Προς το περιεχόμενο

Διαθέσιμη η αγορά/ενοικίαση ταινιών στο ελληνικό iTunes Store


dimitris2006

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Υποτίθεται ότι εξελισσόμαστε και συνέχεια χάνουμε.. Χάνουμε ποιότητα ζωής, ποιότητα γενικότερα, χάνουμε χρήματα υποτίθεται στον βωμό της τεχνολογίας και του Must..

Αναρωτηθείτε πόσο καιρό έχετε ν'ακουσετε Hi_fi Ηχο π.χ Υπάρχουν παιδιά 15χρονα που δεν τον γνώρισαν καν ακόμα..

Μια απ'αυτες τις αισχροκερδής μπούρδες είναι και αυτό απομονώσου μόνος σου σε μια οθόνη 2" - 10" και δες ταινία.. Υποτίθεται.. Πλήρωσε την σε ευρώ ακριβότερα απ'οτι σε δολάρια ενώ η ισοτιμία είναι διαφορετική να σας τον πιάσουμε ακόμα μια φορά κιόλας.

Ίσως επειδή είμαι μεγαλύτερος το ποτήρι μου της υπομονής με αυτούς τους αδίστακτα αισχροκερδής τύπους έχει ξεχειλίσει..

Εγώ προσωπικά δεν θα τους κάνω την χάρη.(και ας είμαι κάτοχος iPhone 4)

Την Τεχνολογία θα την χρησιμοποιήσω όσο δεν υποβαθμίζει ποιοτικά την ζωή μου.. Και αυτό δεν μ'εμποδιζει να είμαι στην αιχμή..

Υπάρχουν γεγονότα που κάνουν ακριβώς το ίδιο,και δεν περνάνε άμεσα από το χέρι μου να τ'αλλαξω.Ας αλλάξω αυτά που άμεσα μπορώ.

 

Έχεις απόλυτο δίκιο. Ιδιαίτερα αυτό με τον ήχο, πραγματικά οι νέες γενιές δεν έχουν ακούσει ποτέ ήχο της προκοπής, με τη συμπίεση, τα μέσα και τα άθλια mastering της εποχής μας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 85
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Έχεις απόλυτο δίκιο. Ιδιαίτερα αυτό με τον ήχο, πραγματικά οι νέες γενιές δεν έχουν ακούσει ποτέ ήχο της προκοπής, με τη συμπίεση, τα μέσα και τα άθλια mastering της εποχής μας.

 

 

Θα βγω off topic... αλλά έλεος με αυτό τον urban legend περί ήχου..

 

Εντάξει.. στην πιάτσα μπορεί κανείς να λέει ό,τι θέλει, βυθισμένος στην ημιμάθεια. Αλλά, δυστυχώς ή ευτυχώς, δεν σημαίνει ότι είναι και σωστό.

 

Μία χαρά ήχο έχουν ακούσει. Και ότι συμπιέζεται, έστω και loosy, δεν σημαίνει ότι είναι χειρότερος ή καλύτερος από ένα πικάπ. Εκτός και εάν ως "καλύτερο" μεταφράσουμε αυτό που μας αρέσει περισσότερο γιατί έχει μία δόση νοσταλγίας και είναι και λίγο φορτισμένο με συναισθήματα.

 

 

Όπως και να έχει.. ελπίζω αυτό το θεματάκι για τον ήχο να μην καταλήξει στο "ΕΓΩ το ακούω καλύτερα, άρα έτσι είναι"...

 

Μα καλά όλοι σας συγκρίνετε την αγορά μίας ταινίας και την ενικοίαση από το app store με το να κατεβάσετε την αντίστοιχη ταινία από torrents? είμαστε σοβαροί?? ξαναρωτάω είμαστε σοβαροί????? και το honda civic που έχετε εάν το κλέβατε φτηνότερο θα σας ερχόταν. Ήμαρτον δηλαδή.

