Προς το περιεχόμενο

Ζούμε το τέλος του ευρω;


μαφαλντα

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Απορίες που προκύπτουν.

Οι απόγονοι των Βίκιγκς είναι πιο πολιτισμένοι από τους "απογόνους" του Σωκράτη και Περικλή;

Γιατί η Νορβηγία ΔΕΝ είναι στην Ευρωζώνη; (όπως και η Δανία, Σουηδία) . Μήπως είναι χαζοί ή Ευρωσκεπτικιστές;

Πως τα καταφέρνει έτσι μια χώρα παγωμένη, άγονη και αραιοκατοικημένη και επιτέλους τι στο καλό παράγει και εξάγει εκτός από ψάρια; Ξέρει κανένας κάποιο Νορβηγικό προϊόν;

Γιατί ρε γαμώτο να είναι τόσο βόρεια, να έχει τόσο κρύο και ανύπαρκτο ήλιο;

Αν και συμφωνω απολυτα με το πνευμα του αρθρου μερικες διορθωσεις παραγει πετρελαιο, Δανια , Σουηδια ,Νορβηγια δεν ανηκουν στην ευροζωνη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Πες οτι εχεις 100.000ευρω ομολογο σειρας gr0000000. Ερχομαι εγω ο κερδοσκοπος και σου λεω "δωσε μου το ομολογο σου για εως και 10 μερες και εγω θα σου δωσο 100ευρω". Εσυ θα μου το δωσεις; Ναι, επειδη δεν εχεις να χασεις κατι, μονο να κερδισεις 100ευρω.

 

Εγω ο κερδοσοκοπος βλεπω αυτο

%CE%91%CE%95%CE%A0.jpg

 

 

Το ανοιγμα της ψαλιδας μου λεει οτι η χωρα δεν υπαρχει περιπτωση να πληρωσει τα ομολογα gr0000000 (οπως και εγινε). Αυτο δεν το βλεπω μονο εγω, το βελπουν και οι αλλοι που κατεχουν ομολογα σειρας gr000000 (το ιδιο με το δικο σου). Μερικοι απο αυτους που κατεχουν ομολογα gr000000 θελουν να τα πουλησουν γιατι ειναι σιγουροι οτι θα χασουν ολα τα λεφτα τους, αλλοι πιστευουν οτι δεν θα τα χασουν τα λεφτα τους και ετσι τα κρατανε.

 

Μεσα σε αυτους που πιστευουν οτι η χωρα θα τα πληρωσει υπαρχουν και ατομα τα οποια δεν κατεχουν ομολογα gr00000 αλλα θελουν να παρουν σε χαμηλη τιμη ωστε να εχουν μεγαλο κερδος.

 

Ολη αυτη η αναμπουμπουλα δημιουργει προσφορα και ζητηση γυρο απο τα ομολογα gr000000. Εγω παω και πουλαω το ομολογο που δανειστικα απο σενα για 100.000 ευρω. Μετα απο 2-5 μερες αγοραζω ενα ομολογο με σειρα gr000000 ονομαστικη αξια 100.000ευρω για 99.000 ευρω και στο επιστρεφω.

 

Εσυ εχεις το ομολογο σου και πηρες ενα 100σταρι για το τιποτα

Εγω εδωσα ενα 100σταρι και εβγαλα 1.000

Αυτος που μου το πουλησε για 99.000 εχασε ενα χιλιαρικο.

 

Η καπου εκανες λαθος τα νουμερα ή καπου δεν καταλαβα...

αυτος που σου δανεισε το ομολογο παιρνει πισω το ομολογο + το νοικι με την μορφη επιτοκιου.

 

Και επισης ποτε δεν αγοραζεις κατι στην ονομαστικη αξια...

 

είναι αργκο, slang πως το λένε, t είναι η μεταβλητή που εκπροσωπεί των χρόνο σε όλους τους αλγόριθμους οικονομικά, φυσική, κλπ είναι εν συντομία αντί "από την ημέρα αγοράς" λένε t. Κάποιος να εξηγήσει τα spreads και την σχέση τους με τον χρόνο δεν είμαι οικονομικός γνώστης και δεν μου βγαίνει.

 

 

επισημα μαθηματικα ειναι ωρε

:-D

 

Ναι, αυτό το κατάλαβα και πριν. Αυτό που συνεχίζω να ρωτάω είναι γιατί αν αυτός που νοικιάζει το ομόλογο έχει περισσότερο ή λιγότερο χρόνο επηρρεάζει και τα spreads των ομολόγων της χώρας. Επίσης αν στο εξωτερικό είναι άπειρος ο χρόνος τότε τι είδους ενοίκιο καταβάλεται? Ανάλογα με τις μέρες που τελικά το κράτησε?Επίσης γιατί λέμε Τ+10 και δεν λέμε 10.

