Προς το περιεχόμενο

Κόστος Ζωής και μισθοί στις Βρυξέλλες


pix_lax82

Προτεινόμενες αναρτήσεις

ε καλα δεν ειπαμε οτι με 2700 ειτε 3000 εισαι και βασιλιας εκει

αλλα μην τα ισοπεδωνουμε κ ολα

 

οσο αφορα την ΕΕ

απτο site τους

 

http://ec.europa.eu/...fficials_en.pdf

 

τωρα προφανως αν καποιος πηγαινει με προσωρινο συμβολαιο ειτε κατι παρομοιο ε ο μισθος του μπορει να ειναι κ χαμηλοτερος αυτο ισχυει παντου οχι μονο στα οργανα της ΕΕ..

 

Αυτοί είναι οι μισθοί των μόνιμων, όχι αυτών που θα πάνε να δουλέψουν με συμβόλαια 1,2 χρόνια.

Και μην βλέπετε το 16άρι, αυτός είναι άπιαστος μισθός του διευθυντή.

Ένας μέσος μισθός ενός μόνιμου στην Ευρωπαική ένωση (πολύ γενικά μιλάω γιατί εξαρτάται από πολλά πράγματα) είναι γύρω στα 4.000 το μήνα. Αντίθετα ο μη μόνιμος θα είναι τουλάχιστον ένα χιλιάρικο παρακάτω.

 

Μισθός 2.700 το μήνα, μια χαρά ζωή ζεις στο βέλγιο. Δεν είναι όμως τόσο οι μισθοί εδώ, μην λέμε ό,τι θέλουμε. Αν δεν κάνω λάθος, ο ελάχιστος μισθός είναι στα 1100 το μήνα, μάξιμουμ το 1300 (δεν είμαι σίγουρος ακριβώς). Αλλά ένας εργένης πρέπει να πληρώσει 500 το μήνα για ένα στούντιο σε αξιοπρεπή περιοχή, το φαί του, την τηλεόραση, το ίντερνετ, το τηλέφωνο, το ρεύμα, κτλ, θα βγει κιόλας γιατί άνθρωπος είναι, οπότε δεν του μένουν και πολλά στην άκρη, σχεδόν τίποτα.

 

Αν είσαι παντρεμένος είναι άλλη υπόθεση, έχεις μικρότερη φορολόγηση, διπλό εισόδημα, και ενώ θέλεις 500 για στούντιο και το πληρώνεις μόνος, για ένα δυάρι μπορείς να βρεις και με 750 που θα το πληρώνουν δύο, οπότε συμφέρει περισσότερο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

για να μπεις στην ΕU και τα λοιπα οργανα, δεν ηταν ποτε ευκολο,. δεν ξερω σε τι εποχες αναφερεσαι αλλα ουτεποτε χαριζαν δουλειες. οι μισθοι των 2000 και 4000 € υπαρχουν ακομα κανονικα ακομη και για 6μηνα συμβολαια. και τι περιμενεις οταν κανουν apply για μια θεση 4000 ατομα, να μην διωξουν την σαρα και την μαρα πρωτα;

 

επισης σου υπενθυμιζω οτι ο βασικο μισθος στο βελγιο ειναι 1200 € περιπου καθαρα. και στο σουπερμαρκετ να δουλευεις τοσα παιρνεις και επιβιωνεις με 1200 το μηνα. η φορολογια ειναι 43% και βαλε, γτ με αυτα τα λεφτα εχεις ενα αξιοπρεπες μετρό, ενα αξιοπρεπες πανεπιστημειο κι αμα μεινεις ποτε στον δρομο και πας στο cpas θα σου δινουν 750 ευρω το μηνα να ζεις και θα σε απαλαξουν απο χιλιους δυο φορους. υπαρχει λογος για την τοσο μεγαλη φορολογια.

