Προς το περιεχόμενο

Ζούμε το τέλος του ευρω;


μαφαλντα

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μπορουμε να απολύσουμε ολους τους δ.υπαλλήλους, να πουλήσουμε όλες τις δ/επιχειρησεις, να μειώσουμε τις συνταξεις στα 200 ευρω και να καταργησουμε το ΙΚΑ κτλ κτλ...oh wait. Δε βγαίνει. Κάτι δε πάει καλά εδω!!

Οχι να μην κανουμε τιποτα να μεινουμε οπως ειμαστε και να βριζουμε τους πολιτικους που εμεις τους ψηφισαμε.Οh μισο λεπτο αυτο ακριβως κανουμε απο τοτε που γιναμε κρατος.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Μπορουμε να απολύσουμε ολους τους δ.υπαλλήλους, να πουλήσουμε όλες τις δ/επιχειρησεις, να μειώσουμε τις συνταξεις στα 200 ευρω και να καταργησουμε το ΙΚΑ κτλ κτλ...oh wait. Δε βγαίνει. Κάτι δε πάει καλά εδω!!

Προτεινε καμια λυση.

 

Oh wait..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρότεινα. Είπα να τους απολύσουμε όλους κτλ κτλ.

Αλλα οι αριθμοί δε μου βγαίνουν. Μάλλον δεν ειναι τελικά αυτή η λύση.

 

Σειρά σου τώρα...oh wait. Η πρότασή μου είναι και δική σου. Περιμένω να διαφωνήσεις ΚΑΙ εδώ!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχεις καταλαβει οτι εχεις γινει ο τρελος του χωριου σε αυτο το φορουμ που καθε μερα μολις σχολας απτη δουλεια σου μπαινεις ινσομνια και λες την ιδια κασετα στα πολιτικα θρεντ χωρις να προτεινεις ποτε σου λυση? Εχεις καταλαβει οτι πλεον αντιμετωπιζεσαι ετσι απο πολλους χρηστες? Εχεις αναρωτηθει για το λογο?

Ολοι κακοι, ολοι αναξιοπιστοι, ολα τα μετρα ειναι της πλακας, ολα καταπονουν το λαο, καμια ιδιωτικοποιηση δημοσιας περιουσια, μπλαμπλα, ακομα δεν εχω δει ενα ποστ σου που να προτεινει ΒΙΩΣΙΜΕΣ εναλλακτικες για να εισαι οκ ως προς τους δανειστες σου.

 

Με λιγα λογια, τετοιου τυπου φιλοσοφιες "και την πιτα γεματη και τον σκυλο χορτατο", ξερει να τις κανει ο καθενας, δεν περιμενε εσενα να του το θυμιζεις καθε μερα, οτι δεν ειναι καλο να πεσουν οι μισθοι, ή να γινουν απολυσεις.

 

Συνεχισε τα τροπαρια σου λοιπον και οταν σου λενε προτεινε καμια λυση γυρνα το στο τσαμικο οπως παραπανω.

Απλα να ξερεις οτι οι εκ του ασφαλους αποψεις που δεν προτεινουν λυσεις, εχουν μηδενικη αξια και ως τετοιες θα αντιμετωπιζονται. Επειδη σε βλεπω που μαχεσαι καθε μερα με τις "πολυπλοκες" αναλυσεις σου και καθε μερα πειθεις και λιγοτερους...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπα?Τσαντίστηκες που αντιληφθηκες οτι η πρόταση περι απόλυσης των πάντων που τόσο υποστηρίζεις εδω και καιρό, δε βοηθάει τελικά στη λύση του προβλήματος?

 

Γιατι δε μας λες τις δικές σου προτάσεις? Δε θυμάμαι να έχεις τοποθετηθεί ποτέ.

Κάτι για αλλαγή νοοτροπιας έχεις πει, που το έχουμε πει 10 άτομα ακόμα, κάτι για απολύσεις επίορκων που η κυβερνητικη ομάδα που υποστηρίζεις σθεναρά δεν θέλει να κάνει, προς μεγάλη έκπληξη όλων μας. Κάτι άλλο?

