Προς το περιεχόμενο

AMD HD7xxx series


John-lamia

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Χέρι στη φωτιά δεν θα έβαζα ούτε εγώ, οι πιθανότητες όμως είναι μάλλον με το μέρος μας :P Απλά το βρίσκω περίεργο που δεν το διαφήμισε η GB. 1 Ghz clock σε GPU που είχε 800Mhz reference clock και με σχετικά καλή ψύξη - σε πλήρες φόρτο δεν ξεπερνάει τους 70-71° C μετά από διαδοχικά Heaven/Valley benchmarks- θα έλεγα ότι είναι άξιο διαφήμισης.

 

 

Πως δεν το διαφημίζει ?

 

http://www.gigabyte.us/products/product-page.aspx?pid=4121#ov

 

 

 

  • Powered by AMD Radeon HD 7950 GPU
  • Integrated with the first 3072MB GDDR5 memory and 384-bit memory interface
  • Features Dual-link DVI-I / HDMI / Mini DisplayPort*2
  • Core clock OC to Base 900/ Boost 1000 MHz
  • Support CrossFireX™ , Avivo™HD, AMD Eyefinity2.0 and EyeSpeed
  • System power supply requirement: 500W

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 3,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Στα e-shops που κοιτούσα μόνο το 900 Mhz αναφερόταν, σε κανένα δεν διάβασα περί boost ή έστω να γράφει κάπου 1000 Mhz. Στο κουτί, επίσης, καμία αναφορά. Ίσως δεν το έθεσα σωστά, αλλά κάποιοι έλληνες retailers τεσπά δεν το διαφημίζουν σωστά το προϊόν, αλλά στο κουτί τουλάχιστον έπρεπε να λέει κάτι, για το γαμώτο αν μη τι άλλο :P

 

Επίσης τι θέλει να πει ο ποιητής με το boost; Εμένα στα 1000 είναι όλη την ώρα και απ΄το EasyTune6 που έχω απ'το 970A το δείχνει ως ελάχιστο.

 

 

454.png post-61034-0-81971800-1378238747_thumb.png

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πως δεν το διαφημίζει ?

 

http://www.gigabyte.us/products/product-page.aspx?pid=4121#ov

αυτό είναι άλλο bios που λες 

 

οι δικές μας δεν είναι idle-900-1000 (αν χρειαστέι), αλλά idle-1000 

 

βέβαια όλες οι 7950 αν το παιχνίδι δεν είναι βαρύ παίζουν σε διάφορες συχνότητες ενδιάμεσα της μέγιστης, αλλά οι δικές μας είναι άλλη φάση 

 

αν ψάξεις τα bios της gigabyte που υπάρχουν θα το διαπιστώσεις και τα δικά μας δεν υπάρχουν πουθενά στο site της 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κατά πάσα πιθανότητα θα έχεις κι εσύ άνετα το 1100/1450 που έχω εγώ και είναι δοκιμασμένα σταθερό παντού, αλλά αν έχεις πέσει και σε καλύτερο κομμάτι ενδεχομένως θα μπορείς να παίξεις και πιο ψηλά 

πχ φίλου μου του κάθισαν οι μνήμες να είναι σταθερότατες σε 1575 , εμένα δε μου κάθεται δυστυχώς 

<snip>

θα με ενδιέφερε να δω αν σου έκατσε καλό κομμάτι ώστε να έχεις σταθερότητα πάνω από 1100, γιατί το 1100 με αυτή τη τάση κατά 90% θα το έχεις για πλάκα 

 

και φυσικά θα με ενδιέφερε να δω αν σου έκατσαν και πιο καλά κομμάτια μνημών από μένα 

 

Τελικά οι μνήμες μου μέχρι 1275, στα 1300-1350 και πάνω δεν είναι σταθερές. GPU clock μέχρι τα 1100-1150 είναι σταθερό, δεν το δοκίμασα ψηλότερα ακόμα. Γενικότερα μάλλον δεν μου έκατσε και το καλύτερο κομμάτι σιλικόνης ή μλκίζεται το OverDrive, take your pick. Το μόνο που χρίζει διερεύνησης είναι αν κάποια κολλήματα συνέβησαν επειδή έτρεχαν παράλληλα OverDrive + Easytune 6 (με κοινές ρυθμίσεις βέβαια)

 

Επίσης από Valley που έτρεξα αρκετές φορές, είχα λίγο περίεργα αποτελέσματα.

  • Σε στοκ ρυθμίσεις (1000/1250) είχα 41.5 avg fps / 1735 score
  • Στα 1025/1275 είχα 40.7 / 1702
  • Στα 1050/1275 είχα 42.7 / 1787
  • Στα 1075/1275 είχα 42.8 / 1789
  • Στα 1100/1275 είχα 42.4-43.0 / 1774-1801
  • Στα 1050/1300 είχα 41 / 1714
  • Στα 1100/1300 είχα 42.7- 43.4 / 1787-1805
  • Στα 1125/1300 είχα 42.2-42.3 / 1767-1777

Δεν βλέπω σταθερό συσχετισμό clocks και αποτελεσμάτων, μήπως είναι θέμα driver; Α επίσης όλα αυτά είναι με στοκ CPU, διότι όταν πήγα να τρέξω valley με τη CPU στα 4.4-4.5 έτρεχε σε 3χ ταχύτητα το benchmark (μέτραγε 180" σε μόλις 60" πραγματικού χρόνου :o )

 

Εν τέλει έχει νόημα το ψάξιμο για περαιτέρω OC όταν οι μετρήσιμες διαφορές είναι της τάξεως του 2-3%;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σου είπα ότι έχεις κλειδωμένη τάση (το τσεκαρες να βεβαιωθείς; )

 

Από τη στιγμή που έχεις κλειδωμένη τάση ξήλωσε οοοοολα τα άσχετα και κλοκαρε από catalyst μόνο

 

Όσο για τις μνήμες από όσο έχουμε δει είναι τελείως λαχεία τελικά..

