Προς το περιεχόμενο

C++ Ας να με βοηθήσει κάποιος


giorgos paok

Προτεινόμενες αναρτήσεις

το εκανα αυτο αστο θα το παλεψω τι να κανω...

 

Ωραία αν θες τότε πες μας τι δεν έκανες για να σε βοηθήσουμε. Και πόσταρε τον κώδικά σου, δεν υπάρχει λόγος να ντρέπεσαι. Αρχή είναι ακόμα, λογικό είναι να έχεις λάθη που σε άλλους φαίνονται χαζά. .......Εκτός και αν δεν τον έκανες και τον περιμένεις έτοιμο.. :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 69
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Καθόλου μαλακία σου που ζήτησες βοήθεια αλλα όπως λένε και τα παιδιά όλα τα θέματα που έχεις κάνει απλά πετάς ξερά την ερώτηση και περιμένεις απάντηση. Δείξε οτι προσπαθείς και οτι δεν ψάχνεις για μαλ@κες και θα πάρεις βοήθεια απο πολλά άτομα εδω μέσα.

λοιπον να σας πω τι εκανα εκανα στην αρχη μια συναρτηση που κανει την μετατροπη αναλογα με τις kwh ποσο χρεωση εχει το καθενα μεσα στην main εβαλα με λιγα λογια #include <iostream> using namespace std; double timologio (float kwh,double fpa/(0.13)){ if (kwh<=800 ){return 0.054 *fpa; και το πηγα κλιμακωτa

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

offtopic: Μάυτά και μ' εκείνα έφτασες τα 23 posts έφερες ένα forum άνω κάτω και δυστηχώς δεν κέρδισες και τίποτα :( Μπράβο παόκι μου!!!

 

Όταν είναι να βάζεις κώδικα να χρησιμοποιείς το εικονίδιο <> πάνω απ'το textarea, φιλικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

offtopic: Μάυτά και μ' εκείνα έφτασες τα 23 posts έφερες να forum άνω κάτω και δυστηχώς δεν κέρδισες και τίποτα :( Μπράβο παόκι μου!!!

 

Όταν είναι να βάζεις κώδικα να χρησιμοποιείς το εικονίδιο <> πάνω απ'το textarea, φιλικά.

οκ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδια αν μπορει καποιος να βοηθησει ας βοηθησει σας παρακαλω δεν θελω να χασω αδικα τον βαθμο ... :shifty:

 

Άδικα; Άδικο θα είναι να πάρεις τον ίδιο βαθμό εσύ και τα 3-4-5 άτομα από το τμήμα σου που ξέρουν C++ σε ένα κάποιο επίπεδο.

 

>#include <iostream>

using namespace std;

double timologio (float kwh,double fpa/(0.13)) {
   if (kwh<=800 ){
       return 0.054 *fpa;
   }

   // και το πηγα κλιμακωτa 
}

 

Αυτό δεν κάνει καν compile... ==> double fpa/(0.13)

Επιπλέον, όπως ο παρατηρητικός αναγνώστης θα προσέξει, το return που γράφεις δεν λαμβάνει καν υπόψη το πόσες κιλοβατώρες καταναλώθηκαν!

 

-----------------------------------------------------------------------

 

Νομίζω πως δεν έχει νόημα, αλλά θα πώ το ίδιο που έχουν ήδη πει άλλοι.

 

Δείξε μας ένα πρόγραμμα που τρέχει και κάνει κάτι, και πες μας τι δεν κάνει και πού δυσκολεύεσαι ακριβώς.

 

Το να μας πεις π.χ. "δεν ξέρω πώς να κάνω κλιμακωτή χρέωση" δεν είναι αρκετό. Μαθηματικά γυμνασίου ξέρεις, if ξέρεις, πώς κάνουμε πρόσθεση και πολλαπλασιασμό στη C++ ξέρεις. Περιμένουμε να δούμε κάτι πιο κοντά στην πραγματικότητα.

 

Απο κει και πέρα αν κάποιος ειρωνευτεί εσένα ή τον κώδικά σου μόνο και μόνο επειδή είσαι αρχάριος είναι άξιος της μοίρας του. Όλοι εδω μέσα κάποτε ήμασταν αρχάριοι και είναι ελάχιστοι στην κοινωνία αυτοί που την έχουν δει μαμίκουλες επειδή ξέρουν να γράψουν μισό πρόγραμμα. Εξάλλου αν δείχνεις τον κώδικά σου μόνο σε αυτούς που γράφουν ακόμα χειρότερα από σένα, δεν πρόκειται να βελτιωθείς.

 

Τέλος να σου πω ότι λίγα πράγματα είναι πιο ευχάριστα για κάποιον που ξέρει από το να διδάσκει κάποιον που πραγματικά θέλει να μάθει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άδικα; Άδικο θα είναι να πάρεις τον ίδιο βαθμό εσύ και τα 3-4-5 άτομα από το τμήμα σου που ξέρουν C++ σε ένα κάποιο επίπεδο.

 

>#include <iostream>

using namespace std;

double timologio (float kwh,double fpa/(0.13)) {
   if (kwh<=800 ){
       return 0.054 *fpa;
   }

   // και το πηγα κλιμακωτa 
}

 

Αυτό δεν κάνει καν compile... ==> double fpa/(0.13)

Επιπλέον, όπως ο παρατηρητικός αναγνώστης θα προσέξει, το return που γράφεις δεν λαμβάνει καν υπόψη το πόσες κιλοβατώρες καταναλώθηκαν!

