να ειναι τοσο χαζοι που μπορει να το κανανε τζαμπα και για το καλο της χωρας...

Επεξ/σία από viper2005
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κατσε ρεσυ. δηλαδη εχουν περασει 3 χρονια απο τοτε που ξεσπασε η κριση και δεν υπαρχει η παραμικρη αναπτυξη στην χωρα; σε κανενα τομεα;

και σε αυτα τα 3 χρονια τι κανανε τοτε οι κυβερνησεις που εκλεξε ο ελληνικος λαος;

Οι κυβερνησεις εκτος απο οριζοντιες περικοπες δεν καναν τιποτα αλλο απολυτως διοτι το πολιτικο κοστος ειναι τεραστιο σε περιπτωση δομικων μεταρυθμισεων στις οποιες αντιστεκεται σθεναρα ο μισος ελληνικος πλυθυσμος.

Αυτη ειναι η πραγματικοτητα για να μην αναφερω παραδειγματα ειναι γνωστα αυτα ...

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παμε παλι!

 

spread σαν λεξη σημαινει "ανοιγμα"

 

σε αυτη την περιπτωση μεταφραζεται ως η διαφορα ως προς το κοστος δανεισμου με μια χωρα οροσημο [στην περιπτωση μας η Γερμανια]

 

τοση ωρα μιλαμε for free [τζαμπα]

 

 

Ε και το κόστος δανεισμού τι είναι, δεν είναι το επιτόκιο που πληρώνει μια χώρα για τα ομόλογα που εκδίδει σε αυτόν που τα αγοράζει? Γιατί κατέληξες στο συμπέρασμα δωρεάν συζήτησης, επειδή δεν μετέφρασα την λέξη ή επειδή δεν είπα πως συνηθίζεται να μετριούνται με βάση αυτά της Γερμανίας?

 

Ναι spread δεν είναι ακριβώς το επιτόκιο ενός ομολόγου αλλά η διαφορά από τα γερμανικά, πράγματι δεν το έδωσα τον ακριβή ορισμό αν και δεν μου ήταν άγνωστος. Η ουσία είναι όμως πως αναφερόμενος σε αυτή την λέξη και προβληματιζόμενος γιατί και αν επηρρεάζονται από το Τ+3-->Τ+10 είναι προφανές πως εννοώ γιατί επηρρεάζονται τα επιτόκια των ομολόγων και κατ' επέκταση το κόστος δανεισμού. Αυτό κατανοήθηκε από κάποιους από την απάντηση των οποίων καλύφθηκα σε έναν βαθμό:

 

Γιατι δεν ρωτας απο την αρχη; Αυτο ειναι απλα μια ρυθμιση της αγορας.

Πχ εσυ εκδιδεις ομολογα. Εχεις εκδωσει ομολογα χ τα οποια εχουν υποτιμηθει και εχουν "τοκο" 10%. Πας σημερα να εκδωσεις ομολογα με 5% ενω παραλληλα υπαρχουν με 10%.(δευτερογενη)

Αρα γιατι να αγορασει καποιος ομολογο (δικοσου) με 5% και οχι ομολογο (παλι δικοσου!!!!) με 10%;

 

επισης

επιτοκια και τοκοι ειναι αντιστροφως αναλογα [στα ομολογα]

 

Αυτό που είπες πως επιτόκια και τόκοι στα ομόλογα είναι αντιστρόφως ανάλογα δεν το κατάλαβα.

Επιτόκιο ενός πράγματος δεν είναι το ποσοστό % που καθορίζει το ποσό του τόκου?

Ένα ομόλογο π.χ. έχει αξία 10 000, το επιτόκιο του είναι π.χ. 5% άρα ο τόκος είναι 500. Το αντιστρόφως ανάλογο που λες σε τι αναφέρεται?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Ένα ομόλογο π.χ. έχει αξία 10 000, το επιτόκιο του είναι π.χ. 5% άρα ο τόκος είναι 500. Το αντιστρόφως ανάλογο που λες σε τι αναφέρεται?

 

Εαν ομως αυτο το ομολογο των 10κ το αγορασεις για 2κ (οσο αγοραζονται τα ΟΕΔ) τοτε εσυ θα παιρνει παλι 500 ευρω (10000 %5) το οποιο δεν ειναι 5% του 2κ αλλα 25%! Ω το yield (spread whatever)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό που είπες πως επιτόκια και τόκοι στα ομόλογα είναι αντιστρόφως ανάλογα δεν το κατάλαβα.