 

Σε κάποιο από τα αρχικά ποστ ένας φίλος είπε πως εάν υπολογίσω την ταλαιπωρία να πάω + βενζίνη + πάρκινγκ + χρόνο που θα χάσω και όλα αυτά Χ2 διότι πρέπει και να την επιστρέψω, προτιμώ το apple store. Ας συγκρίνουμε όμοια πράγματα και όχι πατάτες με αγγούρια γιατί το αποτέλεσμα καταλήγει σε κολοκύθια τούμπανα.

 

Και εγώ δεν πρόκειται να αγοράσω από το Apple Store, αλλά ήμαρτον και έλεος.....

 

Ακριβώς!

 

Μπορεί μερικοί να έχουν 24άρα σύνδεση και μία ταινία να κατεβαίνει σε 1 ώρα ή και λιγότερο. Να έχουν όρεξη να ψάχνουν σε torrent sites, να θυμούνται ποια έκδοση έχουν κατεβάσει, να να να να...

 

Κάποτε, που είχα χρόνο, όρεξη και διάθεση το έκανα μία χαρά αυτό και εγώ. Πλέον που δεν έχω χρόνο, όρεξη και διάθεση για όλα αυτά, αλλά έχω 3Ε να δώσω για αντίτιμο, τα δίνω και ξενοιάζω. Συν ότι είναι στον native media player μου, που συνεργάζεται άψογα με το κινητό μου και με το apple tv, χωρίς να ξαναψάξω για ρυθμίσεις ή ό,τι άλλο. Απλά "plug and play".

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μα καλά όλοι σας συγκρίνετε την αγορά μίας ταινίας και την ενικοίαση από το app store με το να κατεβάσετε την αντίστοιχη ταινία από torrents? είμαστε σοβαροί?? ξαναρωτάω είμαστε σοβαροί????? και το honda civic που έχετε εάν το κλέβατε φτηνότερο θα σας ερχόταν. Ήμαρτον δηλαδή.

 

Σε κάποιο από τα αρχικά ποστ ένας φίλος είπε πως εάν υπολογίσω την ταλαιπωρία να πάω + βενζίνη + πάρκινγκ + χρόνο που θα χάσω και όλα αυτά Χ2 διότι πρέπει και να την επιστρέψω, προτιμώ το apple store. Ας συγκρίνουμε όμοια πράγματα και όχι πατάτες με αγγούρια γιατί το αποτέλεσμα καταλήγει σε κολοκύθια τούμπανα.

 

Και εγώ δεν πρόκειται να αγοράσω από το Apple Store, αλλά ήμαρτον και έλεος.....

 

Δλδ αν κάποιος φτιάξει για καθαρά προσωπική του χρήση ένα honda civic θα τον αποκαλέσεις κλέφτη;;;

 

Μάλλον όχι, αλλά το πρόβλημα θα ήταν όταν τα έφτιαχνε μόνος του και τα χάριζε σε φίλους και γνωστούς οπότε και η honda θα έχανε (εν δυνάμει πάντα) πελάτες...

 

Η τιμή είναι απλά υπερβολική, δεν μπορεί το υλικό μέσο να έχει χρέωση 1.5 ευρώ και η χρέωση μέσω δικτύου 3!!!

 

Όχι όταν δυνητικά απευθύνονται σε τόσο μεγάλο ποσοστό παγκοσμίως.

 

Κάποιος παραπάνω ανέφερε το usenet, άλλος ανέφερε file-hosters, άλλος μπορεί να αναφέρει p2p (torrent) streaming, δλδ ερασιτεχνική ενασχόληση που υποκαθιστά ή και αντικαθιστά σε κάποιες περιπτώσεις τον επαγγελματία διανομέα, εκεί λοιπόν η λύση είναι η προσφορά καλύτερου (ποιοτικότερου) υλικού σε τιμή τέτοια που να μην μπει στην λογική ο άλλος να αποκτήσει την γνώση ή να ασχοληθεί με την προσφορά των ερασιτεχνών εκεί όπου η ποιότητα δεν είναι εξασφαλισμένη.

