Προς το περιεχόμενο

αγορα μεσηνεζας για χλωροκοπτικο


geotrian

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ναι καθάρισμα θέλει ,ειδικά αν το αφήσεις μετά για καιρό.Τώρα αν κάνεις σήμερα πχ και μετά από τρεις μερες εντάξει το καθαρίζεις μετά μία και καλή.Εγώ ρίχνω νερό με πίεση στην κεφαλή μόνο και στο καπάκι που είναι από πάνω να φύγουν όλα τα χοντρά και άντε στο τσακίρ κέφι με ένα χοντρό πινέλο κάτω απ την κεφαλή όταν την ξεβιδώνω ή και μέσα όταν αλλάζω μεσηνέζα ανάλογα τί έχει μαζέψει.Για ηλεκτρικά δεν ξέρω τί υπάρχει από θέμα δίσκων γιατί η εμπειρία μου περιορίστηκε σ ένα που είχαμε παλιότερα μόνο με μεσηνέζα και τα τίναξε γρήγορα.Πάντως τα stihl είναι σκυλιά δεν καταλαβαίνουν τίποτα 8 χρόνια + έχουμε ένα τέτοιο (βενζίνη) και βγάζει δουλειά 4 στρέμματα σε 2 μέρες λαμπίκο.και μόνο μια φορά του άλλαξα κεφαλή λόγω φθοράς.Άλλα αντε να κρατούσαν 1-2 χρόνια...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και εγω για αυτο προτιμησα να παρω stihl γιατι ειχα διαβασει οτι εχουν πιο καλη ποιοτητα κατασκευης και παλι πηρα αυτο με το μεγαλυτερο μοτερ για να αντεξει.....τωρα αμα εκανα καλη επιλογη η οχι θα δειξει με τα χρονια....παντως δεν το συζηταμε καν για 4 στρεματα....το πολυ να ναι 100...χαχαχα.....οποτε εχουμε μια διαφορα.....σε ευχαριστω για τις συμβουλες....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1.000 W σημαίνει 1,34 hp, οπότε νομίζω ότι είναι αρκετά δυνατό το μοτεράκι γιά να σηκώσει και λίγο μεγαλύτερη διατομή.

Έχω επίσης ηλεκτρικό 1.000άρι άλλης φίρμας και, παρότι η συνιστώμενη διατομή μεσηνέζας του κατασκευαστή είναι 2mm, έχω ανέβει στα 2,4 με πολύ καλύτερα αποτελέσματα. ΌΜΩΣ, αν θες απλώς να κόβεις γκαζόν και τα 2mm νομίζω σε υπερκαλύπτουν.

 

Θα διαφωνήσω με την άποψη ότι όλες οι μεσηνέζες είναι ίδιες, διότι έχω δει τεράστιες διαφορές σε απόδοση και ρυθμό φθοράς. Φυσικά εξαρτάται και πάλι απ' το τι θες να κόψεις.

Ο κήπος μου γεμίζει από αγριόχορτα, ορισμένα με ξυλώδη κορμό, που όπως καταλαβαίνεις φθείρουν πολύ γρηγορότερα τις μεσηνέζες απ 'ότι το γκαζόν.

Κάτι υποτιθέμενες hi-tech μεσηνέζες με πολυγωνικά σχήματα ή στριφτές γιά μειωμένο θόρυβο ήταν οι πιό αποτυχημένες αγορές, ακολουθούμενες από τις φτηνές σε οικονομικές συσκευασίες των 100 m. Η καλύτερη γιά τις δικές μου ανάγκες απεδείχθη μιά πράσινη της kawasaki, παραδοσιακή κυκλική. Killer. Και αθάνατη.

 

Τώρα, γιά τους δίσκους κοπής, προσωπικά τους θεωρώ ψιλοάχρηστους, εκτός αν έχεις μεγάλες εκτάσεις, με συγκεντρώσεις από ξυλώδη και τα έχεις παρατήσει γιά μήνες. Το δικό μου μηχάνημα συνοδευόταν από δίσκο, ο οποίος μετά από 6 χρόνια παραμένει άθικτος στη συσκευασία του. Η μανούρα αλλαγής από κεφαλή σε δίσκο (και τούμπαλιν) είναι τέτοια, που τελικά προτιμάω να ρίξω 2 τσαπιές. Εκτός αν θες να τριμάρεις θάμνους, αλλά και πάλι, υπάρχουν ψαλίδια από 50-60€ που θα κάνουν τη δουλειά πολύ ευκολότερα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

να σαι καλα φιλε....δηλαδη εσυ μου προτεινεις για το γκαζον την 2mm και να παρω και για τα αγριοχορτα 2.4??? ή ακομα πιο ψιλη για το γκαζον????? τις μεσηνεζες της stihl τις εχεις δοκιμασει??? λινκ παιζει απο e-shop για αυτην που μου προτεινεις?????