Επιτόκιο ενός πράγματος δεν είναι το ποσοστό % που καθορίζει το ποσό του τόκου?

Ένα ομόλογο π.χ. έχει αξία 10 000, το επιτόκιο του είναι π.χ. 5% άρα ο τόκος είναι 500. Το αντιστρόφως ανάλογο που λες σε τι αναφέρεται?

 

εχει ονομαστικη αξια 10.000

εσυ το αγοράζεις 10.000 - 500 = 9500 [αν το κουπονι είναι ετησιο και το ομόλογο έχει διάρκεια 1 έτους]

 

επισης εξω έχουν Τ+ κοντά στον θεό αλλα δεν βλέπεις επιθέσεις κερδοσκόπων...

 

επισης

γραψε μας τα κατηγορητηρια των ελλήνων δικηγόρων για να σου πούμε αν έχουν βάση...

 

απλά πράγματα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εαν ομως αυτο το ομολογο των 10κ το αγορασεις για 2κ (οσο αγοραζονται τα ΟΕΔ) τοτε εσυ θα παιρνει παλι 500 ευρω (10000 %5) το οποιο δεν ειναι 5% του 2κ αλλα 25%! Ω το yield (spread whatever)

 

Ναι, γι αυτό μιας και υπάρχουν διαθέσιμα ομόλογα στην δευτερογενή αγορά με τόσο μεγάλο επιτόκιο αν το ελληνικό κράτος εκδόσει ομόλογα στην πρωτογενή αγορά, για να έχουν δυνατότητα πώλησης θα πρέπει να προσφέρει επιτόκιο μεγαλύτερο από το υπαρκτό της δευτερογεννούς οπότε και τα επιτόκιο φτάνουν στα ύψη (άρα και τα spreads που λένε στα κανάλια).

 

Αυτό που θα ήθελα να ρωτήσω τώρα είναι πρακτικά πως γίνεται αυτή η συσχέτιση.

Δηλαδή πως και από ποιον καθορίζεται το spread των ομολόγων μιας χώρας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι, γι αυτό μιας και υπάρχουν διαθέσιμα ομόλογα στην δευτερογενή αγορά με τόσο μεγάλο επιτόκιο αν το ελληνικό κράτος εκδόσει ομόλογα στην πρωτογενή αγορά, για να έχουν δυνατότητα πώλησης θα πρέπει να προσφέρει επιτόκιο μεγαλύτερο από το υπαρκτό της δευτερογεννούς οπότε και τα επιτόκιο φτάνουν στα ύψη (άρα και τα spreads που λένε στα κανάλια).

 

Αυτό που θα ήθελα να ρωτήσω τώρα είναι πρακτικά πως γίνεται αυτή η συσχέτιση.

Δηλαδή πως και από ποιον καθορίζεται το spread των ομολόγων μιας χώρας.

 

ειναι διαπραγματευση...? οι αγοραστες ορίζουν το επιτοκιο με το bid price...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εχει ονομαστικη αξια 10.000

εσυ το αγοράζεις 10.000 - 500 = 9500 [αν το κουπονι είναι ετησιο και το ομόλογο έχει διάρκεια 1 έτους]

 

Ναι. Το αντιστρόφως ανάλογο του επιτοκίου με τον τόκο στα ομόλογα πάντως συνεχίζω να μην το καταλαβαίνω αν αυτό είναι η εξήγησή σου. Σε αυτή την περίπτωση το επιτόκιο είναι 5% και ο τόκος 500. Αν ήταν 6% θα ήταν 600. Εμένα ανάλογα μου φαίνονται τα ποσά.

 

επισης εξω έχουν Τ+ κοντά στον θεό αλλα δεν βλέπεις επιθέσεις κερδοσκόπων...

επισης

γραψε μας τα κατηγορητηρια των ελλήνων δικηγόρων για να σου πούμε αν έχουν βάση...

 

Ναι το διάβασα και αυτό. Γιατί δεν βλέπω όμως? Είναι καλοί ή χαζοί ή υπάρχει κάποιος μηχανισμός άμυνας της αγοράς για τέτοια φαινόμενα?

Ποια κατηγορητήρια ποιων ελλήνων δικηγόρων και για ποιο πράγμα?

 

 

απλά πράγματα

 

Απλούστατα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι. Το αντιστρόφως ανάλογο του επιτοκίου με τον τόκο στα ομόλογα πάντως συνεχίζω να μην το καταλαβαίνω αν αυτό είναι η εξήγησή σου. Σε αυτή την περίπτωση το επιτόκιο είναι 5% και ο τόκος 500. Αν ήταν 6% θα ήταν 600. Εμένα ανάλογα μου φαίνονται τα ποσά.