 

Τοποθετήσου λοιπόν.

 

Και επειδή εγω τα γραφω ανοιχτά, κράτα αυτο το ποστ.

 

1. Άμεση απόλυση επίορκων.

2. Αμεση συνεργασία του δημοσίου με διεθνούς φήμης ελεγκτικές εταιρίες με σκοπό τον ελεγχο και την αξιολογηση της εργασίας και της παραγωγικότητας του καθε τμηματος και αν ειναι δυνατον και του κάθε υπαλλήλου ξεχωριστά. Αμεση απόλυση υπαλλήλων που κρίνονται μη ικανοποιητικοι, χωρις αποζημίωση αν έχουν υποπέσει σε σοβαρό παράπτωμα (βλεπε κοπάνες κτλ κτλ). 1 προς 5 οι προσλήψεις.

3. Πώληση όλων των ζημιογόνων δημόσιων επιχειρήσεων ή αλλιώς πρόσληψη συμβουλευτικής εταιρίας διεθνούς φήμης, για την αναδιάρθρωσή τους.

4. Μείωση μισθών σε όλους τους στρατιωτικούς τουλάχιστον ένα 5%.

5. Καταπολέμηση των καρτέλ- Φραγή όλων των εισαγωγών από αγροτικά προιόντα που ήδη παράγουμε στην Ελλάδα και περισσεύουν για εμάς (ειναι κάτι που έχουμε δικαίωμα να κάνουμε), έλεγχος των επιδοτήσεων, ανάπτυξη της αγροτικης παραγωγής, μπόνους σε νέους αγροτες που επιθυμουν να κάνουν καινοτομίες, μη φορολόγησή τους μέχρι να βγάλουν κέρδος, άμεση φυλάκιση αν μετά απο έλεγχο διαπιστωθεί παράβαση.

6. Μείωση του φόρου των επιχειρήσεων μικρών και μεγάλων με σκοπό την προσέλκυση νέων.

7. Ενοικίαση ακατοίκητων νησιών σε ιδιώτες ή κράτη για τουριστικούς λόγους - Ενδυνάμωση του ΕΟΤ και ανάπτυξη του Τουρισμού της Ελλάδας, ως ένας εκ των τριών παραγόντων απ τους οποίους η Ελλάδα βγάζει έσοδα.

8. Άμεση συνεργασία με εταιρίες του εξωτερικού και συμφωνία για τουλάχιστον ένα 50-50 σε ότι αφορά τον ορυκτό μας πλούτο, πετρέλαιο, χρυσό κτλ κτλ

9. Μείωση των αμυντικών μας δαπανών, αύξηση στις δαπάνες τις παιδείας. Δεν εχουμε ανάγκη τα υπερσύγχρονα αεροπλάνα, είμαστε στο ΝΑΤΟ και στην Ε.Ε. ΥΠΟΤΙΘΕΤΑΙ. Αντίθετα η παιδεια έχει σοβαρά προβλήματα.

10. Άμεση αντιμετώπιση της φοροδιαφυγής με απευθείας κατάσχεση περιουσιών όσων χρωστάνε μεγάλα ποσά. (δε μιλάμε για 300 ευρω) και συνεργασία με κυβερνήσεις του εξωτερικου χωρις καθυστερήσεις για να φορολογηθούν οι καταθέσεις αυτές, ενώ θα πρέπει να δώσουν οι καταθέτες λόγο για το που βρηκαν τα συγκεκριμένα χρήματα.

 

Αυτά μέσα σε 10 λεπτά.

 

Περιμένω τα δικά σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπα?Τσαντίστηκες που αντιληφθηκες οτι η πρόταση περι απόλυσης των πάντων που τόσο υποστηρίζεις εδω και καιρό, δε βοηθάει τελικά στη λύση του προβλήματος?

Υποστηριξα κατι περι απολυσης των παντων?

