Προς το περιεχόμενο

Ποια Ταινία Μόλις Είδατε; (2)


Sellers

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Split

 

Επιτελους μια ταινια του Σιαλαμαν που πραγματικα ευχαριστιεμαι (σε ενα μεγαλο ποσοστο) μετα απο πολλα χρονια.

 

Κατ'αρχας ξεκιναω με την εμφανιση του Μακαβοι που ειναι εξαισια πραγματικα και οχι μονο ανεβαζει την ποιοτητα του εργου αμεσα και ψηλα αλλα πιθανοτατα ειναι και η μεγαλυτερη του attraction. Καταπληκτικες εναλλαγες και σωστες αποδοσεις στη παθογενεια των προσωπικοτητων.

 

Η σκηνοθεσια ηταν παρα πολυ καλη. Σε προσελκουσε στην ιστορια του εργου χωρις να σε κανει να θελεις να χαζεψεις αλλου, ισορροπησε μεταξυ του ποτε θα εχει διαλογο που θα δωσει στον θεατη κατι να καταλαβει και το ποτε θα ειναι ατμοσφαιρικο θριλερ και επισης καταφερε να σοκαρει

flashback κοριτσιου....

 

 

Οσο για το τελος

ημουν σιγουρος οτι θα εκανε relate τα τραυματα του με αυτα που που ειδε στο σωμα της Κεισι και θα την αφηνε. Ισως το μονο θετικο που κραταω απο το σημειο αυτο μεχρι και το τελος τελος....

το θεμα ειναι πως κολλησε σε ολη τη ταινια και την ποιοτητα που ειχε δειξει πριν. Σχεδον καθολου θα ελεγα και σαν να ξεφυγε η ολη κατασταση. Καταλαβαινω ποιο ειναι το twist αλλα απλα δεν μ'αρεσε.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 19,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Επισκέπτης

Καταλαβαινω ποιο ειναι το twist αλλα απλα δεν μ'αρεσε.

 

Ίσως εννοείς άλλο πράγμα, αλλά διευκρινίζω ότι το twist δεν είναι αυτό που αναφέρεις. Σε περίπτωση που μιλάς για το κανονικό, τι δε σου άρεσε και γιατί; Έχω περιέργεια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ίσως εννοείς άλλο πράγμα, αλλά διευκρινίζω ότι το twist δεν είναι αυτό που αναφέρεις. Σε περίπτωση που μιλάς για το κανονικό, τι δε σου άρεσε και γιατί; Έχω περιέργεια.

Οπως το καταλαβα το twist,

ειναι οτι το εργο ανηκει στη σφαιρα του Unbreakable. Σε συναρτηση αυτου, με χαλασε οτι πηγε στο παραφυσικο και το ηθελα περισσοτερο σαν standalone χωρις τις υπερβολες που ειδα στο τελος.

 

Απο τη στιγμη που το ειχε παρει αποφαση οτι ετσι θα ηταν, ΟΚ, εγω δεν ηξερα τι επροκειτο και δεν τρελαθηκα. Anyway, η ωραια σκηνη στον καθρεφτη μετριασε καπως την μινι απογοητευση μου.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

The Young Offenders

 

Ταινια για δυο 15χρονα που προσπαθουν να ξεφυγουν απο το αδιεξοδο της ζωης τους που διαγραφεται στη πολη τους κυνηγωντας δεμα(τα) κοκαινης σε ενα αλλο μερος της Ιρλανδιας (πραγματικη ιστορια οσον αφορα τη κοκαινη).

 

Ωραιο road movie, με γελιο κατα περιοδους και παρ'ολο που η ταινια κρατα ενα χιουμοριστικο υφος καθ'ολη τη διαρκεια της, εχει και ττις σοβαρες στιγμες ετσι για να υπενθυμιζει στον θεατη να μην ξεχνα την οπτικη γωνια που παντα πρεπει να εχει στο μυαλο του βλεποντας την.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

A Dark Song

 

MV5BMTEzNDk1MzM4MDleQTJeQWpwZ15BbWU4MDM2

 

http://www.imdb.com/title/tt4805316/

 

Αρκετά καλή ταινία χαμηλού budget, διαμαντάκι στην κατηγορία.

