Προς το περιεχόμενο

Χαμηλή η διείσδυση του OSX Lion στην αγορά


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εμένα στον καινούργιο air μια χαρά μου φαίνονται πάντως. Δεν έχω δοκιμάσει βέβαια τα leopard αλλά ούτε σύρσιμο παρατηρώ, ούτε κολλήματα ούτε τίποτα. Ακόμα και αν με τα leopard ήταν ακόμα πιο ''καλός'' απο ότι είναι τώρα, πάλι δεν θα με έψηναν να τα αλλάξω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 107
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Super Moderators

Η είδηση αναφέρεται στη διείσδυση του OS X Lion στους χρήστες υπολογιστών Macintosh. Αυτό το αντιλαμβάνεται όποιος ρίξει μια γρήγορη ματιά στο αρχικό μήνυμα και στο γράφημα που περιέχεται σε αυτό.

 

Ως εκ τούτου εξυπνακίστικα σχόλια που δεν κινούνται στα πλαίσια της είδησης δεν έχουν θέση στο θέμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να μαζευόμαστε λίγο γιατί το expose(η λειτουργίa και όχι το όνομα) εμφανίστηκε για πρώτη φορά στη Fedora και όχι στο Panther.

 

Ενδιαφέρον εγκυκλοπαιδικά αλλά αυτό δεν αναιρεί κάτι πάντως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εδώ τα λέει διαφορετικά.

 

Μόλις τώρα μπήκα και το ποσοστό του Lion έπεσε υπέρ του SL.

 

Μπείτε στο πρώτο link και μετά στο παρακάτω.

 

http://marketshare.hitslink.com/operating-system-market-share.aspx?qprid=10&qpcustomd=0&qpcustomb=*2

 

Είναι ψιλοπατάτα το Lion imho.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσθέτοντας 4gb ram σε εναν υπολογιστή που έχει ήδη 4gb(υπερ αρκετα για το 99%) δεν θα τον κάνει να πάει πιο γρήγορα,προσωπικά νομίζω μπορεί να τον κάνει και λίγο πιο αργό...

 

Αυτο απο που προκυπτει; Δηλαδη το να cacharei λειτουργικο στην RAM και να μην πρεπει να το διαβαζει απο τον δισκο σε χαλαει; Το κανει πιο αργο; Δε νομιζω....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι εννοείς «ήταν τσάμπα»;

 

Επί πληρωμή ήταν- και μάλιστα έκανε όσο και όλες οι αναβαθμίσεις του Mac OS X, δηλαδή $30.

Χμ... Η ημιμάθεια καλά κρατεί...

Όπως τα λέει ο φίλος είναι βασικά:

 

Βασικά, πάντα κόστιζε 120€ και μόνο σε SL & Lion κοστίζει τόσο ;)

 

 

 

Απορώ ποιο κεφάλι αποφάσισε την αφαίρεση του expose? Πάνε καλά..?

Όντως, τραγική επιλογή...

 

 

 

Απλά να προσθέσω την ηλίθια χρησιμοποίηση στο lion των 2 οθόνων...

Αυτό που το πας; Χωρίς λογική τελείως!!

 

 

 

 

Να μαζευόμαστε λίγο γιατί το expose(η λειτουργίa και όχι το όνομα) εμφανίστηκε για πρώτη φορά στη Fedora και όχι στο Panther.

O λόγος που πήρε ο καθένας Mac είναι σεβαστός,εγώ αν δεν έπαιρνα θα μ' έτρωγε,ε πήρα,πρώτη και τελευταία (σύντομα περνάω στο MacBook σαν μοναδικό OS το Ubuntu με Snow Leopard και Windows 7 σε Virtual Box,τα Windows χρειάζονται ενώ το Snow Leopard απλά γιατί έτσι,για τέτοια ικανοποίηση απο το λειτουργικό της Apple μιλάμε)

Δηλαδή κρατάς ένα πανάκριβο (για το hardware του) μηχάνημα για να τρέχεις Linux; Και το λες σαν να είναι "ψαγμένο"...; Γιατί δεν το πουλάς να πάρεις πιο δυνατό PC τότε; Μας έχει φάει η αντιδραστικότητα μου φαίνεται!!

 

 

 

 

Εγώ με ένα MacBook late '08 ξεκίνησα με Leopard (πολύ καλό), συνέχισα με Snow (άριστο) και αναβάθμισα σε Lion. Μέσα σε δέκα μέρες επέστρεψα σε Snow, αλλά διαβάζοντας σε διάφορα fora ότι το clean install του Lion έχει καλύτερα αποτελέσματα, αποφάσισα να το κάνω. Όντως, καμία σχέση με το upgrade, πιο σταθερό. Είναι ένα κλικ βαρύτερο από το SL βέβαια, αλλά μπορώ να του το συγχωρήσω, μιας και ήταν λίγο έως πολύ αναμενόμενο.

Αυτά που δεν αντέχω είναι η κατάργηση του Expose και μία σειρά από τραγικά bugs που, ειλικρινά, αν δεν λυθούν στο αμέσως επόμενο update, έχω πάει κατευθείαν πίσω σε Snow Leopard. Βασικά, ίσως και να το είχα ήδη κάνει, αλλά δεν έχω το χρόνο (το Time Machine backup του Lion δεν υποστηρίζεται από το Snow).

Το Empty Trash απλά κρασάρει τον Finder! ΚΑΘΕ φορά! Απίστευτο κι όμως αληθινό!!