Παρεθεσε το (ευκολα θα το εντοπισεις εξαλου μιας και "το υποστηριζω τοσο καιρο"), διαφορετικα εισαι ψευτης και αναξιοπιστος συνομιλητης. Κλαιν μαιν δηλαδη, απλως θα εκτεθεις για νιοστη φορα, σε εχουμε συνηθισει να self-pawnαρεσαι μεσα απο τα ιδια σου τα ποστ.

 

 

Γιατι δε μας λες τις δικές σου προτάσεις? Δε θυμάμαι να έχεις τοποθετηθεί ποτέ.

Κάτι για αλλαγή νοοτροπιας έχεις πει, που το έχουμε πει 10 άτομα ακόμα, κάτι για απολύσεις επίορκων που η κυβερνητικη ομάδα που υποστηρίζεις σθεναρά δεν θέλει να κάνει, προς μεγάλη έκπληξη όλων μας. Κάτι άλλο?

 

Τοποθετήσου λοιπόν

Δεν εχω τοποθετηθει για λυσεις? Μιας που θα σου παρει μερικες ωρες να ψαξεις τα ποστ που "υποστηριζω να απολυθουν ολοι" θα βρεις και τις λυσεις που εχω προτεινει, αναλογως φυσικα του θεματος που συζηταται στο καθε τοπικ. Ειναι δυσκολο να σου κανω μια σουμα για μερικες 10δες θεματων, αλλα αν πραγματικα σε ενδιαφερει θα βρεις.

 

ΥΓ. Σου ζηταμε να τοποθετηθεις προτεινοντας μια φορα ΛΥΣΕΙΣ (αλλωστε για να εισαι τοσο απολυτος και αρνητικος σε οτιδηποτε συμβαινει παει να πει οτι το εψαξες και βρηκες οτι υπαρχουν και εναλλακτικες, τις οποιες ποτε σου δεν μας παρουσιασες ομως) και μας επιστρεφεις την ερωτηση. Για αλλη μια φορα δειχνεις τι κρυβεται πισω απτα επιχειρηματα σου και το σκεπτικο σου...(αερας κοπανιστος).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορουμε να απολύσουμε ολους τους δ.υπαλλήλους, να πουλήσουμε όλες τις δ/επιχειρησεις, να μειώσουμε τις συνταξεις στα 200 ευρω και να καταργησουμε το ΙΚΑ κτλ κτλ...oh wait. Δε βγαίνει. Κάτι δε πάει καλά εδω!!

Που κολλαει αυτο; Ναι να απολυθουν αρκετοι οστε να μην μας πηδαν στους φορους.

 

 

 

Αλλα ξεχασα καταναλωση.

 

Α ξεχασα εχουμε μονο 667κ ΔΥ που παιρνουν 600 /μηνα. Ως γνωστον στα μαιθηματικα εχουμε 667000 * 600 * 12 = 18δις fuck math

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όταν κάνεις like σε κάποιον που υποστηρίζει τις απολύσεις δε σημαίνει οτι συμφωνείς με την αποψή του? :-)

 

Έγινε επεξεργασία στο από πάνω με προτάσεις τις οποίες έχω ξαναβάλει κατα βάση. Μπορείτε να σχολιάσετε πάνω σε αυτές ή να κάνετε τις δικές σας, τις οποίες δεν έχουμε δει ακόμα. Μόνο για απολύσεις έχω δει εγω.

 

 

Φήμες λένε οτι γνωστό μέλος του ινσόμνια τρέχει να αφαιρέσει τα like σε όσους έγραφαν περί μαζικών απολύσεων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όταν κάνεις like σε κάποιον που υποστηρίζει τις απολύσεις δε σημαίνει οτι συμφωνείς με την αποψή του? :-)

Οταν με το καλο μαθεις ελληνικα θα μαθεις και οτι απολυση αρκετων <> απολυση των παντων.