 

 

τα spreads επηρεαζονται απο τα παντα

ειδικα απο τις μλς του εκαστοτε πολιτικου

 

το κοστος ειναι ενα ειδους επιτοκιο *συνηθως ημερησιο*

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι, αυτό το κατάλαβα και πριν. Αυτό που συνεχίζω να ρωτάω είναι γιατί αν αυτός που νοικιάζει το ομόλογο έχει περισσότερο ή λιγότερο χρόνο επηρρεάζει και τα spreads των ομολόγων της χώρας. Επίσης αν στο εξωτερικό είναι άπειρος ο χρόνος τότε τι είδους ενοίκιο καταβάλεται? Ανάλογα με τις μέρες που τελικά το κράτησε?Επίσης γιατί λέμε Τ+10 και δεν λέμε 10.

 

Στο ειπα και πριν. Το σορτ δεν επηρεαζει τα yields. Το σορτ ειναι ενας τροπος για να κερδισεις απο μια πτωση ειτε ειναι ομολογο ειτε δεικτης. Τα yields ανεβηκαν επειδη σχηματιστηκε η ψαλιδα αναμεσα σε χρεος αεπ.

 

Αυτη η ψαλιδα οδηγησε τους κατοχους ΟΕΔ να τα πουλανε, επισης αυτη η ψαλιδα οδηγησε τα funds να μην αγοραζουν ΟΕΔ.

 

Οταν εχουμε σε μια αγορα οποιαδηποτε αγορα τεραστια προσφορα και μηδαμινη ζητηση τοτε ερχεται πτωση.

 

Αυτο που επηρεαζει τα yields ειναι η αξιοπιστια του ομολογου. Ενα απλο παραδειγμα http://www.bankofgreece.gr/Pages/el/Statistics/rates_markets/titloieldimosiou/titloieldimosiou.aspx εδω σου λεει οτι αγορζεις 100 ευρω με 21 ευρω! Με λιγα λογια σκωτονεις τρυπα της Κυψελης και μετα απο λιγα χρονια αγοραζεις μεζονετα στη Γλυφαδα (αν το κρατος σε ξεπληρωσει)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απορίες που προκύπτουν.

Οι απόγονοι των Βίκιγκς είναι πιο πολιτισμένοι από τους "απογόνους" του Σωκράτη και Περικλή;

Γιατί η Νορβηγία ΔΕΝ είναι στην Ευρωζώνη; (όπως και η Δανία, Σουηδία) . Μήπως είναι χαζοί ή Ευρωσκεπτικιστές;

Πως τα καταφέρνει έτσι μια χώρα παγωμένη, άγονη και αραιοκατοικημένη και επιτέλους τι στο καλό παράγει και εξάγει εκτός από ψάρια; Ξέρει κανένας κάποιο Νορβηγικό προϊόν;

Γιατί ρε γαμώτο να είναι τόσο βόρεια, να έχει τόσο κρύο και ανύπαρκτο ήλιο;

H Νορβηγία έχει όντως πετρέλαιο και φυσικό αέριο. Ήταν τυχεροί ως προς αυτό. Αυτό που έχει σημασία όμως είναι ο τρόπος που το διαχειρίστηκε η χώρα. Δεν ξοδεύει αβέρτα τα επιπλέον χρήματα, αλλά έχει φτιάξει ένα τεράστιο ταμείο που μαζεύει χρήματα για τις επόμενες γενιές (και μάλιστα φροντίζουν να μην κάνουν ηθικά αμφισβητήσιμες επενδύσεις, όπως σε καπνοβιομηχανίες), σκέφτεται μακροπρόθεσμα και οι πολίτες δείχνουν ωριμότητα στη διαχείριση.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν και συμφωνω απολυτα με το πνευμα του αρθρου μερικες διορθωσεις παραγει πετρελαιο, Δανια , Σουηδια ,Νορβηγια δεν ανηκουν στην ευροζωνη.

 

Ναι αυτό εννοούσα ότι αυτές οι τρείς χώρες ΔΕΝ ανήκουν στην Ευρωζώνη και η Νορβηγία όπως έγραψε και ο Kostas ούτε στην ΕΕ.

Τώρα η ευμάριά τους στηρίζεται μόνο στο πετρέλαιο ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με βάση τα διαθέσιμα μη εποχικά διορθωμένα στοιχεία, το Ακαθάριστο Εγχώριο Προϊόν (ΑΕΠ) σε σταθερές τιμές 2005, κατά το 2ο τρίμηνο του 2012 παρουσίασε μείωση κατά 6,3% σε σχέση με το 2ο τρίμηνο του 2011, έναντι της μείωσης κατά 6,2% που είχε υπολογιστεί στην πρώτη εκτίμηση του 2ου τριμήνου (flash estimate) και είχε ανακοινωθεί στις 13 Αυγούστου 2012.