 

Ειδικά τώρα που είναι ακόμα αρχή θα πρέπει να δώσουν τιμές κάτω από μισό ευρώ για την ενοικίαση ώστε να μαζέψουν κόσμο και στην πορεία αφού φύγει ο κόσμος από τους άλλους τρόπους διανομής να αυξήσουν την τιμή και να βγάλουν τα "σπασμένα".

 

Ειλικρινά, ώρες-ώρες απορώ με τον τρόπο που σκέπτονται...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα βγω off topic... αλλά έλεος με αυτό τον urban legend περί ήχου..

 

Εντάξει.. στην πιάτσα μπορεί κανείς να λέει ό,τι θέλει, βυθισμένος στην ημιμάθεια. Αλλά, δυστυχώς ή ευτυχώς, δεν σημαίνει ότι είναι και σωστό.

 

Μία χαρά ήχο έχουν ακούσει. Και ότι συμπιέζεται, έστω και loosy, δεν σημαίνει ότι είναι χειρότερος ή καλύτερος από ένα πικάπ. Εκτός και εάν ως "καλύτερο" μεταφράσουμε αυτό που μας αρέσει περισσότερο γιατί έχει μία δόση νοσταλγίας και είναι και λίγο φορτισμένο με συναισθήματα.

 

 

Όπως και να έχει.. ελπίζω αυτό το θεματάκι για τον ήχο να μην καταλήξει στο "ΕΓΩ το ακούω καλύτερα, άρα έτσι είναι"...

 

Προσωπικά δεν αναφερόμουν σε πικάπ και αναλογικό ήχο. Θεωρώ τα πικάπ και τον αναλογικό ήχο αρκετά χειρότερο. Το πρόβλημα της εποχής είναι τα άθλια υπερβολικά δυνατά mastering χωρίς καμία διαφοροποίηση σε όλα τα σημεία του κομματιού, τις άθλιες απωλεστικές συμπιέσεις mp3 και τα συναφή, και το ότι πλέον το mastering πέρα από την υπερβολική ένταση, γίνεται με κριτήριο τα iphone, και τα απωλεστικά συμπιεσμένα αρχεία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα βγω off topic... αλλά έλεος με αυτό τον urban legend περί ήχου..

 

Εντάξει.. στην πιάτσα μπορεί κανείς να λέει ό,τι θέλει, βυθισμένος στην ημιμάθεια. Αλλά, δυστυχώς ή ευτυχώς, δεν σημαίνει ότι είναι και σωστό.

 

Μία χαρά ήχο έχουν ακούσει. Και ότι συμπιέζεται, έστω και loosy, δεν σημαίνει ότι είναι χειρότερος ή καλύτερος από ένα πικάπ. Εκτός και εάν ως "καλύτερο" μεταφράσουμε αυτό που μας αρέσει περισσότερο γιατί έχει μία δόση νοσταλγίας και είναι και λίγο φορτισμένο με συναισθήματα.

 

 

Όπως και να έχει.. ελπίζω αυτό το θεματάκι για τον ήχο να μην καταλήξει στο "ΕΓΩ το ακούω καλύτερα, άρα έτσι είναι"...

 

Τότε φίλε μου δεν ξέρεις πως δουλεύουν τα προγράμματα ψηφιοποίησης ήχου.Ο αναλογικός ήχος είναι πρακτικά καλύτερος απ τον συμπιεσμένο ψηφιακό.!

Αυτό είναι αδιαμφισβήτητο και μπορείς να το επιβεβαιώσεις και μόνος σου κοιτάζοντας κυματομορφές από ψηφιακό και αναλογικό κανάλι αντίστοιχα.

