Προς το περιεχόμενο

Ζούμε το τέλος του ευρω;


μαφαλντα

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ειλικρινά, δεν μπορώ να καταλάβω πόσο δύσκολο είναι να συνειδητοποιήσουμε επιτέλους, ότι πολύ απλά ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΜΕ να συντηρήσουμε άλλο το δαπανηρό και άχρηστο Κράτος που φτιάξαμε (πολιτικοί και αρκετοί πολίτες) τις τελευταίες δεκαετίες και βασιζόταν κυρίως στον υπέρογκο δανεισμό της χώρας!

ΔΑΝΕΙΚΑ ΤΕΛΟΣ! Το έχουμε καταλάβει αυτό; Τόσο απλά τα πράγματα είναι! Δεν μας δανείζει πλέον κανένας για να το παίζουμε large τύποι! Το να λες σήμερα στον πολίτη ότι πρέπει να του αυξήσουν και άλλο (και άλλο;;; ) την φορολογία για να μην αλλάξει τίποτα στο Δημόσιο, για "να μην απολυθεί ούτε ένας ΔΥ" είναι ανήθικο και εγκληματικό για να μην πω τίποτα χειρότερο.

Η λογική αυτή, η νοοτροπία αυτή, πρέπει, ΠΡΕΠΕΙ, να αλλάξει επιτέλους.

Προσωπικά, δεν το βλέπω, αλλά υπάρχει και η ελπίδα.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

kostas_dr : Ειδικά η κατηγορία των ΔΥ , αν συζητήσεις μαζί τους ζωντανά, όχι σε forum, δεν έχουν καταλάβει ούτε στο 1% τι συμβαίνει. Η δε συμπεριφορά τους είναι ακριβώς όσο αλαζονική ήταν και πριν. Νταμάρια σκέτα. Σαν να μιλάς σε τοίχο. Φαίνεται ότι ο εγκέφαλος όντως αχρηστεύεται - ατροφεί όταν δεν τον χρησιμοποιείς.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σοβαρα μιλας; Δε μας αφορουν; Ποιος τις δημιουργησε και ποιος τις διατηρει τις ανισοτητες; Τα Νεφελιμ; Τα οικονομικα συστηματα δεν τις διατηρουν; Δηλαδη παιρνουμε ¨τα καλα¨ απο ενα συστημα που διατηρει αυτες τις ανισοτητες, αλλα αφηνουμε εξω τις ανισοτητες; Παιρνεις ας πουμε αν συστημα που θα ευνοησει την ταδε κοινωνικη ομαδα, αλλα παραλληλα δε θα δημιουργησεις προβλημα ευνοωντας αυτη την κοινωνικη ομαδα εναντι των αλλων;

Μαλλον εσυ δεν μιλας σοβαρα. Τι σχεση μπορει να εχει η επιλογη του να κουρεψεις τα δανεια σου με το αν εχεις κομμουνισμο ή καπιταλισμο...ελεος...τα θελετε και τα λετε...?

 

kostas_dr : Ειδικά η κατηγορία των ΔΥ , αν συζητήσεις μαζί τους ζωντανά, όχι σε forum, δεν έχουν καταλάβει ούτε στο 1% τι συμβαίνει. Η δε συμπεριφορά τους είναι ακριβώς όσο αλαζονική ήταν και πριν. Νταμάρια σκέτα. Σαν να μιλάς σε τοίχο. Φαίνεται ότι ο εγκέφαλος όντως αχρηστεύεται - ατροφεί όταν δεν τον χρησιμοποιείς.

Εσενα που δεν ειναι ατροφικος ο εγκεφαλος σου εχεις καταλαβει οτι δεν ειναι μονο οι ΔΥ που δεν θελουνε απολυσεις στο συναφι τους αλλα και οσοι δεν θελουν να μεγαλωσει η υφεση?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

rikos : Πραγματικά μιας και ο χρόνος μου είναι πολύ πολύτιμος για να ασχοληθώ με οποιονδήποτε Ελληνα (παγκόσμιες περιπτωσάρες δηλαδή , όπως πιστεύω εγώ και άλλα 4 δις κόσμος), θα μου επιτρέψεις να σε κάνω ignore.

