Προς το περιεχόμενο

Ποιά κάρτα γραφικών είναι καλύτερη;


Narayan

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Βασικά δεν πολυπαίζω παιχνίδια στο πισι, που και που κανένα Strategy απ'τα παλιά.

Εννοείται πως για gaming πας για ξεχωριστή, απλως αυτός στο πλαίσιο μου είπε πως είναι καλύτερα να βάλεις μια ξεχωριστή(έστω και φτηνή), και με έβαλε σε σκέψεις..

Αλλά μάλλον δεν θα ίσχυε αυτό που μου είπε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Το καταλαβαινω οτι οι επιλογες ειναι περιορισμενες αφου το budget ειναι μικρο αντε να ανεβουμε μεχρι τα 200,παραπανω δεν θελω γιατι σε 1- 2 χρονια θα φτιαξω καινουριο gaming pc,για την 6870 τι λες?

Σε ευχαριστω για τον χρονο σου παντως.

 

Ίδιες έναι με την 560. Βρές την φθηνότερη και τσίμπα την

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν ξέρω γιατί είμαι προκατειλημμένος, πιστεύω ότι οι nVidia είναι πολύ μπροστά

 

πραγματικά η ΑΤΙ έχει πολύ καλές κάρτες με λίγα χρήματα, όμως ρε παιδιά είναι καλές???

 

ATI http://www.e-shop.gr...l?id=PER.510801 175E

1000/5000MHz

 

όλες οι nVidia (GTX560/570/580 + ti version) είναι κάτω από αυτές τις συχνότητες και οι τιμές παίζουν από 190-280ε

 

1) τι χαρακτηριστικά παίζουν σήμερα στις κάρτες γραφικών? (90-180ε)[sLI-Crossfire ready]

2) τι σημαίνει αυτό? Memory Speed 1250 MHz (5000 effective)

 

 

3) όταν λέει 4000ΜΗz (1000DDR5) σημαίνει ότι μόνο 1000 από τα 4000 είναι DDR5? και το υπόλοιπο?

4) Memory Interface: 128bit είναι καλά?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.510801

 

Τιμή: 142.2 € + 32.71 € 23% ΦΠΑ = 174.90 €

 

πάντως 7770 > GTX550/560 στην εμφάνιση :P είναι ένας λόγος επιλογής και αυτό

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλύτερη από την 550, χειρότερη από την 560. Επειδή κοιτάς μόνο στο eshop δεν σημαίνει ότι αυτές είναι οι τιμές: http://www.skroutz.gr/s/435212/Sapphire-Radeon-HD-7770-GHz-Edition-1G%CE%92-GDDR5.html και υπάρχουν και φτηνότερες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε, η ati (νυν amd), πάντα έβγαζε αντάξιες κάρτες (με λίγες εξαιρεσεις) της nvidia, απλώς πιστεύω λόγω κακού marketing, δεν την είχε πάρει με καλό μάτι ο κόσμος.

Απο κει και πέρα, ειδικά τα τελευταία 2 χρόνια, η amd έχει εξαφανίσει στην κυριολεξία την nvidia απο τον χάρτη στην μικρή κατηγορία (μέχρι 100-150), έχει την πρωτοκαθεδρία στην μεσαία (μέχρι 300-350) και απλώς η μάχη δίνεται στην μεγάλη κατηγορία που εκεί ίσως έχει ένα ελαφρό προβάδισμα η nvidia.

DDR5 απλώς είναι memory speed x 4 = effective speed (πχ 1250Χ4=5000).... και ναι, είναι όλη ddr5, οχι μόνο το 1g

 

Aν ψάχνεις για κάρτα γύρω στα 200ε, η απάντηση είναι..hd7850

http://www.skroutz.gr/c/55/kartes-grafikwn-vga.html?from=catspan&keyphrase=7850

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

DDR5 απλώς είναι memory speed x 4 = effective speed (πχ 1250Χ4=5000).... και ναι, είναι όλη ddr5, οχι μόνο το 1g

τι σημαίνει αυτό? ότι από τα 4.2ΜΗz πχ τα 3.2 θα λειτουργούν σε Χ4 και το υπόλοιπο 1.0ΜΗΖ θα λειτουργεί σε Χ16?

