Προς το περιεχόμενο

Στον αέρα η χρηματοδότηση του Firefox λόγω διαφωνιών με τη Google


dimitris2006

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παρόλο που δεν ασχολούμαι με τίποτα άλλο εκτός από Opera, είναι καλό για όλους μας να υπάρχει ανταγωνισμός.. Ο firefox με το φανατικό κοινό που έχει θα την βρει την άκρη του.. Δεν θα έχει πρόβλημα, είτε με την google είτε χωρίς..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 35
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

βλεπω ο ολος ιντερνετικος μηχανισμος προπαγανδας που στηθηκε κατα του Firefox καλα κρατει εδω και δυο βδομαδες περιπου.

υπομονη and fingers crossed μεχρι να υπογραφτει η νεα συμφωνια.μετα θα ανοιξω το στομα μου να πω μερικα πραματακια,υστερα απο τις τοσες ασυναρτησιες που διαβασα σε πολλα σχολια εδω περα και σε αλλα sites.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δικη σου αποψη αυτη. Εγω ειμαι χρονια τωρα (5-6 σιγουρα) με οπερα και προπερσυ δοκιμασα τον chrome. Ο firefox παντα μου φαινοταν βαρυς και δε μου ταιραιζε. Εχει καποιες καλες λειτουργιες , ομως για τα βασικα που κανω εγω οι αλλοι 2 με καλυπτουν απολυτα. Το οτι αφαιρει στοιχεια οπως λες για μενα θετικο ειναι διοτι ανοιγει με ενα κλικ, και οχι με ενα κλικ και υπομονη

 

Πράγματι λάθος μου που δεν ανέφερα τον opera στο προηγούμενο ποστ γιατί είναι στην ουσία σαν μία lite έκδοση του ff, για κάποιον που ζητάει γρήγορο και αξιοπρεπές σερφάρισμα. Όμως για τη δουλειά μου τα web design plug-ins του ff πραγματικά λύνουν χέρια. Λίγο και η καλύτερη υποστήριξη html5 & CSS3 του ff απλά τον κάνουν κορυφαίο για μένα. Μάλιστα η έκδοση 8.0 με 7-8 plug-ins πάνω δεν κάνει πάνω από 1.5 sec για να ανοίξει σε cold start. Όσο για τον chrome, αν δεν κάνει ριζικές αλλαγές δεν μπορώ να τον θεωρήσω σοβαρό PC browser. Καλός θα ήταν για smartphone, για tablet, για τη γκόμενα που της αρέσει το transparency και θέλει το theme να ταιριάζει με τα νύχια της, αλλά όχι όταν μπένει ενδιάμεσα ο παράγοντας productivity.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

χρησιμοποιούσα chrome αλλά με χρήση ενός χρόνου μου βάρυνε τόοοοσο πολύ που τον παράτησα και χρησιμοποιώ maxthon. Μου αρέσει πολύ...

Πάντως προτιμώ google αντί bing στην αρχική σελίδα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

βλεπω ο ολος ιντερνετικος μηχανισμος προπαγανδας που στηθηκε κατα του Firefox καλα κρατει εδω και δυο βδομαδες περιπου.

υπομονη and fingers crossed μεχρι να υπογραφτει η νεα συμφωνια.μετα θα ανοιξω το στομα μου να πω μερικα πραματακια,υστερα απο τις τοσες ασυναρτησιες που διαβασα σε πολλα σχολια εδω περα και σε αλλα sites.

Γεια στο στόμα σου !!!!!!!!!!!!

Βαρέθηκα να ακούω οτι είναι πιο βαρύς και αλλα τινά... Εχω 16 gb στο pc δεν πειράζει αν μου τρώει λίγο παραπάνω (κάτι που δεν πιστεύω). Έλεος πια. Γιατί κανείς δεν μιλάει για τα extensions που μπορείς να κάνεις τα ΠΑΝΤΑ και είμαι σίγουρος οτι οι περισσότεροι δεν μπορούν να δουλέψουν χωρίς αυτά ????

 

Το μονο που δεν με ανησυχεί είναι οτι το ΕΛΕΥΘΕΡΟ ΛΟΓΙΣΜΙΚΟ πάντα βρίσκει τον δρόμο του απέναντι στα "ΜΑΓΑΖΙΑ".