 

Σχετικα με τις προτασεις σου, διαβαζοντας το 3 γελασα. Για τα υπολοιπα, χρειαζεται πολιτικη βουληση και πολιτικοι, για τους οποιους μας λες οτι ειναι ολοι αχρηστοι και ανικανοι κλπ. Συνεπως ουτε ετσι βγαινει, βαση των λεγομεων σου, φασκεις και αντιφασκεις δηλαδη, δεν προτεινεις κατι ΠΡΑΚΤΙΚΟ που να πιστευεις οτι ΘΑ γινει στη χωρα αυτη, αυτη τη στιγμη.

 

Οσον αφορα εμενα, θεωρω οτι αυτη τη στιγμη, απτη στιγμη που εχουμε δανειστει και μπει στο χορο που λεγεται μνημονιο, το καλυτερο που μπορουμε να κανουμε ειναι να χορεψουμε στους ρυθμους των δανειστων (διαφορετικα υπαρχει ο Καιαδας για την χωρα που καποιοι φυσικα τον παρουσιαζουν ως παραδεισο για να λαικισουν). Οι δανειστες λοιπον πολλα απο αυτα που προτεινεις ως μετρα τα εχουν επιβαλει με ορους και εμεις επειδη ειμαστε Ελλαδαρα εδω και 2 χρονια τα γραφουμε στα @@ μας και δεν τα εφαρμοζουμε. Το συζητουσαμε σε αλλο τοπικ και ησουν της αποψης οτι καλα κανουμε και δεν εφαρμοζουμε αυτα που υπογραψαμε με τους δανειστε, θυμασαι?

 

Και μεταξυ μας τωρα. Το χρεος μπορει να μην ειναι βιωσιμο, η Μερκελ μπορει να ειναι κακια χοντρη και ασχημη, αλλα οσο ειμαστε εντος μνημονιου και ευρω, ΚΑΙ κουρεμα μας κανανε οι ιδιωτες (ασχετα αν αυτο δημιουργησε νεες αναγκες δανειοδοτησης) ΚΑΙ επιμηκυνση μας κανανε (δηλαδη δωρο/παραχωρηση) ΚΑΙ μας συντηρουν εστω και με τον αναπνευστηρα για λεφτα που δεν μας φαγανε αυτοι, αλλα τα φαγαμε μονοι μας ΚΑΙ ψαχνουν να βρουν λυση ωστε να αντιμετωπισουν την κατασταση (και αποτι φαινεται δεν υπαρχει σκοπος να μας πεταξουν απεξω προς το παρον). Σιγουρα δεν ειναι ευλογια ο δανεισμος υπο τετοιους ορους, αλλα η εναλλακτικη που υπαρχει ειναι ατακτη χρεοκωπια. Αλλη εναλλακτικη ΔΕΝ υπαρχει προς το παρον, εκτος αν οι τεχνοκρατες εφευρουν καποια στο προσεχες μελλον.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορουμε να απολύσουμε ολους τους δ.υπαλλήλους, να πουλήσουμε όλες τις δ/επιχειρησεις, να μειώσουμε τις συνταξεις στα 200 ευρω και να καταργησουμε το ΙΚΑ κτλ κτλ...oh wait. Δε βγαίνει. Κάτι δε πάει καλά εδω!!

 

Απο την αλλη, μπορουμε καποια στιγμη αυτο το τσιτατο να το σταματησουμε, διοτι κανεις δεν τον εχει προτεινει, και απλα οπου βρεθεις και οπου σταθεις το αναφερεις, για να φτασεις παλι σε μια ακραια κατασταση υποδηλωνοντας οτι καποιος απο τους υποστηρικτες της εκαθαρισης του δημοσιου, ειπε απολυση ολων, πραγμα που δεν ειπωθηκε ποτε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε βλέπω κατι απ τα παραπανω να έχει εφαρμοστεί στη δεδομένη φάση και αν η τροικα τα έχει βάλει ως όρους κάποια από αυτά και ακόμα δεν έχουν εφαρμοστεί, επιβεβαιώνουν τον ισχυρισμό μου περί ανάξιας πολιτικής εξουσίας.