 

για τις γυρω χωρες δεν ξερω τι ακριβως παιζει οποτε προτιμω να μην αρχισω την συγκριση. με «φημες που ακουσα απο εναν γνωστο» κτλ δεν γινεται συζητηση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

για να μπεις στην ΕU και τα λοιπα οργανα, δεν ηταν ποτε ευκολο,. δεν ξερω σε τι εποχες αναφερεσαι αλλα ουτεποτε χαριζαν δουλειες. οι μισθοι των 2000 και 4000 € υπαρχουν ακομα κανονικα ακομη και για 6μηνα συμβολαια. και τι περιμενεις οταν κανουν apply για μια θεση 4000 ατομα, να μην διωξουν την σαρα και την μαρα πρωτα;

 

επισης σου υπενθυμιζω οτι ο βασικο μισθος στο βελγιο ειναι 1200 € περιπου καθαρα. και στο σουπερμαρκετ να δουλευεις τοσα παιρνεις και επιβιωνεις με 1200 το μηνα. η φορολογια ειναι 43% και βαλε, γτ με αυτα τα λεφτα εχεις ενα αξιοπρεπες μετρό, ενα αξιοπρεπες πανεπιστημειο κι αμα μεινεις ποτε στον δρομο και πας στο cpas θα σου δινουν 750 ευρω το μηνα να ζεις και θα σε απαλαξουν απο χιλιους δυο φορους. υπαρχει λογος για την τοσο μεγαλη φορολογια.

 

για τις γυρω χωρες δεν ξερω τι ακριβως παιζει οποτε προτιμω να μην αρχισω την συγκριση. με «φημες που ακουσα απο εναν γνωστο» κτλ δεν γινεται συζητηση.

Σε γενικές γραμμές, αυτήν την εποχή, στην ευρωπαική ένωση δεν βρίσκεις δουλειά των 4.000 ευρώ το μήνα. Πάντα σε γενικά μιλάω, εξαιρέσεις σίγουρα θα υπάρχουν. Πχ μεταφραστής, με συμβόλαιο 1 χρόνου, θα πάρεις γύρω στα 2700 το μήνα το πολύ. Όπως επίσης αν είσαι απόφοιτος και θέλεις να κάνεις την πρακτική σου στην Ευρωπαική ένωση, θα πιάσεις τα 1100 το μήνα.

Στον μισθό στο σούπερ μάρκετ συμφωνούμε, τόσα είπα κι εγώ, 1100-1300 γιατί δεν ήμουν σίγουρος ακριβώς.

 

Οι εξετάσεις που πρέπει να δώσεις για ευρωπαική ένωση, όπως είπα δεν έχουν καμία σχέση με το αντικείμενο της εργασίας σου. Υπάρχουν σάιτ και εταιρίες που σε προετοιμάζουν για τις εξετάσεις, που όπως είπα δεν είναι δύσκολες αλλά είναι περιορισμένου χρόνου. Από εκεί και έπειτα, όταν θα φύγει η σαβούρα, παίζουν εξετάσεις πάνω στο αντικείμενο, συνεντεύξεις και γνωριμίες. Και πια δεν υπάρχει μονιμότητα, όπως υπήρχε παλιά. Με συμβόλαιο δουλεύεις.

 

Όσον αφορά το λόγο γιατί το Βέλγιο έχει τόσο μεγάλη φορολογία, δεν το αρνιούμαι. Έχουν τα επιδόματά τους σε περίπτωση που βρεθεις άνεργος και σε βοηθούν, σε αντίθεση με την Ελλάδα. Τώρα όμως, για έναν έλληνα πχ που θα έρθει αύριο να δουλέψει στο Βέλγιο, δεκάρα δεν δίνει για την καλύτερη συγκοινωνία, την στιγμή που είναι συνηθισμένος στην χάλια της Ελλάδας, ούτε τον ενδιαφέρει πόσα θα δώσει το cpas και ο Onem στον βέλγο άνεργο. Αν και όταν ποτέ έρθει στην θέση του, τότε θα καταλάβει.

Να ξέρεις όμως πώς τσούζει να έχεις μισθό 3.000 το μήνα και από αυτά να γίνονται κρατήσεις 1300 ευρώ τον μήνα και να σου μένουν 1700 στο χέρι. Και να περιμένεις και το τέλος του έτους γιατί μπορεί να πληρώσεις και παραπάνω διαφορά.