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια στο στόμα σου !!!!!!!!!!!!

Βαρέθηκα να ακούω οτι είναι πιο βαρύς και αλλα τινά... Εχω 16 gb στο pc δεν πειράζει αν μου τρώει λίγο παραπάνω (κάτι που δεν πιστεύω). Έλεος πια. Γιατί κανείς δεν μιλάει για τα extensions που μπορείς να κάνεις τα ΠΑΝΤΑ και είμαι σίγουρος οτι οι περισσότεροι δεν μπορούν να δουλέψουν χωρίς αυτά ????

 

Το μονο που δεν με ανησυχεί είναι οτι το ΕΛΕΥΘΕΡΟ ΛΟΓΙΣΜΙΚΟ πάντα βρίσκει τον δρόμο του απέναντι στα "ΜΑΓΑΖΙΑ".

 

Πολλη σωστη δικαιολογια. Ενας ανθρωπος με 16γιγα στο πισι δεν ανησυχει για το αν ειναι βαρυς ο browser... μαλιστα.

Σαν να σου πει ενας εκατομυριουχος "βαρεθηκα να ακουω οτι η βενζινη εφτασε στα υψη, γεμιζω με 200 ευρω τη φεραρι, δεν πειραζει αν τρωει λιγο παραπανω. Ελεος πια."

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολλη σωστη δικαιολογια. Ενας ανθρωπος με 16γιγα στο πισι δεν ανησυχει για το αν ειναι βαρυς ο browser... μαλιστα.

Σαν να σου πει ενας εκατομυριουχος "βαρεθηκα να ακουω οτι η βενζινη εφτασε στα υψη, γεμιζω με 200 ευρω τη φεραρι, δεν πειραζει αν τρωει λιγο παραπανω. Ελεος πια."

+1

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια στο στόμα σου !!!!!!!!!!!!

Βαρέθηκα να ακούω οτι είναι πιο βαρύς και αλλα τινά... Εχω 16 gb στο pc δεν πειράζει αν μου τρώει λίγο παραπάνω (κάτι που δεν πιστεύω). Έλεος πια. Γιατί κανείς δεν μιλάει για τα extensions που μπορείς να κάνεις τα ΠΑΝΤΑ και είμαι σίγουρος οτι οι περισσότεροι δεν μπορούν να δουλέψουν χωρίς αυτά ????

 

Το μονο που δεν με ανησυχεί είναι οτι το ΕΛΕΥΘΕΡΟ ΛΟΓΙΣΜΙΚΟ πάντα βρίσκει τον δρόμο του απέναντι στα "ΜΑΓΑΖΙΑ".

αντε και επομενο σταδιο να θελει το youtube crossfire με 6950

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μην δώ κανένα κάτοχο iPhone, iPad, Android κτλ να "λυπάται" για τυχόν αφανισμό του Firefox...

Δε μπορώ να καταλάβω τι θες να πεις και που θες να καταλήξεις... Που ακριβώς κολλάει αυτή η σύγκριση; Άμα αγοράσω παπούτσια Nike, δε μπορώ να αγοράσω και μια μπλούζα Puma;:unsure:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενδιαφέρον το θέμα, μπορώ να πω ότι κάτι τέτοιο δεν το είχα ακούσει για τις δωρεές του Mozilla Firefox, πικάντικες απαντήσεις βλέπω και θα ήθελα και εγώ να πω την γνώμη μου.


  1.  
  2. Δούλεψα και τους 4 Internet Brower από τα αρχικά στάδιο του καθένα τους και έχω να πω ότι με έχει κερδίσει ο Google Chrome αλλά συνεχίζω να δουλεύω τον Opera.
  3. Ο Opera ξεκίνησε από το τίποτα και είναι παντού σε σε τηλεοράσεις σε κονσόλες σε κινητά και δεν συμμαζεύετε και είναι μεγάλο κατόρθωμα από κάτι που ξεκινάει από το (0) μηδέν και έχει τα πάντα μέσα του από την μάνα του και στις τελευταίες εκδόσεις έχουν βάλει και επεκτάσεις (Addons).
    O Google Chrome είναι πολύ απλός και όμορφος γιατί είναι απλός και έχει τεράστια γκάμα από επεκτάσεις και προγράμματα εξτρά για τους απαιτητικούς και τους φίλους το Firefox.