Από τα θετικά του είναι πάρα πολύ καλή υπόθεση και η ατμόσφαιρα που δημιουργεί. Το τέλος το περίμενα καλύτερο, αφήνοντάς μου μια "Meh, could have been better" αίσθηση, παρόλα αυτά είναι καθαρά υποκειμενική άποψη και δεν θα πρέπει να σας επηρεάσει αρνητικά. Με μεγαλύτερο budget θα μπορούσε να ήταν εξαιρετικό.

 

7/10 Λόγο budget (θεωρώ ότι φοβήθηκαν το ρίσκο) και την μέτρια επίγευση... 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Assassin's Creed (2016)

ηθελα πιο πολυ ξυλο,στα αρνητικα συνεχεια το εφε καπνου να καλυψουν δεν ξερω κ γω τι.. 7/10

Πες μου οτι κάνεις πλάκα???...Αλήθεια τώρα?μόνο τα εφε καπνού στα αρνητικά???Ούτε ο Fassbender δεν μου αρεσε...Μαύρο χάλι η ταινία απο όλες τις απόψεις !!!.....STAY AWAY!!!!!

4/10

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

A Dog's Purpose

 

MV5BNDQ4NjkxNzgzN15BMl5BanBnXkFtZTgwMjAz

 

http://www.imdb.com/title/tt1753383/?ref_=nv_sr_1

 

 

Είμαι φιλόζωος, έχω και σκύλο και γάτα στο σπίτι, και είπαμε σήμερα με την κοπελιά μου να δούμε το παραπάνω έργο... 33 χρόνια αντρίλας χάθηκαν μέσα σε 1 ώρα και 40 λεπτά. 

 

9/10 επειδή με έκανε να κλάψω. 

Επεξ/σία από Daemonos
  • Like 10
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πες μου οτι κάνεις πλάκα???...Αλήθεια τώρα?μόνο τα εφε καπνού στα αρνητικά???Ούτε ο Fassbender δεν μου αρεσε...Μαύρο χάλι η ταινία απο όλες τις απόψεις !!!.....STAY AWAY!!!!!

4/10

ναι αληθεια ηταν λιγο αγγουρι ο τυπος, δεν ειμαι και πολυ αντικειμενικος λογω των παιχνιδιων :P 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

The Handmaiden (2016) (imdb: 8.1)

 

Ωραία ταινία, όχι όμως για όλα τα γούστα με δυνατές ερωτικές στιγμές που ίσως προκαλέσουν αμηχανία (σύμφωνα με την κοπέλα μου, τσόντα). Διαρκεί σχεδόν δυόμιση ώρες με αρκετές ανατροπές οι οποίες σου κρατούν το ενδιαφέρον. Είναι κορεάτικης παραγωγής, σκηνθετημένη από τον Chan-wook Park γνωστός για το Oldboy.  (7.5/10)

 

Hunt for the wilderpeople (2016) (imdb: 7.9)

 

Αρκετά συμπαθητική ταινία με μερικές αστείες και λίγο υπερβολικές σκηνές. Για το βραδάκι πριν κοιμηθείτε είναι ότι πρέπει.  (7/10)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

The book of eli  

Μια απίστευτη post apocalyptic ταίνία που ενώ την είχα αρκετά ακουστά πολλά χρόνια ,ποτέ δεν έκατσα να την δω.Σήμερα την είδα 1η φορά και αποζημιώθηκα πλήρως. 9/10

 

MV5BNTE1OWI1YzgtZjEyMy00MjQ4LWE0NWMtYTNh

 

http://www.imdb.com/title/tt1037705/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

A Dog's Purpose

 

MV5BNDQ4NjkxNzgzN15BMl5BanBnXkFtZTgwMjAz

 

http://www.imdb.com/title/tt1753383/?ref_=nv_sr_1

 

 

Είμαι φιλόζωος, έχω και σκύλο και γάτα στο σπίτι, και είπαμε σήμερα με την κοπελιά μου να δούμε το παραπάνω έργο... 33 χρόνια αντρίλας χάθηκαν μέσα σε 1 ώρα και 40 λεπτά. 

 

9/10 επειδή με έκανε να κλάψω. 

Ρε γμτ θελω και γω να το δω αλλα φοβάμαι μη με ψυχοπλακωσει..

Εχω και γω σκυλακι και ειχα πλανταξει στο κλαμα στο my dog skip  http://www.imdb.com/title/tt0156812/?ref_=fn_al_tt_1

 και στο Marley  http://www.imdb.com/title/tt0822832/?ref_=nv_sr_2

 

ουφ

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...