Προς το περιεχόμενο

Ποια Ταινία Μόλις Είδατε; (2)


Sellers

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Link.png Site: L'odyssee

 

 

Βιογραφικη ταινια του εξερευνητη ,εφευρετη ,δυτη και θαλασσοπορου Κουστω απο την οπτικη ματια του γιου  του  Φιλιπ με τον οποιο οι σχεσεις ειχαν μεγαλες διακυμανσεις .

Και ενω εχω διαβασει ολα τα βιβλια του Κουστω ,εχω δει ολες τους τις ταινιες στην ουσια με αυτα μεγαλωσα και με επηρεασαν βαθυτατα στην αγαπη που εχω για τον βυθο και τις καταδυσεις ,περιμενα να δω ενα  κινηματογραφικο επος βασισμενο στην ζωη του.

Η αληθεια ειναι πως εχει γινει καλη προσπαθεια  στον τεχνικο τομεα ,στο επιπεδο της παραγωγης -καθως προκειται για την ακριβοτερη Ευρωπαικη- παρολα αυτα κατι λειπει .

Δεν κορυφωνει ,δεν στεκεται ανταξια της φημης και της επιδρασης που ειχε αυτος ο ανθρωπος στην καταδυτικη και οχι μονο κοινοτητα.

 

7,3/10

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 19,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

MV5BMTc1NDYyOTA5MV5BMl5BanBnXkFtZTgwMjE2

Split...

http://www.imdb.com/title/tt4972582/?ref_=tt_rec_tt

Οτι και να πω γιαυτό το έργο είναι πραγματικά λίγο...

Απίστευτος ο McAvoy...σε καθηλώνει!Από τις καλύτερες ερμηνείες του ever!!

Must see !!

9/10 από εμένα!

 

 

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το split το ειδα κι εγω.το σεναριο δεν μου αρεσε καθολου.επισης περιμενα να εχει περισσοτερη αγωνια. 6/10.

Δηλαδη ,

  • Η άξια oscar performance του McAvoy που σε πήθει στο 100% οτι έχει 23 διαφορετικές προσωπικότητες 
  • Η ιστορία που ξεκινάει τόσο δυναμικά και αινιγματικά ..
  • Η σκηνοθεσία και η μουσική που συνθέτουν μια τέλεια κλειστοφοβική ατμόσφαιρα.
  • Και το twist μαζί με ένα απο τα καλύτερα endings που έχω δει τα τελευταία χρόνια σε ταινία..

Δεν σε συγκίνησαν καν έτσι?? <_<

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Link.png Site: http://www.imdb.com/title/tt1659619/?ref_=fn_al_tt_1">L'odyssee

 

 

Βιογραφικη ταινια του εξερευνητη ,εφευρετη ,δυτη και θαλασσοπορου Κουστω απο την οπτικη ματια του γιου του Φιλιπ με τον οποιο οι σχεσεις ειχαν μεγαλες διακυμανσεις .

Και ενω εχω διαβασει ολα τα βιβλια του Κουστω ,εχω δει ολες τους τις ταινιες στην ουσια με αυτα μεγαλωσα και με επηρεασαν βαθυτατα στην αγαπη που εχω για τον βυθο και τις καταδυσεις ,περιμενα να δω ενα κινηματογραφικο επος βασισμενο στην ζωη του.

Η αληθεια ειναι πως εχει γινει καλη προσπαθεια στον τεχνικο τομεα ,στο επιπεδο της παραγωγης -καθως προκειται για την ακριβοτερη Ευρωπαικη- παρολα αυτα κατι λειπει .

Δεν κορυφωνει ,δεν στεκεται ανταξια της φημης και της επιδρασης που ειχε αυτος ο ανθρωπος στην καταδυτικη και οχι μονο κοινοτητα.

 

7,3/10

 

Ο Κουστώ είχε κατηγορηθεί για ξάφρισμα αρχαίων ναυαγίων. Μηπως απαντάει αυτη η ταινια εστω κι εμμεσως;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις γύρισα από Alien: Covenant

 

Τα συναισθήματα είναι ανάμεικτα. Γενικά μου άρεσε, κυρίως γιατί το Prometheus μου άφησε τόσο κακή εντύπωση. Σίγουρα δεν πιάνει την πρώτη τριλογία σε ότι αφορά την ατμόσφαιρα και αυτό το "slow burn" στοιχείο που είχε ακόμα και το action packed δεύτερο. Η συγκεκριμένη ταινία έχει σίγουρα πολλά καλά που θα αρέσουν αλλά έχει και κάποια τρανταχτά λάθη που δεν θα έπρεπε να είχαν γίνει γιατί είναι τόσο εύκολα να τα καταλάβεις. Μερικά από τα καλά είναι τα μικρά aliens (που δυστυχώς δεν τα κρατάνε πολύ), ο ίδιος ο Fassbender (που τον παραδείχνουν και επικεντρώνονται υπερβολικά πάνω του), έχει ορισμένα σκηνικά που είναι πράγματι what the fuck και άλλα που λες "μα γιατί;". Εχουν κάνει το λάθος να μην δώσουν πολύ βάση στους ίδιους τους χαρακτήρες και σε αυτό δεν έχω αμφιβολία ότι φταίει το γράψιμο. Δεν πιστεύω πως μια ταινία δράσης όπως το Alien 2 καταφέρνει καλύτερο character development από μια ταινία "τρόμου" που το Covenant δείχνει να στοχεύει. 