Η Τρόικα επίσης μιλούσε για μαζικές απολύσεις κάποτε και άλλα διάφορα που εχουν ακουστει απο κυβερνητικές πηγές (για νησια κάτω των 150 κατοικων κτλ κτλ)

Γενικά οι δανειστές έχουν απαιτήσει αρκετά παράλογα πράγματα έχοντας σκοπό να παρουν οσο πιο γρήγορα γίνεται τα λεφτά τους πίσω, αλλά ειναι δεδομένο οτι δε μπορουν να εφαρμοστουν τα πάντα.

 

Οι παραπάνω προτάσεις ειναι προσωπικές. Εγω αυτό θα έκανα αν είχα εξουσία στα χέρια μου.

 

Οταν με το καλο μαθεις ελληνικα θα μαθεις και οτι απόλυση αρκετων <> απολυση των παντων.

Εδω το "όλοι" σημαίνει "μερικοί" και σε ενοχλεί που ο ορος μαζικός (και όχι αρκετός) συν τη κατάργηση της μονιμότητας των δ/υ που τον μεταφράζω ως "όλων"?

Πέφτεις σε παγίδες επι μονίμου βασεως.

 

Παρεπιπτόντος το αν δε σου αρέσουν σαν προτάσεις δε με απασχολεί ιδιαίτερα, Εγω τουλαχιστον έχω τα @@ να κάνω μια πρόταση, εσυ το μόνο που έχεις να πεις ειναι να κάνουμε ότι λένε οι δανειστές. Σορρυ μάγκα μου, αλλά αυτό ειναι τουλάχιστον ανώριμο. Ο δανειστής μπορει να απαιτεί ότι γουστάρει, όπως και ήδη κάνει. Εσυ ως κυβέρνηση ωφείλεις να διαπραγματευτείς, ειδάλως απλά δεν επρεπε να μπεις στο μνημόνιο, πράγμα για το οποιο εγω ως Cossutius έχω τοποθετηθεί εδω και καιρό.

 

Το θέμα ειναι να μπορουμε να κάνουμε πράξη αυτά που λεει το μνημόνιο, όχι απλά να υπογράφουμε. Γιαυτο μίλαγα για αναξιόπιστους πολιτικους αλλά πέρα βρέχει.

Εφόσον λοιπον υποστηρίζεις/ετε οτι οι πολιτικοί μας ειναι εντάξει, περιμένω να δω σε εφαρμογή κάποιες απ τις παραπάνω προτάσεις. Σε αντίθετη περιπτωση επιβεβαιώνεται ο ισχυρισμός μου.

 

Είμαστε οκ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε βλέπω κατι απ τα παραπανω να έχει εφαρμοστεί στη δεδομένη φάση και αν η τροικα τα έχει βάλει ως όρους κάποια από αυτά και ακόμα δεν έχουν εφαρμοστεί, επιβεβαιώνουν τον ισχυρισμό μου περί ανάξιας πολιτικής εξουσίας.

Η Τρόικα επίσης μιλούσε για μαζικές απολύσεις κάποτε και άλλα διάφορα που εχουν ακουστει απο κυβερνητικές πηγές (για νησια κάτω των 150 κατοικων κτλ κτλ)

Γενικά οι δανειστές έχουν απαιτήσει αρκετά παράλογα πράγματα έχοντας σκοπό να παρουν οσο πιο γρήγορα γίνεται τα λεφτά τους πίσω, αλλά ειναι δεδομένο οτι δε μπορουν να εφαρμοστουν τα πάντα.

 

 

Μης κατεβαζεις αμασητο οτι σου λενε τα καναλια. Τα πιο πολλα απο αυτα που "ζητησε" η Τροικα, στην ουσια ειναι μαιμουδιες των ιδιων των πολιτκων, ειτε για να περασουν ενα ακομη μετρο, ειτε για να μην κανουν αυτα που "ειπε" η Τροικα, και τελικα να φανουν μαγκες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε βλέπω κατι απ τα παραπανω να έχει εφαρμοστεί στη δεδομένη φάση και αν η τροικα τα έχει βάλει ως όρους κάποια από αυτά και ακόμα δεν έχουν εφαρμοστεί, επιβεβαιώνουν τον ισχυρισμό μου περί ανάξιας πολιτικής εξουσίας.