Επίσης το bluetooth keyboard έχει ως τώρα "χαθεί" δύο φορές και χρειάζεται unpair και ξανά pair (και αυτό, μετά από ώρα προσπάθειας και προσευχής)

 

Ειλικρινά δεν περίμενα τόσο buggy major product από την apple. Το SL ήταν "στο μάτι" μία από τα ίδια, αλλά ειλικρινά το θεωρώ το καλύτερο λειτουργικό. Από την άλλη, το πολυδιαφημισμένο Lion, απογοήτευση. Καμία έκπληξη αν δεν διεισδύσει όσο περιμένουν...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γράφω από Macmini Core 2 Duo 2.66 με 4GB DDR3 1067 και lion περασμένο ως αναβάθμιση πάνω σε SL και δεν διακρίνω κάποιο πρόβλημα στην ταχύτητα. Έχω ανοικτά ταυτόχρονα mail, safari, 3 φύλλα Excel και Illustrator και το μηχανάκι δεν κομπάζει. Το Adobe CS5 το έχω εγκαταστήσει σε όλα τα mac με lion επίσης χωρίς προβλήματα.

 

Θα ΄θελα να ΄ξερα όλοι όσοι γράφουν για τη RAM κάθονται κι ασχολούνται συνέχεια με το πόση είναι πιασμένη και δημιουργούν θέμα ή όντως έχει επίπτωση στη λειτουργία του υπολογιστή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδή κρατάς ένα πανάκριβο (για το hardware του) μηχάνημα για να τρέχεις Linux; Και το λες σαν να είναι "ψαγμένο"...; Γιατί δεν το πουλάς να πάρεις πιο δυνατό PC τότε; Μας έχει φάει η αντιδραστικότητα μου φαίνεται!!

Ψάχνω να βρω που έγραψα ότι είναι κάτι ψαγμένο.Απλά για να απαντήσω,έχω ήδη 2 άλλα PC + ότι ακόμα και χωρίς Linux χρησιμοποιούσα περισσότερο τα Windows(για δουλειά) και μ@λ!κιζόμουν στο Snow Leopard χωρίς να κάνω κάτι σοβαρό,είπα ότι δεν ήταν και η καλύτερη αγορά που έκανα το MacBook.

Δεν έχω αποφασίσει ακόμα αν θα το πουλήσω ή όχι,για να σου λύσω την απορία.

Μόλις τώρα μπήκα και το ποσοστό του Lion έπεσε υπέρ του SL.

 

Μπείτε στο πρώτο link και μετά στο παρακάτω.

 

http://marketshare.hitslink.com/operating-system-market-share.aspx?qprid=10&qpcustomd=0&qpcustomb=*2

 

Είναι ψιλοπατάτα το Lion imho.

Αυτό δείχνει ότι αρκετοί απο αυτούς που αναβάθμισαν απο SL σε Lion γύρισαν πίσω.Οι εγκαταστάσεις του Lion είναι κυρίως απο τα προεγκατεστημένα και αυτό αναγκαστικά μια και δεν ξέρεις εάν δουλεύει το SL σε αυτά λόγω έλειψης drivers.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Aπ'οτι φαινεται κοβει τις "συμβατοτητες" η apple με παλια και καινούργια λειτουργικα.Για να αγοραζετε πιο καινουργιο και φυσικα να ναι διπλοκερδισμενη.

Κατι σαν το siri στο iphone 4s!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το Empty Trash απλά κρασάρει τον Finder! ΚΑΘΕ φορά! Απίστευτο κι όμως αληθινό!!

 

Άσχετο, αλλά εμένα δε μου έχει συμβεί ποτέ αυτό το bug ως τώρα. Μήπως έχεις κάποιο πρόγραμμα που να το επηρεάζει;

 

Εμένα το πιο εκνευριστικό bug που συνάντησα ως τώρα ήταν ότι δε λειτουργούσε όπως έπρεπε το reminder στο iCal (δε το έχω ξανατσεκάρει προς το παρόν). Πάντως τα bugs για τα οποία συνήθως παραπονιέται ο κόσμος προς το παρόν δε τα έχω δει. Είμαι σε MacBook Pro 15 mid 2010.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Aπ'οτι φαινεται κοβει τις "συμβατοτητες" η apple με παλια και καινούργια λειτουργικα.Για να αγοραζετε πιο καινουργιο και φυσικα να ναι διπλοκερδισμενη.

Κατι σαν το siri στο iphone 4s!

Μάλλον μονο ακουστά έχεις τους υπολογιστές Macintosh. Αστο, δεν το'χεις. ..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μάλλον μονο ακουστά έχεις τους υπολογιστές Macintosh. Αστο, δεν το'χεις. ..

 

O,τι ακούω εδώ μέσα!Με όποιον δάσκαλο καθίσεις τέτοια γράμματα θα μάθεις!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μάλλον μονο ακουστά έχεις τους υπολογιστές Macintosh. Αστο, δεν το'χεις. ..

Μάλλον εννοεί ότι αν πάρεις νέο Mac ίσως δεν παίζει SL ή Leopard σε αυτό,και δεν έχει άδικο,δεν είναι σίγουρο ότι θα παίξει.

Βέβαια έρχεται το νέο Mac με το Lion οπότε σε αναγκάζει να το χρησιμοποιήσεις.

 

Α και όποιος ξέρει να μας πει

Το Bootcamp 4 του Lion έκοψε τα XP;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μάλλον εννοεί ότι αν πάρεις νέο Mac ίσως δεν παίζει SL ή Leopard σε αυτό,και δεν έχει άδικο,δεν είναι σίγουρο ότι θα παίξει.

Βέβαια έρχεται το νέο Mac με το Lion οπότε σε αναγκάζει να το χρησιμοποιήσεις.

 

Α και όποιος ξέρει να μας πει

Το Bootcamp 4 του Lion έκοψε τα XP;

 

Ακριβώς!Δεν θα μπορούσα να το πω καλύτερα! :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...