Προς το περιεχόμενο

AMD HD7xxx series


John-lamia

Προτεινόμενες αναρτήσεις

΄Εχω κουραστεί να διαβάζω στο διαδίκτυο πόσο "δικαιολογημένες" είναι οι αρχικές τιμές των Tahiti. Οι υποστηρικτές λοιπόν της λογικής ότι είναι φυσιολογικότατο παρακαλώ να αναφέρουν αν θα αγοράσουν μια 7970 ή 7950 κατά την κυκλοφορία τους με τις υψηλές τιμές και αν όχι θα ήθελα να διαβάσω τον ΛΟΓΟ. Γιατί πολύ ωραίο είναι να μου τσαπουνάει κάποιος ότι είναι "ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΟ" αλλά όταν τον καλέσω να αγοράσει το εν λόγο προιόν να αρνηθεί γιατί απλά δεν θέλει να πιαστεί ΚΟΡΟΙΔΟ.

 

Του χρόνου τέτοια εποχή (αν επιβιώσουμε δηλαδή με τα περαιτέρω παλούκια που μας ετοιμάζουν....) θα είναι πολύ πιο ξεκάθαρο τι στόχο έχει ουσιαστικά η αλλαγή στρατηγικής της ΑΜD έστω και αν αποδειχτεί για την τιμή μόνο προσωρινό μέτρο. Στο σημείο που βρίσκεται σήμερα η ΑΜD με τις μονάδες γραφικών της συμπεριλαμβανομένων και των SoCs δεν έχει ανάγκη από τέτοιου είδους φθηνούς ενθουσιασμούς. Και αυτό θα γίνει στο άμεσο μέλλον πιο ξεκάθαρο.

 

δλδ σε ενοχλεί το ότι η ati/amd "ξύπνησε" και αντιγράφει τον ανταγωνισμό και δεν σε χαλάει το ότι ο ανταγωνισμός - nvidia τόσα χρόνια μας έγδερνε-γδέρνει? Πόσες φορές είδες την ατι να βγάζει μονοπύρηνη στα 770 ευρώ? Τι να πρωτογράψω για τα τιμολογιακά "κατορθώματα" των LGM, 185.000 δρχ η 4600 ti, κάτι 150.000 η gf3 ti 500, 690 euro η 8800 Gtx, 770 ευρώ η 8800 ultra, πρέπει να φτάσω στην riva tnt κάπου στα 98-99 για να βρω nvidia σε λογική τιμή, (εποχή που έπαιζα και άλλοι παίκτες px s3, videologic, 3dfx, intel), κάτι diamond 330 θυμάμαι στα 70-80 χιλιάρικα, με το που έσκασε μύτη το geforce (και αποσύρθηκαν όλοι πλην της ati) έσπασαν οι πρασινιάριδες την κατοστάρα και από τότε τραβάνε την ανηφόρα. Η μήπως δικαιολογούνται τα 480ε που έχει η 580 τώρα, με την 6970 στα ~330? Μηδέν έως 20 % στις επιδόσεις σημαίνει 45 % στην τιμή? τι σοι μαθηματικά είν' τούτα ωρέ? ούτε αυτό σε ενόχλησε? Ε ρε nvidia που σας χρειάζεται :devil:

 

ps ο μόνος λόγος που δεν θα πάρω 7970 είναι ότι θα τσιμπίσω 580 sli σε τιμή ξεφτίλα, και όσοι περιμένετε να φθηνήνει σύντομα η 7970 sry αλλά θα μείνετε με την χαρά, δεν βγάζει λέμε φθηνή hi end κάρτα η πρασινιάρα, δεν το έκανε ποτέ τα τελευταία 10-11 χρόνια που στήσανε στην πλάτη μας το ολιγοπώλιο, δεν θα το κάνει ούτε τώρα, και στην τελική εμείς κάναμε την π@π@ριά, ας προσέχαμε να μην οδηγούσαμε με τις αγορές μας στον καιάδα τις 3dfx, s3, κλπ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σα να διέρρευσε η τιμολογιακή πολιτική για όλη τη σειρά 7χχχ

http://lenzfire.com/2011/12/entire-gcn-lineup-hd-7000-series-specs-and-price-revealed-60538/

Με αυτά που βλέπω, προφανώς για όποια έκπτωση στις τιμές των 79χχ θα πρέπει να περιμένουμε … το Μάρτιο. (Εκτός και εάν κυκλοφορήσουν πιο οικονομικές 79xx non reference σε διαφορετικό pcb, όπως ακούγεται, στη CES.)

