Προς το περιεχόμενο

Φωτογραφική μηχανή που καταγράφει το φως απευθείας από το MIT


dimitris2006

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Για να στο κάνω λιανά :

 

είμαι επενδυτής,

μου ζητάνε να χρηματοδοτήσω την εν λόγω έρευνα με κάποια χοντρά λεφτά,

δεν μπορώ να εντρυφήσω σε βάθος στις τεχνικές λεπτομέρειες της τεχνολογίας που αφορά το Project , και ούτε θέλω,

και αυτό που με ενδιαφέρει (ως επενδυτή) , είναι ενδεχόμενες εμπορικές - βιομηχανικές χρήσεις των αποτελεσμάτων της έρευνας αυτής .

 

Δηλαδή το ROI...

 

Και ο τύπος που κάνει την παρουσίαση , για να με "ψήσει" για τη χρησιμότητα της έρευνας αυτής,

μου λέει ότι σε δέκα χρόνια αυτή η "κάμερα" θα μπαίνει σε κινητά και ο καταναλωτής θα μπορεί να δει με το κατάλληλο λογισμικό αν τα φρούτα είναι ώριμα :huh:

 

 

Τι λες, του δίνω τα λεφτά μου, ή πετάω το business - research plan στα σκουπίδια ; :confused:

 

 

Οι περισσότερες έρευνες που παρουσιάζονται με τέτοια "επιχειρήματα" εκεί καταλήγουν στον πραγματικό κόσμο, και τα δεκαπέντε λεπτά δημοσιότητας τους τελειώνουν με ένα video στο youtube..

 

Μόνο στην Ελλάδα γινόταν έρευνα για την έρευνα , χωρίς πρακτική χρήση (ή απλώς για τις αρπαχτές των λαμογιών της δημόσιας και "δωρεάν" οικογενειοκρατούμενης παιδείας που παίρνανε τσουβάλια λεφτά και παραδίνανε έρευνες του κώλου, ή κλεμμένες δημοσιεύσεις αλλονών μεταφρασμένες)

 

δε διαφωνώ με αυτά που γράφεις, απλά είναι του ΜΙΤ η έρευνα, δε νομίζω να μη βρούνε άλλους συναδέλφους/διοικητικούς για να το πλασάρουν με πιο χρηστικές εφαρμογές.

 

btw, περί εταιρειών, προϊόντων, σκαναρίσματος και ώριμων ή μη-βρώσιμων φρούτων...

 

http://www.youtube.c...h?v=IX-gTobCJHs

 

δες το απο το 2:14 και μετά. είναι concept phone, αλλά αυτό είναι promotional video για pr της νόκια, δλδ πιστεύει οτι το παράδειγμα αυτό σε συνδυασμό με τα υπόλοιπα του βίντεο, θα συγκινήσουν ένα κομμάτι της αγοραστικής πίτας.

 

ps: η αρχή λειτουργίας κάποιων λειτουργιών του είναι η χαλιναγώγηση+καταγραφή των φωτονίων μέσω νανομηχανικής. η κάμερα του ΜΙΤ είναι υποσύνολο των εργαλείων και των ερευνών που πρέπει να γίνουν για να υλοποιηθεί αυτό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 45
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...