Προς το περιεχόμενο

Ο πρώτος σκληρός δίσκος SSD 1TB από την OCZ


dimitris2006

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αν φτάνανε στην Ελλάδα σε τιμή αντίστοιχη σε € και όχι όπως είναι μέχρι τώρα που τα $ γίνονται απλά €, καλά θα ήτανε...

 

Ναι 933 ευρώ δηλαδή... Κάποιος που θα έδινε 933 δεν θα έδινε 1300 δηλαδή;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 35
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Εγώ θα διαφωνήσω με τις τιμές.. στα μικρά μοντέλα είναι απλά ικανοποιητικές αλλα το μοντέλο του 1TB είναι απαράδεκτο

 

Γιατί δεν προσφέρει τίποτα πέρα από τον μεγαλύτερο χώρο αποθήκευσης... άρα θα πρέπει να έχει ΜΙΚΡΟΤΕΡΗ τιμή από τα υπόλοιπα μοντέλα της οικογενειας (αναλογικά με τον συνολικό όγκο) δηλαδή τι εννοώ..

 

ο 128GB κάνει 166$ είναι δηλαδή 7,8125 φορες μικρότερος από αυτόν του 1GB.. άρα υποθετικά 7,8125 τέτοιοι δίσκοι θα είχαν ίδια χωρητικότητα..

 

πρακτικά αυτό σημαίνει 166* 7,8125 = 1296,875$

η αλλιώς αν περνάμε 8 δίσκους (έχοντας ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΗ συνολική χωρητικότητα ) θα έβγαινε 166 * 8 = 1328...

 

και 1300 είναι η τιμή του 1TB... παίζουν με τις εντυπώσεις επειδή δεν πολυακούγονται οι δίσκοι σε αυτή την χωρητικότητα...

 

 

το πολύ 1000$ 8a ήταν μια τίμια κοστολόγηση...

 

Δηλαδή η dimm των 8gb πρέπει να είναι φθηνότερη από τις 4 των 2gb αθροιστικά.Στην πράξη αυτό δεν παίζει. Ειδικά για πρωτοεμφανιζόμενο hardware που ενσωματώνει τα κόστη RnD...

 

Και υπάρχουν πολλοί λόγοι που κάποιος θα πληρώσει το μεγαλύτερο και ακριβότερο Hardware : 1. Οικονομία χώρου, 2. Κατανάλωση, 3. διαθέσιμα bays στο σύστημα.

 

Και επειδή οι SSD απευθύνονται (αν όχι κυρίως, αλλά σε πολύ σημαντικό βαθμό), σε φορητά (notebooks-tablets-superthin notebooks), τα παραπάνω αποκτούν τεράστια σημασία..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θελω αυτον τον 1 τβ. ,με ενα i7. Μαζι και 16 γιγα ραμ. Στο pc μου,,,,,

 

 

Για internet και office μονο ,,,,,))))))

 

 

Χαχα ..

Εντάξυ τα πρώτα 2,την RAM τι θα την κανεις?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χαρά που θα κάνουν τώρα όσοι επιμένουν σε μηχανικό επειδή περιμένουν να βγούν SSD 500gb στα 100€..Σε 10 χρονάκια θα πάρουν SSD.

 

ένα έχω να πώ.... έβαλα SSD και είναι 100 φορές καλύτερο απ'οτι αν έβαζα 60GB Ram... Έκανα ενα clone ton SSD δίσκο μου σε μηχανικό δίσκο και έκανε άπειρε ώρες να ανοίξει ενώ με τον SSD δευτερόλεπτα...

 

Και για οσους υποστηρίζουν ότι είναι ακόμα πολύ μικροί για να αγοράσουν έναν... έχω να πω πω δεν χρειάζετε να έχετε τα πάντα στον SSD. Εγώ εβαλα μόνο το λειτουργικό, και τα αρχεία μου είναι σε μηχανικό... Η διαφορά είναι εξίσου τρομακτική