 

Στα ~ $350 έχουμε αυτή τη στιγμή τις gtx570 & hd6970 και από όσο καταλαβαίνω αυτές θα μείνουν κάπου εκεί για καιρό.

Στο hi end οι επιλογές είναι μεταξύ 580 και 79χχ με μεγάλο κόστος, καθώς και οι δίτσιπες, αν και θεωρώ την 580 εκτός αγοράς πια.

 

Το 7950 θα είναι δίπλα στις επιδώσεις τις 580 άραγε? Θα ξεκλειδώνει? Θα έχει τα ίδια περιθώρια OC με την 7970?

 

Αγαπητέ Ailouros μπορείς να ανακεφαλαιώσεις σε παρακαλώ το πότε περιμένουμε τη νέα γενιά της nVidia? Μέχρι το Μάρτιο ειδικά θα περιμένουμε κάτι που να ανταγωνίζεται άξια τις 570 κ 6970 στα $350?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και στην τελική εμείς κάναμε την π@π@ριά, ας προσέχαμε να μην οδηγούσαμε με τις αγορές μας στον καιάδα τις 3dfx, s3, κλπ

 

Φταιμε εμεις που αγοραζαμε το καλυτερο προιον της εποχης και αποφευγαμε τα σκουπιδια? Τι αλλο θα ακουσουμε πια?

Για την πτωση της 3dfx ευθυνεται αποκλειστικα και μονο η ιδια με τις γκαφες που εκανε. Οι υπολοιποι δεν ηταν ποτε πραγματικα στο παιχνιδι ετσι και αλλιως

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@telarin εμένα πάντως ναι με ενοχλεί που ο ανταγωνισμός (amd) ξύπνησε όπως λες και έκαναν τη παπαριά και χτυπήσαν την τιμή της 7970 εκεί που τη πήγαν, διότι τα τελευταία χρόνια είχα υπερβολευτεί με την τιμολογιακή πολιτική της amd και αγόραζα μια χαρά κάρτες (4890,6950) σε λογικές τιμές...διότι αν είσαι σοβαρός θα αγοράσεις αυτο που είναι πιο φτηνό όταν οι επιδόσεις στις διαφορές είναι μικρές...τώρα αν η εταιρεία που έχει τις καλύτερες τιμές είναι η nvidia ή η ati ποσώς με ενδιαφέρει, αφού πολλές φορές τα μοντέλα των 2 εταιρειών που είναι της ίδιας κατηγορίας είναι σχεδόν ισοδύναμα..(πόση διαφορά πχ έχει μια gtx570 απο μια 6970 ή μια gtx275 απο μια 4890)

 

το θέμα είναι ότι οι επιδόσεις που δείχνουν τα reviews για την 7970 ΔΕΝ δικαιολογούν την τιμή της....αν ήταν κάτι που να έδειχνε διπλάσια και απόδοση σε σχέση με την 580 θα έλεγα οκ..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δλδ σε ενοχλεί το ότι η ati/amd "ξύπνησε" και αντιγράφει τον ανταγωνισμό και δεν σε χαλάει το ότι ο ανταγωνισμός - nvidia τόσα χρόνια μας έγδερνε-γδέρνει?

 

΄Εχω γράψει πλείστες φορές στο forum αυτό ότι χάρη στην στρατηγική της ATI/AMD χαμήλωσαν οι τιμές των GPU και αυτό το γεγονός από μόνο του κάνει την κίνηση της υψηλής τιμής από πλευράς AMD ακόμα πιο οξύμωρη.

 

Πόσες φορές είδες την ατι να βγάζει μονοπύρηνη στα 770 ευρώ? Τι να πρωτογράψω για τα τιμολογιακά "κατορθώματα" των LGM, 185.000 δρχ η 4600 ti, κάτι 150.000 η gf3 ti 500, 690 euro η 8800 Gtx, 770 ευρώ η 8800 ultra, πρέπει να φτάσω στην riva tnt κάπου στα 98-99 για να βρω nvidia σε λογική τιμή, (εποχή που έπαιζα και άλλοι παίκτες px s3, videologic, 3dfx, intel), κάτι diamond 330 θυμάμαι στα 70-80 χιλιάρικα, με το που έσκασε μύτη το geforce (και αποσύρθηκαν όλοι πλην της ati) έσπασαν οι πρασινιάριδες την κατοστάρα και από τότε τραβάνε την ανηφόρα. Η μήπως δικαιολογούνται τα 480ε που έχει η 580 τώρα, με την 6970 στα ~330? Μηδέν έως 20 % στις επιδόσεις σημαίνει 45 % στην τιμή? τι σοι μαθηματικά είν' τούτα ωρέ? ούτε αυτό σε ενόχλησε? Ε ρε nvidia που σας χρειάζεται :devil:

 

Δες παραπάνω η ATI εγκατέλειψε τις μονοπύρηνες high end λύσεις μετά το R600 και χάρη σε αυτήν ήταν δυνατόν να χαμηλώσουν αισθητά οι τιμές. Πριν λοιπόν μου αραδιάζεις υποθέσεις και γεγονότα που τα έζησα από πρώτο χέρι και από πιο κοντά από ότι φαντάζεσαι πες μου τι το συνταρακτικό άλλαξε μεταξύ 5870 ή και 6970 που πλέον δικαιολογεί μια τόσο μεγάλη αύξηση τιμής για τις 79xx.

 

 

ps ο μόνος λόγος που δεν θα πάρω 7970 είναι ότι θα τσιμπίσω 580 sli σε τιμή ξεφτίλα, και όσοι περιμένετε να φθηνήνει σύντομα η 7970 sry αλλά θα μείνετε με την χαρά, δεν βγάζει λέμε φθηνή hi end κάρτα η πρασινιάρα, δεν το έκανε ποτέ τα τελευταία 10-11 χρόνια που στήσανε στην πλάτη μας το ολιγοπώλιο, δεν θα το κάνει ούτε τώρα, και στην τελική εμείς κάναμε την π@π@ριά, ας προσέχαμε να μην οδηγούσαμε με τις αγορές μας στον καιάδα τις 3dfx, s3, κλπ

 

Επειδή δεν φοράω φανέλα, ούτε είμαι φίλαθλος με την συνηθισμένη κακή έννοια, θα σας κρατήσω της δηλώσεις σας μέχρι πριν την επερχόμενη άνοιξη για να το ξανασυζητήσουμε από την αρχή. Το τι θα αγοράσεις εσύ, εγώ ή η Μαριγούλα στην γειτονιά μου κανέναν δεν ενδιαφέρει.

 

Χειροκροτώ λοιπόν τόσα χρόνια την AMD για την μείωση των τιμών και τώρα που οι ίδιοι πάλι της αυξήσανε όχι δεν είμαι ο 8 χρονος ηλίθιος οπαδός να χειροκροτήσω και πάλι. ΄Εχω κρίση και άποψη.

 

Αγαπητέ Ailouros μπορείς να ανακεφαλαιώσεις σε παρακαλώ το πότε περιμένουμε τη νέα γενιά της nVidia? Μέχρι το Μάρτιο ειδικά θα περιμένουμε κάτι που να ανταγωνίζεται άξια τις 570 κ 6970 στα $350?

 

Λυπάμαι αλλά είναι εκτός θέματος εδώ. Λέω ούτως ή άλλος να αποφύγω να δίνω περαιτέρω πληροφορίες για να χαμηλώσουν οι τόνοι λίγο γιατί αυτά που θα είχα να πω μάλλον δεν θα αρέσουν ιδιαίτερα σε πολλούς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

προσπαθούν να ρεφάρουν στην AMD μέσω της ATI για την αποτυχία των faildozers.

 

Eίναι και αυτό ένα σενάριο αλλά δεν είναι ο πραγματικός λόγος. Η ΑΜD απλά πούλησε σε μεγάλες εταιρείες το GCN για high end και το έστω και προσωρινό halo effect είναι αναγκαίο ή έτσι τουλάχιστον θεωρούν.

 