Πρόπερσυ μου ήρθε ένα χιλιάρικο από την εταιρία που δούλευα όταν πρωτοήρθα, από εκκαθαρίσεις των πρώτων ετών, και πήρα στο χέρι 500 και κάτι. Όταν έμαθα πόσο πήραν όσοι expat συνέχιζαν ακόμα να δουλεύουν, μου είχε έρθει κεραμίδα, γιατί το είχαν πάρει όλο το χιλιάρικο ακριβώς, αλλά εγώ επειδή δεν ανήκα πια στην κατηγορία των expat (φεύγοντας από την πρώτη εταιρία έπιασα αλλού δουλειά και άρχισα να φορολογούμαι με την βέλγικη κλίμακα) μου κράτησαν σχεδόν τα μισά ως φόρο.

Εντάξει, όταν μπήκα ταμείο ανεργίας κατάλαβα πχ γιατί έχουν τέτοιες φορολογίες, αλλά όταν δούλευα δεν με ενδιέφεραν αυτά. Όπως δεν με ενδιέφερε και το γεγονός γιατί εγώ που δουλεύω και ζω μόνος να πληρώνω μεγαλύτερη φορολογία από τον συνάδελφο που είναι παντρεμένος και έχει διπλό εισόδημα, αφού δουλεύει και η γυναίκα του.

 

Όσον αφορά τις γειτονικές χώρες, ειλικρινά βαριέμαι να ψάχνω λινκς και στοιχεία να σου το αποδείξω. Πίστεψέ με, είναι σε πολύ καλύτερη οικονομική κατάσταση από εμάς. Αν δεν με πιστεύεις, lets agree to disagree γιατί έχω και διάβασμα... :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το cpas παντως δεν ειναι μονο για τους βελγους.

 

δεν καταλαβενω παντως γτ γκρινιαζεις ; τι δεν σου αρεσει απο την ζωη στο βελγιο; θελεις δλδ να παιρνεις 3000 να τις κρατας για παρτι σου και μετα να σου χαριζουν κι αλλα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το cpas παντως δεν ειναι μονο για τους βελγους.

 

δεν καταλαβενω παντως γτ γκρινιαζεις ; τι δεν σου αρεσει απο την ζωη στο βελγιο; θελεις δλδ να παιρνεις 3000 να τις κρατας για παρτι σου και μετα να σου χαριζουν κι αλλα;

 

Υπάρχουν και κριτήρια για να πάρεις το cpas. Επειδή δεν το έχω πάρει δεν τα γνωρίζω ακριβώς, αν θέλεις μπορώ να σου μιλήσω για Onem και ταμείο ανεργίας πολύ ευχαρίστως. Δεν πάει να πει ότι αύριο θα έρθει ένας Έλληνας εδώ και θα πάρει το cpas. Γιατί κάποιος που θα το διαβάσει μπορεί να έχει αυτήν την εντύπωση.

 

Και δεν κατάλαβες, δεν γκρινιάζω, απλά μπήκα και πόσταρα να ψιλοβάλω τα πράγματα στη θέση τους. Ήρθε κάποιος/α χτες και μίλησε για μισθό 2.700 ευρώ και για πληροφορίες, απάντησε κάποιος για τον χάλια καιρό, και άρχισαν μετά ποσταρίσματα του τύπου "ανταλλάσω καλοκαιρία δουλειά και σπίτι στην Ελλάδα με δουλειά στο Βέλγιο" δίνοντας την εντύπωση σε άτομα που θα έρθουν και θα διαβάσουν το thread ότι τα πράγματα στο Βέλγιο είναι θεικά, ότι έχουμε μισθούς 2500 και 3000 ευρώ τον μήνα, ότι ζούμε βασιλική ζωή. Όχι, δεν είναι έτσι.

 

Φυσικά και είμαστε σε πολύ καλύτερη κατάσταση από Ελλάδα, και το συνιστώ στον καθένα να έρθει και να δουλέψει εδώ παρά να μείνει στην Ελλάδα, να ζορίσει και τον κώλο του να μάθει τα γαλλικά και τα ολλανδικά, αλλά δεν είμαστε και παράδεισος. Αν είχα να διαλέξω πχ, θα προτιμούσα να πάω Ολλανδία ή Γερμανία, παρά Βέλγιο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ απο αυτά που μου λέτε για το Βέλγιο, δε βλέπω διαφορές απο την Ολλανδία. Οπότε δεν μπορώ να καταλάβω προς τι όλα αυτά τα παράπονα για το Βέλγιο.