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άντε να ρθει ο καιρός που θα αγοράζουμε.2tb ssd στα 100 ευρο να μην έχουμε το άγχος μην χτυπήσει ο σκληρός και χάσουμε τα δεδομένα μας.Έτσι ήταν και με τις ddr 3 μνήμες.Στην αρχη θυμάμαι είχαν τα 2gb στα 1333 περιπου 500 ευρο και τώρα χτυπάς 8gb στα 1600 με 60 ευρό.Έτσι θα γίνουν και οι ssd.Ότι είναι καινούργιο βάζουν τρελές τιμές και πάντα θα υπάρχουν αυτοί που θα τα χώνουν χοντρά για κάτι καινούργιο που είναι υπερτιμημένο 1000% της αξίας του.Σε 1-2 χρόνια θα πουλούνται 10tb σκληροί μηχανικοί στα 200 και 2tb ssd στα 100.Πάντα έτσι γίνετε.Ειδικά τελευταία που η τεχνολογία εξελίσσεται ραγδαία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ένα έχω να πώ.... έβαλα SSD και είναι 100 φορές καλύτερο απ'οτι αν έβαζα 60GB Ram... Έκανα ενα clone ton SSD δίσκο μου σε μηχανικό δίσκο και έκανε άπειρε ώρες να ανοίξει ενώ με τον SSD δευτερόλεπτα...

 

Και για οσους υποστηρίζουν ότι είναι ακόμα πολύ μικροί για να αγοράσουν έναν... έχω να πω πω δεν χρειάζετε να έχετε τα πάντα στον SSD. Εγώ εβαλα μόνο το λειτουργικό, και τα αρχεία μου είναι σε μηχανικό... Η διαφορά είναι εξίσου τρομακτική

 

'Έκανα το ίδιο πριν 1.5 χρόνο. 64 GB SSD για το λειτουργικό και 1,5 Terra για τα αρχεία. Είχα δώσει γύρο στα 150 νομίζω για τον 64 και δεν μετανιώνω. Έχω γενικά πολλή καλό μηχάνημα, i7, 6gb Ram, 64bit λειτουργικό, κλπ κλπ κλπ και δεν έβλεπα διαφορά ταχύτητας, ούτε κατά την εκκίνηση ούτε εν ώρα λειτουργίας!!! Με τον SSD - βρήκα την χαρά μου!

 

 

SSD μόνο αν το χρειάζεστε. Τρέχω Virtual PC's και μου βγήκε σε καλό, τώρα για office και ίντερνετ όπως λένε μερική... κρίμα και τα 2€ παραπάνω.... (από την άλλη, καλύτερα εκεί παρά να τα φάει ο καμία χρεωκοπία :P :P :P)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και αν παρεις 1 tera ποσα giga χανεις αν παρεις πχ 4 250 αρηδες?....

 

Μπορεί και τίποτα... γιατί και οι 256 με την σειρά τους δεν είναι 256 ακριβώς....

 

 

Δηλαδή η dimm των 8gb πρέπει να είναι φθηνότερη από τις 4 των 2gb αθροιστικά.Στην πράξη αυτό δεν παίζει. Ειδικά για πρωτοεμφανιζόμενο hardware που ενσωματώνει τα κόστη RnD...Και υπάρχουν πολλοί λόγοι που κάποιος θα πληρώσει το μεγαλύτερο και ακριβότερο Hardware : 1. Οικονομία χώρου, 2. Κατανάλωση, 3. διαθέσιμα bays στο σύστημα.Και επειδή οι SSD απευθύνονται (αν όχι κυρίως, αλλά σε πολύ σημαντικό βαθμό), σε φορητά (notebooks-tablets-superthin notebooks), τα παραπάνω αποκτούν τεράστια σημασία..

 

Στην πράξη μια χαρά παίζει (αν και στην περίπτωση των ram δεν ισχύει αυτό ακριβώς ως σύγκριση γιατί οι μνήμες με μεγαλύτερη χωρητικότητα έχουν και μεγαλύτερη απόδοση πχ καλύτερα είναι να έχεις ένα dim 1024 παρα 2 512 dual channel - αλλα παρόλα αυτά ισχύει και εκεί)

 

Και πρόσεξε δεν σύγκρινα σύκα με δαμάσκηνα δηλαδή το πρωτοεμφανιζόμενο προϊόν με κάποιο παλιό η λιγότερο καλό

 