Η Τρόικα επίσης μιλούσε για μαζικές απολύσεις κάποτε και άλλα διάφορα που εχουν ακουστει απο κυβερνητικές πηγές (για νησια κάτω των 150 κατοικων κτλ κτλ)

Αρχισαμε να αναπαραγουμε τις μπλογκιες τωρα. Μαααλιστα. Ολοκληρωνεται το παζλ των επιχειρηματων σου.

 

Εδω το "όλοι" σημαίνει "μερικοί" και σε ενοχλεί που ο ορος μαζικός (και όχι αρκετός) συν τη κατάργηση της μονιμότητας των δ/υ που τον μεταφράζω ως "όλων"?

Πέφτεις σε παγίδες επι μονίμου βασεως.

Πες μας τωρα οτι εισαι και κατα της καταργησης της μονιμοτητας των ΔΥ να γελασουμε...Δεν απεμεινε και τιποτα αλλο να ακουσουμε.

 

Παρεπιπτόντος το αν δε σου αρέσουν σαν προτάσεις δε με απασχολεί ιδιαίτερα, Εγω τουλαχιστον έχω τα @@ να κάνω μια πρόταση,

ΟΥΤΟΠΙΕΣ ειναι αυτα που προτεινεις με τις παρουσες συνθηκες και οχι ΒΙΩΣΙΜΕΣ ΛΥΣΕΙΣ. Τετοιες ΑΜΠΕΛΟΦΙΛΟΣΟΦΙΕΣ μπορω να σου πω 1000 σε 10 λεπτα και 7-8. Στην ουσια ειπες οσα λεμε 30 χρονια τωρα ΟΛΟΙ, δεν ανακαλυψες δα και την Αμερικη ρε παιχτη με τα πολλα @@.

 

 

εσυ το μόνο που έχεις να πεις ειναι να κάνουμε ότι λένε οι δανειστές. Σορρυ μάγκα μου, αλλά αυτό ειναι τουλάχιστον ανώριμο. Ο δανειστής μπορει να απαιτεί ότι γουστάρει, όπως και ήδη κάνει. Εσυ ως κυβέρνηση ωφείλεις να διαπραγματευτείς, ειδάλως απλά δεν επρεπε να μπεις στο μνημόνιο, πράγμα για το οποιο εγω ως Cossutius έχω τοποθετηθεί εδω και καιρό.

 

Το θέμα ειναι να μπορουμε να κάνουμε πράξη αυτά που λεει το μνημόνιο, όχι απλά να υπογράφουμε. Γιαυτο μίλαγα για αναξιόπιστους πολιτικους αλλά πέρα βρέχει.

Εφόσον λοιπον υποστηρίζεις/ετε οτι οι πολιτικοί μας ειναι εντάξει, περιμένω να δω σε εφαρμογή κάποιες απ τις παραπάνω προτάσεις. Σε αντίθετη περιπτωση επιβεβαιώνεται ο ισχυρισμός μου.

 

Είμαστε οκ?

Ειπαμε. Η μονη βιωσιμη κατασταση σε επιπεδο ΠΟΛΙΤΙΚΗΣ αυτη τη στιγμη ειναι να ακολουθησεις τους ορους του δανειστη. Ολα τα υπολοιπα ειναι φιλοσοφιες με μπυρονια υπο καλοκαιρινη πανσεληνο.

*Δεν ειπα οχι στο να διαπραγματευτεις τους ορους, υποτιθεται οτι τους πολιτικους γιαυτο τους εκλεγουμε. Αλλα για να διαπραγματευτεις υπαρχουν καποιες προυποθεσεις:

α. να εισαι αξιοπιστος διαπραγματευτης. Και ως τωρα, οσο ειμαστε εντος μνημονιου, ΔΕΝ ειμαστε αξιοπιστοι. Αλλα υπογραφουμε, αλλα κανουμε. Εκ των υποστηρικτων αυτης της στασης μας, σε αλλα τοπικ, εισαι εσυ.

