Προς το περιεχόμενο

AMD HD7xxx series


John-lamia

Προτεινόμενες αναρτήσεις

 

Το έχω ξαναδεί αυτό το στήριγμα της power color, το κακό είναι ότι δεν κάνει για συστήματα cf sli.

Προσοχή!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όπως είπαν στον Ryan Smith στο B3D έχουμε εδώ και καιρό τα Die Shots, δεν περιμέναμε την AMD να τα δημοσιεύσει :-D

Ούτε εκείνο που λέει, ότι δεν τα δείχνουν για να μη τα δει ο ανταγωνιστής στέκει. Μόλις βγει κάτι καινούριο, το παίρνουν στο Chipworks και το κάνουν φύλλο-φτερό. Το κόβουν με λέιζερ, το φωτογραφίζουν με ηλεκτρονικά μικροσκόπια και ετοιμάζουν μια πλήρη αναφορά για όποιον δώσει μερικές χιλιάδες Δολάρια.

Μια περίληψη με φωτογραφίες μικρής ευκρίνειας υπάρχει επίσης στο site τους για οποιονδήποτε να τη δει.

 

Α ναι να μια καλύτερη

post-43441-0-11977500-1346434400_thumb.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Η κάρτα μου τελικά έχει σοβαρό πρόβλημα, να το πω και πιο χωριάτικα, τα έφτυσε.

Από benchmarking και torture test που της έκανα, είδα ότι μετά από 5 λεπτά χάνει το σήμα και με πάει σε power save mode.

Δοκίμασα 12.8 (από saphire site), 12.4 (από amd site), 12.1 (από amd site, τους 12.1 δεν τους αναγνώρισε η κάρτα, ενώ εγκαταστάθηκαν κανονικά). Οι εγκαταστάσεις γίνανε με καθαρό format με τις βασικές ενημερώσεις windows update που χρειάζονται οι drivers για να εγκατασταθούν, δηλαδή με τα βασικά προγράμματα.

 

Θα την πάω και σε service εδώ Ελλάδα σε ένα κατάστημα για να είμαι και απόλυτα σίγουρος, γιατί την κάρτα την έχω αγοράσει από amazon uk.

Πάντως ευχαριστώ που με βοηθήσατε λίγο πολύ ο καθένας. yu.gif

 

Να πω ότι το amazon uk έχει τέλειο after sale service, την πρώτη φορά που μου χάλασε η κάρτα μου την αλλάξανε με μία καινούρια την επόμενη μέρα , χωρίς να με ρωτήσουνε πολλά πολλά.

 

Τέλος - εδώ μπορεί να φανώ λίγο off topic - τη μέρα που ήρθα σε επικοινωνία με amazon και είπα ότι η κάρτα χάλασε με ρώτησαν εάν θέλω full refund ή θέλω αντικατάσταση κάρτας (αυτό έγινε πριν 2 μήνες περίπου).

 

Αν επιλέξω full refund θα πάρω τις 411 λίρες που είχα δώσει? Γιατί βλέπω τώρα την ίδια κάρτα να έχει πάει στις 352 λίρες

Δείτε εδώ πόσο έχει πέσει η τιμή

Amazon

amazon_icon.gif Amazon

amazon_icon.gifAmazon (Links)

 

Βέβαια να μην σας κουράζω κιόλας το θέμα με την επιστροφή χρημάτων θα το ρωτήσω όταν θα έρθω σε επικοινωνία με το amazon uk.

 

Θα ζήταγα αντικατάσταση με αυτήν:

Amazon

amazon_icon.gif Amazon

amazon_icon.gifAmazon (Links)

rap.gif

 

Συν να πληρώσω ένα ποσό 80 λίρες βέβαια, αλλά έχει περάσει ένα 5μηνο από την ημερομηνία της απόδειξης αγοράς της κάρτας μου και δεν θέλω να ρισκάρω πάλι για αντικατάσταση, γιατί στο τέλος θα μου εξαντληθεί η εγγύηση η οποία είναι ένας μόνος χρόνος δυστηχώς. weep.gif

 

Εσείς τι προτείνετε?