 

Ολλανδία:

-Μέσος μισθός για ΙΤ με 5 χρόνια προϋπηρεσία: 2500 καθαρά αν είσαι τυχερός, οι περισσότεροι που ξέρω παίρνουν 2000-2200

-Ενοίκιο για ένα studio 40τμ: 700-800, πάνω απο 1000 αν είσαι μέσα σε μεγάλη πόλη όπως Amsterdam

-Φορολογία τεράστια και παρόλα αυτά, αυτά που σου παρέχει το κράτος είναι λίγα. Ασφάλεια υγείας πρέπει να πληρώσεις ιδιωτική αναγκαστικά, οι συγκοινωνίες τους είναι επιεικώς γτπ (μόνο αυτή την εβδομάδα είχα δύο φορές πρόβλημα μα χαλασμένα τρένα και γραμμές) και ο καπιταλισμός σπέρνει.

-Έχουν βρεί τους πιο άκυρους τρόπους να στα αρπάξουν. Σήμερα έμαθα πως κάθε 10 χρόνια πρέπει να ανανεώνεις την άδεια οδήγησης. Όχι, δεν κάνεις τεστ οδήγησης ούτε ελέγχουν αν μπορείς να οδηγήσεις, απλά βρίσκουν άλλον έναν τρόπο να στα αρπάζουν.

 

Κι όμως, παραμένω εδώ γιατί έχω ευκαιρίες να κάνω κάτι στο άμεσο μέλλον (ήδη είμαι 6 μήνες εδώ και έχω κάνει τα κονέ μου να κάνω και εξωτερικές δουλειές), να ζήσω λίγο πιο ήρεμα και να απολαύσω την ομορφιά της χώρας. Αν δεν μου άρεσε, δε θα γκρίνιαζα, θα είχα φύγει ήδη για αλλού.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ απο αυτά που μου λέτε για το Βέλγιο, δε βλέπω διαφορές απο την Ολλανδία. Οπότε δεν μπορώ να καταλάβω προς τι όλα αυτά τα παράπονα για το Βέλγιο.

 

Ολλανδία:

-Μέσος μισθός για ΙΤ με 5 χρόνια προϋπηρεσία: 2500 καθαρά αν είσαι τυχερός, οι περισσότεροι που ξέρω παίρνουν 2000-2200

-Ενοίκιο για ένα studio 40τμ: 700-800, πάνω απο 1000 αν είσαι μέσα σε μεγάλη πόλη όπως Amsterdam

-Φορολογία τεράστια και παρόλα αυτά, αυτά που σου παρέχει το κράτος είναι λίγα. Ασφάλεια υγείας πρέπει να πληρώσεις ιδιωτική αναγκαστικά, οι συγκοινωνίες τους είναι επιεικώς γτπ (μόνο αυτή την εβδομάδα είχα δύο φορές πρόβλημα μα χαλασμένα τρένα και γραμμές) και ο καπιταλισμός σπέρνει.

-Έχουν βρεί τους πιο άκυρους τρόπους να στα αρπάξουν. Σήμερα έμαθα πως κάθε 10 χρόνια πρέπει να ανανεώνεις την άδεια οδήγησης. Όχι, δεν κάνεις τεστ οδήγησης ούτε ελέγχουν αν μπορείς να οδηγήσεις, απλά βρίσκουν άλλον έναν τρόπο να στα αρπάζουν.

 

Κι όμως, παραμένω εδώ γιατί έχω ευκαιρίες να κάνω κάτι στο άμεσο μέλλον (ήδη είμαι 6 μήνες εδώ και έχω κάνει τα κονέ μου να κάνω και εξωτερικές δουλειές), να ζήσω λίγο πιο ήρεμα και να απολαύσω την ομορφιά της χώρας. Αν δεν μου άρεσε, δε θα γκρίνιαζα, θα είχα φύγει ήδη για αλλού.