Επειδή ακριβώς η NV δεν είναι φιλανθρωπικό ίδρυμα και θα μπορούσε κάλλιστα να βρει την Tahiti τιμολόγηση "βολική" έχω κάθε λόγο να ανησυχώ για τις τιμές γενικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@ailoyros: δεν ξέρω για σένα αλλά εγώ μετοχές σε κάποια απ'τις 2 δεν έχω, ούτε σχέση επαγγελματική ή αλλη, απλή λογική έχω, και κάποια γνώση στοιχειώδους αριθμητικής για να μπορώ να διακρίνω αν με δουλεύει κάποια εταιρεία - λαμόγιο του χώρου ή όχι. Και τα 2 λένε, για να το δώσω μασημένο, ότι δεν μπορεί να χρεώνεις παραπάνω απ'ότι προσφέρεις, κοινώς δεν ζητάς πχ 45 % πάνω σε τιμή όταν δίνεις στην καλύτεροτερη 20% πάνω σε επιδόσεις, και κυρίως να το κάνεις σε βάθος χρόνου. Κάποια στιγμή θα ξυπνήσεις και τον άλλο και σε αγορά - μονοπώλιο θα κάνει τα ίδια, τι ακριβώς δεν καταλαβαίνεις απ'αυτο? Στις προηγούμενες γενιές η ατι υστερούσε σε επιδόσεις και τιμολογούσε ανάλογα, τώρα αποφάσισε head on, είναι ταχύτερη απ'ότι κυκλοφορεί, ξέρει ότι ο αντίπαλος δεν θα τιμολογήσει φθηνότερα γιατί δεν το έκανε ακόμη και όταν υστερούσε (hello, 9700), και πράττει ανάλογα. Μας κακοφαίνεται? σίγουρα, γιατί είχαμε βολευτει με το τρελό vfm της ατι. Είναι παράλογο? όχι, το παράλογο είναι να έχεις το καλύτερο προιον και να το πουλάς φθηνότερα.

 

Τώρα για τον άλλο πιο πάνω με το σχόλιο περί σαβούρας κλπ, για μένα σαβούρα είναι κάρτα που αλλάζε driver κάθε βδομάδα, που σε ανάγκαζε να αλλάζεις driver κάθε βδομάδα λόγω bugs, που οι νέοι drivers είχαν bugs με παλιά games, και έπρεπε ξανα μανά να δοκιμάζεις ποιά έκδοση δούλευε με τα games που έτρεχες, και σίγουρα σαβούρα δεν ήταν κάρτα που έτρεχε πχ 20 % πιο αργά αλλά κόστιζε τα μισά, μάλλον vfm θα την έλεγα, αλλά εσύ προφανώς έχεις άλλη άποψη. Μάλλον την ίδια με τα μπεεε που προτιμούσαν για χρόνια τον πανάκριβο, παραπληγικό pentium 4 με τα κούφια mhz, από τον athlon. Δεν μου κάνει εντύπωση λοιπόν που η nvidia συνεχίζει να αρμέγει, αφού της κάθονται, γιατί όχι. Ούτε που και η ατι άρχισε το ίδιο βιολί. Πανάκριβες κάρτες δεν αγοράζουμε όλα αυτά τα χρόνια για παιχνιδάκια-χασομέρια? Δεν μας έκανε η kyro 2 στα 40 χιλιάρικα, δίναμε 75 για tnt, ok σου λένε, ότι πει ο πελάτης, ακριβό θέλει, ακριβό θα πάρει, business as usual, και παμε παρακάτω..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μας κακοφαίνεται? σίγουρα, γιατί είχαμε βολευτει με το τρελό vfm της ατι. Είναι παράλογο? όχι, το παράλογο είναι να έχεις το καλύτερο προιον και να το πουλάς φθηνότερα.

 

Μα ναι μας κακοφαίνεται φίλε μου.Και τόσα χρόνια μια χαρά πωλήσεις έκανε που είχε και καλύτερα προιόντα δεν κατάλαβα γιατί να τις ανεβάσει αυτή τη φορά;Αλλά τώρα που θα πάρει τα @@ μας μiα χαρά θα τις κατεβάσει.Και εγώ ήθελα να πάρω την 7970.Σιγά, αν δεν πέσουν τουλάχιστον στα 300-350 ευρώ ΑΠΟΚΛΕΙΕΤΑΙ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τώρα για τον άλλο πιο πάνω με το σχόλιο περί σαβούρας κλπ, για μένα σαβούρα είναι κάρτα που αλλάζε driver κάθε βδομάδα, που σε ανάγκαζε να αλλάζεις driver κάθε βδομάδα λόγω bugs, που οι νέοι drivers είχαν bugs με παλιά games, και έπρεπε ξανα μανά να δοκιμάζεις ποιά έκδοση δούλευε με τα games που έτρεχες, και σίγουρα σαβούρα δεν ήταν κάρτα που έτρεχε πχ 20 % πιο αργά αλλά κόστιζε τα μισά, μάλλον vfm θα την έλεγα, αλλά εσύ προφανώς έχεις άλλη άποψη. Μάλλον την ίδια με τα μπεεε που προτιμούσαν για χρόνια τον πανάκριβο, παραπληγικό pentium 4 με τα κούφια mhz, από τον athlon.

