Προς το περιεχόμενο

The Last of Us [PS3][PS4]


karubas13

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Σοβαρά 70 έχουν Ελλάδα την απλή έκδοση;!

 

Edit: Κι όμως, ναι, 69.90 στο Πλαίσιο. Βρίσκουν και τα κάνουν...

Λυπάμαι όσους παν και το αγοράσουν έτσι στα τυφλά χωρίς να κοιτάξουν τα καταστήματα του εξωτερικού... Κανονική ληστεία τα ελληνικά μαγαζιά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Στο Αμαζον έχει 47 ευρώ τώρα η απλή έκδοση. To ίδιο και στο Zavvi. Υπερβολές τα 70.

Μιλαω παντα για Ελλαδα. :P

Δεν γνωριζω για τα καταστηματα του εξωτερικου μιας και δεν ψωνιζω.

 

Υ.Γ.Αμαν επεσες να με φας. :P :P

 

Λυπάμαι όσους παν και το αγοράσουν έτσι στα τυφλά χωρίς να κοιτάξουν τα καταστήματα του εξωτερικού... Κανονική ληστεία τα ελληνικά μαγαζιά.

Εχω ακουσει πως στα ελληνικα καταστηματα ειναι τετοιες οι τιμες μιας και εχουμε παραπανω φορους και κατι τετιες ιστοριες σε σχεση με τα καταστηματα του εξωτερικου.οτι στο εξωτερικο τα μαγαζια προμιθευοντε πιο φθηνα τα παιχνιδια τους σε σχεση με τα ελληνικα καταστηματα.Δεν θυμαμαι ακριβως τι ειχα ακουσει παντως το παλικαρι μια χαρα τα ελεγε και ειχε δικαιο.Νομιζω απο τον Βασιλη στο superetroid το ειχα ακουσει (ισως να κανω και εγω λαθος και να μην το διατυπωνω σωστα) παντως κατι ειχε υπωθει για το συγκεκριμενο θεμα σε ενα απο τα βιντεο του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

47 από 70 είναι πολύ μεγάλη διαφορά για τους φόρους. Τεσπά, έτσι και αλλιώς αμφιβάλω αν τα ελληνικά καταστήματα πουλάνε πάνω από 10 κομμάτια όταν η τιμή είναι τόσο υψηλή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όταν έχεις ενα μαγαζί στην Ελλάδα και το κράτος σου παίρνει μερίδιο  σχέδον το 55%  από την πώληση δηλάδη από τα 70 ευρώ αν αφαιρέσεις όλους τους φόρους ,στον ιδιώτη μενουν 30-35 ευρώ και από τα οποία πρέπει να πληρωθούν τα λειτουργικά εξοδα,λογίκο είναι να είσαι ακριβός. Το καθε amazon είναι πολυεθνική με  holding σε φορολογικούς παραδείσους για αυτό πουλάει "φθηνά" και έχει τρελά κέρδη. Είναι γνωστό ότι η Ελλάδα έχει πρόβλημα από τη διαρροή των χρημάτων στο εξωτερικό . Δηλαδή στο καθε πλαισιο είναι ηλιθιοι  που χρεώνουν ακριβά τα παιχνίδια ? Αν είχαν τη δυνατότητα δεν θα πουλούσαν και αυτοί στο εξωτερικό όπως πχ, το zavvi? Δεν ξέρουν ότι ολοι μας  θα τα αγοράσουμε  από το εξωτερικό ? (παω στοιχημα ότι και αυτοί που δουλευουν σε ελληνικά μαγαζιά κάνουν τις αγορες τους από έξω)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όταν έχεις ενα μαγαζί στην Ελλάδα και το κράτος σου παίρνει μερίδιο  σχέδον το 55%  από την πώληση δηλάδη από τα 70 ευρώ αν αφαιρέσεις όλους τους φόρους ,στον ιδιώτη μενουν 30-35 ευρώ και από τα οποία πρέπει να πληρωθούν τα λειτουργικά εξοδα,λογίκο είναι να είσαι ακριβός. Το καθε amazon είναι πολυεθνική με  holding σε φορολογικούς παραδείσους για αυτό πουλάει "φθηνά" και έχει τρελά κέρδη. Είναι γνωστό ότι η Ελλάδα έχει πρόβλημα από τη διαρροή των χρημάτων στο εξωτερικό . Δηλαδή στο καθε πλαισιο είναι ηλιθιοι  που χρεώνουν ακριβά τα παιχνίδια ? Αν είχαν τη δυνατότητα δεν θα πουλούσαν και αυτοί στο εξωτερικό όπως πχ, το zavvi? Δεν ξέρουν ότι ολοι μας  θα τα αγοράσουμε  από το εξωτερικό ? (παω στοιχημα ότι και αυτοί που δουλευουν σε ελληνικά μαγαζιά κάνουν τις αγορες τους από έξω)

Δεν ισχυουν αυτα που λες...