 

γιατί σύμφωνα με άλλο θρεαντ, πρέπει να τα προσέχουμε αυτά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

γεια σας παιδια ειμαι νεος στο forum διαβαζω την συζητηση σας.ειναι πολυ ενδιαφέρων.επειδη ψάχνομαι κ εγω γενικος να φτιαξω ενα νεο μηχάνιμα κ με ενδιαφερει παρα πολυ η καρτα γραφικών γιατι την θελω να παιζω κ κανενα game.μηπως μπορει να μου εξηγήσει καποιος πως μπορώ να γνωρίζω μια καλη καρτα γραφικών. ενταξη γνωρίζω οτι πρέπει να εχει μεγαλη μνήμη αλλα πόσο σημαντικά ειναι τα

Engine Clock.

Memory Clock: .

Stream Processors:

Chip:

θα ξεφύγω λιγο απ το θεμα αλλα αν θα μπορουσατε να με βοηθείσεται θα σας ημουν υπόχρεος

μου χρωστάν απο ενα τοπικο κατάστημα(αρα κ πιο τσιμπημένες οι τιμές) 350 ευρω κ επειδη δε το κοβω να τα πέρνω σκέφτομαι να πάω να πάρω εναν επεξεργαστη μια μητρικη κ μια κάρτα γραφικών απο εκει..τα υπόλιπα θα τα παρω απο κάπου πιο φτινα..το ερώτημα μου ειναι λοιπόν φτάνουν τα χρήματα για να πάρω αξιόπιστα πράγματα? σας ειπα οτι το Pc θέλω και για game αλλα ενταξη δε θέλω να το τρέχει και στις max του απετήσεις το παιχνίδι..τα φώτασας παιδια αν σας ειναι έυκολο. : ))

και sorry αν ξεφεύγω απ την κουβέντα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Βασικα δεν σε ενδιαφερουν πολλα πραγματα. Κοιτας τα Reviews και βλεπεις πως αποδιδει.

Δεν ειναι Ευαγγελιο τα τεχνικα χαρακτηριστηκα.

 

Κατα τη γνωμη μου καλες καρτες αυτην τη στιγμη, οι οποιες παιζουν στα 200€ και εχουν σχεδον ιδιες επιδοσεις, ειναι η 7850 και η 560ti.

http://www.guru3d.com/articles_pages/amd_radeon_hd_7850_and_7870_review,15.html

 

Sent from my iPad using Insomnia

Επεξ/σία από Heatspreader
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επειδή εδώ φίλε μου ο καθένας λέει ότι θέλει, είναι αρκετά τα nVidia fun boys

 

για τις κάρτες γραφικών να κοιτάτε

 

Engine Clock

Memory Clock

Interface

Size

Support DX11/OpenGL4+/PhyscX/και πάει λέγοντας

 

μια καλή επιλογή με 150-200 ευρώ είναι

Engine Clock 900-1000

Memory Clock 4200-5000

Interface: 192-256Bit

Size: 1GBminimum - (1-1.5 better)

Support DX11/OpenGL4+/PhyscX/και πάει λέγοντας

 

με απλά λόγια, αυτή εδώ είναι πάρα πολύ καλή επιλογή

http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.510801

 

αν το δείτε με καθαρό μυαλό(και αφήσετε τους φανατισμούς), αυτή η κάρτα είναι ανώτερη από την GTX550/550Ti/560

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σ αυτήν την τιμή, είναι πολύ κακη η κάρτα. Για 120 ευρώ, οκ. Η 560 εννοείται ότι είναι πολύ καλύτερη, δεν το συζητάμε αυτό.

 

Αυτά που λες δεν αποτελούν κριτήρια σύγκρισης μεταξύ καρτών διαφορετικών εταιριών, ούτε καν μεταξύ διαφορετικών μοντέλων της ίδιας εταιρίας.

 

Λάθος τα έχεις καταλάβει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

φίλε μου, εγώ μιλάω με αποδείξεις, εσύ που το στηρίζεις αυτό που λες

 

αν δεν κοιτάμε τα παραπάνω specification τότε τι κοιτάμε? το πλαστικό? το ανεμιστηράκι?