 

Επειδη μαλλον εγω ειμαι αυτος, οταν ελεγα για σκουπιδια δεν ειχα συγκεκριμενη εταιρια στο μυαλο μου, ουτε αναφερομουν στις μη high-end καρτες. Εννουσα τις καρτες ανεξαρτητου εταιριας που ειχαν χαμηλο vfm, αλλα και τις καρτες που ανεξαρτητου τιμης απλα δεν ηταν ανταγωνιστικες λογω επιδοσεων, εφοσον φυσικα τις προωθουσαν για gaming καρτες.

 

Καποιες εταιριες δεν καταφεραν ποτε ουσιαστικα να παρουσιασουν μια καλη καρτα γραφικων για παιχνιδια. Αμα λοιπον δεν ειχαν ανταγωνιστικα προιοντα δεν θα πηγαιναν απατες? Και καποιες οπως η 3dfx ξεκινησαν καλα και το χασαν στην πορεια. Δηλαδη επρεπε ολοι να αγορασουμε τις voodoo4 για να τη στηριξουμε να μεινει στον αγωνα, παρολο που για την τιμη τους οι επιδοσεις ηταν χαμηλες? Η τα τερατα τις voodoo5 που επισης ηταν εκτος απο overpriced και ενεργοβορες?

Γιατι ετσι οπως την ανεφερες ονομαστικα δεν μπορω να καταλαβω πως αλλιως να το ερμηνευσω. Η προηγουμενη γενια ηταν ΟΚ. ειχε δηλαδη και τα μοντελα που ηταν καλη αγορα (voodoo 3 3000 που την αγορασα οταν επεσε η τιμη) ειχε και βλακειες. Συνηθισμενη κατασταση δηλαδη.

Θες να μιλησουμε για drivers? Που επρεπε να περιμενουμε χρονια για να φτιαξουν επιτελους ενα σωστο(?) driver για open GL?

Ισα ισα, οταν πλεον πηγα σε nvidia και εβαζα τους detonator που ηταν και multi card drivers ξενοιασα. Δεν θυμαμαι να αλλαζω driver λογω bugs καθε βδομαδα, και επαιζα αρκετα games. Απλως καποιες εκδοσεις ειχαν καλυτερες επιδοσεις σε ορισμενα games.

 

Για S3 S4 κλπ δεν το συζηταω, απλα δεν ηταν ανταγωνιστικες end of story.

 

To Athlon vs Pentium 4 δεν κολλαει εδω, αλλα αφου το ανεφερες, οταν βγαλανε athlon αγοραζα αποκλειστικα AMD γιατι ειχαν τα πιο ανταγωνιστικα προιοντα, μεχρι που βγηκε ο core 2 duo οποτε και ξαναγυρισα σε Intel

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πω πω!!!!! ακομα δεν βγηκε η κατρα της amd και ολοι μας κραξαμε την εταιρια για την τιμη της καρτας!!!! χαλαρωστε λιγο ρε παιδια, απλα βγηκε μια κατρα καλη η οποια ειναι καλύτερη απ τον ανταγωνισμό!!! ε και ? σιγά....δε λεει τιποτα αυτο!!! η καθε εταιρια οταν βγαζει κατι καλύτερο το πουλαει ποιο ακριβα για τους κολυμενους που θα τρεξουν να την παρουν. οι πωλήσεις αυτες ειναι παντα περισσοτερες στην αρχη οχι μονο γιατι βγηκε η νεα σειρα αλλα απο ολόκληρη την σειρα βγήκε πρωτα η μεγαλύτερη καρτα. οταν θα βγουν και οι ποιο μικρες θα πεσει και η μεγάλη.... ( αυτο παντος ειναι σχετικο ) γιατι θα πουλαν οι μικροτερες, αλλα το θεμα παντα με την τιμη ειναι ο ανταγωνισμος !!!! αμα δουμε την 580 στα 350€ θα πιάσει πάτο η σειρα 7χχχ με την τιμη που εχει.

 

αυτο που μου την σπαει παντος σε μεγαλο βαθμο ειναι οτι η 6970 δεν θα πεσει ποτε στα 200€ για να την παρουμε, θα φτασει σε καποια χαμιλη τιμη και μετα θα την κοψουν απ τα ραφια. ειναι το μοναδικό πράγμα που μου την δεινει περισσότερο απ την τιμη που εχει μια καινουρια σειρα οταν βγαίνει. γιατι πολυ απο μας περιμένουμε κατι τετοιο ειτε γιατι δεν έχουμε € είτε γιατί θέλουμε να κάνουμε cf η sli!!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...