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

να σαι καλα φιλε....δηλαδη εσυ μου προτεινεις για το γκαζον την 2mm και να παρω και για τα αγριοχορτα 2.4??? ή ακομα πιο ψιλη για το γκαζον????? τις μεσηνεζες της stihl τις εχεις δοκιμασει??? λινκ παιζει απο e-shop για αυτην που μου προτεινεις?????

 

Όχι, εφόσον επαληθεύσεις ότι κατασκευαστής προτείνει 2,4 πήγαινε με αυτή τη διάσταση. Σε περίπτωση που προτείνει 2, δοκίμασε αρχικά με 2. Απλώς λέω ότι αν δε σε καλύψουν τα 2, μπορείς να ανέβεις λίγο σε διατομή διότι το μοτέρ σου είναι αρκετά ισχυρό.

 

Stihl όχι, δεν έχω δοκιμάσει. Τις kawasaki τις βρήκα στην αντιπροσωπεία της MTD στον Πειραιά. Ίσως έχει και το praktiker.

Ότι και αν αγοράσεις, η γνώμη μου είναι να πάρεις μικρές συσκευασίες στην αρχή και να πειραματιστείς, ώσπου να βρεις αυτήν που ταιριάζει καλύτερα στις δικές σου ανάγκες. Π.χ. γιά μένα οι χαμηλού θορύβου ήταν πεταμένα λεφτά, κάποιου άλλου μπορεί να του ταιριάζουν αν έχει περίεργους γείτονες...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οχι εμενα δεν με ενδιαφερει ο θορυβος σχετικα καθολου....το μονο που με ενδιαφερει ειναι να μπορω να κοβω ικανοποιιτικα τα αγριοχορτα....και το γκαζον......

αξιζει να παρω πιο μικρη για το γκαζον και 2mm για τα αγριοχορτα? η πεταμενα λεφτα????

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιά παράδειγμα τον ανέφερα το θόρυβο...

 

 

Αν ο κατασκευαστής προτείνει 2,4, τότε γιά ποιό λόγο να υποβιβάσεις την απόδοσή του με μικρότερης διατομής μεσηνέζα; Και γιατί να αγοράζεις διπλές μεσηνέζες αφού μπορείς να κάνεις τη δουλειά με μία;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν ξερω μηπως κοβει καλυτερα το γκαζον ή κατι τετοιο.....ιδεες προτεινω..δεν εχω εμπερια στο συγκεκριμενο τομεα...οποτε τωρα μαθαινω.....για αυτο θελω τα φωτα σας.....χαχα....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 χρόνο αργότερα...

Φιλοι μου αγορασα ενα χλοοκοπτικο μεζηνεζας αλλα το manual ειναι χαλια και δεν μπορω να δω πως θα το συναρμολογησω. Το μαγαζι που το πηρα...εκλεισε και δεν εχω καποιον που ξερει. μηπως μπορει να μου εξηγησει καποιος πως γινεται? θελω να βαλω το κουτακι με την μεζηνεζα και μου λεει να ξεβιδωσω πρωτα κατι στο κυριως σωμα αλλα δεν το βλεπω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μεσα στα εργαλεια εχει ενα σιδερο κυλινδρικο αυτο το βαζεις κατω εκει που μπαινει η μεσινεζα(πρωτα το βαζεις και μετα γυρνας απαλα γυρω γυρω για να βρεις την τρυπα) αυτο θα σε βοηθησει να μεινει σταθερη η κεφαλη και να μπορεσεις να ξεβιδωσεις την κεφαλη, με τον ιδιο τροπο βαζεις μεσηνεζα και δισκο.

 

 

Οσον αφορα τη μεσινεζα η καλυτερη ειναι η ψιλη, δεν ζοριζει τον κινητηρα κοβει καλυτερα και στροφαρει πιο καλα τη μεσαια μονο στα χοντρα και χοντρη μεσηνεζα ΠΟΤΕ ζοριζεται ο κινητηρας χωρις λογο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 χρόνια αργότερα...

Όχι, εφόσον επαληθεύσεις ότι κατασκευαστής προτείνει 2,4 πήγαινε με αυτή τη διάσταση. Σε περίπτωση που προτείνει 2, δοκίμασε αρχικά με 2. Απλώς λέω ότι αν δε σε καλύψουν τα 2, μπορείς να ανέβεις λίγο σε διατομή διότι το μοτέρ σου είναι αρκετά ισχυρό.

 

Stihl όχι, δεν έχω δοκιμάσει. Τις kawasaki τις βρήκα στην αντιπροσωπεία της MTD στον Πειραιά. Ίσως έχει και το praktiker.

Ότι και αν αγοράσεις, η γνώμη μου είναι να πάρεις μικρές συσκευασίες στην αρχή και να πειραματιστείς, ώσπου να βρεις αυτήν που ταιριάζει καλύτερα στις δικές σου ανάγκες. Π.χ. γιά μένα οι χαμηλού θορύβου ήταν πεταμένα λεφτά, κάποιου άλλου μπορεί να του ταιριάζουν αν έχει περίεργους γείτονες...

μηπως γνωριζεις το τηλεφωνο ή τη διευθυνση της αντιπροσωπειας της mtd ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...