Προς το περιεχόμενο

Ποιά κάρτα γραφικών είναι καλύτερη;


Narayan

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 2,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Εγώ παιδιά θα ήθελα να κάνω μια ερώτηση σχετικά με τις κάρτες γραφικών. Η μητρική μου φέρει θύρα PCI express 16x. Μπορεί να υποστηρίξει κάρτα γραφικών με θύρα PCI express 16x 2.0; Αν ναι,θα λειτουργεί με μειωμένες επιδόσεις;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ παιδιά θα ήθελα να κάνω μια ερώτηση σχετικά με τις κάρτες γραφικών. Η μητρική μου φέρει θύρα PCI express 16x. Μπορεί να υποστηρίξει κάρτα γραφικών με θύρα PCI express 16x 2.0; Αν ναι,θα λειτουργεί με μειωμένες επιδόσεις;

 

 

Ναι, υπάρχει full compatibility.

 

Θεωρητικά ναι, οι επιδόσεις σε bandwidth μιας 1.X θύρας είναι περίπου οι μισές μιας 2.0 θύρας, με την προυπόθεση βέβαια πως τα lanes παραμένουν σταθερά. Αυτό μεταφράζεται ως εξής: Μια PCI express 1.X 16x θύρα έχει περίπου τις ίδιες επιδόσεις με μια PCI express 2.0 8x θύρα.

Αλλά μετά την θεωρία έρχεται και η πράξη. Και αυτή λέει πως η διαφορά στις πραγματικές επιδόσεις θα είναι αμελητέα, έως και ανύπαρκτη. Μην το φοβάσαι λοιπόν...:-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα!Θέλω να αγοράσω καινούρια κάρτα και είμαι ανάμεσα σε 5850 και 5770.

Το σύστημα μου είναι:4g ram, phenom2 x3 [email protected] ,mobo ecs 780gma και η ανάλυση που παίζω είναι 1400χ900 και θέλω να έχω τα settings full (όχι σto crysis αλλά στα περισσότερα παιχνίδια τελοσπάντων!).Επίσης ενδέχεται σε κανά χρόνο να αγοράσω 1920χ1080 οθόνη.

Τι προτείνετε??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

μιλάω για την τωρινή σου...καλύπτει μέχρι και τα 1680χ1050 πολύ καλά...από εκεί και πάνω αλλάζει το πράγμα :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
οι Ati είναι οι καλύτερες τέλος nVidia δέν υπάρχουν τέλος!!!Ευχαριστώ!!!:-D:shifty:

 

Ευχαριστούμε για την βαθειά εμπεριστατωμένη και αντικειμενική γνώση που μοιράστηκες μαζί μας.

 

:-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...