Σύγκρινα την ίδια ομάδα πρωτοεμφανιζόμενων προϊόντων που διαθέτουν την ίδια τεχνολογία... και ανέφερα απλά το μικρότερο σε χωρητικότητα επειδή είναι και το ακριβότερο -για να τους κάνω χάρη... - επειδή είπες κάτι για χώρο.. ok 8 128 πιάνουν πολύ χώρο αλλα 2 512? (που θα είναι και φτηνότεροι από 8 128...) και για να δεις ότι δεν ισχύει αυτό που λες με τις τιμές ούτε στην παρούσα περίπτωση σύγκρινε απλά την τιμή του 128 με τον 256 θα δεις ότι ο 256 είναι φτηνότερος από 2 128.... και το ίδιο ισχύει για τον 512 μοναδική παραφωνία το 1tb...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι SSD για εγκατάσταση του λειτουργικού, μερικών προγραμμάτων και πολύ συγκεκριμένων αρχείων είναι πλέον οικονομικοί και απίστευτα γρήγοροι.Προσωπικά είμαι τρομερά ικανοποιημένος.Στον φορητό υπολογιστή έχω γλιτώσει από το άγχος των bad sectors . H εκκίνηση είναι τρομερά γρήγορη. Οι μαγνητικοί θα είναι τουλάχιστον για τα επόμενα πέντε χρόνια πιο φτηνοί και πολύ πολύ μεγαλύτεροι.Θεωρητικά η μαγνητική εγγραφή έχει κάποια όρια και εκεί θα αρχίσουν μετά από πολύ καιρό να επιβάλλονται οι SSD.

 

 

 

 

Σήμερα δεν νομίζω πως ένας μέσος χρήστης χρειάζεται πάνω από 128 GByte για το λειτουργικό, προγράμματα και αρχεία συστηματικής χρήσης. 166 δολάρια ή γύρω στα 170 ευρώ, αξίζουν για τόσο μεγάλη διαφορά επιδόσεων. Για τα υπόλοιπα αρχεία οι μαγνητικοί δίσκοι εσωτερικοί ή USB 3.0 κάνουν μια χαρά την δουλειά τους. Όσοι είναι μερακλήδες ή βγάζουν καλά χρήματα από τους υπολογιστές ο Octane (SATA 3.0) στο 1 TByte είναι πραγματικά υπέροχος σε επιδόσεις και χωρητικότητα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άντε να ρθει ο καιρός που θα αγοράζουμε.2tb ssd στα 100 ευρο να μην έχουμε το άγχος μην χτυπήσει ο σκληρός και χάσουμε τα δεδομένα μας.Έτσι ήταν και με τις ddr 3 μνήμες.Στην αρχη θυμάμαι είχαν τα 2gb στα 1333 περιπου 500 ευρο και τώρα χτυπάς 8gb στα 1600 με 60 ευρό.Έτσι θα γίνουν και οι ssd.Ότι είναι καινούργιο βάζουν τρελές τιμές και πάντα θα υπάρχουν αυτοί που θα τα χώνουν χοντρά για κάτι καινούργιο που είναι υπερτιμημένο 1000% της αξίας του.Σε 1-2 χρόνια θα πουλούνται 10tb σκληροί μηχανικοί στα 200 και 2tb ssd στα 100.Πάντα έτσι γίνετε.Ειδικά τελευταία που η τεχνολογία εξελίσσεται ραγδαία.

 

Έχεις μια λάθος βάση. Ότι βγαίνει στην πληροφορική δεν σημαίνει ότι απευθύνεται και σε όλους τους PC users. Με αυτό το σκεπτικό χαραχτηρίζεις εσύ την τιμή των $1300 για 1 ΤΒ SSD τρελή-εξωφρενική κτλ αλλά για μιά εταιρεία που πραγματικά χρειάζεται τέτοιο hardware η τιμή θα έλεγα είναι ιδιαίτερα προσιτή. Όσο για 2ΤΒ SSD (δεν έχουν βγεί κάν), στα 100 ευρώ βάλε μια 5ετία τουλ. Εδώ οι μηχανικοί αν το προσέξεις κάθε χρόνο με τα ίδια χρήματα παίρνουμε επιπλέον 500GB πχ 0 500αρης που πήρα το 2008 είχε 110 ευρώ και σήμερα με 90 παίρνω 2 ΤΒ. Δεν γίνετε ξαφνικά να πέσουν οι τιμές στους SSD.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...