 

 

 

Ναι το διάβασα και αυτό. Γιατί δεν βλέπω όμως? Είναι καλοί ή χαζοί ή υπάρχει κάποιος μηχανισμός άμυνας της αγοράς για τέτοια φαινόμενα?

Ποια κατηγορητήρια ποιων ελλήνων δικηγόρων και για ποιο πράγμα?

 

 

 

 

Απλούστατα...

 

το πρωτο το εγραψα λαθος και το εκανα edit

επιτοκιο # τιμης

 

οι περισσοτεροι πολιτικοι είναι δικηγοροι και συνδικαλιστες και αν θυμαμαι σωστα καποιος απο αυτους δεν εκανε τις καταγγελιες για το πιστωτικο όριο...?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ειναι διαπραγματευση...? οι αγοραστες ορίζουν το επιτοκιο με το bid price...

 

Για να καταλάβω δηλαδή, βγαίνουν οι αγοραστές και προτείνουν με πόσο επιτόκιο κρίνει ο καθένας πως τον συμφέρει να αγοράσει ένα ελληνικό ομόλογο οπότε και η καλύτερη προσφορά αυτών είναι το επιτόκιο με το οποίο η ελλάδα θα πουλήσει τα ομόλογά της?

 

το πρωτο το εγραψα λαθος και το εκανα edit

επιτοκιο # τιμης

 

οι περισσοτεροι πολιτικοι είναι δικηγοροι και συνδικαλιστες και αν θυμαμαι σωστα καποιος απο αυτους δεν εκανε τις καταγγελιες για το πιστωτικο όριο...?

 

Δεν έχει γίνει edit στο αρχικό σου ποστ, ξανακάντο.

Η βάσω παπανδρέου έκανε αυτή την ερώτηση η οποία απ όσο ξέρω είναι οικονομολόγος με διδακτορικά και τέτοια μαζί με μια ομάδα βουλευτών. Διαβάζω την ερώτηση στην βουλή και την απάντηση που δόθηκε και προσπαθώ να καταλάβω. Θα τα ποστάρω μόλις τελειώσω.

 

Το ερώτημα μου πάντως γιατί το Τ+απειρο στο εξωτερικό δεν προκαλεί φαινόμενα κερδοσκοπίας. Υπάρχει κάποιος μηχανισμός άμυνας και πως λειτουργει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να καταλάβω δηλαδή, βγαίνουν οι αγοραστές και προτείνουν με πόσο επιτόκιο κρίνει ο καθένας πως τον συμφέρει να αγοράσει ένα ελληνικό ομόλογο οπότε και η καλύτερη προσφορά αυτών είναι το επιτόκιο με το οποίο η ελλάδα θα πουλήσει τα ομόλογά της?

 

κοκομπλοκο

 

βγαινει η ελλαδα και εκδιδει ομολογιες [long term loans]

και λεει: "δινω ταδε μεγεθος ομολογιων με τοσο επιτοκιο"

μπορει να αγοράσει κάποιος ενα μικρο μέρος απο το volume

συνεχιζει στο επομενο λεπτο: "δινω αυτο το μεγεθος με παραπανω επιτόκιο"

and so the story goes...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι κυβερνησεις εκτος απο οριζοντιες περικοπες δεν καναν τιποτα αλλο απολυτως διοτι το πολιτικο κοστος ειναι τεραστιο σε περιπτωση δομικων μεταρυθμισεων στις οποιες αντιστεκεται σθεναρα ο μισος ελληνικος πλυθυσμος.

Αυτη ειναι η πραγματικοτητα για να μην αναφερω παραδειγματα ειναι γνωστα αυτα ...

 

Ο μισός ή το 98.5%?χεχεχεχε....... :devil:

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να καταλάβω δηλαδή, βγαίνουν οι αγοραστές και προτείνουν με πόσο επιτόκιο κρίνει ο καθένας πως τον συμφέρει να αγοράσει ένα ελληνικό ομόλογο οπότε και η καλύτερη προσφορά αυτών είναι το επιτόκιο με το οποίο η ελλάδα θα πουλήσει τα ομόλογά της?

 

 

 

Δεν έχει γίνει edit στο αρχικό σου ποστ, ξανακάντο.

Η βάσω παπανδρέου έκανε αυτή την ερώτηση η οποία απ όσο ξέρω είναι οικονομολόγος με διδακτορικά και τέτοια μαζί με μια ομάδα βουλευτών. Διαβάζω την ερώτηση στην βουλή και την απάντηση που δόθηκε και προσπαθώ να καταλάβω. Θα τα ποστάρω μόλις τελειώσω.