Απλά από μια συχνότητα και μετά το ανθρώπινο αυτί δεν καταλαβαίνει την διαφορά..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τότε φίλε μου δεν ξέρεις πως δουλεύουν τα προγράμματα ψηφιοποίησης ήχου.Ο αναλογικός ήχος είναι πρακτικά καλύτερος απ τον συμπιεσμένο ψηφιακό.!

Απλά από μια συχνότητα και μετά το ανθρώπινο αυτί δεν καταλαβαίνει την διαφορά..

 

Εφόσον λοιπόν το αυτί μας δεν καταλαβαίνει τη διαφορά, για ποιο λόγο να με νοιάζει αν υπάρχει αυτή η διαφορά;

 

Επίσης, πρακτικά ο ψηφιακός ήχος είναι καλύτερος. Ο αναλογικός ήχος υποφέρει από θορύβους (π.χ. σκόνη, ή φθορά στα αυλάκια του δίσκου), κάτι που δε συμβαίνει με τον ψηφιακό. Θεωρητικά φυσικά, εφόσον ο αναλογικός ήχος δεν αποτελεί αναπαράσταση της κυμμαομορφής αλλά είναι ολόκληρος ο ήχος, είναι ανώτερος. Πρακτικά ισχύει το αντίθτετο.

 

On topic, πολύ τσιμπημένες οι τιμές. Αλλά κι εγώ θα το τιμούσα το iTunes εάν ήταν όλα νορμάλ (υπότιτλοι, κλπ).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σούπερ καραγκιοζιλίκια .. Χωρίς υπότιτλους ή έστω μεταγλώττιση ..ουυυυστττ

:mad:

Ρε μπάζα του jobs (r.w.w) τις χιλιάδες συσκευές έχετε πουλήσει στο ΕΛΛΑΔΑ δεν τις σέβεστε ρε ? μια κώλο μετάφραση στο κώλο itunes πότε θα κάνετε ρε ??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οσοι λετε για υποτιτλους, προφανως θα αγνοειται οτι θα ειναι ενα πραμα βιντεο αλλα που δεν θα μπορεις να το παιξεις σε αλλον πλαηερ εκτος απο της απλ. Υποτιτλους δεν ξερω αν αυτος παιρνει φανταζομαι πως οχι οποτε υποτιτλοι γιοκ... Τωρα αποθηκευση φανταζομαι οτι θα μπορει να αποθηκευτει αλλα αν εχει drm που να χτυπας τον πωπο σου κατω δεν το σπας, για να το παιξεις με αλλο πλαηερ ή να το μεταφερεις αλλου.

 

Ειχα αγορασει απο παρομοια εταιρια μια αυστραλιανη ταινια που ηταν σπανια που δεν υπηρχε πουθενα, μπορουσα να την δω μονο απο την μπουρδα λογισμικο που ειχε, και οταν εκανα φορματ επρεπε να την ξανακατεβασω, και αν θυμαμαι καλα υπηρχε οριο να κατεβασεις 3 φορες και ας την ειχες αγορασει!!! Ας ειναι καλα το μουλαρι που τελικα την βρηκα εκει...

 

Φανταζομαι δεν θα ειναι πολυ διαφορετικο απο αυτο οποτε τζιφος... χιλιες φορες να πας σινεμα να την δεις παρα αυτες τις τιμες και αυτες τις πρακτικες...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τότε φίλε μου δεν ξέρεις πως δουλεύουν τα προγράμματα ψηφιοποίησης ήχου.Ο αναλογικός ήχος είναι πρακτικά καλύτερος απ τον συμπιεσμένο ψηφιακό.!

Αυτό είναι αδιαμφισβήτητο και μπορείς να το επιβεβαιώσεις και μόνος σου κοιτάζοντας κυματομορφές από ψηφιακό και αναλογικό κανάλι αντίστοιχα.

Απλά από μια συχνότητα και μετά το ανθρώπινο αυτί δεν καταλαβαίνει την διαφορά..

