Προς το περιεχόμενο

AMD HD7xxx series


John-lamia

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Όσα θα έδινες και για ένα καλό CF/SLI, Εφόσον υπάρχει κόσμος που μπορεί και θέλει να ξοδεύει τόσα για το σύστημα γραφικών δεν καταλαβαίνω γιατί κατακρίνετε τις εταιρείες που τιμολογούν ανάλογα, στο κάτω κάτω πάντα θα υπάρχουν λιγότερο ακριβές λύσεις, απλά βγήκαν κάποια μοντέλα για "λίγους".

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 3,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

7990 λένε ότι θα κοστίσει στην αρχή (δηλαδή τον Μάρτη) $849. ΄Οοοοοοονειρο ζωωωωωωωωωωωωωω μη με ξυπνάτεεεεεεεεεεεεεεεεεεεε.........

 

konstantinos77,

 

Οι GPU που λες είναι EOL ήδη από αρχές Δεκεμβρίου. Με άλλα λόγια δεν παράγονται άλλοι πυρήνες πλέον GF110.

 

Οντως ΕΟL απο τοσο νωρις μου κανει εντυπωση αλλα τελοςπαντων .Εγω ετσι και αλλιως μιλησα για ενα μεσοδιαστημα απο Γενάρη -Απρίλιο οπου ετσι και αλλιως μπορει να εχει μια τιμολογιακη πολιτικη η nvidia στις 5xx(αποθεμα) με μειωση τιμων μεχρι να βγουν οι καινουργιες...Εκτος αν πιστευει οτι αυτο θα επηρεασει και το δικο της launch sale των 7xx .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όσα θα έδινες και για ένα καλό CF/SLI, Εφόσον υπάρχει κόσμος που μπορεί και θέλει να ξοδεύει τόσα για το σύστημα γραφικών δεν καταλαβαίνω γιατί κατακρίνετε τις εταιρείες που τιμολογούν ανάλογα, στο κάτω κάτω πάντα θα υπάρχουν λιγότερο ακριβές λύσεις, απλά βγήκαν κάποια μοντέλα για "λίγους".

 

Μαγκιά τους για όσους έχουν τόσα λεφτά για πέταμα, αλλά και πάλι δεν αισθανθούν ιδιαίτερα καλά όταν αρκετά σύντομα ανακαλύψουν ότι οι τιμές που πλήρωσαν θα πέσουν κατακόρυφα. Η κριτική εφόσον δεν είναι στείρα και συνοδεύεται από λογικά επιχειρήματα είναι δημοκρατικός δικαίωμα, όσο φυσικά η κριτική αυτή δεν αγγίζει συγκεκριμένα πρόσωπα που πιθανόν να παραβιάζει τους όρους συμμετοχής κάθε δημόσιου forum.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μαγκιά τους για όσους έχουν τόσα λεφτά για πέταμα, αλλά και πάλι δεν αισθανθούν ιδιαίτερα καλά όταν αρκετά σύντομα ανακαλύψουν ότι οι τιμές που πλήρωσαν θα πέσουν κατακόρυφα. Η κριτική εφόσον δεν είναι στείρα και συνοδεύεται από λογικά επιχειρήματα είναι δημοκρατικός δικαίωμα, όσο φυσικά η κριτική αυτή δεν αγγίζει συγκεκριμένα πρόσωπα που πιθανόν να παραβιάζει τους όρους συμμετοχής κάθε δημόσιου forum.

 

Στην τεχνολογία τα λεφτά είναι πάντα για πέταμα, είτε έδωσες 1500 ευρό για κάρτα γραφικών είτε έδωσες 150 θα έρθει η στιγμή που δεν θα τα αξίζει πια, αλλά προφανώς για να τα δώσεις δεν σε ενδιαφέρει. το ερώτημα είναι αν μπορείς ή όχι να μείνεις ικανοποιημένος με τεχνολογία 5ατίας τη στιγμή που σε ενδιαφέρουν τα παιχνίδια. Το καλαμπούρι με την κριτική δεν το κατάλαβα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παίδες, εδω μέσα διαβάζουμε σωστά πράγματα αλλά και διάφορα απίστευτα.

 

 

Κατηγορoύν το tahiti επειδή είναι μόλις 45-60% πάνω από cayman και 30-45% πάνω από 580.... δηλαδή έλεος, στο ίδιο die area είναι χαλαρά 50% πάνω από το προηγούμενο flagship.

 

Για την 580 να μην μιλήσω αφού καταναλώνει 50-60% παραπάνω ρεύμα και είναι 30% πίσω.

Και μη μου κάνει κανείς quote από το ένα και μόνο παιχνίδι όπου είναι μόλις 15% πάνω η 7970 γιατί μπορεί να πάθουμε τίποτα από τα γέλια...

 

διαβάζουμε άλλα απίστευτα ότι δεν τρέχει καλά το bf3, ενώ έχουμε πλακωθεί ομαδικώς στο online,και ξέρουμε ότι (αν εξαιρέσουμε το deffered AA , που είναι απλά άκυρο) το τρέχει max η 560 και η 6950 se fps πάνω από 60 κατά κανόνα και συχνά στα 80άρια... και ότι ο μόνος περιορισμός για το παιχνίδι είναι το cpu.