 

Υ.Γ Ποιό πρόγραμμα είναι το πιο κατάλληλο για να εξετάσουμε αν η κάρτα γραφικών είναι χαλασμένη (gpu stress test), δηλαδή αν περνάει το τεστ? Προτείνετε να τρέξω κάποιο συγκεκριμένο πρόγραμμα για την περίπτωσή μου?

Επεξ/σία από Padaz Bloody
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η εγγύηση στην Ελλάδα κάθε φορά που έχεις αντικατάσταση προϊόντος ξεκινάει πάλι από το ΜΗΔΕΝ. Αν είχες 2 χρόνια δηλαδή και σου χαλάσει στον 1 χρόνο και στην αλλάξουν, θα έχεις πάλι 2 ΧΡΟΝΙΑ εκ νέου.

 

Στο εξωτερικό δε ξέρω τι πολιτική έχουν, ψάξτο.

 

 

Ρώτησε τους σε τι πόσο θα είναι το full refund, να δεις τι σε συμφέρει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ανανεώνεται για το ανταλλακτικό, αν δηλαδή είχε πρόβλημα ο ανεμιστήρας πχ, ισχύει για τον ανεμιστήρα γι' άλλα 2 χρόνια.

 

2 φορές που είχα θέμα πάντως με κάρτες γραφικών, καινούριες σφραγισμένες μου δωσαν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εντάξει τελικά έκανα refund, ευτυχώς μου κόψανε μόνο 10 λίρες από το ποσό που είχα δώσει.

Είχα πληρώσει 411 λίρες, και μου κάνανε refund 400 λίρες. Εντάξει δεν πειράζει.

Σκέφτομαι να αγοράσω την msi lightning πάλι από amazon uk, ορίστε το εδώ το site:

 

http://www.amazon.co...=A3P5ROKL5A1OLE

 

 

Το θέμα είναι ότι έχει ένα μικρό καπάκι όπως βλέπετε και στην φωτογραφία με αποτέλεσμα να πιάνει λίγο χώρο και από το διπλανό slot. Στο καπάκι μέσα βρίσκεται το Reactor Core GPU.

 

Στο διπλανό slot έχω όμως την κάρτα ήχου μου, αυτήν που βλέπετε και στην υπογραφή μου, η οποία κουμπώνει σε pci -e 1X και όπως καταλάβατε θα εμποδίζει το καπάκι.

 

Ξέρετε αν το καπάκι βγαίνει?

 

EDIT Εδώ λέει ότι το καπάκι βγαίνει και είναι μόνο για λόγους LN2 overclocking.

Άρα λογικά θα είμαι οκ.

 

Δείτε εδώ αναλυτικότερα:

http://www.legitreviews.com/article/1886/1/

 

Κάτι τελευταίο που πρόσεξα, το back plate είναι λίγο υπερηψωμένο, αλλά ελάχιστα, ελπίζω αυτό να μην είναι θέμα για το διπλανό slot.

Επεξ/σία από Padaz Bloody
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Η πανίσχυρη HD 7990 ανακοινωθηκε επισημα απο την PowerColor και φαίνεται ότι θα ονομάζεται Devil 13 HD 7990!!!!

Πρόκειται για ΔΙΠΥΡΗΝΗ κάρτα με χρονισμούς Engine Clock στα 925MHz και με turbo boost να φτανει τα 1000Mhz ενω ειναι εξοπλισμενη με 6GB ram(αναμένονται και εκδώσεις με 12GB) Η memory clock ανέρχεται 1375Mhz x 4 (5.5 Gbps) και ο διαυλος ειναι 384Bit X2 Επειδη πιστευω οτι προτιμάτε να δεiτε αναλυτικά τα specs ορίστε το link! : http://www.powercolor.com/us/products_features.asp?id=423

 

Παντός υπαρχουν φήμες ότι θα κοστίζει 850 Δολλαρια και θα νικάει κατα πολύ τη GTX 690!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...