Αχ, πως φαινεται η ελλειψη θεωρητικου υποβαθρου. Ο μετασχηματισμος fourier λεει οτι αμα κανεις δειγματοληψια σε ρυθμο 2f (δηλ δυο φορες τη συχνοτητα του αναλογικου μεσου που θες να γραψεις, ή 2 φορες το μεγιστο της συχνοτικης αποκρισης του ανθρωπινου αυτιου), και μετα το κανεις 4x oversampling κατα την αναπαραγωγη, δεν χανεις τιποτα. Απλα το προγραμμα που χρησιμοποιησες για να δεις την κυματομορφη στην παρουσιαζει ως εχει, χωρις oversampling, και γι αυτο σου φανηκε σκαλοπατιαστη σε σχεση με το αναλογικο. Επισης τα αναλογικα μεσα δεν καταγραφουν “απειρη“ λεπτομερεια, οπως πολλοι λαθος πιστευουν, αλλα η λεπτομερεια που μπορουν να καταγραψουν περιοριζεται απο τη μεγιστη συχνοτητα τους. Το οτι η κυματομορφη ειναι συνεχης δεν σημαινει οτι δεν υπηρξε απωλεια. Και το βινυλιο εχει μακραν τον πιο “λασπωμενο“ ηχο που εχω ακουσει, αλλα αμα τοσα χρονια ακους το λαθος, στο τελος το περνας για καλο. Και τα SACD και DVD-Audio, που γραφουν σε εξωτικες συχνοτητες 192Khz που κανενα αναλογικο μεσο δεν μπορει να αγγιξει, και ξεπερνουν ακομα και τις δυνατοτητες του καλυτερου αυτιου και παντα εχουν αψογο mastering; Φαντασματα ειναι μωρε.

 

Απλα εσυ συγκρινεις το φθηνο ψηφιακο φορητο cd player (που δεν κανει oversampling κατα την αναπαραγωγη) και το lossy mp3 με πανακριβα αναλογικα συστηματα βινυλιου, και οχι με το φορητο κασετοφωνο που επρεπε να το συγκρινεις (αυτο ειχε ο πολυς κοσμος τοτε). Συγκρινε βινυλιο με το losslessly συμπιεσμενο DVD-Audio και SACD (ή ακομα και Audio CD που παιζει σε συστημα με oversampling) και πες μας πως πηγε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αχ, πως φαινεται η ελλειψη θεωρητικου υποβαθρου. Ο μετασχηματισμος fourier λεει οτι αμα κανεις δειγματοληψια σε ρυθμο 2f (δηλ δυο φορες τη συχνοτητα του αναλογικου μεσου που θες να γραψεις, ή 2 φορες το μεγιστο της συχνοτικης αποκρισης του ανθρωπινου αυτιου), και μετα το κανεις 4x oversampling κατα την αναπαραγωγη, δεν χανεις τιποτα. Απλα το προγραμμα που χρησιμοποιησες για να δεις την κυματομορφη στην παρουσιαζει ως εχει, χωρις oversampling, και γι αυτο σου φανηκε σκαλοπατιαστη σε σχεση με το αναλογικο. Επισης τα αναλογικα μεσα δεν καταγραφουν “απειρη“ λεπτομερεια, οπως πολλοι λαθος πιστευουν, αλλα η λεπτομερεια που μπορουν να καταγραψουν περιοριζεται απο τη μεγιστη συχνοτητα τους. Το οτι η κυματομορφη ειναι συνεχης δεν σημαινει οτι δεν υπηρξε απωλεια. Και το βινυλιο εχει μακραν τον πιο “λασπωμενο“ ηχο που εχω ακουσει, αλλα αμα τοσα χρονια ακους το λαθος, στο τελος το περνας για καλο. Και τα SACD και DVD-Audio, που γραφουν σε εξωτικες συχνοτητες 192Khz που κανενα αναλογικο μεσο δεν μπορει να αγγιξει, και ξεπερνουν ακομα και τις δυνατοτητες του καλυτερου αυτιου και παντα εχουν αψογο mastering; Φαντασματα ειναι μωρε.