Τα μαγαζια του Skroutz πουλανε προιοντα σε τιμες εξωτερικου και πληρωνουν κανονικοτατα ολους τους ελληνικους φορους και ΦΠΑ 23%...Θα μου πεις κανουν δικες τους εισαγωγες...ε ας κανει και το Πλαισιο κτλ...εφοσον δεν κανει εχεις δικιο ειναι "ηλιθιοι"...

Παμε τωρα και σε προιοντα ελληνικης αντιπροσωπιας...

God Of War Ascension ΕΛΛΗΝΙΚΟ 43ευρω στο σκρουτζ και 70 στο Πλαισιο... WTF

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το αν πληρώνουν τους φόρους , τα ασφαλιστικά ταμεία κτλ το ξέρουν μόνο αυτοί και η εφορία....

 

Για το πλαισιο και το κάθε πλαισιο μπορείς να δεις τους δημοσιευμένους ισολογισμούς ( για να δεις τις υποχρεώσεις τους).



Ηλίθιοι δεν είναι . Αν ψάξεις και εσύ το φορολογικό (και τη διεφθαρμένη δημόσια διοικηση )θα δεις ότι για να είσαι ανταγωνιστικός στη τιμολόγιση σε όλους τους τομείς θα πρέπει να φτιάξεις εταιρία εκτός Ελλάδας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το αν πληρώνουν τους φόρους , τα ασφαλιστικά ταμεία κτλ το ξέρουν μόνο αυτοί και η εφορία....

 

Για το πλαισιο και το κάθε πλαισιο μπορείς να δεις τους δημοσιευμένους ισολογισμούς ( για να δεις τις υποχρεώσεις τους).

Ειδαμε και το βραβευμενο με το  Βραβείο "Ηλεκτρονικού Επιχειρείν"  e-shop τι πληρωνε τοσα χρονια...Πιθανοτατα δουλευεις σε καποιο τετοιο καταστημα και τα λες αυτα...αλλα μην ανησυχεις υπαρχουν αμετρητα θυματα σαν εσενα που σκανε τα 70αρια οποτε ολα καλα :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οχι δεν δουλεύω σε τέτοιο κατάστημα . Να ξέρεις όμως ότι αν ήταν εφικτό να δημιουργήσω επιχείρηση με έδρα την Ελλάδα και να πουλάω  σε τιμές αντίστοιχες πχ. του zavvi θα είχα προσπαθήσει να ανοίξω τετοια επιχείρηση. Να πουλάω εγώ στους αγγλους και όχι το zavvi σε εμένα.... :)



Δεν θέλω όμως να νομίσεις ότι θεωρώ τις επιχειρήσεις "αγιες". Δυστυχώς όμως στην Ελλάδα τελικά όλα τα προιόντα έχουν καπέλο...(όταν όμως δεν ξέρεις τι φόρο θα πληρώσεις καθε χρονιά, πως θα κάνεις κοστολόγηση και πως θα ξέρεις αν είναι βιώσημη η επιχείρηση? Και όταν ο ανταγωνιστής σου δεν πληρώνει φπα, ταμεια και εφορία και τον αφήνουν να δουλευει επειδή "λαδώνει" το σύστημα πως εσύ θα πουλήσεις σε χαμηλότερη τιμή από αυτόν ?)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αυτό το παιχνίδι βγαίνει σε ενάμιση μήνα αν δε κάνω λάθος ...γιατί να πάει να δώσει κάποιος και 70ευρό....και απο τώρα;;; Πραγματικά δεν τους καταλαβαίνω μερικούς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αυτό το παιχνίδι βγαίνει σε ενάμιση μήνα αν δε κάνω λάθος ...γιατί να πάει να δώσει κάποιος και 70ευρό....και απο τώρα;;; Πραγματικά δεν τους καταλαβαίνω μερικούς.