 

Βέβαια ποιο πολλή σημασία έχει ο πυρήνας, οι μνήμες δίνουν λιγότερες επιδόσεις ανά mhz που ανεβάζεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι η τάση είναι σίγουρα κλειδωμένη στο 1.25, τουλάχιστον κατά το GPU-Z.

Θα δοκιμάσω αύριο πάλι, γιατί παίζει να μου έκανε το ΕΤ6 τη ζημιά. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εμένα το gpuz μου δίνει ό,τι να΄ναι ενδείξεις σχετικά με τα ρεύματα της κάρτας οπότε δε μπορώ να βασιστώ σε αυτό

 

όπως και να'χει βγάλε τα άσχετα και παίζε μόνο με catalyst, τα άλλα προγράμματα μόνο για τη τάση έχουν νόημα (εκτός αν θες να φτιάχνεις και προφίλ) 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι μνήμες στα 1325+ σε Valley με τα ζόρια να φτάσουν το 6ο-7ο scene, μέτα έχει Fade to Black. GPU πάει μέχρι 1200 ανετότατα πάντως.

 

Btw, ελέω κλειδωμένης τάσης, έχει νόημα το Power slider στο Catalyst; Αν το πάω στο +20% βλέπω σταθερά 1.25v αλλά τσιμπάει και 6-7 μέγιστη θερμοκρασία (πήγε μέχρι 78°).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λογικό είναι αφού έχουν φτάσει το πυρίτιο στα όρια του πλέον. Παράπονο δεν έχω πάντως, η κάρτα και σε στοκ ρυθμίσεις απλά πετάει, το OC είναι από μανία σκαλίσματος περισσότερο παρά από ανάγκη για επιδόσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λογικό είναι αφού έχουν φτάσει το πυρίτιο στα όρια του πλέον. Παράπονο δεν έχω πάντως, η κάρτα και σε στοκ ρυθμίσεις απλά πετάει, το OC είναι από μανία σκαλίσματος περισσότερο παρά από ανάγκη για επιδόσεις.

Αν και ειμαστε λιγακι off-topic, ελπιζω σε κατανοηση απο την κοινοτητα, αν και ουτως η αλλως αυτες οι γενικες γνωσεις μπορει να φανουν χρησιμες και σε αλλους.

Για το σκαλισμα και μονο λοιπον, σου προτεινω να δοκιμασεις τα εξης: 

Power limit μονιμα στα +20%, με οποιεσδηποτε ρυθμισεις. Φροντιζεις δηλαδη απο πριν να σπρωχνεις "φαγητο" και υστερα αναζητας το max stable oc. Το "κοστος" ειναι στις θερμοκρασιες, αν και μπορεις να αναζητησεις μια ισορροπια, αφου κανεις τα παρακατω.

Αρχικα, ανεβασε μονο το core clock και αφησε της μνημες stock. Εδω, θα βρεις τα μεγιστα ρολογια, και την μεγαλυτερη αυξηση επιδοσεων.

Επειτα, με τα ανω μεγιστα στο core, θα αναζητησεις τα μεγιστα στην memory. Προσεξε ομως, γιατι ηδη παρατηρησα μειωση επιδοσεων οσο ανεβαζες την μνημη. Αν σου ριξει τις επιδοσεις, δεν εισαι σταθερος, μπορει να ενεργοποιειται το error correction της μνημης και ουσιαστικα να χανεις σε επιδοσεις, αντι να κερδιζεις. Αφηνεις τις μνημες στην τιμη που παιρνεις τις μεγιστες επιδοσεις, στο συγκεκριμενο ρολοι πυρηνα. Μετα απο πολλες δοκιμες, και αρκετη ικανοποιηση, θα εχεις εντοπισει επιτυχως το μεγιστο overclock που μπορει να δεχτει η καρτα σου.

Τελος, εισαι ετοιμος για λιγο fine-tuning, απο αποψη καταναλωσης-θερμοκρασιας-επιδοσεων, οπου με ακομα περισσοτερες δοκιμες, θα πρεπει να καταφερεις να κρατησεις stable το overclock που επιθυμεις (και τις επιδοσεις του), με τις καλυτερες δυνατες θερμοκρασιες, στο ελαχιστο + power limit που μπορεις να δωσεις.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδιά έχω όλα τα parts και το μόνο που μου λείπει είναι η κάρτα γραφικών. Ενδιαφέρομαι για cf/sli. Σκεφτόμουν να περιμένω μέχρι τις 25 Σεπτεμβρίου για τις νέες ΑΤΙ, αλλά όπως και να έχει δεν μπορώ να δώσω παραπάνω από 350-400 ευρώ για GPU. Η οθόνη μου είναι η Dell u2312hm. Βλέποντας την 7970 στα 340 ευρώ http://www.skroutz.gr/s/430436/Gigabyte-Radeon-HD7970-3GB-OC.html είμαι στο τσακ να την παραγγείλω και όταν με το καλό βγουν οι καινούριες και πιθανόν υπάρξει και νέα πτώση τιμών( και βρεθεί και ρευστό) να τσιμπήσω και μία 2η για cf. Τι λέτε εσείς?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...