Προς το περιεχόμενο

AMD HD7xxx series


John-lamia

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πολυ καλη για τα σημερινα δεδομενα λογο της διαφορας τιμης της σε σχεση με την 580.

 

http://www.plaisio.gr/Peripherals/PC-Peripherals/Surge-Protectors/Surge-Protectors/Sapphire-7950-PCI-Express-3-GB-GDDR5.htm

 

http://www.plaisio.gr/Computers/Hardware/SVGA/TwinTech-GTX-580-PCI-Express-GDDR5-1536MB-TT-GTX580-1536D5E-HDMI.htm

 

Το θεμα ειναι οτι οταν βγουν οι καινουργιες nvidia υπαρχει περιπτωση να τα βρει σκουρα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λογική τύπου "δεν αξίζει να πάρεις σήμερα 2500k γιατί σε κάτι μήνες βγαίνει Ivy bridge" με τους ρυθμούς που εξελίσσεται η τεχνολογία είναι το λιγότερο οξύμωρη.

 

Τι θα γίνει δηλαδή άμα ακούσουμε ότι 5 μήνες μετά την κυκλοφορία του Kepler το tahiti refresh θα είναι x% καλύτερο; Θα λέτε ότι δεν αξίζει το Kepler γιατί ακούσατε σε ένα κινεζικο forum ότι όταν και άμα βγει το Tahiti refresh θα είναι καλύτερο;

 

scaled.php?server=210&filename=1313430648713.png&res=medium

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λογική τύπου "δεν αξίζει να πάρεις σήμερα 2500k γιατί σε κάτι μήνες βγαίνει Ivy bridge" με τους ρυθμούς που εξελίσσεται η τεχνολογία είναι το λιγότερο οξύμωρη.

 

Τι θα γίνει δηλαδή άμα ακούσουμε ότι 5 μήνες μετά την κυκλοφορία του Kepler το tahiti refresh θα είναι x% καλύτερο; Θα λέτε ότι δεν αξίζει το Kepler γιατί ακούσατε σε ένα κινεζικο forum ότι όταν και άμα βγει το Tahiti refresh θα είναι καλύτερο;

 

scaled.php?server=210&filename=1313430648713.png&res=medium

 

Μαλλον εχεις μπερδευτει..Αλλο ενας i5 2500k ο οποιος δεν ειναι overpriced για αυτην την τιμη και αλλο μια καρτα γραφικων που λογο εληψης ανταγωνισμου χτυπαει τιμες.Εγω αν επερνα τωρα μια 7950 με 400 ευρο και σε 2 μηνες εμφανιστει η αντιστοιχη της nvidia με λιγοτερα λεφτα ριχνοντας και την τιμη της 7950 λογο ανταγωνισμου θα εκνευριζομουν.

 

Η κατασταση στο εξωτερικο απ'οτι διαβαζω απο καποια forums για gaming δεν ειναι οπως εδω.Βλεπω τιμη 7950 ιση με gtx 580..Δεν ειναι οπως εδω που εχει μια διαφορα για να δικαιολογισει την αγορα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσωπική μου άποψη είναι πως μια κάρτα με αυτές τις επιδόσεις και 3 GB Vram στα 400 είναι "Εντάξει" ούτε Overpriced αλλα ούτε και πάρε κόσμε.

 

Δηλαδή μια 7950 με 1.5gb Vram στα 350 που με overclock περνάει σε επιδόσεις την 7970 stock σε οτιδήποτε 1080p είναι ακριβή για τις επιδόσεις της;

 

Η 7970 είναι overpriced, η 7950, όχι. Μην τα μπερδεύεις. Με το ίδιο σκεπτικό όλη η σειρά της Nvidia από 560 448 - 580 3Gb είναι για φούντα συγκριτικά σε Performace per Watt και Performance per Euro/Dollar τώρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσωπική μου άποψη είναι πως μια κάρτα με αυτές τις επιδόσεις και 3 GB Vram στα 400 είναι "Εντάξει" ούτε Overpriced αλλα ούτε και πάρε κόσμε.

 

Δηλαδή μια 7950 με 1.5gb Vram στα 350 που με overclock περνάει σε επιδόσεις την 7970 stock σε οτιδήποτε 1080p είναι ακριβή για τις επιδόσεις της;

 

Η 7970 είναι overpriced, η 7950, όχι. Μην τα μπερδεύεις.

Για το εξωτερικο ειναι Overpriced.Μην κοιτας εδω που οι τιμες gtx 580 εχουν μεινει ιδιες και μας φαινεται καλη επιλογη η 7950..

 

Ωραια ειναι και η 3gb μνημη,θα την χρησιμοποιησεις πουθενα εκτος απο eyefinity?Και μην μου πεις στο μελλον,γιατι οταν θα ερθει το παιχνιδι που θα ζηταει 3gb η επεξεργαστικη δυναμη της καρτας δεν θα φτανει να το τρεξει σωστα.

 

7950 1.5gb στα 350 ειναι αρκετα καλη τιμη σε σχεση με τα αλλα προιοντα για Ελλαδα.Εχεις βρει ομως OC bench που να ξεπερναει 7970?Δωστο μου μια να το δω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το θέμα είναι πως μια 7950 λόγο του OC που σηκώνει η Tahiti μπορεί να περάσει άνετα μια 7970 stock. Και όταν λέω άνετα, μιλάμε για διαφορα από 10% έως 15% από stock 7970. Τώρα άμα συγκρίνεις 7970 OC με 7950 OC η 7970 προφανώς έχει το πλεονέκτημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το θέμα είναι πως μια 7950 λόγο του OC που σηκώνει η Tahiti μπορεί να περάσει άνετα μια 7970 stock. Και όταν λέω άνετα, μιλάμε για διαφορα από 10% έως 15% από stock 7970. Τώρα άμα συγκρίνεις 7970 OC με 7950 OC η 7970 προφανώς έχει το πλεονέκτημα.

Δεν εννοω και για τις 2 OC εννοω 7950 oc..Εχεις κανενα bench να μου δειξεις?
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σαφως και η 7950 ειναι better value,δε το συζητω.Και το oc της ειναι κορυφαιο γενικοτερα.Τωρα για το αν η 7970 ειναι overpriced ειναι αλλο θεμα και τα 500ε area για flagship καρτα παντα υπηρχε.Αναμονη για mature drivers για να παρουν λιγο τα πανω τους οι 7αρες.Παντως απο τις δοκιμες μου σημερα η 7970 αποδιδει πολυ καλα σε μετριο oc ,σε μενα τουλαχιστον,μιας και διαφορετικα τα gpu cores των καθενων

 

ps.Περιμενω με αγωνια την 6αρα της Ν,παντως

 

post-69859-0-78733900-1328032129_thumb.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραια αποτελεσματα,δεν μπορω να πω. Το OC ειναι πειραγμενο με voltage?

 

Ελαφρώς, οι περισσότεροι πιάνουν 1000-1050 mhz με stock voltage (1.100 mv) και 1100-1200 με πειραγμένο προς τα 1.175-1.225 mv

 

Οι θερμοκρασίες δεν αλλάζουν τρομακτικά.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...