 

Το ερώτημα μου πάντως γιατί το Τ+απειρο στο εξωτερικό δεν προκαλεί φαινόμενα κερδοσκοπίας. Υπάρχει κάποιος μηχανισμός άμυνας και πως λειτουργει?

Δεν μπορω να τα βλεπω αυτα. Για ρωτα την ΗΛΙΘΙΑ ΜΑΖΙ ΜΕ ΤΟΥ ΗΛΙΘΙΟΥ΅Σ

ΝΑ ΜΟΥ ΕΞΗΓΗΣΕΙ ΑΥΤΟ

post-216584-0-58614100-1347271818_thumb.jpg

 

ΤΙ ΛΕΝΕ ΓΙΑ ΑΥΤΟ ΟΙ ΣΤΟΚΟΙ ΠΟΥ ΜΑΣ ΕΚΑΨΑΝ.

 

Αντε πια με τα μονοκυτταρα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κοκομπλοκο

 

βγαινει η ελλαδα και εκδιδει ομολογιες [long term loans]

και λεει: "δινω ταδε μεγεθος ομολογιων με τοσο επιτοκιο"

μπορει να αγοράσει κάποιος ενα μικρο μέρος απο το volume

συνεχιζει στο επομενο λεπτο: "δινω αυτο το μεγεθος με παραπανω επιτόκιο"

and so the story goes...

 

κοκομπλόκο τί είναι?

 

Παράδειγμα με υποθετικά νούμερα:

Βγαίνει η ελλάδα και λέει: Πάρε κόσμε, έχω 1000 ομόλογα και τα δίνω με 6%. Αγοράζουν κάποιοι 100 ομόλογα αλλά δεν παίρνει κανείς άλλος. Μετά ξαναβγαίνει ο Έλληνας τελάλης και λέει πάρε κόσμε έχω 900 ομόλογα και τα δίνω με 7%. Αγοράζουν 700 άτομα και δεν αγοράζει άλλος. Βγαίνει ξανά το ελληνικό κράτος και δίνει τα υπόλοιπα 200 με 8%. Αγοράζουν κάποιοι τα 100 και τα υπόλοιπα 100 δεν τα πουλάει η ελλάδα γιατί κρίνει πως δεν την συμφέρει με περισσότερο επιτόκιο και γιατί εξασφάλησε τα χρήματα που χρειαζόταν.

Ωραία και ποιο είναι το επιτόκιο που πούλησε η Ελλάδα? Η μέση τιμή πώλησης?

Και ακόμα μεγαλύτερη απορία: Πως ξέρουμε από πριν το επιτόκιο (άρα και το spread) για τα ελληνικά ομόλογα πριν γίνει αυτή η διαδικασία? Δηλαδή αυτά τα διαγράμματα με το spread ανα ημερομηνία πως φτιάχνονται? Που βρίσκουν τις τιμές?

 

Δεν μπορω να τα βλεπω αυτα. Για ρωτα την ΗΛΙΘΙΑ ΜΑΖΙ ΜΕ ΤΟΥ ΗΛΙΘΙΟΥ΅Σ

ΝΑ ΜΟΥ ΕΞΗΓΗΣΕΙ ΑΥΤΟ

post-216584-0-58614100-1347271818_thumb.jpg

 

ΤΙ ΛΕΝΕ ΓΙΑ ΑΥΤΟ ΟΙ ΣΤΟΚΟΙ ΠΟΥ ΜΑΣ ΕΚΑΨΑΝ.

 

Αντε πια με τα μονοκυτταρα

 

Ε εντάξει μην τρελαίνεσαι. Είναι δεκτό πως οι άστοχες δηλώσεις προκάλεσαν προβλήματα αλλά αυτό είναι εκτός θέματος.

Εγώ ψάχνω αν το Τ+3-->Τ+10 προκάλεσε σημαντικη αύξηση του κόστους δανεισμού με βάση την ερώτηση των βουλευτών.

 

Επιπλέον δεν μπορώ να είμαι σίγουρος για την μονοκύτταρη υπόσταση αυτού που πρότεινε το δημοψήφισμα και πως δεν το έκανε για να βγάλει λεφτά από τίποτα cds ή αυτός η κάποιος δικός του:

 

http://www.youtube.com/watch?v=bfpr1bd2G6I

 

Αυτή δεν είναι σοβαρή απάντηση. Δεν ήξερα τι είναι cds...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...