 

εντωμεταξύ οι ελπίδες για το kepler είναι στα ύψη, εγώ λέω καλύτερα να περιμένουμε και να δούμε.

 

Γιατί?

 

Μα γιατί καταρχάς θέλουμε ακόμα κανένα 6 μηνο στην ιδανική για να το δούμε, και πολύ πιθανόν να πάμε για σεπτέμβρη....

δηλαδή θα περιμένει κάποιος 9 μήνες για να πάρει κάρτα? μα τότε θα έχουν αρχίσει οι φήμες για το tahiti refresh.

9 μήνες είναι σχεδόν μια γενιά γεμάτη, η nvidia είναι απλά και ξεκάθαρα πίσω.

 

 

Τώρα όποιος περιμένει το μικρό kepler να καπελώνει την 7950 , εγώ νομίζω ότι πέρνει την πλέον ιδανική των ιδανικών περιπτώσεων. Αυτό φυσικά ελπίζουμε να φανεί σύντομα γιατί το τριμηνο παίζει δυνατά και για αυτό.

 

Οπότε τα πράγματα είναι απλά.

Αυτή τη στιγμή για high-end κάρτα υπάρχει μόνo η AMD.

 

H 580 είναι εκτός αγοράς εκτός και αν πέσει στα 300 ευρώπουλα (εκεί παίζει να τσιμπήσω 2), αλλιώς είναι απλά μια θερμάστρα που κοιτάει από τα 42-43 fps τα 60 της 7970 ή αλλιώς είναι 30% πίσω.

 

Και σας πήρα και την καλή περίπτωση που χάνει μόνο 30%

 

Άλλο να λέμε ότι είναι ακριβή (όπως είναι και η 580) και άλλο να λέμε ότι δεν είναι καλή.

αλλά είπαμε όσα δεν φτάνει η αλεπού τα κάνει κρεμαστάρια... ^_^

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν είναι 30-45% πάνω από την 580 αλλά 5-30%..

Στο BF3 είναι 4 FPS πάνω από την 580 μόνο..

 

Η κάρτα με τις επιδόσεις που έχει τώρα είναι απογοήτευση..

Εάν πάρει ένα 15-20% με νέους οδηγούς θα αξίζει, μέχρι τότε αναμένουμε το Kepler..

 

Τα Ati fanbois του Thelab μπήκαν και στο Insomnia..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν είναι 30-45% πάνω από την 580 αλλά 5-30%..

Στο BF3 είναι 4 FPS πάνω από την 580 μόνο..

 

Η κάρτα με τις επιδόσεις που έχει τώρα είναι απογοήτευση..

Εάν πάρει ένα 15-20% με νέους οδηγούς θα αξίζει, μέχρι τότε αναμένουμε το Kepler..

 

πριν δεν έλεγες 15-30% πάνω? πέφτει ώρα με την ώρα η απόδωση?

 

Το 15-30% πάνω από την 580 δεν το λες ούτε καν καλό..

Αυτό δεν το λες Next-Generation Performance αλλά Refresh..

 

ούτε το Χρηματιστήριο Αθηνών δεν πέφτει τόσο γρήγορα... :-D

 

στο bf3 με ποιά sttings και σε ποιο cpu και σε τι server? μήπως σε κανα 64 με κανένα 920 cpu που μπούκωσε?

 

βέβαια εδώ ο Phycho_warhead ονόμασε thn 7970 στην αρχή νέο BUllDOZER, κοίτα αν έχεις info ότι ο 8150 κερδίζει τον 2600κ 30% και πάνω σε παρακαλώ πές το να πάμε να πάρουμε κανένα κομμάτι πριν εξαντληθεί...

 

αλλά είπαμε και psycho και Warhead κοινώς "τρελός είμαι ότι θέλω λέω" κατά Στ. Ψάλτης :-D

 

(No Offense Taken I Hope) :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

imageview.php?image=35082

 

Φυσάει η κάρτα λέμε..

Next-Generation Performance..

Άσε μας ρε savvakis, από fanbois σαν και του λόγου σου χορτάσαμε..

Εδώ θα τα λέμε όπως είναι τα πράγματα και η νέα κάρτα θα έπρεπε να λέγεται Refresh με τις τωρινές επιδόσεις.

 

Τώρα θυμήθηκα τα +4FPS στο BF3 γι' αυτό έγραψα 5-30%..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Savakis καταρχην στο τελευταιο που λες οτι αν πεσει η 580 στην τιμη της θα παρεις 2 χαιρω πολυ .Αυτο ελειπε η 7970 να εχει ιδια λεφτα φιλε μου με την 580 και να παω να παρω την 580 .Εννοειται πως με τα ιδια λεφτα (αντε και ενα περιθωριο διαφορας) θα αγοραζα την 7970 ,αφου ειναι καλυτερη .Τι εγραψα εγω σε ενα προηγουμενο post μου ?