 

Βασικά η σημαντικότερη διαφορά είναι ότι στην Ολλανδία επικρατούν οι ίδιες καταστάσεις σε όλη την επικράτειά της. Αυτήν την στιγμή εγώ μιλάω για Βρυξέλλες, όπως λογικά και η Εύα. Για να το πάμε πιο νότια το θέμα και να μιλήσουμε για Βαλλονία και τι καταστάσεις επικρατούν εκεί και τι ανεργία. Η Φλάνδρα είναι σε καλύτερη μοίρα, όπως και η πρωτεύουσα (που ανήκει στην Φλάνδρα και βρίσκεται στο κέντρο της, αν και η πόλη είναι γαλλόφωνη).

Όπως και την κατάσταση στην πολιτική ζωή της χώρας, που ένας ξένος δεν τα πολυκαταλαβαίνει και δεν τα δίνει σημασία, ένας βέλγος όμως ή κάποιος που θα τύχει να δουλέψει πιο νότια θα αρχίσει να παίρνει χαμπάρι τι τρέχει, να έχεις βασικά 4 κυβερνήσεις, μία φλανδρική, μία βαλλονική, μία των βρυξελλών και την ομοσπονδιακή και να μαλώνουν και να μην μπορούν να κάνουν ομοσπονδιακή κυβέρνηση για δύο χρόνια. Όλα αυτά έχουν επιπτώσεις στην χώρα και στην οικονομία της, στα επιδόματα που δίνουν, στην ανάπτυξή της, κτλ.

 

Οπότε ναι, αν είχα να διαλέξω αυτήν την στιγμή, θα προτιμούσα την Ολλανδία παρά το Βέλγιο. Έτσι και συνεχιστεί αυτή η κατάσταση, οικονομική εννοώ, το Βέλγιο θα είναι από τις πρώτες χώρες που θα πάρει η μπόρα. Η Ολλανδία αντίθετα θα είναι από τις τελευταίες, όπως και η Γερμανία. Το γεγονός πχ ότι το Βέλγιο δεν σταματάει το ταμείο ανεργίας μετά τον χρόνο, όπως γίνεται στην Ελλάδα, δεν πάει να πει ότι θα συνεχιστεί. Υπάρχουν σοβαρές συζητήσεις να κοπεί το επίδομα για τους άνεργους πάνω του χρόνου, και αν όχι να γίνουν πολύ πιο αυστηρές οι προυποθέσεις για όσους θα συνεχίσουν να το παίρνουν. Παράδειγμα έφερα.

 

 

Κι όσον αφορά την ασφάλεια υγείας και εδώ τα ίδια ισχύουν, διαλέγεις εταιρία και πληρώνεις. Και ανάλογα το πόσο πληρώνεις, και τις παροχές που έχεις. Πχ, αν αρρωστήσεις ασθενοφόρο δεν θα έρθει, εκτός και αν Α) το πληρώνεις μέσα στην ασφάλεια σαν παροχή, οπότε σου κοστίζει παραπάνω ή Β) τηλεφωνήσεις και έρθει, αλλά μετά θα πρέπει να το ακριβοπληρώσεις που ήρθε και σε πήρε.

 

Και οι συγκοινωνίες τους εδώ στις Βρυξέλλες μπορεί να είναι καλές, σε σχέση με Ελλάδα, αλλά σε σχέση πχ με Παρίσι, που είναι και πολύ μεγαλύτερη πόλη, και το μετρό τους είναι άνω των 100 ετών, και δεν φιλοξενεί τα γραφεία της ευρωπαικής ένωσης, είναι σε χειρότερη κατάσταση. Επειδή έχω ζήσει Παρίσι, όταν πρωτοήρθα εδώ οι συγκοινωνίες των Βρυξελλών μου φάνηκαν πιο αργές και από την καθυστέρηση. Φυσικά καμία σχέση με Ελλάδα, αλλά συγκρίνουμε τώρα. Το μετρό τους εδώ είναι για γέλια. Υποτίθεται ότι έχουν 4 γραμμές, που η 4η βασικά είναι η 3η με 5 στάσεις παραπάνω. Η μία γραμμή κάνει τον γύρο του κέντρου, ενώ οι υπόλοιπες 2 γραμμές δεν εξυπηρετούν όλη την πόλη. Οι νότιες περιοχές πχ δεν έχουν μετρό, και υποτίθεται ότι είναι από τις πιο ακριβές των Βρυξελλών.