 

-----------------------------------------------------------------------

 

Νομίζω πως δεν έχει νόημα, αλλά θα πώ το ίδιο που έχουν ήδη πει άλλοι.

 

Δείξε μας ένα πρόγραμμα που τρέχει και κάνει κάτι, και πες μας τι δεν κάνει και πού δυσκολεύεσαι ακριβώς.

 

Το να μας πεις π.χ. "δεν ξέρω πώς να κάνω κλιμακωτή χρέωση" δεν είναι αρκετό. Μαθηματικά γυμνασίου ξέρεις, if ξέρεις, πώς κάνουμε πρόσθεση και πολλαπλασιασμό στη C++ ξέρεις. Περιμένουμε να δούμε κάτι πιο κοντά στην πραγματικότητα.

 

Απο κει και πέρα αν κάποιος ειρωνευτεί εσένα ή τον κώδικά σου μόνο και μόνο επειδή είσαι αρχάριος είναι άξιος της μοίρας του. Όλοι εδω μέσα κάποτε ήμασταν αρχάριοι και είναι ελάχιστοι στην κοινωνία αυτοί που την έχουν δει μαμίκουλες επειδή ξέρουν να γράψουν μισό πρόγραμμα. Εξάλλου αν δείχνεις τον κώδικά σου μόνο σε αυτούς που γράφουν ακόμα χειρότερα από σένα, δεν πρόκειται να βελτιωθείς.

 

Τέλος να σου πω ότι λίγα πράγματα είναι πιο ευχάριστα για κάποιον που ξέρει από το να διδάσκει κάποιον που πραγματικά θέλει να μάθει.

 

 

Ρε συ defacer.. για να καταλάβω..

 

Περιμένεις τώρα εσύ ο τυπάς να πει στα ίσα "Μάγκες έψαχνα κάποιον να μου λύσει την άσκηση μπας και περάσω το μάθημα που το χρωστάω εδώ και 3 χρόνια, γιατί ποτέ δεν έκατσα να παρακολουθήσω, γιατί βαριέμαι να ασχοληθώ";

 

 

Με τόσο ρομαντισμό πέφτουν οι γκόμενες ή το κάνεις εκ πεποιθήσεως; :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε συ defacer.. για να καταλάβω..

 

Με τόσο ρομαντισμό πέφτουν οι γκόμενες ή το κάνεις εκ πεποιθήσεως; :P

 

Για 2 λόγους μάλλον... πρώτον γιατί πιστεύω ότι καλό είναι αν δεν είσαι σίγουρος (like, 110%, "το είδα με τα μάτια μου" σίγουρος) να υποθέτεις πως ο απο απέναντι είναι θύμα των περιστάσεων και όχι μαλάκας, και δεύτερον γιατί μου έχει μείνει από τη διδασκαλία να προσπαθώ να μάθω κάτι στον από απέναντι. Ίσως όχι αυτό που θα ήθελα εξαρχής να μάθει αν αυτό δε γίνεται, αλλά τουλάχιστον κάτι.

 

Κορίτσια: όσες απο σας γουστάρουν άντρες με παροδικές τάσεις ρομαντισμού και δεν τους προβληματίζει η σχέση με παντρεμένο, παρακαλώ να στείλουν φωτο. :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδια αν μπορει καποιος να βοηθησει ας βοηθησει σας παρακαλω δεν θελω να χασω αδικα τον βαθμο ... :shifty:

καλό μηδενικό - και τον έχασες πολυυυυυυυυύ δίκαια!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εδώ είναι το προγραμμα που θες.....

μπορείς να συμπληρώσεις τα κενά?

>


#include <iostream>

using namespace std;
double timologio(float,float);
double timologio2(float,float,float);

int main(){
   float kwh,tetragonika,ekptosi;
   cout<<"DOSE kwh:";
   cin>>kwh;getchar();
   cout<<"DOSE tetragonika:";
   cin>>tetragonika;getchar();
   cout<<"DOSE ekptosi (%):";
   cin>>ekptosi;getchar();
   cout<<"Poso pliromis xoris ekptosi="<<timologio(kwh,tetragonika)<<endl;
   cout<<"Poso pliromis  me ekptosi  ="<<timologio2(kwh,tetragonika,ekptosi)<<endl;
   getchar();
   return 0;
}
double timologio (float kwh,float tetragonika) {
   if (.....)
       return 0;
   if (..... )
       return ..........;
   if (......)
       return .............;
   return ...........; 
}
double timologio2 (float kwh,float tetragonika,float ekptosi) {
   return timologio(........,........);
}

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειδα το κωδικα που του παρεθεσες και επειδη ειμαι σχτικα αχαριος για ποιο λογο βαζεις τη getchar(); .

Η cin δε μας καλυπτει απο μονη της??

 

 

κρατάει το enter που μενει στην μνήμη μετά την εισαγωγή των δεδομένων μας μέσω του cin

 

και το καταλαβαίνεις αφού ενώ υπάρχει η getchar() στον κώδικα δεν σταματάει το πρόγραμμα για εισαγωγή δεδομένων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν το πρόγραμα είναι windows console application,(δεν ξέρω αν δουλεύει παντού) μπρορείς να βάλεις

 

system("PAUSE"); αντί για getchar(); για να σταματάει με κάποιο τρόπο το πρόγραμμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...