Αυτή είναι μια δυνατότητα που προσφέρει το forum όπου δε βλέπεις τα μηνύματα που γράφει ο άλλος , οπότε μπορείς να απολαύσεις συζητήσεις με άλλους χωρίς να σε ενοχλεί κάποια από τις παγκόσμιες αυτές περιπτώσεις.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσωπικα πολυ αμφιβαλλω για το πραγματικο νουμερο του ελλειματος. Το εχουν εμφανισει ψηλοτερο στο παρελθον και οι ιδιοι που παραποιησαν παλιοτερα αυτα τα νουμερα ειναι οι ιδιοι που τα διαχειριζονται και σημερα. Σε παλιοτερα μου μηνυματα ειχα ανεβασει ισολογισμους των πρωτων δυο τριμηνων του 12 που δειχνανε το αυτο. Υπερβολικα και αδικαιολογητα κοστη σε διαφορους φορεις οπως ΟΤΑ, τα οποια αν τα αφαιρουσες το ελλειμα μειωνοτανε αρκετα. Δεν ισοσκελιζοτανε απολυτα, αλλα ηταν κοντα. Οταν και αν απαιτησει ο λαος πατριωτες να ανεβουν στην εξουσια, θα δουμε το πραγματικο μεγεθος αυτων των νουμερων, ποιες ειναι οι πραγματικες αναγκες και το κατα ποσο ειναι εφικτο να χαραξουμε πολιτικη εντος του ευρω, εστω και εκβιαστικα. Θα μπορουμε να μεταρρυθμισουμε το δημοσιο και να διωξουμε ολους τους δημοσιους υπαλληλους που μπηκαν χωρις ΑΣΕΠ στο δημοσιο και οι θεσεις αυτες να καλυφτουν απο νεες προκυρηξεις με ανθρωπους που θα μπορουν να παραμεινουν στο δημοσιο μεχρι 5 ετη. Μεχρι τοτε θα ρουφαμε το τρομπονι και θα την πεφτουμε σε ΔΥ και σε ΕΕ. Μολις ξεκαθαρισουμε απο αυτους ολο και κατι νεο θα βρουμε να ασχολουμαστε αφηνοντας αυτους που παραποιουν τα ελλειματα να μας λενε και για ποιο λογο τα εχουμε. Και φυσικα να τους πιστευουμε...

 

rikos : Πραγματικά μιας και ο χρόνος μου είναι πολύ πολύτιμος για να ασχοληθώ με οποιονδήποτε Ελληνα (παγκόσμιες περιπτωσάρες δηλαδή , όπως πιστεύω εγώ και άλλα 4 δις κόσμος), θα μου επιτρέψεις να σε κάνω ignore.

Αυτή είναι μια δυνατότητα που προσφέρει το forum όπου δε βλέπεις τα μηνύματα που γράφει ο άλλος , οπότε μπορείς να απολαύσεις συζητήσεις με άλλους χωρίς να σε ενοχλεί κάποια από τις παγκόσμιες αυτές περιπτώσεις.

Κατανοητον. Η αληθεια να λεγεται...και η αληθεια ποναει...

 

Περικόπτωντας τις δαπανες το χρεος αυξανεται. Νεο αρθρο απο τους New York Times. http://www.nytimes.c...trap.html?_r=1

 

Νεα στοιχεια απο την ΕΕ που λενε ακριβως το αυτο:

http://epp.eurostat....02012-AP-EN.PDF

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μαλλον εσυ δεν μιλας σοβαρα. Τι σχεση μπορει να εχει η επιλογη του να κουρεψεις τα δανεια σου με το αν εχεις κομμουνισμο ή καπιταλισμο...ελεος...τα θελετε και τα λετε...?

 

Οι κοινωνικες ανισοτητες αγαπητε μου δεν ειναι το οικονομικο μοντελο. Κοινωνικες ανισοτητες εχεις και στον κομουνισμο και στον καπιταλισμο, αρα δεν παιζει ρολο το οικονομικο μοντελο αλλα η εφαρμογη του και οι αποφασεις που θα παρθουν. Τα οικονομικα μοντελα ειναι κατι που το προσθετεις τωρα στην κουβεντα, πριν μιλαγες απλα για κοινωνικες ανισοτητες. ΠΑρε λοιπον μια αποφαση και κρατα μια σταθερη πορεια, οχι οτι μας βολευει.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι κοινωνικες ανισοτητες αγαπητε μου δεν ειναι το οικονομικο μοντελο. Κοινωνικες ανισοτητες εχεις και στον κομουνισμο και στον καπιταλισμο, αρα δεν παιζει ρολο το οικονομικο μοντελο αλλα η εφαρμογη του και οι αποφασεις που θα παρθουν. Τα οικονομικα μοντελα ειναι κατι που το προσθετεις τωρα στην κουβεντα, πριν μιλαγες απλα για κοινωνικες ανισοτητες. ΠΑρε λοιπον μια αποφαση και κρατα μια σταθερη πορεια, οχι οτι μας βολευει.

Εσυ καπου μπερδευτηκες...Εγω ειπα να αντιγραψουμε την Αργεντινη στο θεμα της διαγραφης χρεων. Και σαν αντεπιχειρημα μου φερνεις την φτωχεια που υπαρχει εκει, η οποια φτωχεια δεν ειναι συνεπεια της διαγραφης αυτης αλλα των εγγενων οικονομικων ανισοτητων (οι οποιες με το ΔΝΤ γινανε ακομα μεγαλυτερες). Απλα στο προηγουμενο σχολιο μου αναφερθηκα σε οικονομικα μοντελα για να σου καταδειξω αυτη σου την αντιφαση. Δηλαδη οτι εσυ πρωτος, αθελα σου αναφερθηκες σε αυτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εσυ καπου μπερδευτηκες...Εγω ειπα να αντιγραψουμε την Αργεντινη στο θεμα της διαγραφης χρεων. Και σαν αντεπιχειρημα μου φερνεις την φτωχεια που υπαρχει εκει, η οποια φτωχεια δεν ειναι συνεπεια της διαγραφης αυτης αλλα των εγγενων οικονομικων ανισοτητων (οι οποιες με το ΔΝΤ γινανε ακομα μεγαλυτερες). Απλα στο προηγουμενο σχολιο μου αναφερθηκα σε οικονομικα μοντελα για να σου καταδειξω αυτη σου την αντιφαση. Δηλαδη οτι εσυ πρωτος, αθελα σου αναφερθηκες σε αυτα.