 

και αυτό που λέτε ότι άλλο chip το ένα και άλλο το άλλο, μα ΦΥΣΙΚΑ και θα έχουν διαφορετικά τσιπ, αφού μιλάμε για διαφορετικές εταιρίες, τι σημαίνει αυτό? ότι αν δεν είναι nvidia είναι μάπα?

 

το ξέρω ότι η nvidia είναι κορυφή αλλά φίλε μου παρουσιάζετε τα πράγματα διαφορετικά από τι είναι

στις τιμές αυτές 100-300 (που έχω ασχοληθεί) μπορώ να σου πω ότι τα chips είναι ίδια, δεν έχει κάποιο μεγάλο πλεονέκτημα το από το άλλο!

 

 

ασχολήθηκα γιατί βλέπω αρκετούς φανατικούς NVIDIA-δες, και είναι κρίμα τώρα να προτείνουμε στον κόσμο ακριβές λύσεις, υπάρχουν και κάρτες της ATI όπως η 7770 που πραγματικά είναι πολύ καλύτερη λύση από την GTX550 & 550Ti και με λιγότερα χρήματα

 

{οι NVidia κάρτες είναι λίγο πιο ακριβές επειδή έχουν funboys{σαν τα iphone ένα πράγμα}}

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

φίλε μου, εγώ μιλάω με αποδείξεις, εσύ που το στηρίζεις αυτό που λες

Καμία απόδειξη δεν ανέφερες. Εγώ το στηρίζω εδώ: http://www.anandtech.com/bench/Product/536?vs=543

 

αν δεν κοιτάμε τα παραπάνω specification τότε τι κοιτάμε? το πλαστικό? το ανεμιστηράκι? Σου είπα. Τα παραπάνω specs από μόνα τους δεν λένε κάτι. Με τη λογική σου ένας pentum 4 στα 3GHz πρέπει να είναι γρηγορότερος από έναν i7 στα 2.6.

 

και αυτό που λέτε ότι άλλο chip το ένα και άλλο το άλλο, μα ΦΥΣΙΚΑ και θα έχουν διαφορετικά τσιπ, αφού μιλάμε για διαφορετικές εταιρίες, τι σημαίνει αυτό? ότι αν δεν είναι nvidia είναι μάπα? Ποιός είπε τέτοιο πράγμα? Διαφορετικά τσιπ έχουν και οι κάρτες της ίδιας εταιρίας όμως.

 

το ξέρω ότι η nvidia είναι κορυφή αλλά φίλε μου παρουσιάζετε τα πράγματα διαφορετικά από τι είναι

στις τιμές αυτές 100-300 (που έχω ασχοληθεί) μπορώ να σου πω ότι τα chips είναι ίδια, δεν έχει κάποιο μεγάλο πλεονέκτημα το από το άλλο! Δεν έχεις ασχοληθεί όσο θα έπρεπε. Βασικά ασχολείσαι σε λάθος βάση γι αυτό δεν μπορείς να βγάλεις άκρη. Τα chips εννοείται ότι δεν είναι ίδια. Μην το ξανεπεις αυτό.

 

]ασχολήθηκα γιατί βλέπω αρκετούς φανατικούς NVIDIA-δες, και είναι κρίμα τώρα να προτείνουμε στον κόσμο ακριβές λύσεις, υπάρχουν και κάρτες της ATI όπως η 7770 που πραγματικά είναι πολύ καλύτερη λύση από την GTX550 & 550Ti και με λιγότερα χρήματα Υπάρχουν 550ti φτηνότερες απο την 7770 που είναι καλύτερες από την 7750. Άρα έχουν μια χαρά θέση στην αγορά. Πριν μίλησες και για την 560. Διαφωνείς ότι η 7770 στα 175 ευρώ είναι ένα μάτσο χάλια?

 

Άντε να σε δω:

 

Ποιά είναι καλύτερη κάρτα. Αυτή: http://www.geforce.com/hardware/desktop-gpus/geforce-gtx-570/specifications ή η 7770? Η πρώτη έχει engine clock μόνο 732MHz!!!!

 

Στο ξαναείπα. Καλό είναι να ψάχνεσαι αλλά απέχεις πάρα πολύ από το να εκφράζεις απόλυτα τέτοιες θέσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...