β. να εισαι οκ στις υποχρεωσεις σου. Ουτε απο αυτο ειμαστε. Εκ των υποστηρικτων αυτης της στασης μας, σε αλλα τοπικ, εισαι εσυ.

γ. να εχεις αντιπροτασεις. Ουτε τετοιες θαρρω οτι υπαρχουν απο τους (εκλεγμενους) κυβερνωντες.

δ. να εχεις πολιτικους ικανους να επιλεξουν το δυσκολο δρομο στην διαπραγματευση. Το ευκολο ειναι να λενε οκ και να ριχνουν υπογραφες. Ουτε απο αυτο εχεις.

 

Αρα πε και πε μετρα που λεγανε στο στρατο, εαν δεν θες να χρεοκοπησεις. Εαν θες πες το μας να μην ταλαιπωρουμαστε.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

midi miliz η κουβεντα μαζι σου δεν εχει κανένα απολύτως νόημα.

Οτι και να σου γράψω, ακόμα και αν το έχεις γράψει εσυ ο ίδιος, θα το χαρακτηρίσεις αρνητικα.

Μπλοκιές?Λυπάμαι αλλά δε διαβάζω μπλογκ. Η καθε άποψη ειναι προσωπική.

Μάλλον διαβάζεις εσυ ομως απ οτι μαρτυράς.

Θεωρεις οτι πρέπει να ακολουθουμε τους όρους του δανειστή, θεωρώ οτι οι απαιτήσεις πρέπει να έχουν ένα όριο ωστε να υπάρχει βιώσιμη λύση.

Διαφωνούμε στο 100%, οπότε δεν υπάρχει λόγος για άλλη αντιπαράθεση. Βασικά θεωρώ οτι έχεις ως βασικό σκοπό να μπεις στο φορουμ καθημερινά για να διαφωνήσεις με κάποιον. Η επιθετική σου προσέγγιση σε καθε ποστ, ακόμα και σε άσχετα, αυτό αποδεικνύουν.

 

υποδηλωνοντας οτι καποιος απο τους υποστηρικτες της εκαθαρισης του δημοσιου, ειπε απολυση ολων, πραγμα που δεν ειπωθηκε ποτε.

Αν και έχει ειπωθεί η παρουσα ατάκα με εμένα να ξεπερνάω τα όρια μου, αναφέροντας τους αστυνομικους και τους εκπαιδευτικους (μου κανει εντύπωση που δε το θυμάσαι), προτίμησα να παίξω στο θέατρο του παραλόγου, κάνοντας μια σύνδεση του ¨μαζικές απολύσεις = απόλυση όλων" με το "μαζί τα φάγαμε=κάποιοι τα φάγαμε".

Νομίζω πως όταν η συζήτηση φθάνει σε τέτοιο σημείο και σκοπός ειναι απλά να πέσει μια χαζομάρα για να μην "εκτεθουμε" (λες και γνωρίζει ο ένας τον άλλο), περιμένεις και την ανάλογη καζούρα στη πρώτη ευκαιρία. Αυτό έκανα προηγουμένως. Αν το θεωρείς μη αναγκαίο και προσβλητικό, μπορω να αναιρέσω.

 

α πιο πολλα απο αυτα που "ζητησε" η Τροικα, στην ουσια ειναι μαιμουδιες των ιδιων των πολιτκων, ειτε για να περασουν ενα ακομη μετρο, ειτε για να μην κανουν αυτα που "ειπε" η Τροικα, και τελικα να φανουν μαγκες.

Αρα οι πολιτικοί όντως ειναι λαμόγια σωστά?

Αυτό συνεπάγεται ότι έχουμε κυβέρνηση η οποία δεν είναι άξια εμπιστοσύνης, πράγμα που σημαινει οτι για να υπαρξει λύση θα πρέπει να προχωρήσουμε άμεσα σε εκλογές?

Πως το βλέπεις (σοβαρά μιλάω στο τελευταίο, δε σε ειρωνεύομαι)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...