 

Σπάστηκα επίσης που δεν έχει practical effects πουθενά και συνεπώς τα CGI βγάζουν μάτι πράγμα που είναι αδικαιολόγητο για Alien. Από εμένα θα πάρει 6/10 γιατί το θεωρώ ναι μεν ανώτερο από μετριότητα, σίγουρα καλύτερο από τον Προμηθέα αλλά αποτυγχάνει να πιάσει το πνεύμα των Aliens που ακόμα και το πρώτο Alien VS Predator έπιασε κάπως. Πραγματικά χαμένη ευκαιρία. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Detour (2016) 6/10

 

Αρκετά καλή δεν είχε κάποιο τρελό σενάριο, κρυφά νοήματα ή κάτι άλλο, απλά μια ιστορία με κάποιες σκηνοθετικές “τσακπινιές”.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Mr Nobody (2009)

 

Ωραια ταινια sci-fi με το φαινομενο της πεταλουδας. Αν και τον jared leto δεν τον συμπαθω και πολυ, ηταν πολυ καλος στην ταινια. Εχει και ωραιο ηθικο διδαγμα. Δεν ηταν τοσο Mindfuck οσο περιμενα ομως, στο τελος νομιζω οτι τα καταλαβαινεις ολα και δεν χρειαζεται να ψαξεις κατι.

 

8.5/10

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Lion 

 

Υπεροχη βιογραφικη ταινια που προκαλει πολλα συναισθηματα, ακρως συγκινητικη και καθηλωτικη σε σημεια. Προσωπικα με εκανε να νιωσω  μου υπενθυμισε ποσο ηλιθιος ημουν οταν παραπονιομουνα για ασημαντα πραγματα οταν ημουν μικρος.

 

 

1ο μισο απλα καταπληκτικο με τα συμβαντα που λαμβανουν μερος και τις εμπειριες του πρωταγωνιστη μας.

 

Το μεγαλυτερο μερος του 2ου δεν ειναι κακο αλλα οσο να'ναι υπολειπεται. Ομως ειναι φυσιολογικο και πιθανοτατα αδικη η συγκριση. Παρ'αυτα, περιεχει ωραιες σκηνες, σχεδον ποιητικες και μιλαω για εκεινες οπου ο ενηλικας πια πρωταγωνιστης να φανταζεται τον εαυτο του πισω στην Ινδια παρεα με τον αδερφο του και τη μανα του ξανα.

 

Το τελος της ταινιας ειναι περα για περα συγκλονιστικο μεχρι και την αποκαλυψη των πραγματικων προσωπων καθως και την τυχη του αδερφου του (οτι και να πεις ειναι λιγο...)

 

Ωραια η ερμηνεια του Πατελ, ξεχωρισε και ο μικρος Σαρου.

 

Μουσικη επενδυση μπορει να ηταν η ιδια ( ; )σε ολη τη διαρκεια αλλα αποτελεσε εξαιρετικη συνοδεια και υπενθυμιση του δραματος.

 

Επεξ/σία από speedy23
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Fast furious.

Ρε παιδιά έπαθαν κάτι οι ροντριγκεζ και η Θερον ή εφάρμοσαν κάποιο περίεργο εφέ πανω τους;

Κατά τα λοιπά....οκ γουατ εβα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

http://www.imdb.com/title/tt4857264/

 

Contratiempo

 

Ναι!Ναι!Ναι!

 

επιτελους ενα διαμαντακι!!!

 

8/10

Πολυ καλη!!

Χωρις να θυμαμαι ακριβως σεναριο, μου θυμησε το "The secret in their eyes" 2009

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είδα το 10 cloverfield lane. Εντάξει. 6/10.
Είδα και το don't breathe.  http://www.imdb.com/title/tt4160708/?ref_=nm_knf_t2 Μούσκεμα οι παλάμες από την αγωνία! 8/10.

 

 

Δεν κατάλαβα. Η τύπισσα που ήταν στο υπόγειο ήταν αυτή που σκότωσε την κόρη του; Και την άφησε έγκυο; Μετά πήγε να αφήσει και την ξανθιά έγκυο; Με σπερματέγχυση;

Στο τέλος επιβιώνει αυτός. Και γιατί δεν ανέφερε ότι του έκλεψαν τα λεφτά; Και τελικά ήταν μούφα ότι ήταν τυφλός; Επειδή στο τέλος φαίνονται τα μάτια του που είναι γαλάζια.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...