Προς το περιεχόμενο

CodeIgniter Vs Zend


antonisid

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημέρα,

έχω κάνει ένα ξεκίνημα στο CodeIgniter framework και είμαι αρκετά ικανοποιημένος.Εξαιτίας του πλήρους documentation δε συνάντησα δυσκολίες και μου φαίνεται βατό.Θα θελα όμως να μου πείτε μεταξύ του CodeIgniter και του Zend ποιο θα επιλέγατε με βάσει τα παρακάτω κριτήρια

 

  • Βαθμός δυσκολίας και χρόνος προσαρμογής
  • Δυνατότητες
  • Εύρεση εργασίας (πόσο ζήτηση έχει δηλαδή σε Ελλάδα και εξωτερικό)
  • Αν είναι εύκολη η εναλλαγή απο το framework της επιλογής σας σε κάποιο άλλο,σε περίπτωση που απαιτηθεί.

 

Προσωπικά επέλεξα το CodeIgniter γιατί θεωρώ ότι συνδυάζει όλα τα παραπάνω σε ικανοποιητικό βαθμό.Σίγουρα σε κάποια υπερτερεί το Zend,αλλά ήθελα ν'ασχοληθώ με κάποιο framework που να είναι πιο προσιτό,γι αυτό κι επέλεξα το CodeIgniter.

 

Την άποψή σας λοιπόν.

Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για εύρεση εργασίας μιλάμε αποκλειστικά και μόνο για μεγάλη εταιρία γιατί διαφορετικά κανέναν δεν τον ενδιαφέρει με τι framework παίζει το site. Για μεγάλη εταιρία λοιπόν Zend τελεία και παύλα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το έψαξα λίγο το θέμα,όταν στις απαιτήσεις ζητάνε Framework συνήθως χρησιμοποιούν την φράση "such as cakePhp,Codegniter,Zend etc" . Γενικά έχουν πολύ μεγάλες διαφορές μεταξύ τους?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμφωνώ,απ'την άλλη τα φόρουμς γι'αυτόν τον σκοπό είναι.Συμβουλευτικά κάποιο μέλος να πει την άποψή του βάσει της εμπειρίας του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...