 

Απλα εσυ συγκρινεις το φθηνο ψηφιακο φορητο cd player (που δεν κανει oversampling κατα την αναπαραγωγη) και το lossy mp3 με πανακριβα αναλογικα συστηματα βινυλιου, και οχι με το φορητο κασετοφωνο που επρεπε να το συγκρινεις (αυτο ειχε ο πολυς κοσμος τοτε). Συγκρινε βινυλιο με το losslessly συμπιεσμενο DVD-Audio και SACD (ή ακομα και Audio CD που παιζει σε συστημα με oversampling) και πες μας πως πηγε.

 

Τα γνωρίζω πολύ καλα αυτά που λες φίλε μου..!

Δεν μίλησα για διαφορά που αντιλαμβάνεται το αυτί γτ πολύ απλά στην καλή συμπίεση δεν υπάρχει...!

 

όσο καλό και αν είναι το πρόγραμμα ψηφιοποίησης όμως πάντα κάτι (έστω κάτι ελάχιστο) θα σου κόψει..!

 

 

φόσον λοιπόν το αυτί μας δεν καταλαβαίνει τη διαφορά, για ποιο λόγο να με νοιάζει αν υπάρχει αυτή η διαφορά;

 

Δεν είπα ότι θα καταλάβεις την διαφορά, είπα απλά ότι υπάρχει..!

Σκέψου το σαν να είναι 2 sata σκληροί και ο ένας να είναι πιο γρήγορος απ τον άλλον.

Πρακτικά δεν θα καταλάβεις την διαφορά, στα benchmarks όμως θα φανεί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πανάκριβες τιμές

Οχι ταινίες σε 1080p

Trailer που είδα σε 720p ήταν άθλια

Οχι ελληνικούς υπότιτλους (όχι ακόμη τουλάχιστον)

Συμφωνώ με μηνιαία συνδρομή και να βλέπεις πολλές ταινίες

Αν και είμαι fanboy Apple, εδώ δεν συμφωνώ με τίποτα

Με 1.5€ η ταινία θα ήταν μια χαρά. Μάλλον πολύ βιαστική κίνηση από πλευράς Apple

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αχ, πως φαινεται η ελλειψη θεωρητικου υποβαθρου. Ο μετασχηματισμος fourier λεει οτι αμα κανεις δειγματοληψια σε ρυθμο 2f (δηλ δυο φορες τη συχνοτητα του αναλογικου μεσου που θες να γραψεις, ή 2 φορες το μεγιστο της συχνοτικης αποκρισης του ανθρωπινου αυτιου), και μετα το κανεις 4x oversampling κατα την αναπαραγωγη, δεν χανεις τιποτα. Απλα το προγραμμα που χρησιμοποιησες για να δεις την κυματομορφη στην παρουσιαζει ως εχει, χωρις oversampling, και γι αυτο σου φανηκε σκαλοπατιαστη σε σχεση με το αναλογικο. Επισης τα αναλογικα μεσα δεν καταγραφουν “απειρη“ λεπτομερεια, οπως πολλοι λαθος πιστευουν, αλλα η λεπτομερεια που μπορουν να καταγραψουν περιοριζεται απο τη μεγιστη συχνοτητα τους. Το οτι η κυματομορφη ειναι συνεχης δεν σημαινει οτι δεν υπηρξε απωλεια. Και το βινυλιο εχει μακραν τον πιο “λασπωμενο“ ηχο που εχω ακουσει, αλλα αμα τοσα χρονια ακους το λαθος, στο τελος το περνας για καλο. Και τα SACD και DVD-Audio, που γραφουν σε εξωτικες συχνοτητες 192Khz που κανενα αναλογικο μεσο δεν μπορει να αγγιξει, και ξεπερνουν ακομα και τις δυνατοτητες του καλυτερου αυτιου και παντα εχουν αψογο mastering; Φαντασματα ειναι μωρε.

