Προς το περιεχόμενο

πιθανο προβλημα bottleneck


Chris92

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα,ψαχνωντας στο forum βρηκα οτι αν εχεις πολυ καλη καρτα γραφικων και σχετικα παλιο επεξεργαστη υπαρχει περιπτωση να εμφανιστει ενα προβλημα, το λεγομενο bottleneck.Επειδη προκειται να αγορασω μια καινουργια καρτα γραφικων (μαλλον καποια 6850 ή 6870) στο αμεσο μελλον κρατωντας το τωρινο μου συστημα θα ηθελα να ρωτησω αν υπαρχει περιπτωση να αντιμετωπισω κατι τετοιο.το συστημα μου αποτελειται απο τα εξης:

intel core 2 quad Q6600

3 gb ram ddr2 800 mhz

2 X 4870 1 gb crossfire

coolermaster 600watt

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειδικά αν κάνεις overclocking, δεν τίθεται bottleneck.

 

Aπό την άλλη πιστεύω ότι δεν αξίζει η μετάβαση σε 6850 αν έχεις ήδη Crossfire 4870.

 

Εσύ ρωτάς πληροφοριακά ή έχεις παρατηρήσει games να μην τρέχουν ομαλά?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πολυ σπανια να τρεξω παιχνιδια,κυριως το χρησιμοποιω για ιντερνετ,ταινιες και λιγο photoshop και C.Μεχρι στιγμης ειμαι ικανοποιημενος με τη λειτουργια του υπολογιστη.Aπλα επειδη εχω 2 4870 στον υπολογιστη,σκεφτομουν οτι αν τις πουλησω και βαλω καποια χρηματα επιπλεον να παω σε κατι καινουργιο.Εσεις τι λετε?Αξιζει καποια αναβαθμιση στις καρτες?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

O q6600 ειναι μια χαρά και με overclocking θα εισαι ακόμα καλύτερο απο θέμα bottleneck που αναφέρεις δεν θα σε κρατάει πίσω. Τώρα αφου εισαι με crossfire 4870 μου φαίνεται και εμενα περιττό να πας σε 6850 απο την στιγμή που δεν παίζεις και καθόλου παιχνίδια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ο μονος λογος που μπορω εγω να σκεφτω, για να αλλαξεις το Xfire 4870 που εχεις, ειναι η καταναλωση και οι θερμοκρασιες!! αλλο ουσιαστικο λογο, δεν βλεπω!!

αν ειναι για αυτο, πρεπει να πας σε 6950-6970, για να αξιζει απο πλευρας επιδοσεων, και καταναλωσεων βεβαια!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σας ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις σας,θα κρατησω τις καρτες που εχω,και θα επιχειρησω να ανεβασω λιγο τον επεξεργαστη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδιά για να μην ανοίγω νέο θέμα, ένας φίλος μου ενδιαφέρεται να αγοράσει την 6850 ή 6870 και έχει το παρακάτω pc:

 

AMD Athlon 64x2 Dual Core Processor 3800+2.01GHz

2GB RAM

500 Watt PSU

nVidia 8400

 

λέτε να έχει πρόβλημα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν νομιζω....αλλα καλο θα ηταν να βαλει αλλα δυο giga ραμ, να την κανει τουλαιστον 4 ωστε να μπορει να παιζει κανενα παιχνιδι αλλιως θα παει χαμενη η 6850 με 2 μονο giga.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα εχει μπουκαλακι...

Μήπως ...λάρα?

 

Κοινώς αν δεν έχει σκοπό να αναβαθμίσει και CPU/MB στο προσεχές μέλλον, ας πάει σε μικρότερη κάρτα. Μια 6770 πχ (εκεί θα έχει μπουκαλάκι:))

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...