Προς το περιεχόμενο

Ο πρώτος σκληρός δίσκος SSD 1TB από την OCZ


dimitris2006

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Έχεις μια λάθος βάση. Ότι βγαίνει στην πληροφορική δεν σημαίνει ότι απευθύνεται και σε όλους τους PC users. Με αυτό το σκεπτικό χαραχτηρίζεις εσύ την τιμή των $1300 για 1 ΤΒ SSD τρελή-εξωφρενική κτλ αλλά για μιά εταιρεία που πραγματικά χρειάζεται τέτοιο hardware η τιμή θα έλεγα είναι ιδιαίτερα προσιτή. Όσο για 2ΤΒ SSD (δεν έχουν βγεί κάν), στα 100 ευρώ βάλε μια 5ετία τουλ. Εδώ οι μηχανικοί αν το προσέξεις κάθε χρόνο με τα ίδια χρήματα παίρνουμε επιπλέον 500GB πχ 0 500αρης που πήρα το 2008 είχε 110 ευρώ και σήμερα με 90 παίρνω 2 ΤΒ. Δεν γίνετε ξαφνικά να πέσουν οι τιμές στους SSD.

 

 

και εσύ με λάθος βάση μιλάς λες και είσαι ο δικηγόρος τους :P η πραγματικότητα είναι ότι τους στοιχίζει περιμου 50$ η παρασκευή του ssd και τον πουλάνε τόσο επειδή ο κόσμος θέλει και δίνει τα λεφτά για να έχει το πιο νέο (η ο επαγγελματίας για να έχει το πιο γρήγορο)

 

όταν θα σταματήσει η ζήτηση η θα αυξηθεί ο ανταγωνισμός θα πέσουν οι τιμές.. προς το παρόν είναι "hot" προϊόν και θα το μοσχοπουλάνε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 35
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Εχουν πεσει οι τιμες. Πριν απο 2 χρονια με 220 ευρω δεν επερνες 256 giga.

Εγω το εχω πει.Οταν παει 200 ευρω ο 500ρης θα παρω και δεν ειναι πολυ μακριά απο οτι φαινεται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

η πραγματικότητα είναι ότι τους στοιχίζει περιμου 50$ η παρασκευή του ssd

 

Δε κοστίζει τόσο η πραγωγή του SSD. Τα υλικά μόνο, ίσως να κοστίζουν τόσο ή ακόμα και λιγότερο. Υπάρχει όμως το κόστος του R&D που είναι απίστευτα μεγάλο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και εσύ με λάθος βάση μιλάς λες και είσαι ο δικηγόρος τους :P η πραγματικότητα είναι ότι τους στοιχίζει περιμου 50$ η παρασκευή του ssd και τον πουλάνε τόσο επειδή ο κόσμος θέλει και δίνει τα λεφτά για να έχει το πιο νέο (η ο επαγγελματίας για να έχει το πιο γρήγορο)

 

όταν θα σταματήσει η ζήτηση η θα αυξηθεί ο ανταγωνισμός θα πέσουν οι τιμές.. προς το παρόν είναι "hot" προϊόν και θα το μοσχοπουλάνε...

 

 

Πέρα από το κόστος έρευνας και ανάπτυξης που είπε ο Haldol κάνεις ένα ακόμα λάθος. Οι τιμές είναι υψηλές όσο δεν υπάρχει ζήτηση και συνεπώς έχουμε περιορισμένη παραγωγή. Όσο η ζήτηση αυξάνει ανάλογα έχουμε και αύξηση στην παραγωγή (για να ικανοποιηθεί η ζήτηση) και οι τιμές μειώνονται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπερα παιδια . εχω παρει αυτον τον δυσκο http://www.plaisio.g...7200rpm-SAT.htm

και εχω μια απορία αυτη η υποδοχή που εχω τονισει με το κοκκινο βελακι χρειαζεται πουθενα; ρωταω γιατι καπου διαβασα οτι περνει ενα προσθετο καλοδιακι για να εχει καλύτερη αποδοση ο δυσκος .. αν γνοριζει κανεις το θεμα ας απαντησει ... ευχαριστω ..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...