Γιατί προφανώς πρόκειται για μια παιχνιδάρα. Εσένα τι σε πειράζει αν κάποιος θέλει να το πάρει και να το λιώσει day one?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βρε παιδιά αν έχει κάποιος και δεν του λείπουν τα δίνει.... Εγω πάντως δεν εδινα 70 ευρώ ... (εκτός αν ήταν collectors η οποία θα είχε αξιόλογο υλικό για τα γούστα μου).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

shadowlike, on 10 Apr 2013 - 21:47, said:

αυτό το παιχνίδι βγαίνει σε ενάμιση μήνα αν δε κάνω λάθος ...γιατί να πάει να δώσει κάποιος και 70ευρό....και απο τώρα;;; Πραγματικά δεν τους καταλαβαίνω μερικούς.

Γιατι ΕΤΣΙ θελει!!!!!!!!!!!!!!!!

Darthvader, on 11 Apr 2013 - 00:47, said:

Βρε παιδιά αν έχει κάποιος και δεν του λείπουν τα δίνει.... Εγω πάντως δεν εδινα 70 ευρώ ... (εκτός αν ήταν collectors η οποία θα είχε αξιόλογο υλικό για τα γούστα μου).

Δεν εχει να κανει με το αν εγω εχω και εσυ δεν εχεις (σιγουρα παιζει ρολο αν αγοραζω καθε νεα κυκλοφορια full price..τοτε πρωφανος και εχω αλλα μπορουμε να παιζουμε και με αλλον τροπο πιο φθηνο).

Τα εχουμε πει αυτα, το χομπυ μας ειναι ακριβο σπορ.Υπαρχουν ατομα που εχουν να αγορασουν παιχνιδι εδω και μισο ή και ενα χρονο και να ηθελαν το συγκεκριμενο ή καποιο αλλο που τους αρεσε να σκασουν τα 70Ε μια φορα και να το παιξουν απτην πρωτη μερα, δεν το βρισκω κακο.

Πχ εγω αγοραζω παιχνιδια, αγοραζω γυρω στα 2-3 παιχνιδια τον μηνα αλλα σε καμια περιπτωση δεν παιρνω νεες κυκλοφοριες και ποτε δεν περνω full price (πολυ σπανια, εκτος και αν προκειτε για κανα ποδοσφαιρακι ή για καμια συλλεκτικη) τα παιχνιδια ομως που αγοραζω θα κανουν απο 15Ε εως 20Ε και συνηθως περιμενω προσφορες ή κοιταζω και τα μεταχειρισμενα.Φυσικα δεν γινετε να παιζουμε ολες τις νεες κυκλοφοριες μιας και σχεδον καθε μερα βγαινουν νεα παιχνιδια, αλοιμονο αν τα περναμε ολα (μακαρι δλδ) αλλα δυστηχως δεν γινετε.Υπαρχουν τροποι να παιζουμε παιχνιδια...οπως ειπα δεν ειναι αναγκη να παιζουμε παντα τα παιχνιδια στην ωρα τους λογο της τιμης που εχουν...δοξα τον θεο ομως η βιβλιοθηκη ειναι τεραστια και υπαρχουν πολλες παιχνιδαρες που εχουμε περασει και δεν τους εχουμε ριξει καμια ματια, ακομη και παιχνιδια πριν λιγων μηνων πλεον και ζελατινατα τα βρισκουμε σε ξεφτιλα τιμη (πχ hitman absolution για το pc 20E ζελατινατο).

Εγω λιγο μετα τα χριστουγεννα εκανα pre order την συλλεκτικη του last of us (ellie edition) στα 80Ε, την περιμενω να μου ερθει τον Ιουνιο (τοτε δλδ που θα κυκλοφορησει αυτο το παιχνιδι)..ε εκεινον τον μηνα δεν θα παρω αλλο παιχνιδι μιας και θα εχω κανει μια ακριβη αγορα.

Υπαρχουν λυσεις να παιζουμε βιντεο παιχνιδια αρκει να το θελουμε και να μην γκρινιαζουμε συνεχεια.

 

Υ.Γ.ειχα γραψει ολη την παραπανω απαντηση μου πριν 5 λεπτα αλλα την εκανα μια επεξεργασια και μου τα πεταξε ολα κινεζικα, αναγκαστηκα να κατσω να την ξαναγραψω οποτε συγχωρεστε μου τυχων λαθη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

kjtzemis συμφωνω μαζί σου και  όντως το χόμπυ μας είναι ακριβό σπόρ!

 

Οσο για τα κινέζικα μόλις τα είδα λέω... αυτός έχει αφηνιάσει τώρα , θα γίνει χαμός... :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...