Απο εκει και επειτα η 7970 τι εννοεις ειναι 45% απο το cayman πανω ?Την 6990 εννοεις ?

Στα games ειναι η διαφορα οσο σου ειπε ο psycho και απλα περιμενουμε να δουμε με νεους drivers ποσο θα ανεβει η διαφορα και αν ανεβει .

Οσο για το bf3 ποια 560 και ποια 6950 το παιζει πανω απο 60 fps ?Σε τι αναλυσεις με τι φιλτρα?Μην λεμε οτι θελουμε .

Μην πουμε για τα metro2033 ,crysis ,για αυτα δινω ενα περιθωριο στην 7970 λογω drivers οπως ξαναειπα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Τώρα θυμήθηκα τα +4FPS στο BF3 γι' αυτό έγραψα 5-30%..

 

 

δηλαδή ψάχνεις στο web να βρείς ένα review οπου έχει το χαμηλότερο ποσοστό η 7970 πάνω από την 580 για να το κάνεις quote?

 

το σχόλιο σου ότι 7970= Bulldozer πως το εξηγείς αν δεν είσαι fanboy?

 

Δεσ παρακάτω την 580 απέναντι στην 6970, όπου η διαφορά τους στα περισσότερα νέα games είναι ελάχιστη...

αυτή είναι η καρτάρα η 580? με 200 ευρώ διαφορά?

 

http://www.anandtech.com/bench/Product/305?vs=292

 

ενώ τώρα που η 7970 έχει ξεκάθαρο προβάδισμα είναι απαράδεκτη?

δηλαδή αυτό δεν είναι fanboysm.

 

end of debate για εμένα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν έχει το προβάδισμα που θα ήθελα..

Εγώ ήθελα να δω τουλάχιστον τις επιδόσεις μιας 6990 χωρίς OC.

Τώρα εάν θα τις φτάσει αυτές τις επιδόσεις με νέους οδηγούς, μένει να το δούμε..

Όταν λέει Next-Generation, περίμενα 100% πάνω, άντε 80% βαριά..

Το Cypress(5870) ήταν επιτυχία που βγήκε 174% πάνω από την 4870.

Τέτοιες κάρτες θέλω, TRUE NEXT-GEN πως το λένε..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν έχει το προβάδισμα που θα ήθελα..

Εγώ ήθελα να δω τουλάχιστον τις επιδόσεις μιας 6990 χωρίς OC.

Τώρα εάν θα τις φτάσει αυτές τις επιδόσεις με νέους οδηγούς, μένει να το δούμε..

Όταν λέει Next-Generation, περίμενα 100% πάνω, άντε 80% βαριά..

Το Cypress(5870) ήταν επιτυχία που βγήκε 174% πάνω από την 4870.

Τέτοιες κάρτες θέλω, TRUE NEXT-GEN πως το λένε..

 

 

μακάρι να το πετύχει τo μεγάλο keppler, όμως φοβάμαι ότι η εποχή των επαναστατικών διαφορών έχει παρέλθει προς το παρόν.

 

Επιπλέον και οι δύο κυνηγάνε τις επιδώσεις στο GPGPU και όχι στα γραφικά.

 

Ελπίζω το μικρό kepler να πιέσει τις τιμές προς τα κάτω , και γρήγορα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μην ξεχνάται οτι η επίσημοι οδηγοί για την 7970 δεν βγηκαν ακόμη....

προς το παρόν οι υπάρχοντες drivers απλά την υποστηρίζουν,

προσωπικά πιστευω οτι η κάρτα θα πάρει πολύ τα πάνω της με το πέρασμα του χρόνου,

να πιάνεις με πρωιμους οδηγούς σκόρ στο 3D Mark11 πλησίον της 6990 ή 6950 CF δεν ειναι και λίγο

για αρχή,στο heaven 2.5 π.χ 6950 CF = 7970 O/C.

ας περιμένουμε λίγο....ειναι μια εντελώς νέα αρχιτεκτονική VGA στα 28nm με νέα χαρακτηριστικά στα περισσότερα σημεία...

αυτο που χρειάζεται ειναι υποστηριξη σε drivers.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μην ξεχνάται οτι η επίσημοι οδηγοί για την 7970 δεν βγηκαν ακόμη....

προς το παρόν οι υπάρχοντες drivers απλά την υποστηρίζουν,

προσωπικά πιστευω οτι η κάρτα θα πάρει πολύ τα πάνω της με το πέρασμα του χρόνου,

να πιάνεις με πρωιμους οδηγούς σκόρ στο 3D Mark11 πλησίον της 6990 ή 6950 CF δεν ειναι και λίγο

για αρχή,στο heaven 2.5 π.χ 6950 CF = 7970 O/C.

ας περιμένουμε λίγο....ειναι μια εντελώς νέα αρχιτεκτονική VGA στα 28nm με νέα χαρακτηριστικά στα περισσότερα σημεία...

αυτο που χρειάζεται ειναι υποστηριξη σε drivers.

 

ακριβώς, με την τιμή που έχει το μόνο σίγουρο είναι ότι θα περιμένουμε :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...