Προς το περιεχόμενο

Ποιά κάρτα γραφικών είναι καλύτερη;


Narayan

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 2,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Παίδες καλησπέρα.

Σκέφτομαι να αναβαθμίσω από E5200 % 4850 που έχω τώρα. Επεξεργαστή έχω καταλήξει στον i5 2500K. Κάρτα ψάχνομαι, όσο πιο οικονομική και μη-ενεργοφόρα γίνεται, για να μη χρειαστώ αλλαγή τροφοδοτικού. Έχω καταλήξει στην 6850, εκεί στα 150 ευρώ.

Υπάρχει άλλη πρόταση;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ε για τα παιχνίδια γίνεται η δουλειά. Ειδικά τώρα με το bf3, κάνει τρελά σπασίματα. Έχω και τη 42άρα δίπλα και όσο ναναι μου τη σπάει να πηγαίνει αναξιοποίητη στα παιχνίδια.

Οπότε πάω για 6850; Για 1920χ1080 ανάλυση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ε για τα παιχνίδια γίνεται η δουλειά. Ειδικά τώρα με το bf3, κάνει τρελά σπασίματα. Έχω και τη 42άρα δίπλα και όσο ναναι μου τη σπάει να πηγαίνει αναξιοποίητη στα παιχνίδια.

Οπότε πάω για 6850; Για 1920χ1080 ανάλυση.

Και εγώ 4850 έχω και παίζω σε 1920χ1080. (OC @ 700Mhz,1150mhz)

Ικανοποιητικό frame rate έχω στο medium με HBAO,post process AA και καθόλου MSAA,FXAA.

Σκέφτομαι και εγώ να πάρω την 6850 και αναρωτιέμαι αν θα μπορώ να παίξω με όλα στο high.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Να ρωτήσω κι εγώ. Σκέφτομαι να κάνω μια ΠΟΛΥ ΜΙΚΡΗ αναβάθμιση στην κάρτα γραφικών. Προς το παρόν έχω αυτό το χώμα, την GT 520, η οποία τα βγάζει πέρα με τα καινούργια παιχνίδια (Skyrim, MW3) στις χαμηλές αναλύσεις (800x600). Ο επεξεργαστής είναι ένας μέτριος Athlon II x2 250, 3GB DDR3 μνήμη και το τροφοδοτικό μόλις 400w (καλό 400άρι, αλλά έχει κλείσει και δυο χρόνια). Δεν υπάρχει λόγος ούτε μ' ενδιαφέρει να πάω πολύ ψηλά.

 

Δεδομένου ότι η οθόνη δε βγάζει πάνω από 1280x1024 (και δε σκοπεύω να αλλάξει αυτό στο εγγυής μέλλον) και ο επεξεργαστής δεν είναι και ό,τι πιο δυνατό, υπάρχει λόγος να πάω στην HD6670 ή και με μια 6450 στέκομαι; Το μεγαλύτερο που μ' ενδιαφέρει είναι καθαρά να βγάζει το παιχνίδι έστω τα 1280x της οθόνης σε καλά fps (η GT250 παίζει στα 10-15fps στην καλύτερη σε τέτοιες αναλύσεις), γιατί η διαφορά μεταξύ SD και HD είναι μεγάλη στα σύγχρονα παιχνίδια.

Επεξ/σία από NeoRanger
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

CPU : Intel Core 2 Quad Q6600

RAM : 4GB DDR2 -800

PSU : 850 W

M/B : Asus Striker Extreme i680

Monitor : 1680 x 1050

 

Ποιά κάρτα γραφικών ~170ε προτίνετε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

CPU : Intel Core 2 Quad Q6600

RAM : 4GB DDR2 -800

PSU : 850 W

M/B : Asus Striker Extreme i680

Monitor : 1680 x 1050

 

Ποιά κάρτα γραφικών ~170ε προτίνετε;

 

δεν γνωρίζω πολλά για να σου προτινω κατι, αυτο που ξέρω είναι πως χρειαζεσαι τα μισα χρηματα, γιατι τα υπολοιπα θα παν χαμενα με τετοιο επεξεργαστη, τον οποιο εχω και γω. θα σου κοβει αποδοση λόγω χαμηλών συχνοτητων παρόλο τους 4 πυρήνες. βεβαια μπορεις να κανεις oc αλλα δε θα καταφέρεις πολλά γιατί είναι και παλιάς αρχιτεκτονικής. να φανταστεις το καλυτερο που μπορεις να φορεσεις με τετοιον επεξεργαστη ειναι μια 5770 καλης υλοποιησης (70ε) την οποια αγορασα προσφατα απ' εδω. και παλι όμως χρειαζεσαι oc για το μεγιστο της αποδοσης της, φαντασου, απο Psu είσαι άνετος, χαλαρά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Και εγώ 4850 έχω και παίζω σε 1920χ1080. (OC @ 700Mhz,1150mhz)

Ικανοποιητικό frame rate έχω στο medium με HBAO,post process AA και καθόλου MSAA,FXAA.

Σκέφτομαι και εγώ να πάρω την 6850 και αναρωτιέμαι αν θα μπορώ να παίξω με όλα στο high.

 

Με όλα στο high με 6850 ξέχνα το. Ούτε με 6870 μπορείς σε κάποια παιχνίδια όλα στο high οπότε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπερα παιδια.φτιαχνουμε ενα pc με φιλο μου,και θα ηθελα την γνωμη σας για την gpu του συστηματος.Κολλημενο σε 1080ρ αναλυση θα ειναι το συστημα και προσωπικα στοχευω στην 7970.Εχετε καποια αντιπροταση?ισως 590gtx,αν και οπου την εχω πετυχει ειναι αρκετα πιο ακριβη απο την 7970 και δεν ξερω αν αξιζει.ευχαριστω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πιστευεις οτι ειναι πεταμα χρηματων?προσωπικα το εχω αφησει λιγο το αθλημα του pcing,και επειδη το 1080ρ θελω να το σηκωνει απροβληματιστα στο gaming με φουλ τα settings εξου και η σκεψη μου για μια τετοια καρτα.Δεν ξερω ειμαι ανοικτος σε αντιπροταση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ρε παιδιά καμιά καλή κάρτα γραφικών κοντά στα 150 ευρό να παίζει όλα τα παιχνίδια σε 1080p όλα στο full υπάρχει ή ζητάω πολλά??

 

που είπανε για αυτήν!

http://www.plaisio.gr/Computers/Hardware/SVGA.htm?CHIPSET=ATI&CHIPSET_TYPE=HD%206750

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...