 

http://www.imerisia.gr/article.asp?catid=26516&subid=2&pubid=112918685

 

Σύμφωνα με πηγές του υπουργείου Οικονομικών οι Τράπεζες οφείλουν στο ελληνικό δημόσιο το ποσό των 500 εκ. ευρώ και το υπουργείο Οικονομικών ζητά να εισπραχθεί το ποσό, το οποίο και εγγράφεται στον κρατικό προϋπολογισμό ως έσοδο.

 

http://www.imerisia.gr/article.asp?catid=26516&subid=2&pubid=112918945

 

 

κρατικο εσοδο, ιδιωτικο χρεος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καποιο ανιστοιχο γραφημα για την αναπτυξη στην ελλαδα υπαρχει;

Ναι θα υπαρξει, αλλα τωρα ειμαστε σε φαση εντατικη διασωληνωμενοι οταν θα φυγουμε απο εκει θα εχουμε αναπτυξη εκτος αν πιστευεις πως θα ερθει καποιος τρελος να επενδυσει τα λεφτα του στο Ελλαδισταν οταν εμεις δεν εχουμε κανει ακομα τα βασικα για να ξεφυγουμε απο το υφεσιακο σπιραλ.

Εδω διαμαρτυρονται οι κρατικοι υπαλληλοι γιατι εχουν μειωθει οι μισθοι λες και το κρατος που τους πληρωνει δεν εχει χρεωκοπησει αλλα τεινει να γινει Ελβετια αυτο λεγεται αρνηση πραγματικοτητας για να μην πω τιποτα αλλο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις ειδήσεις βγαίνουν όλες οι κατηγορίες εργαζομένων του Δημοσίου και ζητούν αυξήσεις :shifty: και επιδόματα λες και τα λεφτά αυτά θα τα φέρει κανας αρχάγγελος Κυρίου! Οι άνθρωπου αυτοί είναι λες και ζουν την δεκαετία του 80.

Δεν έχουν καταλάβει ακόμα σε τι κατάσταση είμαστε! Τι ζητάνε δηλαδή; Να μου βάλουν να πληρώσω και άλλους φόρους για να τους δώσουν αυξήσεις; Πάμε καλά;

Και όσο ακούω δηλώσεις του τύπου: "θα αγωνιστούμε για να μην απολυθεί ούτε ένας δημόσιος υπάλληλος" τόσο με πιάνουν τα διαόλια μου! Εγώ δηλαδή δεν μετράω για άνθρωπος;

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις ειδήσεις βγαίνουν όλες οι κατηγορίες εργαζομένων του Δημοσίου και ζητούν αυξήσεις :shifty: και επιδόματα λες και τα λεφτά αυτά θα τα φέρει κανας αρχάγγελος Κυρίου! Οι άνθρωπου αυτοί είναι λες και ζουν την δεκαετία του 80.

Δεν έχουν καταλάβει ακόμα σε τι κατάσταση είμαστε! Τι ζητάνε δηλαδή; Να μου βάλουν να πληρώσω και άλλους φόρους για να τους δώσουν αυξήσεις; Πάμε καλά;

Και όσο ακούω δηλώσεις του τύπου: "θα αγωνιστούμε για να μην απολυθεί ούτε ένας δημόσιος υπάλληλος" τόσο με πιάνουν τα διαόλια μου! Εγώ δηλαδή δεν μετράω για άνθρωπος;

 

Το σάπιο σύστημα περιμένει να περάσει η κρίση για να ξανακάνει τα ίδια.Δηλαδή να τη βγάλει αλώβητο.Δεν έχει καταλάβει ούτε στο παραμικρό ότι το πρόβλημα είναι το ίδιο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις ειδήσεις βγαίνουν όλες οι κατηγορίες εργαζομένων του Δημοσίου και ζητούν αυξήσεις :shifty: και επιδόματα λες και τα λεφτά αυτά θα τα φέρει κανας αρχάγγελος Κυρίου! Οι άνθρωπου αυτοί είναι λες και ζουν την δεκαετία του 80.

Δεν έχουν καταλάβει ακόμα σε τι κατάσταση είμαστε! Τι ζητάνε δηλαδή; Να μου βάλουν να πληρώσω και άλλους φόρους για να τους δώσουν αυξήσεις; Πάμε καλά;

Και όσο ακούω δηλώσεις του τύπου: "θα αγωνιστούμε για να μην απολυθεί ούτε ένας δημόσιος υπάλληλος" τόσο με πιάνουν τα διαόλια μου! Εγώ δηλαδή δεν μετράω για άνθρωπος;

 

Πως θα ζησει ο ΔΕΗτζης με 6κ το μηνα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...