 

Κοιτα, κολοκυθια (για μια ακομη φορα) κουραζει. Οταν απαντας στο παπι, που ρωταει σε ποσα ειναι η αργεντινη φτωχια με το "Oσο θα πανε εδω με μνημονιο σιγουρα δεν ειναι..", αυτο που λες ειναι οτι με το μνημονιο εδω θα πας σε μεγαλυτερη φτωχεια απο οτι εχουν αυτοι χωρις μνημονιο. Τα υπολοιπα απλα ειπωθηκαν πανω σε αυτο. Δεν μπερδευομαι λοιπον. Οταν απαντω σε κατι (οπως σου απαντησα στο αμεσως επομενο μηνυμα απο αυτα), απαντω οσο μπορω πιο συγκεκριμενα στο συγκεκριμενο μηνυμα,προσπαθωντας να αποφυγω να μπερδευομαι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοιτα, κολοκυθια (για μια ακομη φορα) κουραζει. Οταν απαντας στο παπι, που ρωταει σε ποσα ειναι η αργεντινη φτωχια με το "Oσο θα πανε εδω με μνημονιο σιγουρα δεν ειναι..", αυτο που λες ειναι οτι με το μνημονιο εδω θα πας σε μεγαλυτερη φτωχεια απο οτι εχουν αυτοι χωρις μνημονιο. Τα υπολοιπα απλα ειπωθηκαν πανω σε αυτο. Δεν μπερδευομαι λοιπον. Οταν απαντω σε κατι (οπως σου απαντησα στο αμεσως επομενο μηνυμα απο αυτα), απαντω οσο μπορω πιο συγκεκριμενα στο συγκεκριμενο μηνυμα,προσπαθωντας να αποφυγω να μπερδευομαι.

Μα το μνημονιο ειναι οικονομικο συστημα (νεοφιλελευθερο). Οταν καποιος στην αρχη ειπε για διαγραφη χρεους, το παπι μιλησε για φτωχεια. Οποτε μιας και μιλησε για κατι ασχετο με την διαγραφη, την φτωχεια, πηγα και εγω την συζητηση εκει. Επειτα πηγες εσυ την συζητηση στην φτωχεια και στην διαγραφη. Και επειτα εγω απλα σου επισημανα οτι αυτα τα δυο δεν συνδεονται απαραιτητα για να βγαλουμε το συμπερασμα οτι το κουρεμα ειναι κατι που πρεπει να αποφυγουμε.

Για οσους δεν καταλαβαν:

http://www.youtube.com/watch?v=YPa88zWlVJM

:lol:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Διαγραφη χρεος => νεο νομισμα => υποτιμηση 1:5 => αεπ 1:5 => εξαωγες 5:1 εισαγωγες 1:5 => πληθωρισμος 10%-100%, αναπτυξη ~15% τα πρωτα χρονια

 

μισθος χ για εγχωρια αγορα χ αγοραστικη δυναμη

μισθος χ για εξωτερικη αγορα χ/5 αγοραστικη δυμανη

 

Για τα δεδομενα της Ελλαδος, τι σημαινει αυτο; Φτωχεια δεν ειναι; Εγω με 1/5 του μισθου μου, τι βενζινη/κρεας/ψωμι θα παρω;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To 1:5 μου φαινεται αυθαιρετο...Γιατι το παιρνεις σαν δεδομενο?Επειτα γιατι την διαγραφη χρεους την συνδεεις με την αποδυνδεση της Ευρωπης? Φτωχεια θα χουμε και με την εσωτερικη υποτιμηση η οποια δεν αποδιδει και οσο δεν αποδιδει τοσο νεα μετρα θα περνουνε. Οταν θα χεις 200 ευρω μισθο πως θα αγοραζεις βενζινη?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

συγκρινεις 20% με 80% οκ.

 

Οχι θα σε αφισουν στη εζ, εδω παλευουν 5 χρονια για να μην καταρρευση η οικονομια και συ μου λες οτι θα το αφησουν..

 

Φτωχεια θα εχουμε ουτως η αλλιως. Η ευημερια που ειχαμε ηταν βασισμενη στα δανεικα, τα οποια δεν εχουμε πλεον. Το θεμα ειναι ποσο φτωχοι θα ειμαστε.

 

200 ευρω απο που κι ως που; Ουτε τωρα εχουμε 500ευρω ως mainstream, αυτο δειχνουν οι εισαγωγες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...