 

Όσον αφορά άδειες οδήγησης, μην νομίζεις ότι δεν έχουν τα κουφά τους κι εδώ. Παράδειγμα, όταν πρωτοήρθα ήρθα με το αμάξι μου. Κάποια στιγμή καποιος άρχισε να με κυνηγάει με το δικό του, ντε και καλά ότι του χτύπησα τον καθρέφτη του. Δεν πας στον διάολο και τρέχα να με βρεις στην Ελλάδα, σκέφτηκα εγώ. Το πήγε ο τύπος δικαστικά, θυμάμαι είχα μία κλήση τηλεφώνου στην Ελλάδα από την τροχαία για κάτι στο Βέλγιο (έτυχε να είμαι διακοπές) αλλά ούτε η τροχαία ήξερε λεπτομέρειες το αμέλησα και εγώ. Για κάποιον λόγο δεν μπορούσαν να με βρουν (δικό τους λάθος, γιατί δηλωμένη διεύθυνση είχα) και έγινε δικαστήριο εν ερήμην μου. Τέλος πάντων μην τα πολυλογώ κάποια στιγμή με βρήκαν και μαθαίνω για το δικαστήριο. Τους λέω ότι δεν ήταν δικό μου το φταίξιμο, πάει έγινε τώρα, δεν μπορείς να κάνεις τίποτα. Και με είχαν δικάσει σε πρόστιμο 2.500 ευρώ, ή να παραδώσω το δίπλωμα για 4 μήνες.

 

Ωραία λοιπόν, πάρτε το δίπλωμά μου τους λέω κι εγώ (δεν είχα πια αμάξι στο Βέλγιο). Μόλις είδαν ότι τους έδινα ελληνικό δίπλωμα οδηγήσεως, ντε και καλά να πάω να βγάλω βέλγικο και να παραδώσω αυτό, και όχι το ελληνικό. Αν ήμουν βλάκας και δεν το πήγαινα το θέμα στην ελληνική πρεσβεία να μεσολαβήσει, γιατί έχουν πρόβλημα να δεχτούν ως επίσημο έγγραφο δίπλωμα χώρας ευρωπαικής ένωσης, θα έπρεπε να πληρώσω κι εγώ δεν ξέρω πόσα για ένα δίπλωμα που θα μου ήταν άχρηστο. Παρόλ'αυτά, όταν το παρέδωσα, ο αστυνόμος να επιμένει πως από την στιγμή που ζω εδώ, είμαι υποχρεωμένος να βγάλω βέλγικο δίπλωμα. Ρε άνθρωπέ μου, δεν οδηγώ πια στο Βέλγιο, αν ποτέ αγοράσω αμάξι εδώ και ξαναοδηγήσω, τα ξαναλέμε, ως τότε θα έχω το ελληνικό και αν έχετε πρόβλημα, απευθυνθείτε στην ελληνική πρεσβεία να το λύσετε.

 

Άιντε με τα κουφά τους, όλες οι χώρες τα έχουν αυτά, και ο ξένος που θα έρθει στην Ελλάδα χίλια δυο κουφά θα βρει να κράξει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσυπογραφω για το παπλωμα. Επισης δωσμου 25 μερες το μηνα συνεφια και βροχη και παρε μου τη ψυχη. Με το φως ποτε δε τα πηγα καλα, πρωτιστως λογω αλλεργιων αλλα και επειδη μου φαινεται πολυ μονοτονο απο πλευρας καιρου μια μερα που εχει μονο ηλιοφανεια.

 

Οσο για τον παρεδωσε, βελτιωνω την προσφορα μου και προσφερω και σεατ ιμπιζα ντιζελ δεξιοτιμονο μιας και θα μου ειναι αχρηστο στις Βρυξελλες (εμ ειμαστε και Anglais με τα δεξια μας τα τιμονια εμεις εκει στο νησι).

 

Σε κόβω για Ουπσάλα εσένα! 3 ώρες φώς και αν είσαι τυχερός, με λίγα σύννεφα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Διαφορές στην κουλτούρα θα βρεις χίλιες δυο αν το ψάξεις. Το θέμα είναι πόσο σε ενοχλούν για σου μπλοκάρουν το ταξίδι εκεί.