 

Απλα εσυ συγκρινεις το φθηνο ψηφιακο φορητο cd player (που δεν κανει oversampling κατα την αναπαραγωγη) και το lossy mp3 με πανακριβα αναλογικα συστηματα βινυλιου, και οχι με το φορητο κασετοφωνο που επρεπε να το συγκρινεις (αυτο ειχε ο πολυς κοσμος τοτε). Συγκρινε βινυλιο με το losslessly συμπιεσμενο DVD-Audio και SACD (ή ακομα και Audio CD που παιζει σε συστημα με oversampling) και πες μας πως πηγε.

Λογικά, την αρχή του oversampling που λες την εφαρμόζουν στα lossless αρχεία , πχ wav. Απλά στα mp3s αφαιρείς κάτι. Σε ένα mp3 αρχείο υπάρχει η πληροφορία του sampling rate του μητρικού wav? Είναι τα 44100 που αναφέρουν? Και ποιο είναι το πρόγραμμα που λες ότι δεν εμφανίζει το oversampling?πχ το winamp?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λογικά, την αρχή του oversampling που λες την εφαρμόζουν στα lossless αρχεία , πχ wav. Απλά στα mp3s αφαιρείς κάτι. Σε ένα mp3 αρχείο υπάρχει η πληροφορία του sampling rate του μητρικού wav?

 

Αυτό που λες, δεν σε ενδιαφέρει και δεν υπάρχει.

 

Το θέμα δεν είναι εάν κάνει sampling σε ικανή συχνότητα... είναι εάν το τελικό αποτέλεσμα μπορείς να το χαρακτηρίσεις ως κακό ή καλό.

 

Σωστά ο αποπάνω μίλησε για μεγάλες συχνότητες δειγματοληψίας κατά τις "πρώιμες" διαδικασίες. Όμως, πέρα από το καθαρό DSP υπάρχουν και άλλοι παράγοντες που κάνουν, τελικά, τον ψηφιακό ήχο αρκετά καλύτερο από τον αναλογικό.

 

Ένας εξ αυτών είναι οι ικανότητες του αυτιού.

 

Βλέπω διάφορους που λένε ότι ακούνε διαφορά σε επιχρυσωμένα καλώδια, σε αναλογικό και ψηφιακό ήχο (όχι mp3) κτλ κτλ.

 

Στην ουσία, αυτό που "ακούνε" είναι η ΠΑΡΑΜΟΡΦΩΣΗ που ΕΧΟΥΝ ΣΥΝΗΘΙΣΕΙ να ακούνε από το, κατά τα άλλα, πιστό τους ΑΝΑΛΟΓΙΚΟ σύστημα....

 

 

Ένα τρανό παράδειγμα είναι η προ-ενίσχυση του πικάπ, που από μόνη της είναι ΠΑΡΑΜΟΡΦΩΣΗ του συχνοτικού περιεχομένου (χωρίς να πιάσω την πιστότητα της βελόνας).

 

 

Έτσι, το καλό μπορεί να οριστεί ως το πιο πιστό στην ΑΡΧΙΚΗ πηγή. Όμως, από την στιγμή που έχεις μικρόφωνα, κονσόλες, ταινίες ή ADC/DAC, ηχεία, δωμάτιο, αυτί... ΔΕΝ μπορείς να ακούσεις ΠΟΤΕ το "καλό". Το μόνο που μπορείς να πάρεις είναι ένα εύκολα διαχειρίσιμο αρχείο και χωρίς "μεγάλες" παραμορφώσεις. Τις λιγότερες εισαγάγει ο ψηφιακός ήχος.

 

 

Υ.Γ. Όσο για τον προηγούμενο που είπε να δω αναλογική και ψηφιακή κυματομορφή... δεν θα ήθελα να ρωτήσω το πού να την δω!!!! Φαντάζομαι ότι δεν εννοούσε παλμογράφο.. μόνο LOL

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...