 

Για τον Mozilla Firefox από την έκδοση 3+ κάτι άρχισε η κατηφόρα του και τα προβλήματα γενικότερα όχι μόνο για την μνήμη αλλά και για την ασφάλεια τον δεδομένων πολλά είχαν ακουστή κάποια στιγμή για αυτά τα θέματα!

 

Οι περισσότεροι από εμάς δουλεύουν τον μTorrent - είναι ελαφρύς ή ωραίος ή δυνατός ? αλλά για εμένα ο πραγματικός TorrentClient ήταν ο Azureus/Vuze που είναι γραμμένος σε Java και ο υπολογιστής ψοφάει!

 

Εν ολίγοις ο καθένας δουλεύει αυτό που του αρέσει και τον εκφράζει, συμφωνώ ότι είναι καλό να υπάρχει ανταγωνισμός για να υπάρχει κάποια ανάπτυξη και βελτίωση στην καθημερινότητα μας !

^_^

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο Firefox 7+ ειναι ΠΙΟ ελαφρυς απο τον Chrome.Τουλαχιστον οταν ειναι να εκφερετε αποψη,φροντιστε πρωτα να εχετε τα γεγονοτα σωστα:

 

http://www.tomshardware.com/reviews/firefox-7-web-browser,3037-14.html

http://lifehacker.com/5844150/browser-speed-tests-firefox-7-chrome-14-internet-explorer-9-and-more

 

ελεος πια με την προπαγανδα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο Firefox 7+ ειναι ΠΙΟ ελαφρυς απο τον Chrome.Τουλαχιστον οταν ειναι να εκφερετε αποψη,φροντιστε πρωτα να εχετε τα γεγονοτα σωστα:

 

http://www.tomshardware.com/reviews/firefox-7-web-browser,3037-14.html

http://lifehacker.com/5844150/browser-speed-tests-firefox-7-chrome-14-internet-explorer-9-and-more

 

ελεος πια με την προπαγανδα.

 

Δεν νομίζω να μιλάει κάποιος για προπαγάνδα! Ένα μεγάλο μέρος του κόσμου δούλευε ή δούλεψε ένα προϊόν και σχημάτισα μια γνώμη!

Όσο για τις ιστοσελίδες είναι ωραίες και ρομαντικές αλλά δύστυχος θα πρέπει να κάνεις μόνος σου και χειροκίνητα τη δοκιμή και η καλύτερη δοκιμή γίνεται από εσένα για να δεις αν μπορείς να τρέξεις προϊόν στο σύστημα σου, και με βάσει τα δικά σου κριτήρια ( ενεργές επεκτάσεις , Flashblock , AdBlock , Javascript κ.π.α )συν της άλλης οι εκδόσεις είναι παλιές και οι υπάρχουσες είναι η παρακάτω :

Internet Explorer : 9.0.8112.16421

Mozilla Firefox : 8.0.1

Opera : 11.60

Google Chrome : 15.0.874.121 m

 

Νομίζω ότι από έκδοση σε έκδοση αλλάζουν τα πράγματα καθημερινά και οι χρήση από χρήστη σε χρήστη διαφέρει ! :wub:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μην εισαι ο παρακατω:

denial.jpg

 

Μου αρέσουν οι άνθρωποι που απαντάνε με εικόνες γιατί και εγώ πιστεύω ότι μια εικόνα είναι ίση με χίλιες λέξεις αλλά το πρόβλημα με αυτούς τους ανθρώπους είναι:

Ότι ίσως να μην έχουν επιχειρήματα για να κατανοήσεις τα πιστεύω τους ή ότι σε έχουν γραμμένο και βαριούνται να σου απαντήσουν!

 

Το θέμα είναι τι θα κάνει η Mozilla αφού η Google είναι ο μεγαλύτερος χρηματοδότης μέχρι στιγμής.

Και όχι όσοι κατακρίνουν αντί να κανακεύουν τον Firefox έχουν δίκιο η άδικο !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...