 

Μπορώ να σου βρω χιλιάδες χαρακτηριστικά της Ελληνικής κουλτούρας που με ενοχλούν περισσότερο, απλά δεν θα ξεκινήσω την απαρίθμιση γιατί θα με πείτε μίζερο.

 

 

@Paredwse , MidiMiliz : Έχετε δοκιμάσει να ζήσετε σε πόλη με αντιστοιχο καιρό και σας άρεσε;

 

Γιατί και αυτοί που μου κλαίγονται τελευταία το παίζαν άνετοι αλλα τώρα τους χαλάει αυτός ο καιρός. Η φυσική ντόπα του ήλιου τους ψιλολείπει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν μου λέτε κάτι, για αυτό το 53% συνολική φορολογία στο εισόδημα για κάποιον που μένει στο Βέλγιο, αν κάποιος πληρώνει ενοίκιο του γίνεται έκπτωση από το εισόδημα πρίν υπολογιστεί φόρος; Π.χ κάποιος βγάζει 20000ευρώ και από αυτά έχει δώσει σε ενοίκιο 8000ευρώ, το 53% ή οποιοσδήποτε άλλος συντελεστής θα μπεί στα 12000 ή στα 20000;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όσο πληρωνόμουν σαν expat είχα φοροαπαλλαγή στο ενοίκιο, και όσο μεγαλύτερο ενοίκιο είχε ένας expat στην δουλειά μου τόσο περισσότερα έπαιρνε πίσω. Από την στιγμή που έχασα το expat status, το ενοίκιο δεν παίζει κανένα ρόλο πια.

Σαν expat πληρώνονται οι εργαζόμενοι στην ευρωπαική ένωση (που δεν πληρώνουν καμία φορολογία στο βέλγικο κράτος αφού δεν είναι υπάλληλοι του βελγίου αλλά της ευρωπαικής ένωσης, εκτός και αν είναι βέλγοι υπήκοοι) ή οι εργαζόμενοι σε εταιρίες όπου δεν υπάρχει εξειδικευμένο βέλγικο προσωπικό, οπότε φέρνουν ξένους για να διδάξουν την δουλειά σε βέλγους.

Έτσι και το έχεις πάρει μία φορά το expat χάνεις το δικαίωμα να το ξαναπάρεις. Δηλαδή, αν ανοίξει αύριο μία εταιρία που να χρειάζεται ανθρώπινο δυναμικό εκτός βελγίου κι εγώ γνωρίζω την δουλειά, δεν πρόκειται να το πάρω γιατί το έχω ήδη πάρει μία φορά στη ζωή μου.

 

Από εκεί και πέρα, η φορολογία ξεκινάει από 43% και βαράει κατακούτελα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες. Ακόμα δεν ξέρω πότε ξεκινάω. Έχω περάσει σε διαγωνισμό της epso για

υπάλληλος στην ΕU και περιμένω να με ειδοποιήσουν. Έχεις ακούσει μήπως κάτι για το τί παίζει εκεί γενικά με το προσωπικό?Θα χαρώ πολύ πάντως να συναντηθούμε από κοντά εκεί. :-)

 

Σε ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες. Ακόμα δεν ξέρω πότε ξεκινάω. Έχω περάσει σε διαγωνισμό της epso για

υπάλληλος στην ΕU και περιμένω να με ειδοποιήσουν. Έχεις ακούσει μήπως κάτι για το τί παίζει εκεί γενικά με το προσωπικό?Θα χαρώ πολύ πάντως να συναντηθούμε από κοντά εκεί. :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

όχι δεν έχω ακόμα συμβόλαιο. μετά την έκδοση των αποτελεσμάτων του διαγωνισμού πριν λίγες ημέρες περίπου, είμαι στην λεγόμενη reserve list από όπου οι ενδιαφερόμενοι φορείς θα αρχίσουν να κάνουν recruitment τους επιτυχόντες. οπότε είμαι σε φάση αναμονής αυτή τη στιγμή. αλλά είπα να ξεκινήσω από τώρα να το ψάχνω γενικά για βρυξέλλες να μην είμαι και τελείως άσχετη με τις συνθήκες εκεί .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...